Jump to content

Kayıt Dosyası Düzenleme Rehberi (Detaylı Anlatım)

Recommended Posts

Guest Aurris

Kayıt dosyanızı düzenlemeye başlamak mı istiyorsunuz? Eğer cevabınız evet ise, o zaman doğru yere geldiniz.

0. Adım: Oyun def (definition) dosyalarını elde etmek
Başlamadan önce, ETS2'den (ya da ATS, hangi oyunu oynadığınıza bağlı) def dosyalarınızı kopyalayacağınız ve ayıklayacağınız bir klasör oluşturabilirsiniz.
Gerekli değil, ancak dosyaların bulunduğu konumu daha rahat bir şekilde görebilmeniz için önerilir.

SCS tarafından oluşturulan bu programı kullanabilir ve oluşturduğunuz klasörün içerisine koyabilirsiniz. Daha sonra klasördeki def dosyasını (def.scs) kopyalamanız gerekecek. Dosyanın bulunduğu konum: "C:/Program Files (x86)/Steam/steamapps/common/Euro Truck Simulator 2 veya American Truck Simulator/" (Lütfen dosya gezginindeyken ters slash '\' işaretinin kullanıldığını unutmayın)
Her iki dosyayı da klasörün içine koyduktan sonra scs dosyasını ayıklayıcıya (extractor) sürüklemeniz yeterli olacaktır. Daha sonra ise siyah pencere kaybolana kadar bekleyinBir kaç dosya ve klasör görüyor olacaksınız. 
def dosyasındaki dosyalarla aşina olmak için göz atabilirsiniz. Örneğin, beton karıştırıcısı dorsesinin şasini istiyorsam bunun gibi bir şeye benzeyecektir:  "def/vehicle/trailer/cement_mixer/chassis.sii"

1. Adım: Gerekli olan dosyaları indirmek
-Metin Düzenleyicisi
Windows'un kendine ait Notepad programını kullanabilirsiniz, ama ben şahsen Notepad++ kullanmanızı öneririm. Başka metin düzenleyicileri de işe yarayabilir. Notepad++'ı sevmemin başka bir nedeni ise belirli bir değerin dosyadaki bütün bulunduğu yerleri arayabilir ve başka bir değer ile değiştirebilirim. 
Notepad++ Websitesi

-ATS & ETS2 için Sii dosyası çözümleyicisi
Kayıt dosyalarını çözümlemek için bu programlara ihtiyaç duyacaksınız. Eğer istersiniz başka bir tane bulabilir veya derleyebilirsniz.
Format 2 için SII_Decrypt
Herhangi bir format için SII_Decrypt

Arayüze sahip olan yeni bir versiyonu var. Ali365Dash'a bahsettiği için teşekkürler.

2. Adım: Gerekli değişiklikleri yapmak
Kayıt dosyanızın uygun bir formatta kaydedildiğinden emin olmanız gerekecek.

Dosya Gezgini'ni açın ve Belgeler'e gidin. ATS ve ETS2 için klasörler American Truck Simulator ve Euro Truck Simulator 2 olacaktır. Klasörü bulduktan sonra config.cfg dosyasını metin düzenleyicinizle beraber açın. Klasörü bulduktan sonra g_save_format değerini aratın (CTRL + F tuşları ile) ve orda yazan sayı değerini '2' olarak değiştirin. Daha sonra dosyayı kaydedin (CTRL + S tuşları ile)
image.png.da0182e1e5d6c0727c99b767c89e4c3b.png
 Eğer her iki oyun için de yapmak istiyorsanız, bu değeri teker teker değiştirmeniz gerekecek. Ayrıca oyunu tek-oyunculu modda başlatıp, düzenlemek istediğiniz profili açmanız, kaydetmeniz ve oyundan çıkmanız gerekecek.
Bu, profilinizi yeni kayıt formatına göre güncelleyecek. Bunu sadece düzenlemek istediğiniz profil için bir kez yapacaksınız.

3. Adım: Kayıt dosyanızı düzenleme (zevkli kısım başlıyor!)
Çok önemli! Yapacağınız her düzenlemeden önce yedek dosya oluşturun!

Oynadığınız oyunun klasöründe (Belgeler ->Oynadığınız oyun), profiles klasörüne gidin (sonunda ".bak" bulunan dosyaları ellemeyin). Buradan sonra, klasörlerinizi değiştirme tarihine göre filtrelemenizi öneririm.
En son düzenlenen klasöre gidin. Daha sonra save->autosave'e gidin ve game.sii adı altında bir dosya göreceksiniz. Neden mi autosave klasörü? Çünkü oyundan çıktığınızda en son düzenlenen dosya budur.
Başka bir kişisel önerim: çözümleyiciyi hızlı kullanım için buraya atın.
image.png.a55f65e67829e4b865c49716ca13e09d.png

Bunu yaparken oyunun açık olmadığından emin olun. game.sii dosyasını SII_Decrypt.exe dosyasına sürükleyin (sol mouse butonuna basılı tutun). Mouse butonunuzu bıraktığınızda üzerinde birkaç yazıyla beraber bir siyah ekran ortaya çıkacaktır. Siyah ekran kaybolduktan sonra, game.sii dosyasını metin düzenleyicinizle beraber açın.

Kötü Sonuç:
image.png.bc50c953981809ffa36781ea88632f31.png

İyi Sonuç:
image.png.fcb1f63cc853942380ab2f0f0ad58bcc.png

Gördüğünüz _nameless.xxx.xxxx.xxxx'ler sadece her bloğu birbirinden ayırmak için kullanılan adreslerdir. Buradan itibaren, yapacağınız kayıt dosyası düzenlemelerini farklı bölümlere ayıracağım.
Düzenleyeceğiniz her bloğun adresini kopyalamanızı öneririm ki hızlı bir şekilde ulaşabilesiniz. Oyunu kaydedip profilinizi düzenleyeceğiniz her zaman yapmanız gerekecek.

-Banka

Spoiler

Burada parayla, borçla, sigortayla vs. ilgili olan her şeye göz atabilirsiniz.
image.png.316e2a345ae7847a59c89f00cec5fa61.png
image.png.b5a12db30dd74832ef080d808a3fa072.png

-Oyuncu

Spoiler

Burada, oyuncu hakkındaki genel bilgilere ulaşabilirsiniz. Örneğin; oyuna başladığınız şehir (HQ), mevcut çekici, mevcut dorse, çekicilerin listesi, şöförler vs.
image.png.1c75d8d27a00b4648e92c8313ab8c998.png
image.png.c34a5af21aff1ae5b75381b1bf1b53f1.png

-Araç (Çekici)

Spoiler

Belirli bir çekici hakkındaki detaylı bilgiler burada gösterilir. Yakıt (yüzde olarak), aksesuarlar, kilometre sayacı ve lisans plakası düzenlenebilir. Lütfen World of Trucks plakalarının buradaki plakaların üzerine geçeceğini unutmayın.
Adresi oyuncu kısmından almanız gerek. Aşağıdaki resimler mevcut çekicinize ait bilgilere nasıl göz atabileceğinizi gösteriyor.
image.png.be135c29f730ad351ed4626edfa2a397.png
image.png.6408bb85352481bafb7f01319c8b03ca.png
image.png.f58283ab4c6ad770b9fc3eedd15684bd.png

-Oyuncunun İşi

Spoiler

Mevcut iş hakkında birkaç bilgiye buradan ulaşılabilir; yük tipi, çıkış ve hedef şirket gibi.
image.png.977d42b471d0e2d91fd49053b2652c5b.png
image.png.f44a2cf816b868ca997cf75cdff13a87.png

NOT: "iş olmadan" bir dorseye sahip olmak mümkün:

-Dorse

Spoiler

Burada dorsenin ağırlığına*, kilometre sayacına, aksesuarlara ve lisans plakasına ulaşabilirsiniz.
*dorsenin ağırlığı sadece fazladan eklenmiş bir ağırlıktır. Negatif değerler kullanabilirsiniz ancak bu işlemi yaparken çok dikkatli olun. ETS2'de dorsenin kendine ait olan ağırlığı 5700 ila 7500kg arası civarındadır.
image.png.00c8efe48c95b1eed0247a785b781ad8.png
image.png.59ac01da298bb660aab17b024b8a4b36.png

-Lisans Plakası

Spoiler

Çekicinizin plakasını düzenleyebilir, dilerseniz dorsenizin plakasını da düzenleyebilirsiniz. World of Trucks'ın çekicinizdeki plakayı etkileyebileciğini unutmayın.

Renk kısmı için, "<color value (renk değeri)=FF008F31>" değerini kullanın. Burada "FF" Alfa değeri, "00" mavi değeri (evet mavi dedim), "8F" yeşil değeri ve "31" ise kırmızı değeri. Kırmızı ve mavi değerlerinin ters olduğunu kendim farkettim. Mesela örneğin hex kodunuz "4400E0" ise, "<color value (renk değeri)=FFE00044>" olması gerekir. 

Zaten plakanızın rengini değiştirmek için güzel bir rehber mevcut (lütfen renginizin hex değerini yazmak için yukarda anlattıklarıma sadık kalın).

-Boya

Spoiler

Her bir tırın ve bir kaç dorsenin boyası vardır.
image.png.ef69d4db34526373f309d2cf4b8beb47.png
Ana renk, isminden de görüldüğü gibi, boyanızın birincil rengi. mask değerleri genellikle metalik olmayan boyalarda bulunur. Metalik olan boyalarda flip ve flake değerleri bulunur, bunlar ise ikincil renktir ve hemen göze çarpmayan yansımalardır.
Bu değerlerin bazılarını değiştirmek boyanın nasıl işlendiğini (render) değiştirmeyebilir. Bu tamamen araçta bulunan boyaya bağlıdır.

-Renk

Spoiler

Bazı aksesuar ve boyaların rengi değiştirmek için seçeneği bulunacaktır. İlk başta anlamak zor olabilir, çünkü oyun kendi renk sistemini kullanıyor.
Eğer belli bir rengi uygulamak istiyorsanız, önce RGB değerini almanız gerek. Bu örnekte, hoş mavi rengini kullanacağım (R:0 G:127 B:255). Daha sonra renginizi bu uygulamayı kullanarak farklı bir formata çevirmeniz gerekecek. 
Dosyayı indirip ayıkladıktan sonra renk kodu çeviricisinden .exe dosyasını açmanız gerek. RGB değerlerini girin (0, Enter, 127, Enter, 255, Enter). Parantez içindeki sonuçları seçin, kopyalayın ve bir yere yapıştırın, geçici bir dosya gibi.

Renk değerini Hex'e değiştirmek zorunlu değil. Doğrudan game dosyasına yapıştırabilirsiniz.

-Aksesuarlar

Spoiler

Dorselerin ve çekicilerin bir aksesuar çeşitliliği vardır. Kendi karakteristiklerine sahip olan farklı şekilde aksesuarlar bulunur. Hepsinde data_path ve wear değerlerini bulabilirsiniz.
image.png.79c84621e0a36f04b42e8e5f8c0ca1ba.png
image.png.a17ac8af24ccfdd006ce39d8dd2136ea.png
data_path def.scs içerisinde bulunan dosyalara aittir. Bazıları ise BenimDLC.scs içerisinde bulunur.(BenimDLC ismini uğraşmak istediğiniz DLC ile değiştirin.)

Bir çekiciye ve dorseye aksesuarlar ekleyebilirsiniz. Bu method sizin sorumluluğunuzdadır ve yanlış yapıldığı takdirde oyununuzun çökme olasılığı çok yüksektir.
Bu örnekte size yakıt tankı dorsesine nasıl sığır eklediğimi göstereceğim.

İlk olarak, dorsenin aksesuar adedini değiştirmeniz gerek. Örneğin, eğer sayı 5 ise, bunu 6'ya değiştirmelisiniz.
image.png.d488f5336f5b7e41b9de39903548692c.png 
Eğer bu değeri nasıl bulacağınızı bilmiyorsanız lütfen dorse kısmındaki ekran görüntüsüne göz atın.

İkinci olarak, aksesuar adresini aşağıdaki seçili kısma eklemeniz gerekecek. Ben genellikle o satırdaki en son adresi kopyalar ve bir rakamını değiştiririm. Her zaman bu adresin zaten kullanılmadığından emin olun.
image.png.c3bb299ae67ec023ab81eae85ce39da4.png

Üçüncü ve son adım, asıl aksesuar bloğunu bütün değerleriyle beraber eklemeniz gerek. Sığırlar için, dorse şasisindeki bloğu kopyalıyorum ve altına yapıştırıyorum. Daha sonra adresi ve data_path kısmını istediğim değere değiştiriyorum.
image.png.e31ceca17f1bc35def7409546f031fae.png
Az önceki adımda eklediğim adresi kullandım ve sığırlar için olan data_path değerini yapıştırdım.

Artık dosyayı kaydedip oyununuza dönebilirsiniz. Bunun gibi bir şeye benzeyecektir:
FZZaBt5.png

Başka aksesuarlar için bu işlem farklılaşabilir. Ben şahsen önce asıl aksesuarı almanızı öneririm ki profil dosyanızı çözümlediğinizde yapısını daha iyi bilebilesiniz.
Maksimum değerinden fazla bir çeşit aksesuar eklemeye çalışırsanız oyununuz çökebilir ya da yaptığınız değişiklikler gözükmeyebilir. Örneğin bir dorseye hem sığır, hem beton karıştırıcı eklemeye çalışırsanız sadece sığırlar gözükecektir.

Videolar (İngilizce)

Spoiler

Asıl rehber: 

image.png

image.png

image.png

image.png

image.png

• 2 weeks later...