Jump to content

Despre permis de conducere a stivuitorului


Binsto

Recommended Posts

[ENG] Hello, First of all, my romanian is not good. Sorry about that. I have forklift driver license in Turkey. I will come to Romania for work and do I need to take my forklift driver license there again or can I turn it into Romania forklift driver license? Thanks for the help.

 

[RO] În primul rând, românul meu nu este bun. Îmi pare rău pentru asta. Am permis de șofer cu stivuitoare în Turcia. Voi veni în România pentru muncă și trebuie să -mi iau din nou permisul de conducere de stivuitor acolo sau pot să -l transform în permisul de conducere al lui România? Multumesc pentru ajutor.

 TOTAL.png.edacbed43e114077fdc7cb45ce8e0025.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ro: Salutare, de obicei, pentru a folosi un permis de conducere obținut în afara României, este necesar să urmezi un proces de echivalare sau recunoaștere la autoritățile competente din România, în acest caz la autoritățile care reglementează utilizarea și conducerea stivuitoarelor. Acest proces proate implica:

1. Traducere si legalizarea documentelor 

2. verificarea cu autoritatile locale

3. Teste suplimentare 

 

ENG: Hello, usually, to use a driver's license obtained outside Romania, it is necessary to follow a process of equivalence or recognition by the competent authorities in Romania, in this case the authorities that regulate the use and driving of forklifts. This process may involve:
1. Translation and legalization of documents
2. Verification with local authorities
3. Additional tests
 

:HaulieLove:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.