Jump to content

TruckersMP Rules [Turkish] | TruckersMP Kuralları (29.11.2020)


EULas

Recommended Posts

OUTDATED

Please refer to this article: https://truckersmp.com/kb/742

 

truckersmp-logo.png

Bu kuralları kabul ederek aynı zamanda Hizmet Şartlarımızı ve Gizlilik Politikamızı da kabul etmiş sayılırsınız.

 

Resmi TruckersMP Kuralları

Son güncellenme tarihi: 29 Kasım 2020

 

İçerik

 

 • Son Değişiklikler
 • §1 - Hizmet ve Genel Kurallar
 • §2 - Oyun Kuralları
 • §3 - Save Editing(Kayıt Dosyası Düzenleme) ile ilgili Kurallar
 • §4 - Forum Kuralları
 • §5 - Kabul edilmesi/Uyulması gerekenler & Bilgilendirme

 


 

Son değişiklikler

 • 2021/01/11 - §2.9 kuralı güncellendi.
 • 2020/12/30 - Gizlilik politikası güncellendi. Yapılan değişiklikler Gizlilik Politikası'nın en altında yer almaktadır.
 • 2020/11/29 -  §1.1, §1.4, §2, §2.8, §2.9, §3, §5.3 kuralları güncellendi + §4 bölümünün tamamı güncellendi.

 • 2020/08/30 - Gizlilik politikası güncellendi.
 • 2020/08/05 - §1.4, §1.5, §2, §2.5, §5.1, §5.7 kuralları güncellendi.
 • 2020/07/16 - "3.3.1 TruckersFM" gizlilik politikasına eklendi.
 • 2020/05/08 - §1.1, §1.4, §3, §5.1 kuralları güncellendi.
 • 2020/04/19 - §5.2 kuralı güncellendi.
 • 2020/03/20 - §2.1, §5.1 kuralları güncellendi.
 • 2020/03/16 - §1.4, §2.5, §2.6, §2.8, §2.9, §5.1, §5.3, §5.7. kuralları güncellendi. Bütün save edit kuralları kaldırıldı, ve §3 kuralı ile değiştirildi.
 • 2020/02/08 - §1.4, §2.3, §2.5, §2.7, §2.8, §3.1, §3.4, §3.5, §5.1 kuralları güncellendi. §3.6 kuralı, §3.5 kuralının içine eklendi. §3.7 ve §3.8 kuralları, §3.4 kuralı ile birleştirildi. Eski §3.9 kuralı, şimdiki §3.7 kuralı oldu.

 


 

§1 - Hizmet ve Genel Kurallar - Service-wide rules

 

§1.1 Hesap ve Ekipmanlar - Account and Equipment

Hesabınızdan sizler sorumlusunuz. İhlalin yapıldığı sırada hesabı kimin kullandığı göz önüne alınmaz. Kural ihlali yapıldığında, kural ihlalinin yapıldığı hesap cezalandırılır. TruckersMP'de sürüş yaparken kullanılan ekipmanlardan siz sorumlusunuz. Buna; klavye, oyun kontrolcüleri, fareler, direksiyon seti ve benzerlerinin güvenli kullanımını ve bakımı dahildir, ancak bunlarla da sınırlı değildir.

Örnek: Kural ihlali gerçekleştirildiğinde hesabınızda sizin, arkadaşınızın, kardeşinizin, ağabeyinizin ya da bir başkasının oynuyor olması bu durumu değiştirmez. Halihazırda kullanmakta olduğunuz hesaptan tamamen siz sorumlusunuz ki, bu duruma hesabınızın çalınmış olması da dahildir.

 

§1.2 Ban Cezasından Kaçış - Ban Evading

Geçici veya sınırsız ban cezası almanızı takiben farklı bir hesap açarak, yarattığınız diğer hesabı kullanmanız kurallar gereği yasaktır. Eğer bu durum kanıtlarla birlikte desteklenirse, takım üyeleri herhangi bir bildirimde bulunmaksızın sizi tekrar yasaklama hakkını saklı tutar. Ban evading kanıtları gizli sunucu tarafı bilgiler içerdiğinden dolayı gösterilemez.

 

§1.3 Spam Yapmak ya da İstismar - Spamming or Abuse

TruckersMP tarafından oyunculara sağlanan rapor ya da iletişim servislerinin amacına uygunsuz kullanımı yasaktır. Forum ve sosyal medya gönderileri üzerinde boş mesajlar ya da kısa/gereksiz mesajlarla spam yapmanız yasaktır ve bu kural kapsamında değerlendirilir. Spam yasağı ve istismar kuralı, belirtilen durumlarla sınırlı olmamakla birlikte: kullanıcıları aynı anda birkaç kez raporlamak veya sistemi kişisel amaçlar için kötüye kullanmak, oyun içi sohbet, forum gönderileri, destek biletleri, geri bildirim bileti servisleri, oyun içerisinde korna ve CB Telsizi aracılığıyla yapılan ihlaller bu kural kapsamına alınmaktadır.

Örnek: Bir başka oyuncuyu/oyuncuları üst üste aynı kanıt ile raporlamak. Oyun içerisinde üst üste çok sık yazı göndermek.(VTC tanıtımı vb.) Üst üste aynı ya da benzer konularda Destek(Support) ve Geri Bildirim(Feedback) bileti oluşturmak. Forum üzerinde kısa zaman içerisinde çok fazla sayıda gönderi paylaşmak. Oyun içerisinde olumsuz durumlarda diğer oyuncuları rahatsız edecek kadar kesintisiz şekilde korna kullanmak veya CB Telsizi aracılığıyla diğer oyuncuları rahatsız edecek(müzik, ses kaydı vb.) paylaşımlarda bulunmak.

 

§1.4 Oyuncu Raporu Oluşturmak - Reporting users

 

Aşağıdaki kuralların herhangi birinin ihlali, web raporlama sisteminden geçici veya kalıcı bir yasaklamaya neden olabilir.

 

 • Sağladığınız kanıt on dört günden daha eski olamaz.
 • Oyun içerisinde sizin tarafınızdan kaydedilmeyen kanıt ile oyuncuları raporlayamazsınız.
 • Rapor sistemimize üst üste gereksiz raporlar göndermek, sürekli serbest kamera (0 kamerası) kullanarak kaydedilen raporlar veya buna benzer şeyler.
 • Raporunuzda kullanmış olduğunuz kanıt, raporun kabul edilip oyuncunun cezasının bittiği tarihten itibaren otuz gün daha geçerliliğini korumalıdır. Kalıcı yasaklar için kanıtlar sonsuza kadar geçerli olmalıdır.
 • Raporunuzda sunduğunuz kanıtlar (ekran görüntüleri) üzerinde herhangi bir şekilde kesme / kırpma, sansürleme (blur) ya da kanıtları değiştirecek oynama yapılmamış olmalıdır. Uzun süreli video kanıtları için, video süresini kısaltma maksadıyla kesme işlemi uygulayabilirsiniz.
 • Uzunluk olarak 5 dakikayı geçen kanıtlarda raporun içerisine videonun çekildiği zaman not edilmelidir.
 • Başlığında, açıklamasında veya herhangi bir yerinde hakaret veya başka türlü rahatsız edici işaretler içeren kanıtlar kabul edilmeyecektir ve raporlayan kişi, suçun ağırlığına bağlı olarak bir cezaya tabi tutulabilir.
 • Bir rapor oluştururken tüm gerekli yerleri, doğru bir şekilde doldurmanız zorunludur.
 • §2 numaralı kurallar altında belirtilen rapor nedenlerinin hepsi için video kanıt göstermek zorunludur.
 • Yazılı sohbette hakaret, sohbet bölümü kesinlikle tam açık haliyle bildirilmelidir.
 • Ban evading raporları, muhtemel ban evading (yasaktan kaçınmanın) kanıtını içermek zorundadır. Sadece şüphelenmek nedeniyle rapor oluşturulamaz.
 • Herhangi bir TruckersMP personelinden, oluşturduğunuz oyuncu raporunu incelemesini istemeyiniz, bu kurallarca yasaktır.
 • Eğer raporunuz reddedildiyse aynı raporu tekrar göndermeniz yasaklanmıştır. Bu durumla ilgili şikayetlerinizi Feedback sistemiyle Game Moderation Management'e ulaştırmalısınız.
 • Herhangi bir TruckersMP personeli hakkındaki şikayetlerinizi, Report sistemi üzerinden değil, Feedback sistemi üzerinden göndermelisiniz.
 • Rapor sistemini kullanmaya dair temel bilgileri buradan edinebilirsiniz

 

 

§1.5 Uygunsuz Dil Kullanımı, İletişim Kanallarının Amacı Dışında Kullanılması ve Taklit - Inappropriate use of language, communication and impersonation of any kind

 

TruckersMP platformu üzerinde diğer kullanıcıları aşağılamak ve kullanıcılara karşı buna benzer davranışlarda bulunmak yasaktır. Kural, belirtilen durumlarla sınırlı olmamakla birlikte: ırkçılık, ayrımcılık, ötekileştirme, siyasi ve yasak içerikler paylaşımı veya bu ve buna benzer durumlar hakkında tartışmak/fikir belirtmek yasaktır.

 

 • Diğer kullanıcılara karşı yapılan hafif sayılabilecek derecedeki "idiot" veya "noob" gibi tanımlar, durum suistimale gitmedikçe cezalandırılmaz. Bu inisiyatifin istismar edilmesi durumunda cezalandırma işlemi uygulanır.
 • Herhangi bir oyuncuya direkt olarak atıfta bulunmasanız dahi küfür etmeniz tarafınıza yasaklanma cezası ile sonuçlanabilir. Bu durumda tarafınıza uygulanacak olan sunucudan uzaklaştırılma (kick) / yasaklanma (ban) cezaları görevlilerin inisiyatifindedir. 
 • Hizmetimizin herhangi bir üyesine karşı tehdit olarak kabul edilebilecek olan tüm davranışlara izin verilmez.

 

Örnek: Aracınızla seyrederken aniden kontrolü kaybettiniz ve bariyere çarptınız. Takiben kendi kendinize durumun getirdiği anlık durum ile  "hay amk" gibi bir cümle sarf ettiniz. Bu durum, görevlinin inisiyatifine bağlı olarak yasaklanma(ban) ya da sunucudan uzaklaştırılma(kick) cezası ile sonuçlanabilir.

 

Diğer kullanıcıları, politik figürleri (örneğin: Devlet başkanları, terör örgütü üyeleri / başkanları ve / veya askeri liderler) ile oyun yetkililerini taklit ederek üstün biri gibi davranmak veya parçası olmadığınız doğrulanmış bir VTC'nin üyesi gibi davranmak. Bu kural, belirtilen durumlarla sınırlı olmamakla birlikte: sürüş şeklini, kişinin fotoğrafını profil resmi olarak kullanmak, onun sözlerini sarf etmek ya da onun gibi konuşmak, adını kullanmak, araç içi plakaya adını yazmak gibi davranışlara yönelik ceza işlemi uygulanır. Profil resimleri, kullanıcı adları ve oyun içi etiketler (in-game tag) basitçe kurallara uygun olması gerekir ve herhangi bir şekilde saldırgan içerik içeremez ve hafif hakaretlerden veya herhangi bir şiddet eyliminden oluşamaz. Kullanıcı adınız sadece alfanümerik karakterlerden oluşmalıdır. İsminizin alfanümerik karakterlerden oluşmaması herhangi bir bildirim yapılmadan isminizin yetkililer tarafından değiştirilebilmesi anlamına gelir. Güvenli olmayan web sitelere veya içeriğe bağlanma ya da erişim sağlatmak.

 

Örnek: Mustafa Kemal ATATÜRK, Recep Tayyip Erdoğan, Vladimir Putin, Angela Merkel, Abdullah Öcalan, Donald Trump, Adolf Hitler vb. gibi ülke/siyasi/terör örgütü liderlerinin isimlerini platform üzerinde kullanmak, araç içi plakaya yazmak ve/veya platform üzerinde bu kişiler gibi davranmak. TruckersMP ya da Steam platformlarında fotoğraflarını kullanmak.

 

 •  Uyuşturucular, diğer yasadışı maddeler, pornografik veya cinsel içerik ya da başka türlü yasadışı konularla ilgili herhangi bir referans/içerik. Bu, gönderilen tüm bağlantılar, avatarlar, imzalar, oyun içi etiketler, yüklenen resimler veya yazılı içerik/metin için geçerlidir.

 

Sosyal medya hesaplarına bağlantılar dahil olmak üzere diğer kullanıcıların kişisel bilgilerini paylaşmasına izin verilmez.

İçinde bulunulan/bulunduğunuz/bulunduğumuz duruma bağlı olarak TruckersMP platformuna bağlı olan diğer servislerde de bu kurallar uygulanabilir.

 

Örnek: TruckersMP Resmi Discord Sunucusu, TruckersMP Facebook Sayfası ve/veya TruckersMP Facebook Grubu

 

§1.6 Yasalar ve Korsan Paylaşımlar - Law and piracy

 • TruckersMP platformu üzerinde uluslararası ve kendi ülkenizde uygulanmakta olan yasaların ihlaline izin verilmez.
 • TruckersMP platformu ve bağlı olan servisler üzerinde  korsan materyal paylaşımında bulunamazsınız.

 

§1.7 - Backseat moderating

 • Platform üzerinde gerçekleşen ihlallere karşı durmak ve topluluğu yönetmek amacıyla moderatör takımımız bulunmaktadır. Herhangi bir ihlal ile karşılaştığınızda diğer oyunculara karşı moderator edasıyla cevaplar vermek ve durumu kontrol altına almaya çalışmak yerine konuyu, gönderiyi veya kullanıcıyı doğru yollarla rapor edin.

 

§1.8 - Kışkırtma - Incitement

 • TruckersMP platformu üzerinde bir başka oyuncuyu veya oyuncuları kural ihlali yapmaya teşvik etmeniz ve kışkırtma girişiminde bulunmanız yasaktır.

 

§1.9 - Anlaşmazlık

 • Eğer herhangi bir nedene bağlı olarak bir durumla ilgili kurallarda bir anlam belirsizliği veya açık varsa bu durumla ilgili cezalar TruckersMP yönetimi tarafından yorumlanır ve bir karara varılır. Eğer bir anlam belirsizliğini bize rapor ederseniz bunun en kısa süre içerisinde çözülmesi için çalışacağız. Kural boşlukları için de aynı durum geçerlidir. Bunların suistimal edilmesi yasaktır ve bu durumla karşılaştığınızda bize raporlamanız gerekmektedir. 

 


 

§2 - Oyun Kuralları - Game only rules

 

Sonunda yıldız(*) işareti bulunan kurallar, [Arcade] veya [Arc] başlıklı sunucularda geçerli değildir. Trafik yasalarına ve yol işaretlerine uyulmalıdır. Bu, ETS2'de Avrupa yol yasaları ve işaretlerinin takip edilmesi ve ATS'de Amerikan yol yasaları ve işaretlerinin takip edilmesi gerektiği anlamına gelir. İlgili yol yasalarına ve işaretlerine uyulmaması, yasaklanmaya neden olabilir. İlgili alanda başka oyuncular yoksa trafik ışıkları ve dur tabelaları görmezden gelinebilir. Ayrıca, eğer hiçbir oyuncu riske atılmadıysa sollama yapılabilir. Hız yapmaya izin verilirken, önerilmez. Hız yapmak, kazalara neden olabilir bundan dolayı bir ceza faktörüdür. Eğer yol hakkı sizdeyse veya diğer oyuncu yanlış yöndeyse kaza riskini en düşüğe almak için elinizden geleni yapmalısınız. Bu oyuncuları kazaya sürüklemek kabul edilemez ve yapmanız durumunda cezalandırılırsınız.

 

§2.1 Hile Kullanımı/Oyun Açıklarından/Özelliklerinden Yararlanmak - KALICI BAN - Hacking/Bug/Feature abusing - PERMANENT BAN

Oynanışı değiştirebilecek herhangi bir üçüncü parti programının kullanılması yasaktır. Bu ihlale, cheat engine üzerinden hızlanma limitini kaldırmak gibi oyun bütünlüğünü bozan oynamalar da dahildir. Uçma/zıplama, hasarsızlık ve buna benzer üçüncü parti programların/hilelerin kullanımı yasaktır. Save-edit yoluyla sunucu taraflı oto-kick sistemini atlatmak. Ayrıca, başka oyuncular sunuculara bağlanırken hayalet mod(ghost mode) gibi özellikleri başkalarına zarar vermek için kullanmak yasaktır.

 

§2.2 Çarpmak* - Ramming

Kasıtlı olarak veya ihmal nedeniyle başka bir oyuncu ile çarpışmaya neden olmak. Aracı başka bir oyuncuya doğru sürerek bir çarpışmaya neden olmaya çalışmak.

Örnek: Aracınızla seyrederken bir başka oyuncuya çarpmanız, karşı şerit ya da halihazırda seyretmekte olduğunuz yönde bulunan bir başka şeritte seyreden oyuncunun üzerine direksiyonu kırmanız, sollama manevrasını gerçekleştirirken bir başka oyuncuya sizin ya da arkanızda taşımakta olduğunuz yükün sizden kaynaklı hata sebebiyle çarpması vb. durumlar.

 

§2.3 Engelleme* - Blocking*

Herhangi bir oyuncunun yolculuk sırasında önünü kesmek, otoyol, şehir ve benzer alanların girişlerini aracınızla veya yükünüz ile diğer oyuncuların kullanımına kasıtlı olarak kapatmak, kullanıcıların geçişini engellemek yasaktır. Servis özelliğinin, (F7+Enter) gerektiği zaman kullanılmaması bir cezaya neden olabilir.

 

Örnek: Kaza sonrası aracınızda ağır hasar oluşmuş olmasına rağmen hatırı sayılır süre boyunca bölgede kalmaya devam ederek F7+Enter kombinasyonunu kullanmamak. Aracınızla seyrederken bir başka oyuncunun önüne kırıp, hızınızı düşürmeniz ve oyuncuyu engellemeye çalışmanız. Yükünüzü yol ortasında bırakmanız ve trafiği engellemeniz. Aracınızla diğer oyuncuların yolunu kapatmanız vb. durumlar.

 

 §2.4 Ters Yön / Hatalı Sollama* - Incorrect Way* / Inappropriate Overtaking* 

 

Bir yolda hatalı yönde seyretmek. Son derece düşük FPS alanında ve/veya çok miktarda trafik bulunan alanlarda başka bir oyuncuyu sollamak ya da sollamaya kalkışmak, kaza yapmasıyla sonuçlanması ve benzeri durumların yaşanması bu kuralın ihlaline girmektedir. Trafiğin kilitlendiği alanlarda şerit değiştirmeye/diğer oyuncular arasından sıyrılmaya çalışmanız da bu ihlale dahildir. Trafik yoğunluğu olan bölgeler 25+ oyuncu olarak kabul edilir.

 

Örnek: Özellikle yolun üzerinde çift ve kesiksiz çizgiler mevcut iken sollama manevrasına kalkışmanız. Sollama manevrasını gerçekleştirirken ardınızda bulunan oyuncunun kaza yapmasına sebebiyet vermeniz. Trafiğin sıkıştığı alanlarda diğer oyuncular arasından sıyrılmaya çalışmak vb. durumlar.

 

§2.5 Uygunsuz / Pervasız Sürüş* - Inappropriate / Reckless Driving*

Tehlikeli sayılan ve diğer insanları tehlikeye sokacak şekilde sürüş, geriye doğru sürmek, trafik ışıklarını ve yol tabelalarını görmezden gelmek, hız yapmak, diğer oyuncularla yarış yapmak (Tucson, Phoenix, ve Södertälje (ProMods) yarış pistleri hariç), diğer oyuncuları ve kuralları görmezden gelme. Harita sınırları dışında olmak. Bu, normal olarak sürüşle erişilemeyen noktaları içerir. ProMods haritasında, kilidi açık yollarda veya alanlarda sürüşe izin verilir. Başka bir kullanıcının aracına zarar vermek için "desync" veya "hızlı kayıt" kullanmaya çalışmak yasaktır. Her ne kadar yol hakkınız olsa bile, tüm çarpışmalardan kaçınmak için makul çabayı göstermelisiniz. Ghost Mode (Hayalet Modu) özelliğini kullanarak trafik sıkışıklığından kaçmak.

 

Desync nedir?: Bu durum, kasıtlı olarak online oyunlarda yapılan fiş çekme olarak tabir edilen ihlalidir. Kısaca, bilerek ve isteyerek- kasıtlı olarak fiş çekme işlemini yapıp anlık lag yaratarak kendinize herhangi bir zarar vermeden, karşı tarafa zarar vermek demektir.

 

§2.6 Uygunsuz Konvoy İdaresi / Scout(Skoda)'nın Kötüye Kullanımı* - Inappropriate Convoy Management / Car Abuse*

Pilot aracı kullananlar trafiği yavaşlatma, engelleme ya da kontrol etme hakkına sahip değildir. PILOT kaplamasını kullanarak oyun moderatörü gibi davranmak yasaktır. Kasıtlı olarak konvoyu trafiğin yoğun olduğu bölgelere yöneltmeniz yasaktır. Bu kural, Calais, Duisburg, Calais-Duisburg ve çevre yollarında sınırlı olmamakla beraber geçerlidir.

 

 

§2.7 Etkinlik Sunucuları

Etkinlik sunucuları üzerinde, etkinlik için geçici olarak belirlenmiş kurallar mevcut değil ise TruckersMP Oyun Kuralları uygulanmaktadır.

Etkinlik sunucusu gereksinimlerine buradan ulaşabilirsiniz.

Etkinlikler için geçici kurallara buradan ulaşabilirsiniz.

 

Etkinlik sunucusu talebi göndermek ve konuyla ilgili detaylı bilgi sahibi olmak için buradan Türkçe konuya ulaşabilirsiniz.

 

§2.8 Yasaklama(Ban) Uygulaması Nasıl Yapılır

 

● İlk üç yasaklama(ban) cezası Oyun Moderatörü inisiyatifindedir.

● Dördüncü yasaklama(ban) cezası otuz gün olarak uygulanır.

● Beşinci yasaklama(ban) cezası süresiz(kalıcı) olarak uygulanır.

 

Yeni yasaklamanın uygulandığı tarihten 12 ay eski olan yasaklar göz ardı edilir. Bu 12 aylık periyot bekleme süresidir. Yasaklama uzatmaları, yasaklama uygulanırken aktif olan yasaklara(12 aydan daha az) dayanarak yapılır ve bir yasaklama aktifken 12 aylık periyodu geçip süresi dolarsa o yasaklama etkilenmez. Yasaklanma geçmişinizde en az iki adet aktif uzatılmış yasaklanmanız varsa, Oyun Moderatörleri, geçen yıl kaç yasaklama aldığınıza bakılmaksızın sonraki yasağınızı kalıcı bir yasaklamaya uzatacaktır, 4. veya 5. yasağınız olduğu için uzatılan yasaklar kaldırılamaz, kesinlikle otuz gün ve kalıcı olarak hesabınızda kalacaktır.

 

§2.9 - Oyun Moderasyon Yönetimi(Game Moderation Management) tarafından uygulanan yasaklar(banlar)

Oyun Moderasyon Yönetimi(Game Moderation Management), kullanıcının TruckersMP'ye yalnızca kuralları ihlal etmek amacıyla katılacağını düşünürse, "§2.8 - Yasaklama(Ban) Uygulaması Nasıl Yapılır" kuralı atlanabilir ve yasak(ban) uzunluğu Oyun Moderasyon Yönetimi'nin(Game Moderation Management) takdirine bağlı olacaktır. Yasak(ban) kanıtı veya benzeri bir şey için telif hakkı talebinde bulunma girişimlerinin ardından başka cezalar verilebilir. Hizmet Şartlarımız uyarınca personelimiz raporlarımızda gönderilen kanıtları tekrar kullanabilir. Belirli durumlarda Oyun Moderasyon Yönetimi(Game Moderation Management), yasaklanan oyuncuyu inceledikten sonra yasaklama kanıtını gizli tutma hakkını saklı tutar.

 


 

§3 - Save Editing(Kayıt Dosyası Düzenleme) ile ilgili Kurallar

 

Save editi yaparak aşırı laga(gecikme) veya oyun çökmelerine sebep olmak yasaktır. Çoğaltılan parçaların miktarı çok fazla olmadıkça, çoğaltılan parçalardan aşırı gecikme meydana gelmez. Eğer çok uzun bir dorse kombinasyonu oluşturmak için save edit yapıyorsanız ancak dorseyi güvenli bir şekilde kontrol edemiyorsanız, pervasız sürüş,engelleme için yasaklanmakla yükümlüsünüz ve belirli modun kaldırılması önerilir. Eğer Oyun Moderasyon Yönetimi değişikliğinizin sunucularımıza uygun olmadığını veya başkalarını olumsuz etkilediğini düşünürse, yaptığınız değişikliği kaldırana kadar yasaklanmakla yükümlüsünüzdür.

 


 

§4 - Forum kuralları

 

Forum, burada bulabileceğiniz farklı bir uyarı ve cezalandırma sistemini takip eder.

 

§4.1 - Forum profilleri

İmzalar - Birden fazla resim kullanımı, resimlerin toplam indirme boyutu 150 kb’ı ve toplam uzunlukları da 150 pikseli geçmediği sürece serbesttir.

 

§4.2 - Forum konuları, gönderileri, durum güncellemeleri ve özel mesajlar

Başlıklar, konuyu açıklayıcı olmalıdır. Konuyla alakasız veya alt forumun dilinden farklı bir dilde yapılan yorumlar, aksi belirtilmediği sürece, kaldırılacaktır. Konulara sadece 3 günde bir üste çıkartma işlemi (bumping) yapılabilir. Gereksiz yere üste çıkarma işlemi yapmak, yapılan yorumun gönderiye ek olmadığı sürece yasaktır. Cezalar, raporlar, biletler, itirazlar, başvurular hakkında tartışmak yasaktır, bunlara ekip hakkında eleştiriler yapmak da dahildir. Fiziksel/dijital herhangi bir ürünü takas etmek veya satmak yasaktır. Çekilişler ve kullanılmayan oyun anahtar kodları paylaşılabilir. Bağış kampanyaları, yönetim tarafından onaylanmadığı sürece yasaktır. Bunlara, kişisel bağış bağlantıları, harici oylamalar, gerçek hayatta yaptığınız iş veya vakıflar dahil, ancak bunlarla sınırlı değildir. Sürekli yanıp sönen resimler/GIF’ler yasaktır. Bu tarz içerikler hassas gözlere sahip epilepsi mağdurlarını negatif olarak etkileyebilir.

 

§4.3 - Kategori kullanımı/amacı

İstenilen nedenin açıklaması veya forum kategorisinin kullanım alanları kategori açıklamalarında bulunur, bunların içerisinde aynı zamanda özel kurallar ve gereksinimler de yer alır. Bu bilgiler kategori açıklamasında, kategori içeriğinin üstünde veya kategori içerisinde sabitlenmiş bir gönderi olarak bulunacaktır. Alt kategoriler de, aksi belirtilmediği durumlarda, üst kategorisi ile aynı kurallara tabidir. Bir kategorinin zamanı belirtildiğinde, bu zamanı takip etmek, aksi belirtilmediği takdirde, mecburidir. Zamanların belirtildiği kısımlar da kategori kurallarının bulunduğu yer ile aynı şekildedir.

 

§4.4 - İçeriğin farklı dillere çevrilmesi

TruckersMP tarafından paylaşılan içerikler, sadece Çeviri Ekibi (Translation Team) tarafından çevrilebilir. Topluluk tarafından paylaşılan gönderileri, gönderinin orijinal anlamını koruyacak şekilde ve kalitede çevirdiğiniz sürece çevirebilirsiniz. Bunlara ek olarak, eğer gönderi zayıf bir çeviri kalitesine sahip ise veya bir çeviri aracı kullanılarak çevrilmiş ise yetkililer gönderiyi kaldırabilecek veya gizleyebileceklerdir.

 


 

§5 - Kabul edilmesi/Uyulması gerekenler & Bilgilendirme - Disclaimer & Information

 

$5.1 Sunucu Tarafından Otomatik Olarak Atılma

 

 • Gecikme (ping) - Eğer sunucuda ping değeriniz 600ms değerini aşarsa, diğer oyuncuların desync sebebiyle mağduriyet yaşamaması adına sunucudan atılırsınız. Bu değer, ortalama değer olarak baz alınır.
 • Klavyeden uzakta (away from keyboard) - 10 dakikadan fazla aktif olmamak.
 • Scout'a yük takmak (car with trailer) - Aracınıza bir römork takmak (karavan buna dahil değildir)
 • Tıra karavan takmak - Tırınıza karavan takmak.
 • Farlar - Aracınızın farları 21:00 (9 PM) - 05:00 (5 AM) saatleri arasında açık olmalıdır.
 • Desteklenmeyen aksesuarlar - Polis aracı için özel eklenmiş aksesuarlar veya desteklenmeyen parçaları kullanmak (ETS 2 ve ATS için olan Special Cargo DLC dorseleri)
 • Yerel modlar - Ses ve model aksesuarları gibi /home dizinini kullanan yalnızca yerel (local) öğeleri kullanmak (buna addon hookuplar dahil değildir)
 • Çok fazla aksesuar - Olması gerekenden fazla aksesuar kullanmak
  • Tırlar için izin verilen en fazla aksesuar sayısı: 100

  • Dorseler için izin verilen en fazla aksesuar sayısı: 50

  • Aksesuar başına izin verilen "hookup" sayısı: 25

 • Çok fazla dorse - Harita üzerindeki konuma bakılmaksızın ETS2'de 3 parçadan fazla modifiyeli dorse kombinasyonu kullanmak veya ATS'de 5 tane parçadan fazla modifiyeli dorse kombinasyonu kullanmak sunucu tarafından atılmanıza neden olur.
 • Negatif yük kütlesi - Kütlesi 0'dan düşük olan bir römork / dorse kullanmak
 • Araçların parçalarını karıştırmak - Bir tır üzerinde araba parçaları kullanmak, bir dorse üzerinde tır parçaları kullanmak veya bir dorse üzerinde araba parçaları kullanmak, ve her durum için tersini yapmak.

 

§5.2 Personel ve TruckersMP - Staff and TruckersMP

Oyun yöneticilerinin, gerek duyduğu taktirde sizi TruckersMP sunucularından uzaklaştırma veya yasaklama hakları vardır. Project Management, özel şartlar durumunda şahısları kurallardan muaf tutma hakkına sahiptir. Eğer ban cezası alırsanız, ban itirazı oluşturabilirsiniz. Bu konuda personele özel mesaj göndermeyin. Sunucular, mod ve yönetim hizmetleri herkes için ücretsiz sağlanmaktadır. Bu anlamda, herkes sunucuya giriş yapabilir ya da uzaklaştırılabilir. Haksız ve kanıtsız bir şekilde, hiçbir üyeyi ya da personeli suçlamayınız. Lütfen, TruckersMP modunun yaratıcılarının ve ekibinin SCS ile bağlantısının olmadığını aklınızda bulundurun. TruckersMP personeli, uygun görüldüğünde ve gerek duyulan durumlarda görevleri gereği kurallardan muaf tutulabilir.

 

§5.3 İtiraz ve Şikayette Bulunmak

Eğer yasaklama cezası aldıysanız ve bunun haksız olduğunu düşünüyorsanız, https://truckersmp.com/appeals  bağlantısını kullanarak itiraz hakkınızı kullanabilirsiniz. Eğer itiraz hakkınızı kullandıktan sonra itirazın objektif bir şekilde ele alınmadığını düşünüyor ya da herhangi bir personeli şikayet etmek istiyorsanız Feedback sistemini kullanmalısınız. Bu Feedback sizin son şansınızdır. Yüksek rütbeli bir personel tarafından alınan kararlar son kararlardır ve onlara itiraz edemezsiniz. Geri bildirim sisteminin kötüye kullanılması, kullanımın yasaklanmasıyla sonuçlanabilir. Şikayette bulunduğunuz kanıtlar, yasaklama süresine otuz gün eklenecek şekilde hesaplanarak ulaşılabilir konumda tutulmalıdır. Bitişinden itibaren on dört gün geçmiş yasaklamalar için herhangi bir TruckersMP personeliyle iletişime geçmek uygun değildir.

 

§5.4 TruckersMP varlıkları ve logosu

Logo da dahil tüm varlığımız telif hakkıyla korunmaktadır. Logomuzu marka yönergelerimize göre kullanmanıza izin verilir.

 

§5.5 Kural Değişimi - Changing these rules

TruckersMP yönetimi kuralları zaman ve bilgi vermeden değiştirebilir. Eğer bir kural geçerliliğini yitirmiş ise, yerine getirilen kural üzerinden işlem yapılır. Modu oynuyor olmanız, tüm kuralları kabul ettiğiniz anlamına gelir ve 'kuralları bilmiyordum' gibi bir bahane kabul edilemez.

 

§5.6 Hizmet Şartları & Gizlilik Politikası - Terms of Service & Privacy Policy

Bu kuralları kabul ederek, hizmet şartlarımızı ve gizlilik politikamızı da kabul etmiş olursunuz.

 

§5.7 - Ek Kurallar

Discord Kuralları

 

 

Yapılan çeviriler orijinal versiyondan farklı olabilir.

Örneklendirmeler ile beraber siz oyuncuların kuralları daha iyi kavraması ve doğrudan davranış biçimlendirilmesi yapılması amaçlanmıştır.

Lütfen aklınızda bulundurun, yöneticiler karar verirken kuralların İngilizce versiyonunu göz önünde bulundurmaktadırlar.

 

Contributors:

@[ÖZ DOSTLAR] ONAT - 24

@EGGSY_DEV

@Hurricane.

@i z m

@Next7

@Snap Dragon

@Sneezy

@XFMaster9666

Languages/Diller:  tr.gif (primary)gb.gif 

Useful Links/Önemli Bağlantılar: TruckersMP Rules/Kuralları | Recrutiment/İşe alım | Knowledge-base/Bilgi bankası  | Forum Warning System/Uyarı Sistemi: [TR] [ENG] 

Link to comment
Share on other sites

 • [GökBörü] Snap Dragon'TR changed the title to TruckersMP Rules [Turkish] | TruckersMP Kuralları (08.02.2020)
 • AxeRider changed the title to TruckersMP Rules [Turkish] | TruckersMP Kuralları (29.11.2020)
 • BoSsik2 locked this topic
 • BoSsik2 unlocked this topic

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.