Jump to content
Judge of the Nights

29 Ekim CUMHURİYET bayramımız kutlu olsun !

Recommended Posts

                                                                       www.durmazlarlojistik.com
                                            "Durmazlar Lojistik"  TÜRK Sanal Tırcılık Şirketi
                    29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI TEBRİK ve BİLGİLENDİRME DUYURUSU


Yıllarca süren düzensizlikten ve millet olma bilincini kaybedip , başka ülkelerin esiri konumuna düşüşüyle gerçekleşen ve yine yıllarca yaşanan , ŞİDDETLİ KANLI çatışmaların , yoksulluğun ve savaşın ardından gün yüzü gören Yüce ve Asil TÜRK milletinin kalbinde doğan ve büyüyen su damlası zerafetinde olan CUMHURİYETİMİZİN kuruluş yıl dönümü tüm " TRUCKERS MP " forum takipçilerine ve Türk milletine kutlu olsun.

 

Cumhuriyetin İlanı

Osmanlı İmparatorluğu'nda, ikinci Meşrutiyetin ilanından altı yıl sonra Birinci Dünya Savaşı başladı.1914'te başlayan Birinci Dünya Savaşı'na dünyanın belli başlı devletleri katıldı.Dört yıl süren savaş sonunda bizimle birlikte olan devletler yenildi.Savaş kurallarına göre biz de yenilmiş sayıldık. Ülkemiz İngilizler, Yunanlılar,Fransızlar,İtalyanlar tarafından paylaşıldı. 

Ulusuna inanan, güvenen Mustafa Kemal Paşa,19 Mayıs 1919'da Samsun'a geldi.Erzurum'da,Sivas'ta kongreler düzenledi.Mustafa Kemal Paşa "Tek bir egemenlik var,o da Milli egemenliktir.Ülkeyi yine ulusun kendi gücü kurtaracaktır." diyordu.Yurdun dört bir tarafından gelen ulus temsilcileri -milletvekilleri- 23 Nisan 1920 günü Ankara'da Büyük Millet Meclisi'nde toplandı. 

Meclis, Mustafa Kemal Paşa'yı başkan seçti.Mustafa Kemal Paşa'nın önderliğinde Büyük Millet Meclisi Ulusal Kurtuluş Savaşı'nı başlattı.Bir yandan efeler,dadaşlar,seğmenler bulundukları yörede düşmana karşı koydular.Öte yandan düzenli ordular İnönü'de,Sakarya'da,Dumlupınar'da savaştılar.Yurdumuz düşmanlardan kurtarıldı. 

Tahtını, rahatını düşünen padişah, yenilen düşmanla birlikte yurdumuzdan kaçtı. İmzalanan Lozan Barış Antlaşması ile yeni bir devlet doğdu.Bu doğan devletin yönetim biçimi henüz belirlenmemişti. 

İkinci dönem Büyük Millet Meclisi 11 Ağustos 1923'te ilk toplantısını yaptı.13 Ekim 1923'te Ankara Başkent oldu.Atatürk; düşmanın ülkeden atılıp sınırlarımızın belirlenmesinden sonra,çoktan beri tasarladığı cumhuriyetin ilanı üzerinde hazırlıklar yapmaya başladı.28 Ekim 1923 akşamı yakın arkadaşlarını Çankaya'da yemeğe çağırdı.Onlara , "Efendiler ! Yarın Cumhuriyet'i ilan edeceğiz."Dedi. 

29 Ekim 1923 günü Ulu önder Atatürk,milletvekilleri ile görüştükten sonra taslağı hazırlanan cumhuriyet önergesi Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne verildi.Meclis önergeyi kabul etti.Böylece ülkemizde cumhuriyet yönetimi kuruldu.Atatürk kurulan Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk Cumhurbaşkanı oldu.Cumhuriyet'in ilanı yurtta sevinç ve coşku ile karşılandı. 


Cumhuriyet;yurttaşların seçme ve seçilme hakkının olduğu bir yönetimdir.Ulus temsilcilerinin kabul ettiği yasalarla ülkenin yönetilmesidir.Cumhuriyet yönetiminde söz ulusundur. Cumhuriyet'i korumak, kollamak, yaşatmak her yurttaşın görevidir. 
                                                                                      nEZBm5.jpgDurmazlar Yönetim ve Ailesi adına
Yüksel DURMAZ.
SAYGILAR.

www.durmazlarlojistik.com  

  • Upvote 16

Share this post


Link to post
Share on other sites
6 hours ago, DiscovschiDanut said:

sagol kardes, seninde 29 ekim cumhuriyet bayramin kutlu olsun :)

 

nerelisin dostum sen? ;)

  • Upvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...