Jump to content

Denetim Stratejimizdeki Değişimler


Next7

Recommended Posts

  • Translation Manager

update-to-our-game-moderation-strategy.1

Merhaba oyuncular,

 

Son birkaç yıldır, temel oyun denetim stratejimiz büyük oranda aynı kalarak devam etmiştir, raporlar hem oyun-içi hem de bu amaçla oluşturduğumuz web sitesi rapor sistemimiz aracılığıyla gönderilmektedir. Bu, hali hazırda zaten yaptığımız gibi, web sitesi üzerinden gönderilen her bir raporun değerlendirileceğinin vaadiyle yapıldı ve bu büyük bir iş yükü çıkarmaktadır.

Muhtemelen bu durum, web raporlarının sayısının fazlalaşmasına (2023 2. Çeyreğinde 53.934 olacak kadar fazlalaşmasına) neden oldu. Bu aslında, oyun içerisinde zaman geçirip, oyun-içi rapor sistemiyle ilgilenilmesi ve oyunda gerçek zamanlı yapılan kural ihlallerini kontrol edilmesi yerine bu raporların kontrolüne odaklanılmasına sebep oldu. Ek olarak, web sitesi raporları her zaman en iyi kaliteye sahip olmamaktadır veya bazen buradaki §1.4 kuralında belirtilen gereksinimlere de uygun olmaması gibi sorunlar nedeniyle bu raporlar ek karmaşıklıklar çıkartmaktadır.

 

Ayrıca, web sitesine gönderilen her bir raporun bir noktada kontrol edileceği gerçeği, bazı oyuncuların oyun deneyimlerinin büyük ölçüde etkilenmediği, her ne kadar küçük ve önemsiz olursa olsun karşılaşabilecekleri her bir kural ihlalini raporlamayı kendilerine görev edindikleri sorun çıkarıcı bir “Rec ban kültürü” oluşmasına sebep oldu. Tekrardan, takım üyelerimizin zamanlarının büyük bir kısmını bu raporlar ile ilgilenmek için harcamaktadır ve bu raporların bazıları haftalar önce gerçekleşen olaylardan oluşmaktadır. Bu, sistemimizde büyük bir iş gücü gereksinimi ortaya çıkartmaktadır ve asıl incelenmesi gereken raporlarda gecikmeye, bu raporlardaki faillerin oyunu oynamaya devam etmesine sebep olmaktadır. Bu durumun, önemsiz raporlarla ilgilenilmesinden dolayı oyun-içi denetime yeterince zaman ayrılamadığı için daha ciddi vakaların arttığı bir döngüye sebep olduğunu siz de görebilirsiniz.

TruckersMP, oyun deneyimini geliştiren değişiklikleri yaparak oyunculara karşı sadık kalmayı hedeflemektedir. Elinde sonunda bu bir oyundur ve basit bir hata yapıldığında cezai işlem gerektirmeyen durumların olabileceğine karşı anlayışlı olunmalıdır. Moderatörlerimizin zamanlarının ve imkanlarının çoğunu oyun içerisinde değerlendirmesine olanak sağlamanın birçok faydası olacaktır. Bu faydalar, topluluk ile iletişimlerinin artması, oyunda gözükme, bir oyuncuyu direkt olarak yasaklamak zorunda kalmadan olayları oluşmadan önce engelleyebilecekleri ışınlama veya kick atma gibi anlık özellikleri kullanma olanağı gibi çok sayıda faydası olacağına inanıyoruz. Şu anda moderasyonumuzda, proaktiflikten öte daha çok duyarlı bir yaklaşımı benimsiyoruz.

Bu değişimi gerçekleştirmek için ilk olarak web sitesi sistemindeki raporları inceleyiş şeklimizde bazı değişiklikleri hayata geçiriyoruz. Bu yolda ilk adım, bir kullanıcın oluşturabileceği maksimum web sitesi raporu sayısını on olarak sınırlandırılmasıyla atılacaktır. Çünkü bu sayının, gerçekten yıkıcı ve uygunsuz davranışları bildirme ihtiyacını getireceğini gördük. Ayrıca sistemin kötüye kullanılmasının ve çok sayıda basit kural ihlalinin bildirilmesinin önüne geçecek dengeyi sağlayacağının sonucuna vardık. Raporların puanlanmasına devam edilecektir ve rapor gönderme kurallarına uymayan raporları göndermeye devam edenler bunun sonucunda sadece bir rapor gönderebilecekleri bir durumla karşı karşıya kalacaklardır. Ek olarak, web sitesindeki raporlama süre sınırı olayın oluş tarihinden itibaren on dört gün yerine yedi güne indirilmiştir. Bu da, gönderilen raporların amacına uygun olması ve ciddi sorunların bize sistem üzerinden iletilmesini sağlamak amacıyladır.

Bazı oyuncuların birbirlerine karşı çok küçük şeyler için rapor göndermelerini içeren, takındıkları tavrı durdurmak için sıkı çalışıyoruz. Aynı oranda, oyun-içi ciddi sorunlara sebep olan ve oyuncuların oyun zevkini ciddi oranda etkileyen kişilere karşı da katı aksiyonlar alma niyetindeyiz. Daha önce dile getirdiğimiz gibi, eylemlerimizi anında, şimdi ve oyun içerisinde yoğunlaştırarak daha proaktif olabilmeyi umut ediyoruz.

Ek bir not olarak, denetleme sistemimizi anonimleştirmeyi sağlamak amacıyla yeni bir sistem de getirdik. Bu tam olarak, yasaklandığınızda veya raporunuz ile ilgilenildiğinde, cezayı veren ilgili moderatörün adını göremeyeceğiniz anlamına geliyor. Bu, ne yazık ki bazı takım üyelerimizin oyun-içi ceza verdiğinde katlanmak zorunda kaldıkları istismar ve tacizi azaltmayı hedeflemektedir. İtiraz gönderdiğiniz vakit ilgili moderatör ile yine görüşebilecekseniz, ancak görüştüğünüz moderatör anonim olarak kalacaktır.

 

Umuyoruz ki, buradaki vizyonumuzu görür ve raporların değerlendirme şeklinde iyileştirmeler yapmak istediğimize dair düşüncelerimizi siz de paylaşırsınız. Eğer herhangi bir geri bildiriminiz varsa, buradan bir geri bildirim bileti oluşturarak Game Moderation Management ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Yollarda görüşmek dileğiyle, güvende kalın!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.