Jump to content

Inchiderea grupului de Facebook


Recommended Posts

Salutare,

 

Cum mulți dintre voi știu și sunt membrii din, noi avem un grup de Facebook numit "TruckersMP International". Acest grup a fost lansat în Mai 2016, și în 4 ani peste 17.000 de membrii au intrat in grup. Din nefericire, în ultimele luni, activitatea grupului și comportamentul din el a scăzut atât de mult încat a devenit o problemă. Dupa mai multe discuții cu Managementul moderării comunității, a fost luată decizia de a închide acest grup pe data de Iulie 31, 2020. Aceasta nu a fost o decizie ușoară de a lua, dar din pricina motivelor mai sus menționate, am ajuns în această poziție.

 

Ințelegem faptul ca mulți dintre voi nu vor fi încântați de închiderea grupului, dar vă sugerăm să vedeți acest lucru ca pe un mod de a merge mai departe în îmbunătațirea interacțiunii cu comunitatea. Invităm membrii grupului de

Facebook în a ni se alătura pe Discordul nostru, pe Forum și Instagram.

 

Unii dintre voi poate au întrebări. Am scris o scurtă listă cu "Intrebări adresate frecvent" și răspunsurile aferente pe care le găsiți mai jos.

 

 

De ce ați creat grupul dacă acesta urma să fie șters 4 ani mai târziu? 

Cum timpul trece, la fel este și social media. Grupul a fost creat să îndeplinească cea mai populara platformă socială la acel moment în timp al creeării proiectului, în așa fel încat să ajungă în toate colțurile lumii și să ajungă la oameni noi ce se pot bucura de asta. Cum multe alte forme de social media au fost create, am urmat și din nefericire, este acum timpul să lăsăm Faceook în urmă.

 

 

Asta înseamnă că și pagina de Facebook va fi de asemenea ștearsă?

Nu. Nu avem planuri de a șterge pagina noastră de Facebook deoarece se pare că încă avem susținere pe această platformă și încă vom rămâne pe această platformă pentru anunțuri pentru comunitatea noastră ce încă folosește Facebook.

 

 

De ce nu angajați mai mulți membrii în echipa social media în loc să închideți grupul?

Managementul echipei de moderare a comunității a ținut recrutări publice si interne de mai multe ori pentru a face rost de persoane ce erau potrivite pentru acest rol.
Din nefericire, nu am putut găsi persoane ce erau capabile să îndeplinească cerințele și nevoile moderării grupului.

 

 

De ce nu impuneți mai mult/schimbați reguli în loc să lăsați oamenii să facă ce vor ei?

Regulile grupului au fost schimbate de mai multe ori, dar, aceste schimbări ale regulilor nu au făcut mare efect. Mulți boți, spammeri și conturi false împreuna au cauzat un volum mare de moderare ce a fost nevoit împotriva acestor utilizatori. Pe deasupra, legea Europeană GDPR a cauzat probleme interne cu salvarea dovezilor. Acești doi factori au cauzat împreună mare dificultate cu moderarea grupului.

 

 

Lăsați pe dinafară o mare parte din comunitate. Cum este acest lucru justificat?

Ințelegem ca unele persoane sunt supărate cu faptul că lăsăm pe dinafară o mare parte a comunității. Din nefericire, în mare parte din cazuri, comportamentul grupului a ajuns la un punct unde a trebuit să luăm această decizie. Mai mulți moderatori ar fi putut fi angajați dar nu vom fi lăsat să intre membrii ce aveau un comportament innaceptabil și ce ar fi putut lăsa comunitatea într-o stare mai precară ca înainte.

 

 

De ce nu ați adus îmbunătățiri grupului de Facebook pentru a îmbunătăți comportamentul mai devreme astfel încât acest lucru să nu se fi întâmplat?

Am încercat de mai multe ori să aducem îmbunătățiri, dar în ciuda eforturilor nu a fost schimbare. Facebook este trecut cu mult de vreme în comparație cu multe alte platforme pe care avem interacțiune cu comunitatea. Acest lucru a creat în mod special dificultate în moderarea grupului ce a adus la comportamentul scăzând în timp.

 

Mulțumim de întelegere.
 -  Echipa TruckersMP

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.