• Announcements

  • scarface0359

   Current development status [overview + info]   12/04/17

   Hey truckers, quite alot happened recently and we are getting many questions from you. To help you getting your answer much quicker, here is a recap of the latest information in regards to the Italy DLC, the Special Transport DLC, the wintermod and the latest game updates.   SCS released the Italy DLC. This DLC is not properly working in multiplayer at this moment. Until official support has been added, use the DLC on your own risk. You won't get banned for driving in the Italy area, but you might experience issues with missing NCZ and other minor bugs.   American Truck Simulator is not supported for quite some days now. With today's update as preparation for the new DLC, Euro Truck Simulator 2 is not compatible anymore. Don't worry, you can downgrade ETS2 if you want to keep playing.   To do so, please downgrade to "temporary_1_30 - 1.30.1.6 for incompatible mods" as seen on the screenshot below.   The wintermod is currently being ported to the latest version and will be added once finished and when the compatibility issue with MP has been resolved.   The Special Transport DLC is not guarantueed to be included within the first few patches. Due to the complexity of the situation of how the content of this DLC operates, it is possible that support for this specific DLC will take a long time, or in worst case scenario won't be supported at all. Please bear with us and give our developers enough time to make sure everything goes alright. Putting pressure on them or creating a massive amount of topics about it is not going to change the speed of development.    As always, our team is working hard to make sure we can give you the best experience. We hope to provide you a new version of our mod with support for ATS and ETS2 real soon, but we are currently not able to give you an estimated date of release. We thank you for your understanding.  
  • BAKERPK [PL] [ENG]

   Translation Team Recruitment   12/11/17

   Hello Truckers! We are making small changes in the team. We are looking for new translators for our community. Please check the requirements and send it to us. Languages that we are interested in are: Turkish, Polish, Spanish, Russian, Chinese, French, German   Requirements: * You are at least 17 years old. * You must be active in our community. * You have sufficient knowledge of the English language. * You understand and respect the forum and in-game rules. * You can remain calm and polite in a conflict. * You are able to ask questions and inform yourself if you don't know something. * You are able to work in a team and participate in team discussions. * You have some basic social skills as you will be in touch with many community members. * You are dedicated and devoted to help other members of the community. * You are registered on TruckersMP's forum for at least 1 month. * You know at least one more language than English   Please feel free to send an application here: https://truckersmp.com/recruitment Thanks for your interest ! End Date: 20/12/2017 Good Luck to Everyone !

bluesbass

Game Moderator
 • Content count

  284
 • Joined

 • Last visited

Community Reputation

213 Veteran Driver

About bluesbass

 • Rank
  Trucking is my life
 • Birthday 12/27/91

Profile Information

 • Gender Male
 • Location Istanbul/Turkey
 • Interests Movies, series, music, books, driving, video games, chess, sleeping :)
 • Virtual Trucking Company Viking Transport
 • Preferred Trucks Renault
  Volvo
 • American Garage Location Nevada: Winnemucca
 • EU Garage Location Norway: Bergen

Recent Profile Visitors

13383 profile views
 1. Selamlar adminim yayinlari bitti mi ? ●_●

   

  1. bluesbass

   bluesbass

   Yoğunluktan yayın açacak vaktim olmuyor. Yoğunluğu atlatabilirsem yine yayın açarım.

  2. [SK] - TeR*NOYAN28

   [SK] - TeR*NOYAN28

   Allah kolaylik versin ^__^ basarilar adminim 

 2. 1)

  QpORQZ.png

  2) Before starting the race

  jQb4Bm.png

  3) Race start

  7y3o7N.png

  4)

  6yWZPP.png

  5)

  yzZP5L.png

  6)

  GyMvR2.png

  7)

  zJom5Y.png

  8)

  JObpAY.png

  9)

  4GyLrL.png

  10)

  0GJ7n8.png

  11)

  AyrA70.png

  12)

  5G687R.png

  13)

  d7gn34.png

  1. Anriandor

   Anriandor

   I wonder how many more status updates with the same pictures I need to expect :troll::troll::wub:

  2. bluesbass

   bluesbass

   Looks like danger has passed :troll:

 3. Adamın dibisin <3 

 4. [INFO] KacaKTV situation

  ^^ Bu konu yeterli cevabı verecektir sanırım.
 5. Italy DLC Giveaway

  Eğer o anda oyunda olursak ITDLC-TR tagına sahip olanları arayıp bulabiliriz. Kalabalık bölgelerde kişiyi güvenli yere park ettirmek problem olabiliyor ve araya çok fazla mesaj karışıyor. Özel mesaj göndersek bile etrafta 50-60 kişi olduğunda sürekli mesaj attıkları için sohbet çok hızlı akıyor. Bu nedenle tenha yerlerde dolaşmanız daha uygun olur. Ayrıca harita sadece Duisburg-Calais yolundan ibaret değil. Haritanın başka güzel yerleri var. Oraları da keşfedin, gezin oralarda.
 6. Merhaba kısa bir süre önce konuma mesaj yazmıştınız . Size bir şey sormak istiyorum . Atıyorum 4 ban yedim , birinci ban üstünden bir yıl geçti ve bir ban daha yedim . O ban tekrar 4.ban diye sayılıyor dimi ? Ayrıntısıyla anlatsanız ben çok bilmiyorumda.

  1. ALTUNSOY

   ALTUNSOY

   evet öyle sayılıyor 

    

 7. Ban İle İlgili Soru

  http://prntscr.com/gxnd7i Ban geçmişine göre süre uzatma son 1 yıldaki 4-5-6. banlarda uygulanır. İstisna tüm geçmişte 2 kez 1 aylık ban veya 2 kez 3 aylık ban var ise bir sonraki uzatmaya geçilir. Yani 2 kez 1 aylık ban cezası varsa(son 1 yıl olmasına gerek yok, tüm geçmişte) sıradaki ban 3 ay olur. 2 kez 3 aylık ban cezası varsa sıradaki ban kalıcı olur. İstisnayı katmazsak ban uzatmaları son 1 yıl içindeki(son 12 ay) ban sayısına göre yapılır.
 8. I think we can make a friend? I want to know something about you

  1. Gonzalez #1

   Gonzalez #1

   i i'm Gonzalez i like playing Ats & Ets2 B)

  2. [SK] - TeR*Hao Nan

   [SK] - TeR*Hao Nan

   Can we make friends? Do you know some game managers?

 9. @Texas Transports LLC Still you can do that event in singleplayer.
 10. Italy DLC Giveaway

  Bu etkinlik ile ilgili oyuncuları durdurmaya gittiğimizde etrafa zarar vermemek için daha sakin, tenha yerlerde olmanızı yeğleriz. Örneğin; Duisburg-Calais yolunda sizi kenara çekmeye zorlamak ve soru sormak çok zorlu olacaktır. Hem chat durmuyor, sürekli birileri birşeyler yazıyor ve sağlıklı bir iletişim olamıyor hem de etraf çok kalabalık olduğundan gelen giden çok ve FPS derdi var. Dün akşam tag arama sistemiyle ITDLC-TR tagına sahip olanları arattım ve 8 adet bu taga sahip kişi gördüm 6 tanesi Duisburg-Calais yolundaydı ve o kalabalığa girmeden diğer taraftaki kişilerle iletişime geçtim. Dün iletişime geçmediğim o 6 kişi hem en kalabalık yerdeydi hem de çok hızlı gidiyorlardı. Durdurmaya kalktığımda diğer oyuncuların oyun deneyimini bozacağı için bu kişilerle iletişime geçmedim.
 11. Destek Ekibi Alımı - 1 Türk

  Arkadaşlar, alımlar yeterlilik ve kalifiyeliğe göre oluyor. Rastgele sayı söylenip aaa bu senmişsin hadi gel mantığıyla olmaz. Karpuz mu seçiliyor. Burada amaç TruckersMP topluluğundaki insanlara yardımcı olacak ve aynı zamanda belirli yetkinliğe ve olgunluğa sahip kişileri bulmak. En önemli birkaç husus şunlar; iyi derecede İngilizce(takımda ve toplulukta her milletten adam var, dumanla haberleşilemeyeceğine göre ortak dil lazım), iyi hal ve davranış, aktiflik, olgunluk, vb. Bunları karşılayabiliyorsanız başvurun ve başvurunuzun değerlendirilmesini bekleyin.
 12. Eid mubarak

 13. According to OP, problem is solved. Moved to solved.
 14. Yeni kanıt ban durumuna etki eder mi?

  Eger raporladiginiz olay 1 aydan daha eski bir zamanda olmus ise o rapor gecersizdir. Ornegin bugun 7 agustos 2017. 7 temmuz 2017den daha eski bir tarihte olan olayi raporlasaniz da rapor reddedilecektir.
 15. Yeni kanıt ban durumuna etki eder mi?

  Eger kanit farkli bir olaya ait ise, kaniti inceliyoruz ve gerekliyse cezayi uzatiyoruz. Eger kanitiniz ile banlanan kisinin mevcut kanitlarinda ortusme var ise o zaman sureyi uzatmiyoruz. Ayrica; eger oyuncu 1 ay banli ise 1 haftaya kadar sure uzatilabilir. Eger oyuncu 3 ay banli ise 2 haftaya kadar uzatilabilir.