Jump to content

Jean-Louis Lorenzy

Veteran Driver V
 TruckersMP Profile
 • Posts

  74
 • Joined

 • Last visited

About Jean-Louis Lorenzy

 • Birthday 11/04/2001

Profile Information

 • Gender
  Male
 • Location
  Istanbul
 • Interests
  Basketball, Simulation Games, Cricket, Calculus
 • Preferred Trucks
  Volvo
 • EU Garage Location
  The Netherlands: Rotterdam
 • Known languages
  English, Turkish

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

Jean-Louis Lorenzy's Achievements

Newbie

Newbie (1/13)

 • Getting Noticed
 • Conversation Starter
 • Avid Talker
 • Collaborator
 • First Post

Recent Badges

68

Reputation

1

Community Answers

 1. Hello, Each user starts with a cap of 10 active reports. Your report will be scored positively if it was submitted correctly. If not, it will receive a poor rating. You will be given a greater or lower limit based on those results. This was put in place to encourage people to report true offenses.
 2. Merhaba, Bunun birçok sebebi var bence, ancak ekonomik sıkıntılar, eğitimin kalitesizliği ve küfürün Türk kültüründe yer edinmiş olması gibi faktörler etkili olabilir. Ülkemizde çoğunluk olarak ekonomik sıkıntılarla karşı karşıyayız bu da stres ve öfke seviyelerini arttıracaktır kanaatimce. Halk olarak çok sabırsız ve tahammülsüzüz. Hata örtmek yerine insanların hatalarını ortaya çıkartmak gibi bir huyumuz var genel olarak. Bazı Türk oyuncular, oyun sırasında küfür kullanmayı gerçek hayattaki streslerini atmak sebebiyle bile kullanabilirler. Ama işte küfürleri diğer oyuncular aşırı rahatsız edebilir ve oyun ortamını berbat hâle getirebilirler karşılıklı olarak. Türk toplumu olarak gerçekten sinirli bir toplumuz buna ben de dahil. Bu da Türk oyuncuların oyun sırasında daha sert ve agresif bir dil kullanmaları demek. Hatta dikkat edersen bu sadece oyunlarla sınırlı değil sabrımızın olmadığından dolayı hayatımızın her anında, her alanında küfür kullanımı var. Bunun önüne geçilmesi küçük yaşta eğitimden geçer, aile terbiyesinden geçer ve insanlara karşı nasıl davranılmasını öğrenmekten geçer. Belki bu nesil değil ama ilerleyen nesillerimiz daha kibar olur umarım. Tabii kibarlığı da güçsüzlük olarak algılayan toplumumuzda ne kadar zaman alır bu geçiş süreci bilinmez.
 3. Volvo of course, safer and best trucks ever
 4. Hi, Please make sure that you are trying to join the game with the Steam account that linked with your TruckersMP profile. If you are trying to join with another account, it will not let you login. In the other hand, i believe this guide will help you to solve your profile activation problem: I hope this helps.
 5. Hi, sorry to hear you are facing the problem. The unreliable connection problem doesn't have actual solution at all. Try the following tips and maybe it will help about the problem.(By the way, the problem's reason mostly is ISP side. Please make sure there is no problem with your connection.) -Try to avoid high crowded areas. -Try to join the game less populated areas. -Get in touch with your ISP and change your internet profile FastPath or Interleave(try both because the problem may be due to the Packet loss) I hope this will help at least a little. Jean-Louis Lorenzy
 6. Merhaba, Bildiğim kadarıyla yeni ses modu Fmod'un bir hatası. Evet sorun tüm oyuncularda görülmekte umarız ilerleyen güncellemelerde çözülür.
 7. Merhaba, Save edit ile başka tırın motorunu başka tıra eklemek yasak değil. Sıkıntı olmaz. İyi oyunlar:)
 8. If i am not wrong i think it was caused by packet loss. I have the same problem since last year, i am using VPN to avoid unreliable connection problem. My ping is a bit higher than normal but it still works, and i am able to play.
 9. Hi, i had the same problem. My internet works very well in the other games by the way. So the solution for me was using a 'VPN' and joining the game in less populated areas. If you want you can try it, who knows maybe VPN can solve your problem, too.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.