Jump to content

Jak zvýšit FPS?


Guest QF_Giulia
 Share

Recommended Posts

Guest QF_Giulia

Jak získat více FPS v Euro Truck Simulatoru 2 (a dalších hrách)


Ahoj všem! V tomto "souhrnu" vám ukážu, jak zvýšit FPS v Euro Truck Simulator 2 a dalších hrách. Naučíte se několik základních tipů. Pokud jste připraveni, začněme...


Než začneme, je třeba si něco uvědomit. POZOR! Některá řešení nemusí fungovat s vaším PC / notebookem!


1. Aktualizujte grafické ovladače
2. Dejte svému GPU mírný přetakt (pokud jste měli špatný chladicí systém, nepokoušejte se o to!)
3. Optimalizujte svůj počítač pomocí optimalizačního nástroje
4. Vyměňte starý HDD za SSD (HDD + SSD)
5. Vypněte funkci Superfetch a Prefetch
6. Defragmentace & TRIM pevného disku pro rychlejší přístup
7. Vylepšete ovládací panely Intel, AMD nebo NVIDIA
8. Optimalizujte nastavení her

 

1. Aktualizujte grafické ovladače


Pro majitele Nvidia GeForce: jděte na tuto stránku. Dále ze seznamu vyberte grafickou kartu a verzi systému Windows a stiskněte tlačítko „Start Search“. 
Můj tip: Vždy vyberte ovladač označený jako „BETA“.


Pro majitele ATI / AMD Radeon: fanoušci ATI / AMD přejděte na tuto stránku a vyberte příslušné zařízení. Umožní vám to přístup k nejnovějšímu oficiálnímu ovladači, který si můžete stáhnout a nainstalovat. Chcete-li získat ovladač beta s vylepšením výkonu nebo lepšími funkcemi, přejděte na tuto stránku.

 

Pro vlastníky Intel HD Graphics: grafické čipové sady Intel jsou většinou nejslabší částí článku v ultraboocích nebo tabletech. Nedoporučuji hrát žádné hry na starších integrovaných čipových sadách Intel HD (např. HD 3000 nebo dřívější). Chcete-li získat aktualizované ovladače, přejděte na tuto stránku.


Jak zjistím, jakou grafickou kartu používám?
Chcete-li zjistit výrobce a přesné sériové číslo, postupujte podle těchto kroků:


1) Nejprve přejděte na „Ovládací panely“ a přejděte na „Hardware a zvuk“.
2) Zde klikněte na „Správce zařízení“:
Screen%20Shot%202017-12-06%20at%2011.04.

Zobrazí se seznam všech vestavěných zařízení systému. Přejděte do „Display adapters“:


V tomto případě uvidíte herní soupravu Alienware X51 se dvěma grafickými čipy (Nvidia je obvykle vždy rychlejší) a notebook s GeForce GT 650M. V každém případě se ujistěte, že používáte nejnovější ovladače!
  
2. Přetaktujte GPU (pokud jste měli špatný chladicí systém, nesnažte se o to!)


Váš herní výkon je většinou závislý na síle vašeho grafického čipu - ještě více než na tom, kolik paměti máte nebo jak rychlý je váš procesor! Úzkým místem a důvodem záseků je téměř ve všech případech grafický čip. Chcete-li zlepšit výkon, můžete se podívat na spuštění grafické karty nad rámec továrního nastavení rychlosti - nebo jinými slovy: přetaktování! Před 5 až 10 lety bych nedoporučoval přetaktování, protože to představovalo významnou hrozbu pro váš hardware, ale v dnešní době se většina systémů automaticky vypne dříve, než přijdou jakékoli škody. Kromě toho doporučuji jen mírné přetaktování o cca 10 - 15%.

 

Pro přetaktování GPU doporučuji dva nástroje:

 • MSI Afterburner - klasický nástroj pro přetaktování od společnosti ASUS.
 • EVGA Precision X - umožňuje přetaktování jak GPU, tak paměťových hodin.

 

Pomocí 3DMark 11 jsem změřil, že přetaktování mého systému, jak je popsáno výše, přineslo zvýšení výkonu o 10%:
boost-gaming-rig-3dmark-11-before-after-

 

3. Zvyšte svůj počítač pomocí optimalizačního nástroje

 

Je to tak jednoduché! Optimalizujte svůj počítač pomocí optimalizačního nástroje.

 

Můžete vyzkoušet tyto nástroje:

 • Razer Cortex (známý jako Razer Game Booster)
 • AVG PC TuneUp


Také odinstalujte všechny staré programy, které nepotřebujete.

 

4. Vyměňte starý HDD za SSD (HDD + SSD)  


Disky SSD jsou mnohem rychlejší než mechanické pevné disky, a přestože určitě nezvyšují počet snímků za sekundu hry, určitě zkrátí dobu herního načítání.
Moje doporučení je používat SSD s více než 250 GB, protože většina her nyní zabírá 8 - 20 GB.

 

5. Vypněte funkci Superfetch a Prefetch


SuperFetch a Prefetch jsou funkce systému Windows, které mají zvýšit dobu spouštění systému Windows a aplikací. U her jsem si však všiml, že doba načítání a aktivita na pozadí se ve skutečnosti zvyšuje, jakmile jsou tyto funkce povoleny. Proto vám je doporučuji oboustranně vypnout, pokud jste vášnivý hráč.

Zde je postup, jak na to:
Přejděte na „Ovládací panely“, „Systém a zabezpečení“, „Nástroje pro správu“ a „Služby“.
Rolujte dolů, dokud nenajdete „SuperFetch“, klepněte na něj a ze seznamu vyberte možnost „Zakázáno“.
boost-gaming-rig-services-local-window-s

Stiskněte „OK“ a zavřete všechna okna.

Dále otevřete registr;
- Klikněte na tlačítko Start a zadejte „regedit“. Stiskněte klávesu Enter a přejděte do:
“HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetControlSession ManagerMemory ManagementPrefetchParameters”.


Dvakrát klikněte na „EnablePrefetcher“ a zadejte „0“ (výchozí hodnota je „3“) pro vypnutí.


Poznámka: Postupujte podle výše uvedených pokynů, protože vymazání nebo změna nesprávných hodnot v registru může způsobit problémy s počítačem.
  
6. Defragmentace & TRIM pevného disku pro rychlejší přístup


Vzhledem k tomu, že data jsou zapsána nebo vymazávána z pevného disku, soubory se fragmentují a budou fyzicky rozloženy po celém disku, což povede k výraznému zásahu do výkonu, zejména u her, protože pevný disk bude muset nejprve shromáždit všechny tyto části, aby mohl celý soubor plně zpracovat. Jak vaše hry a jejich soubory obvykle zabírají několik GB, je důležité, aby všechny tyto soubory mohly být čteny průběžně.


Chcete-li disk defragmentovat, otevřete nabídku Start a přejděte na „Všechny programy“, „Příslušenství“, „Systémové nástroje“ a „Defragmentace disku“.
Vyberte disk Windows a stiskněte „Defragmentovat disk“. Pokud máte SSD, neměli byste jej defragmentovat. Optimalizujte jej pomocí příkazu TRIM.

 

Ve Windows 8 (10) Microsoft integroval příkaz TRIM do defragmentace disku, takže stačí, když stisknete “Optimize”. Systém Windows 7 tuto možnost nenabízí, takže se ujistěte, že příkaz TRIM bude prováděn pravidelně.
Chcete-li zjistit, zda je povolen režim TRIM, otevřete příkazový řádek klepnutím na tlačítko Start a zadáním „cmd“ do vyhledávacího panelu. Klikněte pravým tlačítkem myši na první výsledek („cmd“) a klikněte na „Spustit jako správce“. Dále zadejte příkaz “Fsutil behavior query disabledeletenotify” a stiskněte klávesu Enter. Pokud  se zobrazí „= 0 ″, režim TRIM je povolen. 
V opačném případě není TRIM podporován a musí být povolen. Zkuste zadat příkaz “fsutil behavior set DisableDeleteNotify 0″. Pokud to nepomůže, může být pro aktivaci režimu TRIM nutné provést upgrade firmwaru.

 

7. Vylepšete ovládací panely Intel, AMD nebo NVIDIA


Pro NVIDIA: Všechny ovladače NVIDIA jsou vybaveny vlastními ovládacími panely, které umožňují vyladit nejzákladnější 3D nastavení. I když můžete nastavit mnoho z následujících možností ve hře, některé z nich nejsou k dispozici nebo přímo ovládány ovladačem. To je důvod, proč je vždy dobré projít seznam všech možností a vyladit je tak, aby byl výkon a vizuální kvalita co nejlepší.
boost-gaming-rig-nvidia-control-panel-wi

Chcete-li se dostat do ovládacího panelu NVIDIA, klepněte pravým tlačítkem myši na pracovní plochu a vyberte „Ovládací panel NVIDIA“, dále přejděte do kategorie „Spravovat 3D nastavení“.

 

Tohle jsou některá z méně známých, ale stále důležitých nastavení pro vylepšení:

 • Maximální počet předem renderovaných snímků: řídí počet snímků, které procesor připraví před jejich přenesením na grafickou kartu. Zvýšení této hodnoty má za následek hladší hraní hry, ale při používání myši a klávesnice můžete zaznamenat mírné opoždění. Chcete-li opoždění odstranit, zkuste nastavit hodnotu „1“.
 • Optimalizace podprocesů: tato volba by měla být vždy zapnuta, protože umožňuje podporu optimalizace více podprocesů pro moderní vícejádrové procesory.
 • Vertikální synchronizace: synchronizuje rámce, které grafická karta vykresluje s obnovovací frekvencí monitoru. Pokud ji zakážete, zjistíte, že hry budou fungovat hladce;

 

Všimněte si však, že některé části obrazovky nemusí být vykresleny správně a vypadají jako opoždění. Zakažte jej pouze v případě, že má váš monitor vyšší obnovovací kmitočet než hra.

 

Pro ATI / AMD: Řídicí centrum AMD / ATI je dalším fantastickým způsobem, jak získat více výkonu a zvýšit vizuální kvalitu vašich her. Pro zapnutí klepněte pravým tlačítkem myši na plochu, vyberte položku „Nastavení Radeon“ a přejděte do „Nastavení her“.


Screen%20Shot%202017-12-06%20at%2011.15.

Odtud můžete nastavit individuální nastavení grafiky pro hry, které jste nainstalovali. Ale doporučuji používat globální nastavení, protože naše doporučení se obvykle vztahují na všechny hry...

 

Tohle jsou nejdůležitější nastavení:

 • Režim anizotropního filtrování: čím vyšší je toto nastavení, tím se zobrazí ostřejší vzdálené textury. To však také zvýší zatížení zpracování grafické karty. Pokud je váš GPU dostatečně výkonný, povolte jej a zjistěte, zda existuje znatelný vizuální rozdíl. Tuto možnost použijte pouze v případě, že ji hra nepodporuje.
 • Režim vyhlazování a režimy: vyhlazování redukuje „zuby“ kolem okrajů, což má vážný dopad na výkon. Pokud vidíte třpytky nebo zuby, zkuste metodu „Override“ a vyberte úroveň vyhlazování od 2 do 8.

Screen%20Shot%202017-12-06%20at%2011.16.

 

 • Morfologické filtrování (MLAA): AMD představilo svou vlastní formu „anti aliasingu“, aby pomohlo odstranit zuby kolem hran ve hrách, které *mohou* pracovat lépe a rychleji než metody uvedené výše nebo metody zabudované ve hrách. Je to případ od případu: doporučuji ve hře vypnout AA a nastavení výše a vyzkoušet to! Pokud to bude funguje, ponechte to tak.
 • Kvalita filtrování textur: podle AMD se mění kvalita textur. Nicméně, i když jsem se podíval opravdu zblízka, nemohl jsem si všimnout rozdílu vysokého výkonu, ale mnoho z testovaných her běželo o 1 - 5 FPS rychleji. 
 • Surface Format Optimization: používá starší hry ke snížení grafické věrnosti za účelem získání několika FPS. Dnešní hry nejsou ovlivněny. Vypněte jej.

 

Počkejte na Vertikální obnovení: Vertikální synchronizace (nebo Vsync) synchronizuje rámce, které grafická karta vykresluje s obnovovací frekvencí monitoru. Pokud Vsync zakážete, možná zjistíte, že hry běží hladce, ale ve většině případů si všimnete, že některé části obrazovky nemusí být vykresleny správně a vypadají jako opoždění. Vsync zakažte pouze v případě, že váš monitor má vyšší framerate (např. 60 Hz) než vaše hra (například 40 FPS).

 

Ujistěte se, že vyberete možnost Maximální výkon a zakážete všechny možnosti úspory energie a rozšíření baterie.
Screen%20Shot%202017-12-06%20at%2011.19.

V neposlední řadě se zaměřím na uživatele AMD Radeon: otevřete nastavení Radeon (klikněte pravým tlačítkem myši na pracovní plochu), přejděte na Globální nastavení a vypněte funkci Efektivita napájení.

 

8. Optimalizujte nastavení


Aktualizace ovladačů vás dostane až sem. Největší přírůstky snímků za sekundu pocházejí z vylepšování a kompromisů v nastaveních grafiky.


V ideálním případě chcete spustit hru v nativním rozlišení monitoru (ve většíně případů 1920x1080, na noteboocích 1366x768). Chcete-li zjistit rozlišení monitoru, klepněte pravým tlačítkem myši na pracovní plochu (ve Windows 7, 8 nebo 10 a klikněte na 'Rozlišení obrazovky', v dřívějších verzích klepněte na tlačítko Vlastnosti).


Nejvyšší možné rozlišení by vám mělo sdělit nativní rozlišení a mělo by být uvedeno jako „doporučené“. Pokud si stále nejste jisti, použijte Google - zadejte značku a model svého monitoru.
Snížení rozlišení by mělo poskytnout více snímků za sekundu, ale rozlišení zde neupravujte. Místo toho načtěte vybranou hru a vyhledejte nastavení grafiky. Zde můžete změnit rozlišení a mnoho dalších nastavení.

 

Vyhlazování je nastavení, na které je třeba dávat si pozor. AA vyhlazuje zubaté čáry, ale způsobuje omezení výkonu. Obvykle se zobrazí posuvník, ale může to být jen číslo (např. 2x, 4x, 8x, atd).
Nejprve zkuste úplně vypnout AA a podívejte se, jak funguje vaše hra. Pokud je dostatečně rychlý, můžete znovu aktivovat AA při nejnižším nastavení a postupně jej zvyšovat, dokud nenajdete nejlepší rovnováhu mezi kvalitou a výkonem.
Improve-FPS--optimize-settings_thumb.jpg

Stejné "pravidlo" platí pro většinu ostatních nastavení grafiky, včetně vykreslování vzdálenosti a stínů. Světelné efekty, včetně stínů, bývají skutečnými výkonovými odtoky, takže pokud můžete žít se základními efekty, můžete udělat rozdíl mezi nehratelným a hratelným.


V podstatě jde o metodu pokusu - omyl. Neznamená to, že vaše ovladače grafické karty mohou optimalizovat nastavení každé hry tak, aby fungovala dobře pomocí dostupného hardwaru. Například karta Nvidia v našem testovacím PC má ovladače, které to dokáží přesně.
Improve-FPS--optimize-Nvidia-small_thumb

 

Doufám, že vám tento "návod" pomůže.

 

Hodně štěstí!

 

Zde si můžete stáhnout AVG PC TuneUp.
Zde si také můžete stáhnout Razer Cortex (Razer Game Booster).

Původní téma zde:

 

Edited by QF_Giulia
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.