Jump to content

Ce camion ar trebui să cumpăr? [GHID]


Rico

Recommended Posts

Salutare, astăzi voi spune ce camion este cel mai bun pentru cumpărat pentru începători.

> Acest răspuns se bazează totul de pe opinia și experiența mea. Fiecare camion este unic și au diferite caracteristici. Vă încurajez să încercați fiecare camion in joc și veți sti care este cel mai potrivit pentru Dvs.

[ Vă rog să comentați care camion este cel mai bun și care este cel mai rău în opinia Dvs. Nu uitați să menționați motivul. ]
 

DAF

 

  • Îmi place DAF-ul datorită designului.
  • Acesta este cel mai bun pentru începători.
  • Același motor de bază ca și Scania (360cp)
  • Prețul de baza este doar 96,000€
  • Recomand modelul XF 105


Mercedes-Benz

 

  • Dacă aveți mai mult de 100,000€ acesta este unul dintre cele mai bune camioane din joc.
  • Iubesc laterala camioanelor cu sasiu 6x4
  • Motoare puternice
  • Cel mai bun pentru tractare
  • Refomand New Actros


Volvo

 

  • La fel ca Mercedes, scump, dar bun.
  • Design de bază
  • Perfect pentru remorci mai grele
  • Cele mai puternice motoare [750cp]
  • Modelul FH16 este cel mai bun


MAN
 

  • Vehiculul are un preț bun, calitativ și design frumos.
  • Motor de 320 cp (la fel ca Mercedes), prețul este sub 100,000€
  • Modelul TGX este frumos.


Iveco
 

  • Acest camion este cel mai ieftin în joc.
  • Design frumos
  • Un motor doar de 310 cp
  • Recomand modelul Stralis


Renault

 

  • Nu îl recomand
  • Calitate slabă și scump
  • Motorul de 450 cp sună ca un motor de 10 cp
  • Pentru același preț (sau mai mic) puteți cumpăra Volvo, Man, Iveco, DAF sau Mercedes-Benz.
  • Camionul este cel mai încet din joc


Scania
 

  • Îmi plac camioanele Scania ( au cel mai bun design)
  • Preț de baza este 112,000€
  • Nerecomandat jucatori noi (din cauza ca este scump)
  • Motor puternic [730 cp]
  • Recomand modelul R 2012 sau noua serie S.


_____

Sper ca acest ghid va fi de folos. :D 
Vă rog să comentați care camion este cel mai bun și care este cel mai rău în opinia Dvs. Nu uitați să menționați motivul.


[Vă rugăm să menționați dacă informația de mai sus este greșita]

  • True Story 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Scania are cabina mica si oglinzi mai mici. Trebuie sa dau scaunu in spate ca sa pot vedea si in oglinda de la sofer fara sa intorc capul. Pentru mine asta e un mare minus pentru ca imi este greu sa citesc dupa aceea informatiile de la bord.

 

Iveco si Renault, nu imi plac pentru ca nu imi plac nici in viata reala :)))) Orice minus sau neajuns posibil il puteti gasii la Iveco si Renault.

 

Cu MAN sau "EM-EI-EN" ? cum zic englejii, cu asta am mers cand am facut scoala de soferi. Avea un volan dala mare de autobus care nu se putea regla :))) . Nu mi-a placut foarte mult. Si din cate am vazut, MAN a ramas la volanul de autobus pana in ziua de astazi. Nici nu ma mai plang de interiorul urat si de moda veche.

 

Nu ma pronunt fata de Mercedes pentru ca nu am condus niciodata. Da am vazut ca in astea noi, cica mai ploua in ele cateodata. O fi facut Mercedes camion decapotabil??

 

Imi place DAF. Am condus un DAF pentru o scurta perioada de timp. Cabina spatioasa, pat mare, oglinzi mari, parbriz mare si cu interior destul de mordern. Daca trebuie sa alegeti intre DAF sau MAN atunci mai bine DAF. Scoate si un consum bun(depinde ce tragi si pe unde mergi)

 

Si ajungem acum si la cel mai bun camion adica Volvo. Care face orice numai nu te f***, la propriu si la figurat. DAR nu stiu de ce in joc au facut cabina galbena ca voma. In viata mea nu am vazut Volvo cu interior galben ca voma. Cred ca o fi un daltonist acolo la SCS care se ocupa de texturi.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Fiecare camion este bun dacă știi cum și când să-l folosești. Într-adevăr, Scania și Volvo sunt cele mai puternice și din ce am văzut, cele mai folosite. Eu personal prefer Iveco sau Renault.

  • Upvote 1

Maybe it helps you:

 

     - if you are newbie in TruckersMP community, go to Knowledge Base section;

     - if you need support, go to Help section or create a ticket here;

     - if you want to learn more about TruckersMP, Euro Truck Simulator 2 and American Truck Simulator, go to Guides section;

     - if you want to join a virtual trucking company, go to VTC section.

Enjoy!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

In descrierea mea eu am facut putin aluzie si la viata reala. Fiind sofer de meserie am condus multe dintre camioanele regasite in joc. Intradevar, in joc probabil nu vezi o diferenta intre ele infara de aspect si poate puterea motorului. Pana cand te urci intrunul si trebuie sa il conduci ? Daca aveti ocazia sa conduceti undeva un camion, va recomand sa o faceti. Poate fi o experienta interesanta si o sa va faca sa realizati ce inseamna defapt sa manuiesti o asemenea masinarie.

Link to comment
Share on other sites

Avand in vedere ca nu camionul defineste care e cel mai bun sau cel mai putin bun, aici totul ramane la soferul ce il conduce, daca esti un bun sofer in joc si poate ai permis si in real life asta defineste calitatea de bun sau nu. Din puntul meu de vedere toate camioanele sunt foarte bune mai ales ca eu unu le-am testat pe toate si chiar pe salvarea mea le folosesc pe toate (de la fiecare marca cate unu), le folosesc zilnic cand joc ETS 2 :)

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Din punctul meu de vedere toate camioanele sunt bune in scopul lor.

De exemplu recomand Renault(Premium chiar pe dlc-ul Road to Black sea(Romania,Bulgaria și Turcia)mai ales in Romania ca și viteză pe harta romaniei este foarte bun și de asemenea și bordul este foare modern și poți citi cu ușurință informațiile de la bord mai ales daca joci cu cruise control și îl reglezi automat.

 

Link to comment
Share on other sites

Joc de 1 an aproape,la inceput am jucat cu primul volvo ,  dupa care  am optat pe 750 de cai putere volvo ,dupa 4 luni doar de volvo am incercat sa joc la insistenta colegilor  cu scania dar nu eram obisnui.Pana intr-un final am ales sa joc cu scania  pentru ca are un avantaj .Avantajul fiind nu scapa la 101 sau 102 km/h la tonaj mic.Cu scania pot condunce cu 100 km pe ora de la Catanzaro pana in Ivalo cu 6 trepte de viteze si retarder,dar cu volvo la fel 6 trepte  cu retarder acelas traseu sunt cateva puncte unde nu tine 100 km pe ora si scapa ,chiar daca ai cara si 1 tona  de flori tot scapa.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 months later...
  • 2 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.