Jump to content

ETS2 Sollama Kuralları

Guest

Recommended Posts

Güvenli ve kazasız sürüş için önemli bilgiler çünkü çoğu kaza bu durumdan meydana geliyor.

SOLLAMA KURALLARI;
Sollama yapılırken öndeki araca ışıklı ve sesli uyarılar yapılır.
Sollamanın en önemli kuralı "Sollama yapan kişiye yol vermek zorunludur."
aman nasılsa sollama yapıyorum bana yol vermek zorundalar diye düşünmeyin çünkü sollamanın sakıncalı olduğu yerler vardır ki bunlar;
Virajlar,Demir yolu geçitleri,Geçmenin trafik işaretiyle yasaklandığı yerlerde (bunu yoldaki çizgiye bakarak anlayabilirsiniz veya tabelalarda) ve hızı azaltılan yerlerde araç sollamak yasaktır yani benzinlik mola istasyonu gişe gibi yerlerde sollama yapmak sakıncalıdır.
ASLINDA AŞAĞIDAKİ METNİN SADECE ÖZETİNİ GEÇTİM

ÖNDEKİ ARACI GEÇME ( SOLLAMA ) KURALLARI :

Sürücülerin önlerinde giden bir aracı güvenli bir şekilde geçmeleri için,geçişe başlamadan önce;

a- Arkadan gelen sürücünün kendisini geçmeye başlamamış olmasına

b- Önde giden sürücünün bir başka aracı geçme niyetini belirten işaretini vermemiş olmasına,

c- İki yönlü yollarda karşıdan gelen trafik dahil,yolu kullananların tümü için tehlike yaratmadan geçiş yapacağı şeridin yeterikadar ilerisinin görüşe açık ve boş olmasına,

d- Geçişin,geçilen araçlar için bir güçlük yaratmayacak şekilde ve araçların geçişine uygun durumda bulunmasına dikkatetmeleri zorunludur.

GEÇİŞ YAPACAK ARAÇ SÜRÜCÜLERİ:

* Geçilecek araç sürücüsünü ses veya ışıkla uyarmaya,

* Sola dönüş lambasıyla işaret vermeye,

* Takip mesafesi kadar önceden sol şeride girmeye,

* Geçeceği aracın hızıyla geçme sırasındaki kendi hızını dikkate almasına,

* Geceleri öneki aracı geçerken,yan yana gelinceye kadar yakını gösteren ışıkların yakılmasına,

* Geçtiği aracı geriyi görme aynasından görünceye kadar sol şeritte ilerlemeyi,

* Sağa dönüş lambası ile işaret vererek sağ şeride geçmeye mecburdurlar.

GEÇME,GEÇİLECEK ARACIN SOLUNDAN YAPILIR.

Araçların sağından veya banketten yararlanılarak geçmesi yasaktır. Ancak;

1- Sola dönüş işareti vererek yavaşlamakta olan araçların,

2- Görev gereği yolun solunda beklemekte olan geçiş üstünlüğüne sahip araçların,

3- Sol şeritte bozulan aracın,

4- Yolun ortasından giden tranvayların,sağındaki şeritten geçiş yapılabilir.

Gidişe ayrılmış yol bölümlerinde şerit değiştirmemek şartı ile bir şeritteki taşıtların diğer şeritteki taşıtlardan hızlı gitmesi geçme sayılmaz.

ÖNDEKİ ARACI GEÇMENİN YASAK OLDUĞU YERLER

1- Geçmenin trafik işaretiyle yasaklandığı yerlerde,

2- Görüş yetmezliği olan tepe üstlerinde,

3- Dönemeçlere yaklaşırken ve dönemeçli yollarda ilerleyen,

4- Kavşaklara yaklaşırken ve kavşaklarda

5- Yaya ve okul geçitlerine yaklaşırken

6- Demiryolu geçitlerine yaklaşırken ve demiryolu geçitlerinde

7- İki yönlü trafiğin kullanıldığı köprüler ve tünellerde öndeki aracı geçmek yasaktır.

***** HIZ AZALTILAN YERLERDE ÖNDEKİ ARACI GEÇMEK YASAKTIR *****

Suggestions bölümünde İngilizce yazmak zorunludur ve istekler içindir. Konunuz şu an doğru bölüme taşındı. Katkınız için teşekkür ederiz.

//Başlığın ve yazının üzerinde birkaç güncelleme yapıldı.

Turkish Discussions’a taşındı.

Languages/Diller:  tr.gif (primary)gb.gif 

Useful Links/Önemli Bağlantılar: TruckersMP Rules/Kuralları | Recrutiment/İşe alım | Knowledge-base/Bilgi bankası  | Forum Warning System/Uyarı Sistemi: [TR] [ENG] 

1 hour ago, XFMaster9666 said:

Suggestions bölümünde İngilizce yazmak zorunludur ve istekler içindir. Konunuz şu an doğru bölüme taşındı. Katkınız için teşekkür ederiz.

Özür dilerim, ama bence bu bir tercümanın işi mi yoksa yanılıyor muyum?

3 minutes ago, NightTruck34RUS said:

Özür dilerim, ama bence bu bir tercümanın işi mi yoksa yanılıyor muyum?

Hayır, ben bir Forum Moderatörüyüm ve konuyu doğru bölüme taşıdım. Tercümanlar sadece İngilizce konuları kendi dillerine çevirir. Ve kullanıcıda bir bilgilendirme yapmış, bu yüzden sorun yok ;) Eğer bir sorunuz olursa DM gönderebilirsiniz.

Useful Links/Önemli Bağlantılar: TruckersMP Rules/Kuralları | Recrutiment/İşe alım | Knowledge-base/Bilgi bankası  | Forum Warning System/Uyarı Sistemi: [TR] [ENG] 

Umarım tüm oyuncularımız bu kuralları okurlar ve buna uygun sollama yaparlar, ayrıca Moderatör takımımızın da okumasını isterdim :)

King Regards           

TruckersMP Translation Team

123.PNG

Ryotaink

11 minutes ago, XFMaster9666 said:

bunu ingilizce diline çevirirseniz iyi olur herkes bilgilensin

1 hour ago, XFMaster9666 said:

Hayır, ben bir Forum Moderatörüyüm ve konuyu doğru bölüme taşıdım. Tercümanlar sadece İngilizce konuları kendi dillerine çevirir. Ve kullanıcıda bir bilgilendirme yapmış, bu yüzden sorun yok ;) Eğer bir sorunuz olursa DM gönderebilirsiniz.

Bilgi için teşekkürler, iyi yolculuklar;)

• Like 1

1 minute ago, elektrikci_[TUR] said:

bunu ingilizce diline çevirirseniz iyi olur herkes bilgilensin

İngilizce olarak bir konu bulunmaktadır, şimdilik gerek yok. Konu: 

Merhaba Sevgili @elektrikci_[TUR]

Öncelikle oluşturmuş olduğunuz bu harika konu için teşekkür ederim.

Böyle bir konu zaten olduğu için konunuzu kapatmak durumundayım. Bu konuya benzer konuya bakabilirsiniz:

Ve daha fazlası için rehberler bölümüne bakabilirsiniz.

Ayrıca kurallarımız zaten herkese açık bir şekilde burdan ulaşabilirsiniz; 

https://truckersmp.com/rules

Türkçe çeviriside burda bulunmaktadır:

Konuyu yararlı bir konu olduğu için Arşiv bölümüne taşıyacağım

Sormak istediğiniz birşey varsa bana ulaşabilirsiniz

Anlayışınız için teşekkürler

//Arşiv'e taşındı

• True Story 1

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.