Jump to content

Dlaczego w ciągnikach siodłowych nie ma poduszek powietrznych?


WooQash

Recommended Posts

Dzisiaj w firmie ktoś poruszył ciekawy temat, dlaczego w ciągnikach siodłowych nie ma poduszek powietrznych?
Rzekomo tylko stare Volvo FH coś takiego miała i nowe Scanie mają jakieś kurtyny.

Konkretnej odpowiedzi nie znalazłem, po za ewentualnymi domysłami, a jakie jest Wasze zdanie na ten temat?

  • Like 1

rtrn263.png

Link to comment
Share on other sites

Jak walisz w coś małego to poducha niepotrzebna, bo nawet nie szarpnie za mocno. Masa robi robotę, szarpnie tego drugiego (odwrotnie niż w ETS2) i to on lepiej by miał poduszki, pasy i wszystko.

Za to jak walisz w coś dużego (np. naczepę trucka przed Tobą, bo zasnąłeś i najechałeś na stojący w korku wóz) to są dwie możliwości - albo walisz na tyle lekko, że nic Ci się nie stanie, albo walisz mocno i niezależnie od liczby poduszek z wozu wycinać będzie Cię straż pożarna. Kluczowa jest energia kinetyczna, czyli prędkość. 

 

Swoją drogą nie tak dawno czytałem o poduchach w truckach artykuł na 40ton.net - teza była nieco inna od mojej, więc również polecam lekturę.

  • True Story 1

Raffi

----

Za każdym razem, gdy do firanki podpinasz 8x4 i włączasz koguty gdzieś na świecie umiera w cierpieniu mały szczeniaczek.
Every time You attach curtain trailer to 8x4 and turn your beacons on - somewhere dies cute little puppy.

Link to comment
Share on other sites

Stare Volvo, i Scania 4 miały poduchy. Widocznie nie są aż tak potrzebne. Moim zdaniem wynika to z konstrukcji. W ciężarówce siedzi się wysoko i daleko od przedniej szyby. Dodatkowo kabina ma amortyzację. Więc pewnie wyszli z założenia, że przy zbyt mocnym uderzeniu poduszki niewiele pomogą. No i koszta - osobówka jest mała i nie jest problemem wypełnić ją airbagami po brzegi. W ciężarowym już byłby problem. Do tego dochodzą koszty i rośnie masa własna

Link to comment
Share on other sites

Myślę, że masa poduchy powietrznej przy ogóle masy ciągnika to PIKUŚ. Tak samo koszt. Nie rozumiem czemu uważasz, że to problem?

 

Poducha w ciężarówce wcale nie musi być większa, bo ma do wyhamowania taką samą masę (masę głowy kierowcy/pasażera) jak w osobówce. Zresztą nawet gdyby musiała być większa, to nie materiał czy wielkość generuję cenę poduszki. 

Raffi

----

Za każdym razem, gdy do firanki podpinasz 8x4 i włączasz koguty gdzieś na świecie umiera w cierpieniu mały szczeniaczek.
Every time You attach curtain trailer to 8x4 and turn your beacons on - somewhere dies cute little puppy.

Link to comment
Share on other sites

On 3/29/2019 at 12:15 PM, roweroraffi said:

Myślę, że masa poduchy powietrznej przy ogóle masy ciągnika to PIKUŚ. Tak samo koszt. Nie rozumiem czemu uważasz, że to problem?

 

Poducha w ciężarówce wcale nie musi być większa, bo ma do wyhamowania taką samą masę (masę głowy kierowcy/pasażera) jak w osobówce. Zresztą nawet gdyby musiała być większa, to nie materiał czy wielkość generuję cenę poduszki. 

Chodziło mi o wielkość. No bo gdyby chcieli w ciężarówce wprowadzić kurtyny, to jednak muszą być większe Być może konstrukcyjnie nie ma tego jak i gdzie upchać, a jak wiemy im więcej miejsca dla kierowcy tym lepiej. Masy i kosztów ja za problem nie uważam, a co siedzi w głowie tych co to projektują to już inna sprawa...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • JJay locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.