Jump to content

Drumul spre Simulare


Recommended Posts

Salutari tuturor,
Ziua de astazi este marcata ca una speciala pentru TruckersMP. Doar ce am lansat recent support-ul pentru versiunea 1.35 si trebuie sa va anuntam acum cateva schimbari monumentale pentru a deveni cea mai buna modificatie de multiplayer. Ceea ce inseamna ca suntem acum concentrati pe ce originalul proiect ETS2MP era setat sa fie... Sa imbunatateasca simularea pe care o cunoastem.

 

Dupa cum stiti deja, suntem cunoscuti pentru baza noastra larga de jucatori dar o data cu asta, este de asemenea cunoscut faptul ca simularea a fost din pacata mutata de o parte, iar trollerii au luat un mare procentaj din aceasta baza de jucatori. O data cu schimbarile pe care le anuntam aici, speram ca totul se va schimba.

Am decis sa punem un mare accent pe partea de simulare si sa aducem jocul si mod-ul inapoi la radacinile sale de creare a unui mediu de simularea sau arcade, ca toti jucatorii nostri sa poata alege.
Acestea fiind spuse, am decis sa lansam 2 tipuri diferite de gameplay prin reteaua noastra de servere. Aceste 2 moduri de joc sunt numite simplu "Arcade" si "Simulation", dar sunt foarte diferite.

Care sunt diferentele dintre cele 2 stiluri de servere?

Daca alegi sa joci pe un server Arcade... Trebuie sa notezi urmatoarele:
 

  • Numele tau va arata asa "<Numele tau> (A <ID-ul de pe Server>). Ca de exemplu: InvisibleRaptor (A 756)
  • Limita de viteza va fi inactiva, ceea ce inseamna ca poti conduce cu orice viteza doresti.
  • Coliziunile vor fi inactive, deci intreg serverul va fi non-collision si vei putea sa conduci prin ceilalti jucatori fara sa ii lovesti.
  • Comanda /fix nu mai are cooldown, deci daca te lovesti, poti folosi comanda fara sa astepti sa se termine cooldown-ul.
  • Vei putea folosi masina Scout oferita de TruckersMP pe aceste servere.

 

Daca alegi sa joci pe serverul Simulation... Trebuie sa notezi urmatoarele:

 

  • Numele tau va aparea ca si pana acum. <Numele tau> (<ID-ul de pe Server>). Ca de exemplu: InvisibleRaptor (756)
  • Pentru ETS2, limita de viteza va ramane activa, oricum, va fi la fel ca pe vechiul server #EU1 (110km/h /68mph). In cealalta parte, pentru ATS, limita va fi de 130km/h (80mph), pentru ca nu exista nici un server Arcade. Am luat aceasta decizie pentru ca simtim ca limita de 110km/h este mai mult decat potrivita pentru generarea unui mediu de simulare.
  • Coliziunile vor ramane active, iar zonele in care nu a fost coliziune vor ramane aceleasi (depozite, porturi, etc).
  • Comanda /fix are un cooldown care va ramane acelasi ca si pana acum (600 de secunde de la spawn si de la folosirea anterioara).
  • Pentru moment, vei putea folosi masina Scout oferita de TruckersMP pe aceste servere, oricum, acest lucru este bazat pe un moment de test. Mai multe informatii despre rezultatele acestui test vor fi prezentate mai tarziu dupa ce este completat.

 

Ar fi trebuit sa vezi deja ca aceste schimbari sunt acum LIVE, si ca am schimbat de asemenea numele tuturor serverelor noastre, pentru a se potrivi cu ce am mentionat mai sus. Noua noastra schema a serverelor este urmatoarea:

Serverele TMP din Euro Truck Simulator 2:
Simulation 1: 4300 de locuri

Simulation 2: 2300 de locuri

Arcade 1: 2300 de locuri
Arcade 2: 2300 de locuri

Serverele TMP din American Truck Simulator:

Simulation: 1500 de locuri
US Simulation: 1500 de locuri

Inseamna ca nu imi pot lua ban daca joc pe un server Arcade?

Nu. Serverele Arcade sunt non-collision, deci regulile despre condus nu se aplica. Oricum, inca exista cateva reguli pe care trebuie sa le respecti cand te joci pe reteaua noastra. Ele sunt urmatoarele:

 

  • §1.3 - Spamarea sau Abuzul
  • §1.5 - Utilizarea nepotrivita a limbajului, comunicarea sau impresionarea de orice tip
  • §1.6 - Lege si piraterie
  • §1.7 - Backseat moderation
  • §1.8 - Indemnare
  • §2.1 - Hacking/Bug/Abuz
  • §3 - Regulament salvare editare exceptand §3.3 -  Parti care plutesc si care se imbina

 

Pentru intreaga lista a regulilor, mai detaliate, vezi te rog acest topic: https://forum.truckersmp.com/index.php?/topic/77065-truckersmp-rules-romanian-regulament-truckersmp-02072019/

 

Ne-am decis de asemenea sa rebalansam regulamentul despre salvare/editare in tandem cu principalele actualizari ale simularii. In trecut, regulile despre salvare/editare au devenit confuze, dar permiteau de asemenea lucruri care erau impotriva simularii. In timp ce multe camioane editate erau putin probabile sa existe in viata reala, ele sunt fizic posibile, spre deosebire de alte editari.

 

Care sunt schimbarile majore?

 

  • Partile care plutesc din vehicul nu sunt permise, exemplu: modele de incarcatura care plutesc, chiar daca doar o parte din model pluteste, nu mai sunt permise.
  • Partile care se imbina cu altele nu mai sunt permise, exemplu: modelele de incarcatura care se imbina mult in remorca sau in cabina camionului nu mai sunt permise. Imbinarile minore dintre partile camioanelor hibride sunt permise.
  • Doar combinatiile intre remorcile implicite sunt permise, nu conteaza tipul remorcii, exemplu: remorcile triple nu mai sunt permise in ETS2
  • Remorcile duble sau triple nu trebuie sa fie mai lungi decat cea mai lunga combinatie implicita; pentru ATS, remorca "turnpike double", pentru ETS2, remorca "HCT"
  • Partile duplicate sunt acum permise, oricum, abuzarea de acestea, adaugand o cantitate excesive nu este permisa (vezi mai jos)
  • Mod-urile care afecteaza alti jucatori intr-un mod semnificativ, de exemplu, lag cauzat de un numar excesiv de parti duplicate, nu sunt permise - daca esti banat pentru folosirea unui mod care cauzeaza probleme, ban-ul tau va fi ridicat doar atunci cand partile sunt sterse.

 

 

Pentru intreaga lista a regulilor, mai detaliate, vezi te rog acest topic: https://forum.truckersmp.com/index.php?/topic/77065-truckersmp-rules-romanian-regulament-truckersmp-02072019/

 

Speram ca sunteti de acord cu schimbarile simularii si de asemenea cu schimbarile regulamentului despre salvare/editare, oricum, daca nu accepti pentru nu stiu ce motiv, trimite te rog un ticket feedback catre Game Moderation Management sau catre Project Management, unde membri dedicati ai echipei iti vor raspunde cat de curand pot.

 

Acesta este doar unul din primii pasi pe care ii luam in imbunatatirea mod-ului nostru! Vor veni mai multe mai tarziu. Am vrea sa va multumim dvs. pentru loialitatea fata de mod-ul nostru si pentru ca faceti parte din aceasta frumoasa, minunta, unica comunitate.

Drumuri bune!

Echipa TruckersMP

 

Vezi postul pe pagina principala

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.