Jump to content

En sık yapılan hatalar ve basit sürüş mantığı.


Guest Aurris

Recommended Posts

Guest Aurris

Selamlar herkese,

Bugün aracınızı sürerken yapılan en sık hatalardan veya genel olarak sunucumuzda yapılan hatalardan bahsedeceğim. Şu sıralar özellikle kalabalık şehirlerde gördüğüm kadarıyla çok fazla önlenmesi kolay hatalar yapılıyor ki bu da feci kazalara veya daha kötüsüne yol açabiliyor. Bu hataları önlemek gerçekten çok basit ama ya oyuncu bunu yapmaması gerektiğini bilmiyor ya da isteyerek yapıyor, tabi bu da başka bir konu, ancak ben bu hatalardan bahsetmek istiyorum ki bazı oyuncular bir çıkarım yapıp kendilerini geliştirebilsinler.

Bu konunun nasıl ilerleyeceğine gelecek olursam, umarım herkesin kolaylıkla anlayabileceği bir şekilde olur. Büyük ihtimalle yapılan bu hataları ekran görüntüleri ve videolarla örneklendireceğim, örneğin, neden yanlış olduğunu ve nasıl doğru yapılabileceğini göstereceğim ki daha iyi anlaşılabilsin, bunun yanında bu manevralar/hatalar hakkında genel bilgi de verebilirim. Size basit bir şekilde bu konunun ne hakkında olduğunu açıkladığımı düşünüyorum, yani artık başlayabiliriz.

Şirket girişinde, serviste ve benzeri yerlerde yapılan hatalar

#1 Bir şirketten, servisten veya benzeri yerlerden çıkmak:

Şirketlerde, serviste veya benzeri yerlerde gerçekleşen en sık hata; etrafa bakmadan, diğer oyuncuların içindeyken, dikkat etmeden ve/veya daha çıkma hakkı sizde olmadan oradan ayrılmaya çalışmaktır. Bir şirketten çıkmaya çalışırken sizi her zaman bir yol ver işareti veya dur işareti karşılayacaktır, sadece çok nadiren bunlar bulunmaz. Tabi ki de iki işaret de durup yol boş mu değil mi diye bakmanızı ister. Bu işaretleri umursamayıp yola girerseniz çok kolaylıkla kazalara sebebiyet verebilirsiniz ki bu durumda da hata sizde olur. TruckersMP kurallarını göz önünde bulundurduğumuzda bunun gibi hatalardan dolayı cezalandırılabilirsiniz de. Bu işaretleri göremeseniz bile, halen gelen oyunculara yol vermeli ve yolun boş olup olmadığından emin olmalısınız. 

Bu gibi durumlarda kendinizi geliştirmenin en iyi yolu bu işaretlere dikkat etmeniz ve servisten, şirketten vs. çıkmaya çalışırken yolu kolaçan etmenizdir. Bu işaretleri umursamayıp kazaya sebebiyet vermeniz her türlü sizin hatanız olacaktır.
 

Spoiler

Bu işaretlerin şirketlerdeki veya benzeri yerlerdeki birkaç örneği:
ets2_20200623_153950_m5kf0.png
ets2_20200623_154004_1hk9n.png
ets2_20200623_160353_iwkwv.png


#1.1 Şirketlerden, servisten ve benzeri yerlerden diğer oyuncuların İÇİNDEYKEN ayrılmak

Başka bir sık yapılan ve bir o kadar da talihsiz olan hata ise şirketlerden, servislerden ve benzeri yerlerden diğer oyuncuların (genel olarak çarpışmaların devre dışı bırakıldığı her yer) içindeyken ayrılmaktır. Bazıları hiç farketmeyebilir, ancak bu çok sık gerçekleşir ve çarpışmanın devre dışı bırakıldığı bir alandan ayrılırken diğer oyunculara büyük bir hasar verebileceğinizi aklınızda tutmanız, aynı şekilde onların da bu tarz bölgelere girerken büyük bir hasara neden olabileceklerini aklında tutmaları gerekir. Her iki oyuncu da bu bölgeden çıkarken tekrardan çarpışma mekaniği devreye girecektir, çoğu zaman oyunculardan biri diğerini itecektir çünkü biri için çarpışma hala mevcuttur ancak diğeri için daha devreye girmemiştir, bu büyük ihtimalle bir bug ama siz bunu bilerek zorlamaya çalıştığınız için diğer oyuncu (ya da daha fazla kişi) büyük bir hasar aldığı zaman sizin hatanız olarak sayılacaktır. Bunun en sık görüldüğü yer Calais'teki servistir. Servisten çıkmaya çalışırken her zaman yolu kolaçan etmeli ve çıkışın önünde içinden geçebileceğiniz kimsenin olup olmadığından emin olmalısınız (çünkü sizin için çarpışma daha devreye girmemiştir).
 

Spoiler

Çıkmaya başlayacağınız zaman nasıl GÖRÜNMEMESİ gerektiğinin bir örneği:
ets2_20200623_154810_xckuy.png

Bu durumda en sık görülen kabin içi görüntüsü:
ets2_20200623_154837_dwkk4.png#2 Benzin istasyonlarına/dan girmek/çıkmak

Kazaların sık görüldüğü başka bir yer ise benzin istasyonları. Benzin istasyonlarının farkı ise girmenin ve çıkmanın farklı çeşitleri vardır. Ancak yasal olarak benzin istasyonuna çıkıştan girmeniz veya tam tersini yapmanız yasaktır, kulağa basitmiş gibi geliyor ama deneyimsiz oyuncular için kafa karıştırıcı olabilir. Karşılaşabileceğiniz en küçük benzin istasyonları genel olarak kırsal alanların bulunduğu yollardadır, ki deneyimsiz oyuncular için de en kafa karıştırıcısı budur. ETS2'deki çoğu ülkede yolun sağ tarafından sürersiniz, Birleşik Krallık hariç (ve ProMods'taki bazı ülkeler). Aşağıda sabitlemiş olduğum örnekte görebileceğiniz üzere, benzin istasyonu yolun sağa tarafındayken karşınıza ilk çıkan yoldan girebilirsiniz. Eğer ki sol tarafta iseler, bu durumda ilk göreceğiniz yol çıkış olacağından ikinci yol yani girişten girmeniz gerekecektir. Ayrıca giriş ve çıkış tabelalarla gösterilir, ancak dikkat etmeyip bu tabelaları görmemeniz muhtemeldir.

 

Spoiler

İşte bahsettğiim iki örnek, anlatımı kolaylaştırmak için oklarla göstermek istedim. (Eğer trafiğin soldan aktığı bir ülkedeyseniz yönler tam tersi)
ets2_20200623_160812_rpkh0.png
ets2_20200623_160835_4pjv1.png

Bu işlemi doğru gerçekleştiren ve yanlış gerçekleştiren 2 oyuncunun örneği.

ets2_20200623_155541_8ejlc.pngKavşaklarda ve birleşme yerlerinde yapılan hatalar

#1 Dönüş için düzgün şeridi kullanmak

Artık kavşaklar kısmına geldiğimize göre, çok fazla oyuncunun bulunduğu yerlerde tek bir dakikalık gözlemim içerisinde görebildiğim en sık yapılan hata ile başlayalım. Oyuncuların çoğu dönüşlerde, hatta ve hatta düz yolda bile düzgün şeridi kullanamıyor. Bunun en sık görüldüğü yere örnek olabilecek yer, aşağıda da gösterildiği gibi, Duisburg'daki ana kavşak (artık Duisburg'da çarpışma yok ama her neyse...) Düsseldorf'tan gelirken Duisburg'a girmek için girilen tünelde veya servisin karşısında sağ ve sol şeridi olan bir yolda olacaksınız. Burada yapılan en sık hata ise oyuncuların sola dönmek için sağ şeridi, sağa dönmek için sol şeridi ve sadece sola dönmek için olan şeritleri ise düz gitmek için kullanmaları. Basit olduğu gibi, şeritleri bu şekilde kullanmak da çoğu ülkenin trafik kurallarına aykırıdır. Sizin için ufak bir not: TruckersMP gerçek hayattaki yol ve traffik kurallarını uygulamaktadır. Sağ bir şeritten sola dönerken bir kazaya sebep olursanız tabi ki de siz hatalı olmuş olacaksınız ve bunun için cezalandırılabilirsiniz. Hangi şeritte olduğunuza dikkat etmeli ve bir kavşağa yaklaştığınızda yine dikkatli olmalısınız. Son anda şeridinizi değiştirmek de uygun bir davranış değildir.
 

Spoiler

Anlattıklarımın basit bir örneği:
ets2_20200623_154529_vdjyq.png#2 Trafik Işıkları

Bu sistem bir hayli basit olup iş görmesine rağmen, halen bir çok hata ve anlaşmazlıklar gerçekleşmekte. İsteyerek görmezden gelmediğiniz sürece kırmızının dur demek ve yeşilin geç demek olduğunu anlamak çok da büyük bir mesele değil. Trafik ışıklarının en çok tartışılan aşamaları ise kırmızı/turuncudur. Kırmızı ışıktan sonra sarı ışık görürseniz, bu hemen gaza basmanızın gerektiği anlamına gelmiyor. Aslında bu durum hakkında söylenecek pek de bir şey yok, ama normalde ışık yeşile döndüğü zaman gitmeye hazır olmanız gerektiği anlamına gelir. Ancak yanlış anlaşılan en büyük şey, ışığın yeşilden sonra sarıya dönmesidir. Bu tam olarak yola devam etmeniz gerektiği anlamına gelmez. Sarı ışıkta sadece ışığı geçmeden frenleyebilecekseniz geçmelisiniz. Fren yapma şansına sahipseniz, durmanız gerekmektedir. Hızlıca geçip kurtulmak için gaza abanmak kesinlikle yanlış bir karardır ve bunun için cezalandırılabilirsiniz de.
 

Spoiler

Kırmızı ışıktan sonra sarı ışık, yani yeşil ışık geldiğinde gitmeye hazır olmanız gerektiği anlamına geliyor.

ets2_20200623_160708_0ikb2.png

Yeşil ışıktan sonra sarı ışık, yani frenlemeniz mümkünse durmanız gerektiği anlamına geliyor.

ets2_20200623_160618_iskkg.png#3 Hala kavşakta olan oyuncular

Bu gerçekten de çok tartışılan bir konu. Siz halen kavşaktayken diğer tarafa yeşil ışık yanarsa veya size yeşil ışık yanarken halen bir oyuncu dönmeye çalışıyorsa ne olacak ya da daha doğrusu tam olarak ne yapmanız gerek? Basit, halen kavşaktaysanız mümkün olduğunca çabucak oradan ayrılmanız gerek. Ancak başka bir oyuncu kavşaktaysa ona oradan ayrılması için zaman tanımalısınız. Onun önüne geçmeye çalışmak veya onlara çarpmaya çalışmak gereksiz ve hiç bir şekilde zekice bir hareket değil, ayrıca bunu yaparsanız cezalandırılabilirsiniz de.
 

Spoiler

Görselde de görebildiğiniz üzere, yeşil ışık beyaz tıra yanıyor, ancak açıkladığım gibi kavşaktakilere her zaman yol vermelisiniz. Bu durumda yolun boşalmasını bekleyen yeşil tır geçiş hakkına sahip.
ets2_20200623_160125_a7jvd.png#4 Kavşaklarda trafik sıkışıklığı:

Sola dönmek istiyorsunuz ancak kavşağın ortasında kalmadan dönmeniz için yeteri kadar yer olmadığı fark ediyorsunuz. Çoğu oyuncu bunu halen yapmaya çalışıyor, ki bu büyük bir hata. Eğer trafik varsa hiç bir şekilde gitmeye çalışmayın.
 

Spoiler

Göründüğü gibi solda trafik var ve yeşil tırın kavşağın ortasında kalmadan sola dönmesi mümkün değil, bu yüzden bekleyin.
ets2_20200623_161958_m8jyv.png


Kirkenes Maden Yolu - Özel İlave

Bu yolda önem duyulması gereken bir çok şey olduğu için özel bir kısım oluşturmak istedim.

#1 Sollamak

Bu yolda en önemli etkiyi oluşturan manevradan başlamak istiyorum, yani sollamak. Önünüzdeki oyuncular özellikle sağa çekip sollamanızı istemiyorsa hiç kimseye çok gerekmediği sürece Kirkenes Maden Yolu'nda sollamayı tavsiye etmem (Not: Eğer sollayacaksanız karşınızdan gelenlere dikkat edin). Kirkenes yolunda sollamanın güvenli olduğu bir kaç yüz metrelik maksimum 2 yer vardır sanırım; geri kalanı ise dengesiz, tümsekli, dar ve genel olarak kafa karıştırıcı. Örneğin eğer sollarken dorseniz veya tırınız solladığınız kişiye çarparsa sorumluluk size aittir. Ayrıca, yol çok popüler olduğundan çok sık trafik oluyor. Ancak, karşıdan gelen olup olmaması farketmeksizin, etrafınızdaki oyuncuların sayısı 25'i geçiyorsa kesinlikle yasaktır. Bu kurallarımızda da yazar, bunu ihlal etmek her türlü cezalandırılmanıza sebep olacaktır.

#2 Köşeler

Kapatılmış Köşeler - maden yolunda oyuncuların başına gelebilecek en sinir bozucu şeydir bu. Yokuştan çıkmaya çalışıyorsunuz, köşeye geldiniz ve görünüşe göre yol park yapan oyuncular tarafından kapatılmış. Elbette Kirkenes Maden Yolu gerçekten çok dar, özellikle köşelere dönmek istediğinizde tırların birbirleriyle temas etmesi baya muhtemel. Kirkenes yolu, bunu gerçekten belirtmek istiyorum ki, oyuncuların birbirleri arasında iyi bir iletişime sahip olmasını gerektirir. İletişimden kastım sadece selektörler, kornaya basmak veya sinyal vermek olsa bile. Bir köşeye dönmeden önce, aşağıda ve yukarıda yeteri kadar yer olduğundan emin olun ki yolu kapatmayasınız. Sadece önünüzdekini takip edip etrafınıza bakmamak sizi çok kötü bir duruma sokabilir ve bu durumda hata sizde olur. Hiç yer yoksa ve sığamayacağınızı düşünüyorsanız, köşenin önüne park edin ki yolu kapatmak yerine karşıdan gelenler aşağı ya da yukarı doğru gidebilsin, trafik aksın. İşte bu yüzden bu yolda iletişim gerçekten önemli. 
 

Spoiler

Nasıl olması gerektiğinin bir örneği:

ets2_20200623_170548_t7k7z.png

Nasıl olmaması gerektiğinin bir örneği:

ets2_20200623_172552_fijie.png


#3 Öncelik/Yol Hakkı:

Öncelik bu yolda tam olarak mümkün olamasa da, yolun bir yerinde bir tarafın yoldaki tabelalara ve yol kurallarına bağlı olarak köprüden geçmeye öncellik hakkı var. Bahsettiğim yer o kırmızı-ahşap köprü. Eğer madenden geliyorsanız bu durumda geçiş hakkı size ait, ancak Kirkenes'ten geliyorsanız bu durumda madenden gelenlere öncelik tanımalısınız. Burada belirli bir yol hakkı varken, tam olarak kesin olmayan ve uymanızın zorunlu olmadığı, ancak herkes için kullanışlı olabilecek bir yer daha var. Eğer oyuncular yukarıdan geliyorsa, onlara köşeyi dönmek için yol verin. Bunu yapmanız gerekli değil, ancak hoş bir davranış ve size bazen bir kaç dakikanızı bile harcamanızı önleyebilir.
 

Spoiler

Kirkenes'ten gelirken yolun kenarına konmuş bir işaret levhası, karşıdan gelenlere öncelik vermeniz gerektiğini belirtiyor:
ets2_20200623_170502_jgj9r.png

Madenden gelirken yolun kenarına konmuş bir işaret levhası, karşıdan gelenlerin size öncelik vermesi gerektiğini belirtiyor:
ets2_20200623_170511_49kdb.png#4 Harita Dışı:

Kural §2.5'te belirtildiği üzere, ProMods'ta haritanın dışına çıkıp yolları keşfetmek yasaklı değil. Ancak bu nehirleri, gölleri veya denizleri barındırmaz. Kirkenes yolu; ana yoldan çıkabilmeniz hatta yolu suyun içinden geçerek atlayabilmeniz ile meşhur, ancak bu yasaktır ve bunu yaparsanız cezalandırılırsınız.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

Bu bir çeviridir. Asıl rehber Koneko tarafından 23 Haziran 2020'de yapılmıştır: 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...

Teşekkürler özellikle yeni başlayan oyuncular için çok iyi bir rehber olmuş!

Kind regards,                                                                                                                          Languages that I know;

!drkYVZ                                                                                                                                  Turkish, English, Spanish, German

                                          Social:                                                                                                       Have a safe trucking and have a good day!                                                                                                         Useful Links:

TruckersMP     |     TruckersMP Forum     |     Steam                                                                                                                                                                                                 Ban Appeal    |     Report         Rules      |     Feedback     |     Support

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.