Jump to content

[Rehber] ETS2 Harita Düzenleyicisi


Recommended Posts

  • Translation Manager

ETS2 Harita Düzenleyicisi

Harita düzenleyiciyi nasıl açacağınızı gösteren kısa ve kullanışlı rehbere hoş geldiniz. Bu rehber yapacağınız işlerler ayrı ayrı belirtilmiştir. Yakında daha fazla şeyler eklenecektir.

 

İçerik Tablosu
1- Hazırlık – Harita Düzenleyiciyi etkinleştirme
2- Düzenleme – Varsayılan Haritayı düzenleme
3- Kaydetme – Düzenlenen öğelerin kaydedilmesi ve oyuna eklenmesi
4- Sorun Giderme – Harita Düzenleyicide sıkça karşılaşılan hatalar ve sorunlar

 


 

1- Hazırlık – Harita Düzenleyiciyi etkinleştirme

 

 

 

Modlama yapmak için size Notepad++ (https://notepad-plus-plus.org/) adlı uygulamayı öneriyorum. Notepad++ normal bir not defteri düzenleyicisi gibidir, ancak modlama yapmak için kullanımı daha iyi ve daha basittir.

 Harita Düzenleyicinin kilidini açmak için the Console and Developer seçeneklerini etkinleştirmeniz gerekmektedir. Bu şu şekilde yapılabilir:

1. ETS2 Belgelerim klasörünü açınız
Belgelerim Klasörünüz C:\Users\<KULLANICIADINIZ>\Documents\Euro Truck Simulator 2 dizininde bulunur.

2. CONFIG.CFG dosyasını açınız
Bu, herhangi bir Notepad ++ veya normal Windows Not Defteri programı ile yapılabilir.

config.jpg

3. G_CONSOLE ve G_DEVELOPER Satılarını Bulunuz.
CTRL + F ile bu iki satırı kolayca bulabilirsiniz. Bunları değiştiriniz:

uset g_console "0"

uset g_developer "0"

 

dan

uset g_console "1"

uset g_developer "1"

 

yapınız. 0 “Kullanım Dışı”, 1 “Kullanımda” anlamına gelmektedir.
 
Şimdi, geliştirici araçlarını etkinleştirdiğimize göre Harita Düzenleyicisine erişmek için ETS2’nin bir kısayolunu oluşturmak gerekiyor.

4. ETS2 Ana Dizininizi bulunuz ve EUROTRUCKS2.EXE’in kısayolunu oluşturunuz.

ETS2 Ana Dizininiz genelde C:\Program Files (x86)\Steam\steamapps\common\Euro Truck Simulator 2 dizininde bulunmaktadır, ancak bunu özelleştirdiyseniz, o dizine gitmeniz gerekmektedir.

“base” adında yeni bir klasör oluşturun ve klasörün içinde “map” adında yeni bir klasör oluşturun. Burası haritalarımızın kaydedileceği yer olacaktır.
Şimdi, önce “bin” daha sonra da “win_x64” klasörüne gidiniz, "eurotrucks2.exe"ye sağ tıklayın ve “Kısayol oluştur”a basınız.

EDIT.png

 


5. Kısayolda düzenleyicinin tanımlanması

Kısayol oluşturduğunuz kısayolu sağ tıklayın ve özelliklere girin.
Özelliklerde, “Hedef” kısmındaki bulunan dizinin sonuna “-edit europe” ekleyin. –edit, harita düzenleyicinin açılacağı, europe ise varsayılan haritanın yükleneceği anlamına gelmektedir.

map.jpg

UYARI! Harita Düzenleyiciye girerken, Modlar istenilen şekilde çalışmaz ve oyunun çökmesine sebep olabilir! Bunu önlemek için, Hedef kısmına ayrıca "-noworkshop" ekleyebilir ve Mod klasörünüzü silebilir veya da adını değiştirebilirsiniz!

Harita Düzenleyicisini şimdi başarıyla hazırladınız.
 
 


 

2- Düzenleme – Varsayılan Haritayı düzenleme

 

 


Birinci bölümde, varsayılan haritayı yüklemek için harita düzenleyiciyi etkinleştirmiştik.
Harita düzenleyiciyi başlatmak için, oluşturduğumuz kısayola sağ tıklayın ve yönetici olarak çalıştırın. Daha sonra size yönetici olarak çalıştırmanın neden önemli olduğunu üçüncü bölümde anlatacağım.
 
Temel Bilgiler:

Konsolu açmak için Tab tuşunun üzerinde bulunan, ESC tuşunun altında bulunan “é” tuşuna basınız.
Orada, bir şehre ışınlanmak için örneğin “goto ŞEHİRİSMİ” komutunu yazabilirsiniz. Örneğin Erfurt’a ışınlanalım. Erfurt'a ışınlanmak için "goto erfurt" yazın.

Aşağıdaki resimde görebileceğiniz gibi "goto erfurt" yazdık ve artık Erfurt’tayız.

erfurt.jpg

 
Herhangi bir harita içeriğini göremiyorsanız, aşağıda bulunan üç modu yüklemek için “A” tuşuna basmaya devam edin:
1 - Background Map only (Yalnızca Arka Plan Haritası)
2 - Assets only (Yalnızca varlıklar)
3 - Background Map and Assets (Arka Plan Haritası ve Varlıklar)

İki farklı kamera açınız vardır. Üst Kamera ve Serbest Kamera. “C” tuşuyla geçiş sağlayabilirsiniz.
Üst Kamera’da, yalnızca farenin sağ tuşuna basılı tutarken hareket sağlayabilirsiniz. Serbest Kamera’da, hareket etmek için WASD ve daha yakın veya uzağa gitmek için QE tuşlarını kullanabilirsiniz.
Serbest Kameradayken Space tuşuna basarak haritayı daha rahat görebilir ya da belirli bir konumda kalıp haritayla ilgilenebilirsiniz. Sağ fare tuşunu basılı tutarak da aynı etkiyi sağlayabilirsiniz.

İPUCU: Biraz hareket etmenizi ve harita düzenleyicinin nasıl çalıştığını görmenizi öneririm. Bu farklı renkli karelerin, üçgenlerin ve dairelerin ne anlama geldiğini hemen fark etmenizi sağlayacaktır. Bunlar çeşitli farklı modeller için düğümlerdir.

Eğiticimiz için, bu küçük alanı sürülebilir hale getireceğiz ve buna bazı eklentiler yapacağız.

e-itici1.jpg
 
İlk olarak, çarpı’ya tıklayarak bariyerleri kaldıracağız, bu da silme anlamına geliyor ve yeni evimize girebilmemiz için kaldıracağız.
e-itici2.jpg

İPUCU: Harita düzenleyicisi sık sık çökme eğilimindedir, bu nedenle haritanızı kaydetmeyi unutmayın - bu uzun sürebilir, ancak harita düzenleyicisi çöktüğünde ve yaptığınız çalışmalar gidince oluşan stresi azaltacaktır.

Şimdi engelleri kaldırdığımız için biraz araba eklemek istiyorum. Bunun için Content Browser’i açıp, F2 kısayoluyla “Model” türünü seçiyorum ve en altta “car” için arama yapıyorum.

e-itici3.png


İPUCU: Adlarında "lod" veya "far" bulunan modeller, genellikle oyuncunun gidemediği yerler için kullanılan düşük kaliteli modelleridir. Bunun yerine, gidebileceğiniz alanlar için yüksek kaliteli modelleri kullanın.

Diyelim ki “park edilmiş a80”i yerleştirmek istiyorum. Ona çift tıklayacağım ve sonra harita editöründe araca sahip olacağım. Onu hareket ettirebilirim ve sadece sola tıklayarak yerleştirebilirim. Model penceresini kapatmak için “ESC” tuşuna basmanız yeterlidir.
“M” ile modeli eksenine göre hareket ettirebilir ve “R” ile modeli döndürebilirim. “P” tuşuna basıldığında özelliklere girilebilir ve mavi düğüme tıkladığınızda modeli veya modelin görünümünü değiştirebilirim. Araba modelimin rengini değiştirebileceğim için, ben siyaha çevirdim.

e-itici4.png
 
Diğer şeylerle, binalarla, yollarla ve levhalarla birazcık uğraşmanızı öneririm. Benzer özellikleri vardır, başlamak için bazı şeyleri deneyin, arazi boyutunu değiştirin ve biraz ortalığı karıştırın. Açıkçası, profesyonel bir haritacı olamayacaksınız fakat harita yaptıkça ve ortalığı karıştırınca harita yapma yeteneğiniz artacaktır.

 

 


 

 

3-Kaydetme – Düzenlenen öğelerin kaydedilmesi ve oyuna eklenmesi

 

 


Çalışmaya bitirince çalışmanızı kaydedin ve oyunu kapatın. Birinci bölümde dizin ve harita klasörünü tanımladığımızdan, şimdi ETS2 ana dizinimize /base/map klasörünüze gideceğiz.
Burada bir europe ve europe.bak klasörü, bir europe.set dosyası ve bir europe.mbd dosyası bulacaksınız. Sadece europe klasörüne ve europe.mbd dosyasına ihtiyacımız var.
Yeni bir klasör oluşturun, ona "mymap" adını verelim ve içinde bir "map" klasörü oluşturalım. Şimdi içindeki europe.mbd ve europe klasörünüzü taşıyın.
son.png

Şimdi, "mymap" i ETS2 mod klasörünüze taşıyın ve oyunu veya harita düzenleyiciyi tekrar başlatın. Çalışmanızın artık görünür ve düzgün çalıştığını göreceksiniz.
 

 


 

 

4- Sorun Giderme – Harita Düzenleyicide sıkça karşılaşılan hatalar ve sorunlar

 

 


Sorun: Kaydettiğim çalışma yüklenmiyor / Base/Map’ta bulunmuyor. Neyi yanlış yaptım?
Çözüm: 
büyük olasılıkla Harita Düzenleyiciyi Yönetici olarak çalıştırmadınız. Yönetici izinleri olmadan, ETS2 dosyaları düzgün şekilde kaydedemez.

Sorun: Yükleme sırasında harita düzenleyicisi hata veriyor.
Çözüm:
 Büyük olasılıkla mods klasörünüzde modlarınız var veya Atölye modları kullanıyorsunuz. Basitçe "mod" klasörünüzü "mod" dışında başka bir isim veriniz, böylece oyun artık modları bulamaz ve yükleyemez. Birinci Bölümde belirtilen “Hedef”te bulunan “-edit europe” komutunun yanına "-noworkshop" u da ekleyiniz.

Sorun: Kısayolum harita düzenleyicisini başlatmıyor.
Çözüm: 
Harita Düzenleyici için komut satırını tanımlarken, Hedef dizini ile "-edit europe" arasında boşluk olduğundan emin olun. Bunun gibi görünmesi gerekmektedir:
"C: \ Program Dosyaları (x86) \ Steam \ steamapps \ common \ Euro Truck Simulator 2 \ bin \ win_x64 \ eurotrucks2.exe" -noworkshop -edit europe
 
Sorun: Düzenleme modunda, modellerim zeminde gözükmüyor.
Çözüm:
 Zemin modunu etkinleştirmelisiniz, üst çubukta dört adet mıknatıs görebilirsiniz, -, + ve ~ işaretli mıknatısın etkin olduğundan emin olun. 3. Mıknatısı yani Izgara Modunu ETKİNLEŞTİRMEYİN.


Tarafımdan Türkçe diline çevrilmiştir, dilimizce daha uygun anlam olması bakımından çeşitli değişiklikler yapılmıştır. Orijinal rehbere bu linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

Okuduğunuz için teşekkür ederim.

  • Like 2
  • HaulieLove 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.