Jump to content
XFMaster9666

TruckersMP Rules [Turkish] | TruckersMP Kuralları (13.04.2019)

Recommended Posts

truckersmp-logo.png

Resmi Kurallar

13 Nisan 2019 tarihinde güncellendi.

 

Son değişiklikler

 • 2019/04/13 - §1.4 kuralı güncellendi (kaldırıldı/eklendi) - §5.4 kuralı güncellendi (eklendi) - §3.2 kuralı güncellendi (eklendi)
 • 2019/03/24 -§1.9 §3.1, §3.2, §3.3, §3.5 kuralları eklendi. 
 • 2019/03/03 - §1.9 kuralı eklendi. / Kaldırıldı.
 • 2019/01/20 - §1.5 kurali güncellendi.
 • 2018/12/30 - §5.2 kurali güncellendi.
 • 2018/12/18 - §2.2, §2.4, §2.5, §3.3, §5.2, §5.4 kurallari güncellendi ve §2.7 Scout(Skoda) Aracina Yük Takmak kurali kaldirildi.
 •  2018/12/10 - §3.2, §4.3 ve §4.4 kurallari güncellendi
 • 2018/11/16 - §3.4 kuralı güncellendi.
 • 2018/10/17 - Çevrilmiş yanıtlar hakkında kural kaldırıldı, önceden §4.9.
 • 2018/10/12 - §2.1, §2.5, §5.2 kuralı güncellendi ve meşgul alanlarda uyarı ışığı kullanma hakkında kural kaldırıldı.
 • 2018/09/21 - §1.4, §1.5, §2.5, §3.2, §3.3, §3.4, §3.5 kuralı güncellendi ve yerel modlar hakkında ki kural kaldırıldı.
 • 2018/09/08 - Kural §1.3, §1.5, §1.7, §1.8, §5.8 güncellendi ve kural §4.10 kaldırıldı.
 • 2018/06/29 - §2.1 ve §3.1 kuralı güncellendi.
 • 2018/06/07 - Kural §5.5, marka yönergelerini içeriyor.
 • 2018/04/02 - Büyük revizyon, birçok kural yeniden yazıldı ve kayıt dosyası düzenleme ile ilgili bir bölüm eklenmiştir.
 • 2017/12/18 - Tüm sistem kicklerini içerecek şekilde ping kicklerine ilişkin kural §4.2'de değiştirildi.

 

 • §1- Hizmet ve Genel Kurallar
 • §2 - Oyun Kuralları
 • §3 - Save Editing(Kayıt Dosyası Düzenleme) ile ilgili Kurallar
 • §4 - Forum Kuralları
 • §5 - Rehberler & Bilgilendirme

 

 

§1 - Hizmet ve Genel Kurallar - Service-wide rules

 

§1.1 Hesap - Account

Kendi hesabınızdan sorumlusunuz. İhlalin yapıldığı sırada hesabı kimin kullandığı göz önüne alınmaz. Kural ihlali yapıldığında, kural ihlalinin yapıldığı hesap cezalandırılır.

Örnek: Kural ihlali gerçekleştirildiğinde hesabınızda sizin, arkadaşınızın, kardeşinizin, ağabeyinizin ya da bir başkasının oynuyor olması bu durumu değiştirmez. Halihazırda kullanmakta olduğunuz hesaptan tamamen siz sorumlusunuz ki, bu duruma hesabınızın çalınmış olması da dahildir.

 

§1.2 Ban Cezasından Kaçış - Ban Evading

Geçici veya sınırsız ban cezası almanızı takiben farklı bir hesap açarak, yarattığınız diğer hesabı kullanmanız kurallar gereği yasaktır. Eğer bu durum kanıtlarla birlikte desteklenirse, oyun yöneticilerinin hesabınızı size uyarı vermeden platformdan yasaklama hakları mevcuttur. 

Örnek: İki hesabınız mevcut, hesaplarınız arasından birisi 3 ay boyunca platformdan yasaklanır, diğer hesabınızı kullanmaya devam ederseniz tespiti halinde ikinci hesabınız da, ilk hesabınıza uygulanan yasak süresi boyunca yasaklanır. Süresiz olarak uygulanan yasaklarda bu durum, tüm hesapların kalıcı olarak platformdan yasaklanmasıyla sonuçlanır.

 

§1.3 Spam Yapmak ya da İstismar - Spamming or Abuse

TruckersMP tarafından oyunculara sağlanan rapor ya da iletişim servislerinin amacına uygunsuz kullanımı yasaktır. Forum ve sosyal medya gönderileri üzerinde boş mesajlar ya da kısa/gereksiz mesajlarla spam yapmanız yasaktır ve bu kural kapsamında değerlendirilir. Spam yasağı ve istismar kuralı, belirtilen durumlarla sınırlı olmamakla birlikte: kullanıcıları aynı anda birkaç kez raporlamak veya sistemi kişisel amaçlar için kötüye kullanmak, oyun içi sohbet, forum gönderileri, destek biletleri, geri bildirim bileti servisleri, oyun içerisinde korna ve CB Telsizi aracılığıyla yapılan ihlaller bu kural kapsamına alınmaktadır.

Örnek: Bir başka oyuncuyu/oyuncuları üst üste aynı kanıt ile raporlamak. Oyun içerisinde üst üste çok sık yazı göndermek.(VTC tanıtımı vb.) Üst üste aynı ya da benzer konularda Destek(Support) ve Geri Bildirim(Feedback) bileti oluşturmak. Forum üzerinde kısa zaman içerisinde çok fazla sayıda gönderi paylaşmak. Oyun içerisinde olumsuz durumlarda diğer oyuncuları rahatsız edecek kadar kesintisiz şekilde korna kullanmak veya CB Telsizi aracılığıyla diğer oyuncuları rahatsız edecek(müzik, ses kaydı vb.) paylaşımlarda bulunmak.

 

§1.4 Oyuncu Raporu Oluşturmak - Reporting users

 

Bir oyuncuya yönelik, şikayet raporu oluştururken ve oluşturduktan sonra aşağıda belirtilen kuralları göz önünde bulundurmalısınız, bunlar sırasıyla:

 

 • Rapor ile birlikte sunduğunuz kanıtın edinildiği tarih üzerinden 1 ay(30 gün) geçmemiş olmalıdır. Üzerinden 1 ay(30 gün) geçmiş bir kanıt ile bir başka oyuncuyu raporlamış olmanız bu kuralın ihlaliyle sonuçlanır ve bu durum rapor sisteminden yasaklanma ile sonuçlanabilir.
 • Raporunuzda kullanmış olduğunuz kanıt, raporun kabul edilip oyuncunun cezalandırıldığı tarihten itibaren 1 ay(30 gün) daha geçerliliğini korumalıdır

            Örnek: Raporlamış olduğunuz bir oyuncu, 29.3.2018 tarihinden 4.4.2018 tarihine kadar yasaklandı. Raporunuzda sunmuş olduğunuz kanıt, 4.5.2018 tarihine kadar ulaşılabilir/görüntülenebilir olmalıdır.

 • Oyun içerisinde tarafınızca oyuncuya dair kanıtınız bulunmadığı taktirde oyuncuyu raporlayamazsınız. 
 • Raporunuzda sunduğunuz kanıtlar(ekran görüntüleri) üzerinde herhangi bir şekilde kesme(kırpma), sansürleme(blur) ya da oynama yapılmamış olmalıdır. Uzun süreli video kanıtları için, video süresini kısaltma maksadıyla kesme işlemi uygulayabilirsiniz.
 • Blocking(Engelleme), Ramming(Çarpma) ve Wrong Way(Hatalı Yön) sebebiyle oluşturacağınız raporlarda mutlaka sunduğunuz kanıt video şeklinde mevcut olmalıdır. Ekran görüntüleri, bu tarz durumlarda olayın gelişme anını ve takiben yaşananları objektif bir şekilde yansıtmakta yetersiz kalmaktadır.
 • Yazılı sohbette hakaret, sohbet bölümü tam açık haliyle bildirilmelidir.
 • Herhangi bir TruckersMP personelinden, oluşturduğunuz oyuncu raporunu incelemesini istemeyiniz.
 • Herhangi bir TruckersMP personeli hakkındaki şikayetlerinizi, Report sistemi üzerinden değil, Feedback sistemi üzerinden göndermelisiniz.
 • Rapor sistemine üst üste uygunsuz raporlar göndermeniz, sıfır(0) kamerası ile harita üzerinde dolaşıp diğer oyuncuların hatalarını aramak ve bunları kayıt altına alıp raporlamayı alışkanlık haline getirmek tarafınıza rapor sisteminden yasaklanma ile sonuçlanabilir.
 • Rapor sistemini kullanmaya dair temel bilgileri buradan edinebilirsiniz.

 

 

§1.5 Uygunsuz Dil Kullanımı, İletişim Kanallarının Amacı Dışında Kullanılması ve Taklit - Inappropriate use of language, communication and impersonation of any kind

 

TruckersMP platformu üzerinde diğer kullanıcıları aşağılamak ve kullanıcılara karşı buna benzer davranışlarda bulunmak yasaktır. Kural, belirtilen durumlarla sınırlı olmamakla birlikte: ırkçılık, ayrımcılık, ötekileştirme, siyasi ve yasak içerikler paylaşımı veya bu ve buna benzer durumlar hakkında tartışmak/fikir belirtmek yasaktır.

 

 • Diğer kullanıcılara karşı yapılan hafif sayılabilecek derecedeki "Idiot" veya "noob" gibi tanımlar, durum suistimale gitmedikçe cezalandırılmaz. Bu inisiyatifin istismar edilmesi durumunda cezalandırma işlemi uygulanır.
 • Herhangi bir oyuncuya direkt olarak atıfta bulunmasanız dahi küfür etmeniz tarafınıza yasaklanma cezası ile sonuçlanabilir. Bu durumda tarafınıza uygulanacak olan sunucudan uzaklaştırılma(kick)/yasaklanma(ban) cezaları görevlilerin inisiyatifindedir. 
 • Hizmetimizin herhangi bir üyesine karşı tehdit olarak kabul edilebilecek olan tüm davranışlara izin verilmez.

 

Örnek: Aracınızla seyrederken aniden kontrolü kaybettiniz ve bariyere çarptınız. Takiben kendi kendinize durumun getirdiği anlık durum ile  "hay amk" gibi bir cümle sarf ettiniz. Bu durum, görevlinin inisiyatifine bağlı olarak yasaklanma(ban) ya da sunucudan uzaklaştırılma(kick) cezası ile sonuçlanabilir.

 

Diğer kullanıcıları, politik figürleri(Örneğin: Devlet başkanları, terör örgütü üyeleri/başkanları ve/veya Askeri liderler.) ile oyun yetkililerini taklit ederek üstün biri gibi davranmak. Bu kural, belirtilen durumlarla sınırlı olmamakla birlikte: sürüş şeklini, kişinin fotoğrafını avatar olarak kullanmak, onun sözlerini sarf etmek ya da onun gibi konuşmak, adını kullanmak, araç içi plakaya adını yazmak gibi davranışlara yönelik ceza işlemi uygulanır. Avatarlar, kullanıcı adları ve oyun içi etiketler(in-game tag) basitçe kurallara uygun olması gerekir ve herhangi bir şekilde saldırgan içerik içeremez ve hafif hakaretlerden oluşamaz. Kullanıcı adınız sadece alfanümerik karakterlerden oluşmalıdır. İsminizin alfanümerik karakterlerden oluşmaması herhangi bir bildirim yapılmadan isminizin yetkililer tarafından değiştirilebimesi anlamına gelir.
Güvenli olmayan web sitelere veya içeriğe bağlanma ya da erişim sağlatmak.

 

Örnek: Mustafa Kemal ATATÜRK, Recep Tayyip Erdoğan, Vladimir Putin, Angela Merkel, Abdullah Öcalan, Donald Trump, Adolf Hitler vb. gibi ülke/siyasi/terör örgütü liderlerinin isimlerini platform üzerinde kullanmak, araç içi plakaya yazmak ve/veya platform üzerinde bu kişiler gibi davranmak. TruckersMP ya da Steam platformlarında fotoğraflarını kullanmak.

 

 •  Uyuşturucular, diğer yasadışı maddeler, pornografik veya cinsel içerik ya da başka türlü yasadışı konularla ilgili herhangi bir referans/içerik. Bu, gönderilen tüm bağlantılar, avatarlar, imzalar, oyun içi etiketler, yüklenen resimler veya yazılı içerik/metin için geçerlidir.

 

Sosyal medya hesaplarına bağlantılar dahil olmak üzere diğer kullanıcıların kişisel bilgilerini paylaşmasına izin verilmez.

İçinde bulunulan/bulunduğunuz/bulunduğumuz duruma bağlı olarak TruckersMP platformuna bağlı olan diğer servislerde de bu kurallar uygulanabilir.

 

Örnek: TruckersMP Resmi Discord Sunucusu, TruckersMP Facebook Sayfası ve/veya TruckersMP Facebook Grubu

 

§1.6 Yasalar ve Korsan Paylaşımlar - Law and piracy

 • TruckersMP platformu üzerinde uluslararası ve kendi ülkenizde uygulanmakta olan yasaların ihlaline izin verilmez.
 • TruckersMP platformu ve bağlı olan servisler üzerinde  korsan materyal paylaşımında bulunamazsınız.

 

§1.7 - Backseat moderating

 • Platform üzerinde gerçekleşen ihlallere karşı durmak ve topluluğu yönetmek amacıyla moderatör takımımız bulunmaktadır. Herhangi bir ihlal ile karşılaştığınızda diğer oyunculara karşı moderator edasıyla cevaplar vermek ve durumu kontrol altına çalışmak yerine konuyu, gönderiyi veya kullanıcıyı doğru yollarla rapor edin.

 

§1.8 - Kışkırtma - Incitement

 • TruckersMP platformu üzerinde bir başka oyuncuyu veya oyuncuları kural ihlali yapmaya teşvik etmeniz ve kışkırtma girişiminde bulunmanız yasaktır.

 

§1.9 - Anlaşmazlık

 • Eğer herhangi bir nedene bağlı olarak bir durumla ilgili kurallarda bir anlam belirsizliği veya açık varsa bu durumla ilgili cezalar TruckersMP yönetimi tarafından yorumlanır ve bir karara varılır. Eğer bir anlam belirsizliğini bize rapor ederseniz bunun en kısa süre içerisinde çözülmesi için çalışacağız. Kural boşlukları için de aynı durum geçerlidir. Bunların suistimal edilmesi yasaktır ve bu durumla karşılaştığınızda bize raporlamanız gerekmektedir. 

 

 

 

§2 - Oyun Kuralları - Game only rules

 

*Sonunda Yıldız(*) işareti bulunan kurallar, [Freeroam] başlıklı sunucularda geçerli değildir. Trafik yasalarına ve yol işaretlerine uyulmalıdır. Bu, ETS2'de Avrupa yol yasaları ve işaretlerinin takip edilmesi ve ATS'de Amerikan yol yasaları ve işaretlerinin takip edilmesi gerektiği anlamına gelir. İlgili yol yasalarına ve işaretlerine uyulmaması, yasaklanmayaa neden olabilir.

 

§2.1 Hile Kullanımı/Oyun Açıklarından/Özelliklerinden Yararlanmak - KALICI BAN - Hacking/Bug/Feature abusing - PERMANENT BAN

Oynanışı değiştirebilecek herhangi bir üçüncü parti programının kullanılması yasaktır. Bu ihlale, cheat engine üzerinden hız limitini kaldırmak gibi oyun bütünlüğünü bozan oynamalar da dahildir. Uçma/zıplama, hasarsızlık ve buna benzer üçüncü parti programların/hilelerin kullanımı yasaktır. Ayrıca, bilinen oyun açıklarını kullanarak diğer oyunculara karşı üstünlük sağlamak yasaktır.

 

§2.2 Çarpmak* - Ramming*

Kasitli olarak veya ihmal nedeniyle baska bir oyuncu ile çarpismaya neden olmak. Araci baska bir oyuncuya dogru sürerek bir çarpismaya neden olmaya çalismak.

Örnek: Aracınızla seyrederken bir başka oyuncuya çarpmanız, karşı şerit ya da halihazırda seyretmekte olduğunuz yönde bulunan bir başka şeritte seyreden oyuncunun üzerine direksiyonu kırmanız, sollama manevrasını gerçekleştirirken bir başka oyuncuya sizin ya da arkanızda taşımakta olduğunuz yükün sizden kaynaklı hata sebebiyle çarpması vb. durumlar.

 

§2.3 Engelleme* - Blocking*

Herhangi bir oyuncunun yolculuk sırasında önünü kesmek, otoyol, şehir ve benzer alanların girişlerini aracınızla veya yükünüz ile diğer oyuncuların kullanımına kasıtlı olarak kapatmak, kullanıcıların geçişini engellemek yasaktır.

Örnek: Kaza sonrası aracınızda ağır hasar oluşmuş olmasına rağmen hatırı sayılır süre boyunca bölgede kalmaya devam ederek F7+Enter kombinasyonunu kullanmamak. Aracınızla seyrederken bir başka oyuncunun önüne kırıp, hızınızı düşürmeniz ve oyuncuyu engellemeye çalışmanız. Yükünüzü yol ortasında bırakmanız ve trafiği engellemeniz. Aracınızla diğer oyuncuların yolunu kapatmanız vb. durumlar.

 

§2.4 Hatalı Yön / Hatalı Sollama* - Incorrect Way / Inappropriate Overtaking*

Bir yolda hatali yönde seyretmek. Son derece düsük FPS alaninda ve/veya çok miktarda trafik bulunan alanlarda baska bir oyuncuyu sollamak ya da sollamaya kalkismak, kaza yapmasiyla sonuçlanmasi ve benzeri durumlarin yasanmasi bu kuralin ihlaline girmektedir. Trafigin kilitlendigi alanlarda serit degistirmeye/diger oyuncular arasindan siyrilmaya çalismaniz da bu ihlale dahildir. Trafik yogunlugu olan bölgeler 25+ oyuncu olarak kabul edilir.

Örnek: Özellikle yolun üzerinde çift ve kesiksiz çizgiler mevcut iken sollama manevrasına kalkışmanız. Sollama manevrasını gerçekleştirirken ardınızda bulunan oyuncunun kaza yapmasına sebebiyet vermeniz. Trafiğin sıkıştığı alanlarda diğer oyuncular arasından sıyrılmaya çalışmak vb. durumlar.

 

§2.5 Uygunsuz / Pervasız Sürüş* - Inappropriate / Reckless Driving*

Tehlikeli sayilan ve diger insanlari tehlikeye sokacak sekilde sürüs, geriye dogru sürmek, geçis önceligine uymamak, diger kullanicilarla yarisma (Arizona yaris pisti hariç), diger oyunculari ve kurallari görmezden gelme. Harita sinirlari disinda olmak. Bu, normal olarak sürüsle erisilemeyen noktalari içerir. Baska bir kullanicinin aracina zarar vermek için "desync" veya "hizli kayit" kullanmaya çalismak yasaktir.

Desync nedir?: Bu durum, kasıtlı olarak online oyunlarda yapılan fiş çekme olarak tabir edilen ihlalidir. Kısaca, bilerek ve isteyerek- kasıtlı olarak fiş çekme işlemini yapıp anlık lag yaratarak kendinize herhangi bir zarar vermeden, karşı tarafa zarar vermek demektir.

 

§2.6 Gereksiz Trafik / Uygunsuz Park* - Useless Traffic / Inappropriate parking*

Herhangi bir amaç gütmeksizin aynı rota üzerinde sürekli olarak sürüş yaparak bölgede kalabalık etkeni olmak, kalabalık alanlarda sebepsizce park etmek ya da durmak da aynı kural çerçevesi içerisinde yasaktır. Kural, +25 oyuncunun bulunduğu alanlarda geçerlidir. Trafik yoğunluğunun düşük olduğu bölgelerde, belirli araç parklarında duraksama yapılabilir. 

 

§2.7 Uygunsuz Konvoy İdaresi / Scout(Skoda)'nın Kötüye Kullanımı* - Inappropriate Convoy Management / Car Abuse*

Pilot aracı kullananlar trafiği yavaşlatma, engelleme ya da kontrol etme hakkına sahip değildir. PILOT kaplamasını kullanarak oyun moderatörü gibi davranmak yasaktır. Kasıtlı olarak konvoyu trafiğin yoğun olduğu bölgelere yöneltmeniz yasaktır. Bu kural, Calais, Duisburg, Calais-Duisburg ve çevre yollarında sınırlı olmamakla beraber geçerlidir.

 

§2.8 Etkinlik Sunucuları

Etkinlik sunucuları üzerinde, etkinlik için geçici olarak belirlenmiş kurallar mevcut değil ise TruckersMP Oyun Kuralları uygulanmaktadır.

Etkinlik sunucusu talebinizi buradan gönderebilirsiniz.

Etkinlik sunucusu üzerinde uygulamak istediğiniz kuralları buradan bildirebilirsiniz.

Etkinlik sunucusu talebi göndermek ve konuyla ilgili detaylı bilgi sahibi olmak için buradan Türkçe konuya ulaşabilirsiniz.

 

§2.9 Yasaklama(Ban) Uygulaması Nasıl Yapılır - How bans are issued

 

 • İlk üç yasaklama(ban) cezası Oyun Moderatörü inisiyatifindedir.
 • Dördüncü yasaklama(ban) cezası bir(1) ay olarak uygulanır.
 • Beşinci yasaklama(ban) cezası üç(3) ay olarak uygulanır.
 • Altıncı yasaklama(ban) cezası süresiz(kalıcı) olarak uygulanır ve geri dönüşü yoktur.
   

Oyuncuya ban uygulanırken, son ban uygulamasından 12 ay önceki banlar dikkate alınmaz. Bunu bekleme süresi olarak açıklayabiliriz. Eğer belirli bir süreç boyunca iki ban geçmişiniz mevcut ise, yöneticiler sonraki ban uygulamasında bu süreci geçmiş yıldaki ban geçmişiniz ne olursa olsun uzatabilir. Örneğin, halihazırda iki adet 1 aylık ban kaydınız mevcut ise, sıradaki ban uygulamanız 3 ay olarak uygulanabilir. Eğer iki 3 aylık ban kaydınız varsa, sıradaki ban uygulamanız sınırsız olarak uygulanabilir. Unutmayın, dördüncü, beşinci ve altıncı ban kayıtlarınız silinmez. Kesin olarak uygulandığı süre boyunca(bir ay, üç ay ve sınırsız) devam eder.

 

 

§3 - Save Editing(Kayıt Dosyası Düzenleme) ile ilgili Kurallar

 

§3.1 – Tır Düzenlemeleri

 

Aracınız fonksiyonel olmalıdır ve crash sorunlarına sebep olmaması gerekmektedir. Aşağıdaki özelliklerin tırlarda kullanılmasına izin verilmektedir:

 

 • 1-    Bir aracın boya paketini başka bir araçta kullanmak
 • 2-    8x4 boya paketini farklı bir şaşi içeren araçta kullanmak
 • 3-    Bir aracın motorunu başka bir araçta kullanmak
 • 4-    Bir aracın sesini başka bir araçta kullanmak
 • 5-    Bir aracın şasisini ve kabinini başka bir araçta kullanmak
 • 6-    Çeşitli kombinasyonlarla 3 bara kadar kullanmak ( Scania araçlarında bu sayı 4’tür. ) Örneğin; bu barların hepsi tavan çubuğunda bulunabilir ama diğer 2 bar slotu boş kalmalıdır.
 • 7-    Standart LED’leri herhangi bir eklenti slotunda kullanmak ( Sadece exterior bölgede )
 • 8-    Standart spot ışıklarını herhangi bir eklenti slotunda kullanmak ( Sadece exterior bölgede ) ( Arka tampon harici )
 • 9-    Michelin bebeklerini herhangi bir eklenti slotunda kullanmak ( Sadece exterior bölgede )
 • 10-  Işık barları, yan tampon gibi aksesuarları farklı bir araçta kullanmak

 

Aşağıda yazan durumlar oyun kurallarına uygun değildir:

 

 • 1-    Aksesuarları iki kez üst üste kopyalamak, aynı tipteki çoklu aksesuarları kullanmak ( Yukarıda barlarla ilgili durumlar haricinde )
 • 2-    Bir aracın interior görüntüsünü bir başka araçta kullanmak ( Bu durum direksiyonları içermemektedir. )
 • 3-    Bir araçtaki interior aksesuarı dış tarafta kullanmak
 • 4-    Bir araçtaki exterior aksesuarı iç tarafta kullanmak
 • 5-    Default olarak eklenemeyecek uyarı ışıklarını herhangi bir yere yerleştirmek
 • 6-    Default olarak eklenemeyecek büyük kornoları herhangi bir yere yerleştirmek
 • 7-    Bir dorse veya araba aksesuarını tırda kullanmak
 • 8-    Kayıt dosyası düzenleyerek görülemeyen bir hitbox eklemek

 

§3.2 – Dorse Düzenlemeleri

 

Kayıt düzenlemesi ile ilgili olarak dorselerde yapabileceğiniz izinli durumlar:

 

 • 1-    Bir dorse parçasını bir başka dorsede kullanmak
 • 2-    Bir dorse boya paketini bir başka dorsede kullanmak
 • 3-    Farklı dorselerden alınan şasileri ve parçaları karıştırmak
 • 4-    Kısa dorselerin aksesuarlarını uzun dorselerde kullanmak
 • 5-    Bir dorse de bulunan kargo modelini bir başkasında kullanmak
 • 6-    Dorse tekerleklerini farklı boyutlar da kullanmak
 • 7-    Default olmayan kombinasyonları dorseler üzerinde kullanmak
 • 8-    Dorse kombinasyonları sadece 3 kargo taşıyan dorse içermelidir (oyuncak dorseler buna sayılmaz) Autokick sistemi nedeniyle ETS2'de 3 tam boy dorse kullanılmasına izin verilmemektedir.

 

Kayıt düzenlemesi ile ilgili olarak dorselerde yapamayacağınız yasaklı durumlar:

 

 • 1-    Aksesuarları iki kez üst üste kullanmak veya aynı tipteki çoklu aksesuarların kullanılması
 • 2-    Bir araba veya tır parçasını dorsede kullanmak
 • 3-    Uzun dorselerde yer alan body aksesuarlarını kısa dorselerde kullanmak
 • 4-    0 tondan daha az ağırlığa sahip yükleri taşımak
 • 5-    3'ten fazla kargo taşımaya sahip dorse kombinasyonları
 • 6-    Kayıt dosyası düzenleyerek görülemeyen hitbox kullanmak

 

 

§3.3 – Araba Düzenleme

 

Kayıt düzenlemesi ile ilgili olarak arabalar da yapabileceğiniz izinli durumlar:

 

 • 1-    Al araçlarda yer alan tekerlekleri arabalara uygun boyutta kullanmak
 • 2-    DLC olmayan bir tır boya paketini arabalarda kullanmak

 

Kayıt düzenlemesi ile ilgili olarak arabalarda  yapamayacağınız yasaklı durumlar:

 

 • 1-    Aksesuarların üst üste iki kez kopyalanması ve aynı tipteki aksesuarların çoklu kullanılması
 • 2-    Bir tır veya dorse parçasını bir araba da kullanmak

 

 

§3.4 – Desteklenen Modlar ve Bazı Örnekler

Bazı destekli modların listesi:

 • Forerunner | Additional Customisation (ETS2 and ATS) - https://forerunner-mods.weebly.com/additional-customisation.html

 

 

§3.5 – Yasal Uyarı

 • Kurallara uygun bir şekilde bu modları kullandığınızdan emin olunuz. Kullandığınız tüm modlardan sorumlusunuz. Eğer kullandığınız mod oyun kurallarına uygun değilse bir ceza alabilirsiniz. Eğer bir modtan emin değilseniz oyuna giriş yapmadan önce bir takım üyesine sorunuz. Eğer bir mod aracınızın kontrolünü kaybetmenize sebeo oluyorsa veya diğer araçlara çarpmanıza sebep oluyorsa dikkatsiz sürüş nedeniyle ceza alabilirsiniz.

 

§4 - Forum kuralları

 

§4.1 - Konuyla uyumsuz mesajlar göndermek - No off-topic posting

Tartışılan konu ile alakasız veya daha öncesinde yazılmış mesajları tekrar, aynı konu altında paylaşmak yasaktır.

 

§4.2 - Gereksiz konu uplamak - No bumping threads more than once every 3 days, or unnecessarily

Kendi konunuzu üç günden önce uplayamazsınız. İlave olarak, önemli olmayan bir konuyu uplamamalısınız. Örneğin, kendi VTC oluşumunuzun konusunu, reklam gibi amaçlar haricinde uplamak yasaktır. Bu kuralda belirtilen uplamaktan kasıt, konu altına mesaj atarak konuyu kategorinin en üstüne çıkartmaktır.

 

§4.3 - Açıklayıcı başlıklar kullanın - Use descriptive titles

"Yardim edin" veya "YARDIM" gibi basliklar kullanmayin, bunun yerine sorunun/konunun içerigini tanimlamaya çalisin. Örnegin, gecikmeler, oyun sorunlari veya bunun gibi bir seyle ilgili bir probleminiz varsa, problemi tanimlayan bir baslik kullanmaya çalisin. Örnek: Oyun gecikmesi hakkinda bir konu mu olusturacaksiniz? "YARDIM" yerine "Oyun gecikmeleri" basligini kullanabilirsiniz.

 

§4.4 - İtibar puanı toplamak - No reputation farming

Birden fazla forum hesabi açarak, ana hesabiniz ile yaptiginiz paylasimlara itibar puani saglamayin, arkadaslarinizdan size itibar puani, upvote veya begeni vermesini istemeyin. Eger itibar puani topladiginizi (reputation farming) görürsek ve ögrenirsek, itibar puaninizi(reputation) herhangi bir uyari olmadan 0'a sifirlama hakkini sakli tutariz.

 

§4.5 - Takas veya satış yapmak - No trading or selling

Bu platformu herhangi bir şeyi satmak ya da takas etmek için kullanamazsınız. Steam hesapları, TS3 sunucuları, VPNler, PTCler ve kumar siteleri paylaşımı veya satışı yapmak yasaktır. Bu kurala, resmi oyun siteleri ve ücretsiz dağıtılan oyun keylerinin paylaşımı dahil değildir.

 

§4.6 - İmzalar

 

 • Maksimum yükseklik: 150px(Daha fazla yüksekliğe sahip imzalara otomatik boyut atanır).
 • Maksimum boyut: 150kb toplam indirme.

 

§4.7 - Animasyonlar

 

 • Yanıp sönen ve aşırı parlama efekti içeren GIFleri avatar veya imza olarak kullanmanız yasaktır.
 • Hareketli GIFleri kullanmak serbesttir.

 

§4.8 - Kategorilerin Maksat ve Kullanımı - Category use/purpose

Kategorilerin oluşturulma maksadı, kategori açıklaması kısmında bulunmaktadır. Kategoriye uygun olmayan paylaşımlar, uygun olan kategoriye taşınabilir, gizlenebilir veya kaldırılabilir. Sürekli olarak yanlış kategorilerde, kategori ile alakasız paylaşımda bulunan oyuncular forum üzerinde uyarılabilir veya profillerine uyarı puanı işlenebilir. Forum üzerinde alt kategorilerin kendine özel kuralları ve/veya gereksinimleri mevcut olabilir. Bu durumda, kategori içinde sabitlenmiş olarak belirtilen kurallar ve gereksinimler oyuncularla paylaşılır. Alt kategorilerin bazılarında aynı kural iki farklı kategori için uygulanabilir. Örnek olarak global forumda bulunan Bug Reports kategorisinde uygulanan bir kural, ETS 2'ye özel Bug Reports kategorisinde de kullanılabilir.

 

 

§5 - Rehberler & Bilgilendirme - Guides & Information

 

§5.1 - Rehberler: - Guides:

Yasaklandım. Şimdi ne yapmam gerekiyor?

Nasıl sollama yapılır

Oyuncu rapor sistemi nasıl kullanılır?

 

§5.2 Sunucu Otomatik Atma Sistemi

 

 • Ping - Eğer sunucuda ping değeriniz 600ms değerini aşarsa, diğer oyuncuların desync sebebiyle mağduriyet yaşamaması adına sunucudan atılırsınız. Bu değer, ortalama değer olarak baz alınır.
 • Klavyeden uzakta (Away From Keyboard) - 10 dakikadan fazla inaktif olmak.

 • Çift Yükler(Dorseler)(ETS2) - Belçika, Hollanda ve Almanya'nın batı tarafında Çift Dorselere izin verilmez. Harita olarak görmek için buraya tıklayın.
 • Scout Aracina Yük Takmak - Araciniza bir römork takmak (karavan buna dahil degildir) sunucudan atilmaniza (kick) neden olur.

 • Farlar - Aracinizin farlari 19:00 (7 PM) - 07:00 (7 AM) saatleri arasinda açik olmalidir.

 • Desteklenmeyen aksesuarlar - Polis aracı için özel eklenmiş aksesuarlar veya desteklenmeyen parçaları kullanmanız sunucudan otomatikman atılmanızla sonuçlanacaktır.

 

§5.3 Personel ve TruckersMP - Staff and TruckersMP

Oyun yöneticilerinin, gerek duyduğu taktirde sizi TruckersMP sunucularından uzaklaştırma veya yasaklama hakları vardır. Eğer ban cezası alırsanız, ban itirazı oluşturabilirsiniz. Bu konuda personele özel mesaj göndermeyin. Sunucular, mod ve yönetim hizmetleri herkes için ücretsiz sağlanmaktadır. Bu anlamda, herkes sunucuya giriş yapabilir ya da uzaklaştırılabilir. Haksız ve kanıtsız bir şekilde, hiçbir üyeyi ya da personeli suçlamayınız. Lütfen, TruckersMP modunun yaratıcılarının ve ekibinin SCS ile bağlantısının olmadığını aklınızda bulundurun. TruckersMP personeli, uygun görüldüğünde ve gerek duyulan durumlarda görevleri gereği kurallardan muaf tutulabilir.

 

§5.4 İtiraz ve Şikayette Bulunmak - Appealing and filing a complaint

Eğer ban cezası aldıysanız ve bunun haksız olduğunu düşünüyorsanız, https://truckersmp.com/appeals bağlantısını kullanarak itiraz hakkınızı kullanabilirsiniz. Eğer itiraz hakkınızı kullandıktan sonra itirazın objektif bir şekilde ele alınmadığını düşünüyor ya da herhangi bir personeli şikayet etmek istiyorsanız Feedback sistemini kullanmalısınız. Geribildirim (Feedback) ile temasa geçmeden önce yasaklama başvurunuz Kabul Edilmeli, Değiştirilmiş veya Reddedilmiş olmalıdır. Yüksek rütbeli bir personel tarafından alınan kararlara itiraz edemezsiniz. Şikayette bulunduğunuz kanıtlar, ban süresine 1 ay eklenecek şekilde hesaplanarak ulaşılabilir konumda tutulmalıdır. Tüm üyeler için, bir aydan önce biten ban sürelerine yönelik personelle iletişime geçmek yasaktır.

 

§5.5 TruckersMP varlığı ve logosu

Logo da dahil tüm varlığımız telif hakkıyla korunmaktadır. Logomuzu marka yönergelerimize göre kullanmanıza izin verilir.

 

§5.6 Kural Değişimi - Changing these rules

TruckersMP yönetimi kuralları zaman ve bilgi vermeden değiştirebilir. Eğer bir kural geçerliliğini yitirmiş ise, yerine getirilen kural üzerinden işlem yapılır. Modu oynuyor olmanız, tüm kuralları kabul ettiğiniz anlamına gelir ve 'kuralları bilmiyordum' gibi bir bahane kabul edilemez.

 

§5.7 Hizmet Şartları & Gizlilik Politikası - Terms of Service & Privacy Policy

Bu kuralları kabul ederek, hizmet şartlarımızı ve gizlilik politikamızı da kabul etmiş olursunuz.

 

§5.8 - Ek Kurallar

 

Discord Kuralları

Facebook Grup Kuralları

 

 

Yapılan çeviriler orijinal versiyondan farklı olabilir.

Lütfen aklınızda bulundurun, yöneticiler karar verirken kuralların İngilizce versiyonunu göz önünde bulundurmaktadırlar.

 • Like 15
 • Thanks 2

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

×