Jump to content

Przyszłość projektu ETS2MP

Recommended Posts

• Game Developer

logohd.png

Witajcie,

jak już pewnie wiecie Eryk a.k.a. RootKiller opuścił projekt, i pewnie zastanawiacie się czy jego odejście od projektu wiąże się z upadkiem projektu. A więc w związku z tą sytuacją postaram się wyjaśnić w tym poście co się dzieje, co było, co będzie dalej, itd.

A więc jak pewnie już wiecie Eryk był kimś w rodzaju ojca projektu ETS2MP, on go założył, on zaczął pisać podstawy projektu po wydaniu Euro Truck Simulator 2, i to on "utrzymywał" ten projekt przez przeszło 2 lata. Oczywiście były pewne przerwy ale ja się nie będę zagłębiał. A więc do sedna.. +/- w sierpniu 2013 ja poznałem Eryka, i stało się.. napisaliśmy pierwszą alphę modyfikacji, którą przedstawiliśmy wam w grudniu 2013 roku z pomocą Wujka Bohuna.

Na pewno dla was wszystkich to było coś niesamowitego, coś co w sumie nie było możliwe do zrobienia. A wręcz wszyscy się zarzekali po pierwszych screenshotach/filmach, że to słaby fake.

To było mnóstwo pracy dla nas, głównie dla mnie i Eryka, obaj się zajmowaliśmy w tym projekcie Reverse Engineeringiem, pisaniem clienta, prismapi, servera i implementacją innych dziwactw. 

I po prawie 7 miesiącach pracy zobaczyliście efekty w postaci wydanego modu. Wydarzyło się to 1 maja 2014 roku, i chyba wszyscy byli zdziwieni, że to w ogóle działa, że w to faktycznie da się grać.

Teraz, po prawie 10 miesiącach od wydania co widzimy? Wyszły 32 aktualizacje, zostało dodanych bardzo dużo nowych elementów, modyfikacja z dnia na dzień stawała się lepsza. Właściwie porównując wersję z dnia wydania i wersję z dzisiaj nie ma wątpliwości, że modyfikacja przeszła całkowitą metamorfozę. I pod kątem stylistycznym, czyli tego co wy widzicie, i pod kątem kodu, czyli tego co ja widzę od środka.

W takim razie, jeśli wszystko tak pięknie szło, dlaczego RootKiller opuszcza projekt?

No to zacznijmy od tego co widzieliśmy wczoraj na blogu SCS Software, tj. zdjęcie:

IMG_2472C.jpg

A więc zapewne się zastanawiacie kto jest na tym zdjęciu, trochę wyjaśnień. Od lewej: Timmy, Eryk, Komat, Pavel. Kim są ci panowie.? No cóż.. Eryka zapewne już znacie, Pavla też kojarzycie, a więc pozostają nam dwie osoby. Timmy (ten po lewej) jest jak nie trudno się domyślić programistą, tak samo zresztą jak Komat. Programistów w SCS Software jest wielu, dlaczego więc akurat ci dwaj są na zdjęciu? Jest to ściśle związane z tym kogo znaliśmy zanim Eryk w ogóle tam pojechał. Czyli krótko mówiąc mieliśmy pewien kontakt z dwoma programistami z SCS Software, którzy od czasu do czasu "szepnęli" nam słówko jak postrzegają projekt, itd. itd. Stąd oni się tu w ogóle wzięli.

No to teraz na pewno wszyscy się zastanawiają skąd Eryk się wziął w studiu SCS Software. Otóż.. Eryk niedawno skończył 18 lat, i postanowił, że jednak opuści projekt, i nie jest to decyzja podjęta w 5 minut. Już na początku roku wiadomo było, że Eryk pójdzie w świat, że porwie go życie. Odnośnie jego współpracy z SCSem jeszcze nic nie wiadomo, może jest to zapowiedź współpracy, może nie.

I co teraz? Właściwie to nic się nie zmienia. Obaj pracowaliśmy w zasadzie na równi, aczkolwiek ja i tak "przejąłem" cały projekt na początku roku, a wcześniej i tak to była moja praca aby tę modyfikację utrzymać. Co to znaczy? A no chociażby to, że to ja portowałem mod na (chyba) każdy patch, to ja rozkodowywałem silnik ETS2, itd. itd. Dużo by tego wymieniać. A więc projekt nie runie, jeśli patch wyjdzie to i tak dostaniecie przeportowaną wersję w kilka dni. A mod ciągle będzie rozwijany. O wszystko zadbaliśmy zawczasu, Kat i JM zostali web developerami.

I co dalej?

A więc czeka na nas skandynawia w niedalekiej przyszłości, nowy truck, i inne ciekawe rzeczy w ETS2. Multiplayer tym bardziej będzie rozwijany, coraz szybciej zbliżamy się do bety, która być może nastąpi jeszcze przed końcem supportu. A więc wirtualne firmy i inne tego typu smaczki.

Poruszę tu także temat ATSMP, bo to dosyć istotne. Oczywiście jeśli American Truck Simulator wyjdzie to podejmę próbę zrobienia do tego produktu multiplayera, i najprawdopodobniej mi się to uda.

Silnik ATSa praktycznie będzie taki sam jak w przypadku ETS2 więc w sumie to żaden problem. Port jak do każdego patcha ETS2.

Podsumowując, pamiętajcie, że był już moment w którym Eryk odszedł od ekipy, był to czerwiec 2014 roku (już po wydaniu modyfikacji), i bez problemów modyfikacja się rozwijała dalej. Więc nie ma co panikować.

Szerokości!

mwl4

• Upvote 7

Niezwykle ucieszony ostatnią wiadomością o pobycie RootKiller`a w siedzibie SCSu, jeszcze chętniej otworzyłem ów temat. Liczyłem, że wyjaśniono z ekipą developerów wiele kwestii co do przyszłości tego projektu. Może nawet znaleziono jakąś wspólną koncepcję na rozwój. Liczyłem, że będzie to jakiś nieprawdopodobny krok w przód. Co się okazało, sami wiecie...

Również życzę powodzenia i cierpliwości w modyfikowaniu i ulepszaniu tego projektu.

Zastanawia mnie tylko czy czasem SCS planując wydanie tego nowego ATS nie ma w planach swojego MP? A le o tym przekonamy się już wkrótce... 

SCS nie jest kompletnie przygotowane aby wprowadzić wbudowany mp. Poza tym, wbudowany mp nie wyglądałby tak jak ets2mp :-) Spodziewałbym się raczej pokoi na 5 osób i taką jazdę tylko :-)

Jeśli było by AI to można by i w 5-10 osób grać heh :) Na pewno było by bardzo fajnie jeśli to by było zsynchronizowane. 

• Upvote 1
  • Create New...