Jump to content

YouTube i roszczenia praw autorskich do muzyki


WooQash

Recommended Posts

BS9LD8e.jpg

 

Dzisiaj już dostałem piątego maila o prawach autorskich... jeden z wczoraj, ale pozostałe cztery z filmików z przed około 2 lat, a jeden nawet z 3 lat... nie ma dnia abym nie dostał takiej wiadomości do starych filmików, w ostatnim czasie to jest obłęd. Czy ktoś z Was też ma podobne problemy z YouTube?

rtrn263.png

Link to comment
Share on other sites

Nowy "Lepszy Youtube" , wielu osobą YT usuwa/blokuje filmik sprzed X czasu... Nie jestem w sumie zdziwiony bo nie jestes pierwsza osoba od której slysze ze  YT usuwa duzo , starych filmów , ACTA 2 i te sprawy ;/ 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

W sporej części przypadków rozwiązanie jest proste - jako tło dźwiękowe używać muzyki na licencji otwartej zamiast muzy komercyjnej. 
Bo nie sądzę, aby czepiali się obrazu, którego to Ty jesteś autorem ;-)

  • Upvote 1

Raffi

----

Za każdym razem, gdy do firanki podpinasz 8x4 i włączasz koguty gdzieś na świecie umiera w cierpieniu mały szczeniaczek.
Every time You attach curtain trailer to 8x4 and turn your beacons on - somewhere dies cute little puppy.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Miko [PL] said:

Ale jutubowi się nagle filmy sprzed 3 lat przypomniały? No bez jaj

 

Widocznie ich docisnęły koncerny muzyczne. Bo sami z siebie to nie sądzę by tak nagle z entuzjazmem ruszyli by przeglądać masowo starocie i sprzątać coś sprzed lat.

 

Tak czy siak, nie bardzo da się z tym cokolwiek zrobić. Ani nie nagrasz dźwięku do liva ponownie, dźwięku z liwa też nie wytniesz, bo straci kompletnie sens. Ale jednocześnie też  nie możesz mieć pretensji że nagle robią coś, co powinni byli robić od zawsze ;-) Można co najwyżej zrobić sobie backup własnych filmów z YT jeżeli jeszcze ich nie ruszyli i wrzucić gdzie indziej, gdzie takich problemów nie ma. Ale nie ma gwarancji, że za miesiąc i tam się nie zmieni.

  • Upvote 1

Raffi

----

Za każdym razem, gdy do firanki podpinasz 8x4 i włączasz koguty gdzieś na świecie umiera w cierpieniu mały szczeniaczek.
Every time You attach curtain trailer to 8x4 and turn your beacons on - somewhere dies cute little puppy.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, roweroraffi said:

W sporej części przypadków rozwiązanie jest proste - jako tło dźwiękowe używać muzyki na licencji otwartej zamiast muzy komercyjnej. 
Bo nie sądzę, aby czepiali się obrazu, którego to Ty jesteś autorem ;-)

 

Robię to od jakiegoś czasu, a dokładniej stosuję muzykę NoCopyrightSounds, czyli słynne NCS. Korzystam z niego około 1,5 roku i do tej pory zaledwie 2 utwory z całej biblioteki zaczęły rościć prawa autorskie (choć wiem, że więcej utworów zniknęło stamtąd). To jest dziwne, że udostępniają tam jakąś muzykę na określony czas, po czym znika z ich kanału, bo zaczyna ktoś inny mieć prawa autorskie.

Wcześniej korzystałem z różnych bibliotek, głownie z własnej, gdzie mam różną muzykę. Czasami puszczałem radio, ale z tym zawsze był największy problem. Z drugiej strony ile można słuchać ciągle tego samego, aktualnie w bibliotece z NCS mam ponad 550 utworów, której słuchania jest na 33 godziny, a i tak ciągle mam wrażenie, że codziennie to samo słucham.

Póki co największy problem z prawami autorskimi mam z materiałów powyżej 1,5 roku, gdzie nie stosowałem NCS'u, a ilość roszczeń w ostatnich tygodniach zaczyna być ostro irytująca.

 

 

 

6 hours ago, Miko [PL] said:

Ale jutubowi się nagle filmy sprzed 3 lat przypomniały? No bez jaj

 

YouTube'owi potrafią się różne cyrki przydarzać. Swego czasu słyszałem o zablokowaniu kanału Gracjana Roztockiego, który dostał warna za film z przed 7 czy 9 lat. Koleś może robi dziwny kontent, czasami z różnymi podtekstami, ale ciężko mu zarzucić aby robił coś wbrew zasadom, które przecież chociażby 5 lat temu były inne.

 

 

3 hours ago, [JT] Minato Mirai 21 said:

Miałem tak z jednym reportem, niestety dowód spadł z rowerka od razu i Majster odrzucił. Wina Truckers FM i głupoty YT.

 

No niestety, TruckersFM nie pomaga jeśli chodzi o muzykę bez praw, bo puszczają tam praktycznie to samo co w zwykłych radiach, tyle, że z dużo mniejszą ilością reklam. Fakt - YouTube jest głupi i to bardzo jeśli chodzi o prawa autorskie, ja rozumiem, że można domagać się swojego, ale nie wykorzystuję żadnej własności intelektualnej czy nawet nie zarabiam na tych filmach za pośrednictwem Google AdSense (z którym walczyłem prawie rok, a jak udało się ogranąć temat, to po miesiącu podziękowali mi, bo rzekomo limitów nie wyrabiam...). Niektórzy autorzy, a raczej korporacje z nimi związane mają nieźle nasrane w bani i potrafią nawet za kawałek muzyczny dać warna, czego również doświadczyłem raz... Podziękowania dla Pani Sylwii Grzeszczak i jej firemki, bo zachciało mi się raz pojeździć z polską muzyką w tle...

 

 

3 hours ago, roweroraffi said:

 

Widocznie ich docisnęły koncerny muzyczne. Bo sami z siebie to nie sądzę by tak nagle z entuzjazmem ruszyli by przeglądać masowo starocie i sprzątać coś sprzed lat.

 

Tak czy siak, nie bardzo da się z tym cokolwiek zrobić. Ani nie nagrasz dźwięku do liva ponownie, dźwięku z liwa też nie wytniesz, bo straci kompletnie sens. Ale jednocześnie też  nie możesz mieć pretensji że nagle robią coś, co powinni byli robić od zawsze ;-) Można co najwyżej zrobić sobie backup własnych filmów z YT jeżeli jeszcze ich nie ruszyli i wrzucić gdzie indziej, gdzie takich problemów nie ma. Ale nie ma gwarancji, że za miesiąc i tam się nie zmieni.

 

YouTube to dziwne stworzenie, miałem okazję streamować trochę na Twitchu, ale dla mnie osobiście ilość odwiedzin to porażka, dla osoby, która nie ma dużej publiczności i też wcale o nią nie prosi, ale jednak miło jak kilka osób wejdzie i powie cześć, albo zacznie się jakaś dyskusja, to na Twitchu potrafiłem z 3 traski pod rząd bez nikogo na czacie... Twitch za to jest świetny jeśli chodzi o prawa autorskie do muzyki, jeśli się komuś coś nie podoba to dany fragment, gdzie leciała muzyka jest wyciszana, a nie jest blokowany cały film od razu. Po za tym, dużo mniej osób rości o prawa autorskie na Twitchu, aniżeli na YouTube. Wystarczy puścić tą samą składankę na YouTube i Twitch, to na Twitchu będzie mniej roszczeń aniżeli na YouTube.

Backup własnych filmów? Prawda jest taka, że dla mnie backup dla filmów to właśnie YouTube. Jeśli będę zmuszony wywalić muzykę z materiałów to zrobię to (chociaż aktualnie nie ma wielkiego problemu jeśli chodzi o NCS). Mam możliwości puszczania muzyki bezpośrednio na swoje słuchawki z ominięciem OBS'a, ale póki obecne utwory (głównie NCS) nie powodują problemów to nie będę tego robić.

Zobaczymy co wprowadzi te całe ACTA 2, niektórzy mocno straszą, niektórzy to bagatelizują. Ciężko wyczuć, bo społeczeństwo jest podzielone. Pytanie tylko, czy prawo będzie działało wstecz...

rtrn263.png

Link to comment
Share on other sites

Wszystko dlatego, że różnie interpretujemy temat. Dla kogoś, kto wrzucił filmik 5 lat temu, temat jest zamknięty. Wrzucił, wtedy były takie zasady i nie było problemu - było, minęło. Niestety Youtube i ogólnie branża muzyczna patrzą na to inaczej. Może filmik był wrzucony dekadę temu, ALE udostępniany (fachowo: dystrybuowany przez Youtube) jest od wtedy do TERAZ, cały czas. Czyli wg nich prawo łamane jest teraz, w sposób ciągły. Dlatego wywalają. I nic na to nie poradzimy, taka jest interpretacja prawa. Choć mogliby przynajmniej ostrzegać, zdejmować filmik z widoczności dla wszystkich ale dawać jakiś czas na poprawienie go, zmianę ścieżki dźwiękowej, czy np. skopiowanie go sobie na dysk.

 

3 dekady temu gry kopiowało się na giełdzie komputerowej na Grzybowskiej na legalu, albo zgrywało z radia - nie było praw autorskich, nikt nie robił z tym najmniejszego problemu. Możesz mieć taką grę nawet dzisiaj i jest to legalne. Ale jak teraz ją komuś skopiujesz albo udostępnisz w necie, łamiesz obowiązujące obecnie prawa autorskie. Tak to działa. Niestety, bo człowiek wrzucił coś na YT, w międzyczasie dysk padł, a teraz z YT zniknęło i nie ma, bezpowrotnie stracone. 
Dlatego też nigdy nie odważyłbym się używac YT jako backup. Nigdy nie wiadomo kiedy Googlowi się odwidzi, zacznie pobierać opłaty, zamknie usługę, straci dane, będzie miał włam, pożar itp - tysiąc rzeczy może się wydarzyć, a doświadczenia nawet dużych graczy mówią, że to nie jest ryzyko teoretyczne. Kilka sporych firm już się wyłożyło na temacie DISASTER RECOVERY.

 

Tak, wiem, dziwne to prawo.. Ale nie zmienimy tego, możemy się jedynie przystosować do nowej sytuacji. Reporty bez dźwięku są ok (no chyba, że zgłaszamy przekleństwa na CB). Live'y jednak sporo stracą na braku podkładu muzycznego, ale... trzeba to potraktować jako wyzwanie :-) . Albo dać otwartą muzę i niech się koncerny walą ze swoimi prawami i hajsem, albo nadrabiać własną gębą (ja i tak wolę oglądać live'y gdzie ktoś coś ciekawego opowiada, żartuje itp. a nie takie, gdzie tylko jedzie i gra muzyka w tle - jechać z muzyką w tle potrafię sam :P ). 

 



 

Raffi

----

Za każdym razem, gdy do firanki podpinasz 8x4 i włączasz koguty gdzieś na świecie umiera w cierpieniu mały szczeniaczek.
Every time You attach curtain trailer to 8x4 and turn your beacons on - somewhere dies cute little puppy.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, roweroraffi said:

Wszystko dlatego, że różnie interpretujemy temat. Dla kogoś, kto wrzucił filmik 5 lat temu, temat jest zamknięty. Wrzucił, wtedy były takie zasady i nie było problemu - było, minęło. Niestety Youtube i ogólnie branża muzyczna patrzą na to inaczej. Może filmik był wrzucony dekadę temu, ALE udostępniany (fachowo: dystrybuowany przez Youtube) jest od wtedy do TERAZ, cały czas. Czyli wg nich prawo łamane jest teraz, w sposób ciągły. Dlatego wywalają. I nic na to nie poradzimy, taka jest interpretacja prawa. Choć mogliby przynajmniej ostrzegać, zdejmować filmik z widoczności dla wszystkich ale dawać jakiś czas na poprawienie go, zmianę ścieżki dźwiękowej, czy np. skopiowanie go sobie na dysk.

 

Wiesz co, dla mnie słowo udostępnić oznacza udostępnienie go publicznie w formie publicznej (czyli jest dostępny na kanale dla wszystkich) albo niepublicznej (czyli tylko i wyłącznie z poziomu linku). Ale YouTube może robić problemy do filmików całkowicie prywatnych, które są dostępne tylko i wyłącznie dla mnie, a to już coś jest nie tak.

Interpretacja prawa? Pytanie jakiego? Każdy kraj może sobie napisać własne prawa jak np. Niemcy, gdzie filmiki były notorycznie blokowane na tej jeden kraj ze względu na byle jaką muzykę. Niezrozumiałą polityką dla mnie jest, że filmy, które mają złożone prawa autorskie oficjalnie nie mogę pobrać z kanału, a filmy z nałożonymi ostrzeżeniami usuwane automatycznie... Ja jako twórca powinienem mieć wgląd do wszystkiego i nie ważne czy coś jest ok czy nie.

rtrn263.png

Link to comment
Share on other sites

On 1/17/2019 at 10:59 AM, Miko [PL] said:

Ale jutubowi się nagle filmy sprzed 3 lat przypomniały? No bez jaj


Nie chodzi o to, że im się przypomniało, tylko odpalili nowy system zgodny z nowym prawem a ten przelatuje cały serwis i ot znajduje stare nagrania sprzed X lat.

 

To ja chyba tutaj wyszedłem 'najlepiej' na tym - dostałem bana na całe konto i musiałem założyć nowe. Powód? Prawdopodobnie jest to wrzucenie JEDNEJ ścieżki dźwiękowej z filmu. Co prawda już miałem tam jakieś ostrzeżenia, ale zazwyczaj kończyło się na blokadzie całego filmu lub oznaczeniu, że nie mogę na nim zarabiać. Po tych genialnych zmianach już tak dobrze nie ma... Co prawda sam YT przecież uruchomił kampanię przeciw procederowi ACTA 2, któe jest jeszcze gorsze - na niewiele się to zdało.

 

Smutne jest, że "2" została przyjęta cichaczem - nawet w mediach nic nie słychać. Chyba każdy pamięta jak było przy pierwszej wersji? Teraz, nagle cisza a wprowadzić wprowadzili.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Nie pamiętam gdzie to czytałem a nie chcę się upierać - jeszcze się może okazać, że to był jakiś 'clickbait' a ja tego nie zauważyłem.

Postaram się to znaleźć i jeśli mi się uda to wrzucę tutaj.

Link to comment
Share on other sites

Cały system jest chory, wczoraj dostałem 42 roszczenia z jednego filmu. Twórca zarabia na moim filmie, a ja raczej wcale na YT nie bede zarabiał. Mam na to wywalone jak bęben Kononowicza.

Ale co jest dziwne... dokładnie tego samego mixu Nightcore uzyłem w innym wczesniejszym filmie i roszczeń nie było. O co tu chodzi?

Link to comment
Share on other sites

On 1/30/2019 at 10:47 AM, [JT] Minato Mirai 21 said:

Ale co jest dziwne... dokładnie tego samego mixu Nightcore uzyłem w innym wczesniejszym filmie i roszczeń nie było. O co tu chodzi?

 

Bot sprawdzający jeszcze tam nie doleciał, albo oprócz tła były inne dźwięki i nie rozpoznał kawałka.

To automat, nie są nieomylne ;-)

Raffi

----

Za każdym razem, gdy do firanki podpinasz 8x4 i włączasz koguty gdzieś na świecie umiera w cierpieniu mały szczeniaczek.
Every time You attach curtain trailer to 8x4 and turn your beacons on - somewhere dies cute little puppy.

Link to comment
Share on other sites

Po części uważam, że prawa autorskie do muzyki są głupie. Zrozumiałbym roszczenia, gdybym prowadził jakieś radio czy streaming muzyki na YT ale muzyki używam tylko do tła live aby nie był zbyt cichy i nudny. I tak muzyka jest lekko podgłośniona, a nie na całą petę. 

Praw autorskich nie biorę i nie będę brał na poważnie w tym przypadku.

 

Tak samo głupie było to, ze gdy wyszedł WinterMod host był zawalony, to ludzie zrobili dobry uczynek i zaczęli sami wstawiac pliki. Szanuję. Potem admini zaczęli to kasować bo prawa autorskie, Frosty z hosta musi zarobić. Mam to w głębokim poważaniu.

 

Kwestia gier to już inna sprawa ale wykraczam juz poza temat posta...

 

Tak czy inaczej, narazie mam wywalone na to, no na YT nie zarabiam i nie bedę zarabiać, a pomimo roszczeń z muzyki nie będę rezygnować.

Link to comment
Share on other sites

Ja się w ogóle nie wypowiadam czy to mądre, głupie, sensowne, czy nie. Nie ważne czy to popieramy, czy się z tym zgadzamy, czy mamy to "w głębokim poważaniu". Ja się mogę nawet z Tobą zgodzić, że to idzie za daleko i zaraz będą ludzi wsadzać za nucenie sobie pod nosem ulubionego kawałka gdy idzie ulicą.

 

Ale stanu wyjściowego to nie zmienia. YT dalej będzie kasował. Nie zdziwiłbym się gdyby robił to coraz aktywniej, bo oni te automaty i algorytmy ulepszają cały czas, a koncerny cały czas ich cisną o te prawa autorskie. Pozostaje albo zmienić platformę (co nie gwarantuje, że za jakiś czas tam też nie będzie problemu), korzystać z otwartej muzyki (pytanie czy autor kiedyś nie zmieni zdania i nie zamknie), tworzyć własną muzę, zrezygnować z muzy, albo w inny sposób dostosować się.

Wrzucanie kolejnych filmików z muzą w tle na YT wcześniej czy później skończy się słabo (usuną, mogą zablokować Ci całe konto), więc lepiej sobie odpuścić i nie tracić czasu. YT nie zawróci z tej drogi, to akurat jest pewne.

Raffi

----

Za każdym razem, gdy do firanki podpinasz 8x4 i włączasz koguty gdzieś na świecie umiera w cierpieniu mały szczeniaczek.
Every time You attach curtain trailer to 8x4 and turn your beacons on - somewhere dies cute little puppy.

Link to comment
Share on other sites

Youtube zgłasza roszczenia o prawach autorskich ponieważ film zawiera materiał przykładowo muzykę do której właścicielem praw jest np: Sony Music Polska.

Podobnie jak na Facebooku tak i na Youtube dystrybucja takich filmów w serwisie jest ograniczana z tym że YT nie wycina ci pół filmu a jedynie ogranicza do niego dostęp w niektórych krajach. Warto więc szukać mediów nie objętych prawami autorskimi do swojego filmu wtedy unikniemy takich komunikatów.

 

CIEKAWOSTKA:

Gdyby jednak ktoś bardzo chciał wykorzystać w swoim filmie na YT  utwór, który jest objęty prawami autorskimi  musiał by posiadać stosowną licencje do kopiowania i odtwarzania muzyki z innych nośników niż te oryginalne. Takową licencją posługują się DJ-e, jednak nie jest on tania bo kosztuje ok. 2000 zł rocznie.

Instytucje które  zajmują się ochroną praw autorskich również musiały by dostać swoją dole (np. w Polsce są to ZAiKS, ZAPAV oraz Stoart).

 

Link to comment
Share on other sites

On 2/1/2019 at 10:01 PM, [JT] Minato Mirai 21 said:

Zauważyłem ze YT nie zwraca uwagi na gatunek muzyki jakim są Eurobeaty, spokojnie mogę je stosować jak NCS

 

Wiele rzeczy nie jest licencjonowane na Europę i można sobie z tego spokojnie korzystać.

Raffi

----

Za każdym razem, gdy do firanki podpinasz 8x4 i włączasz koguty gdzieś na świecie umiera w cierpieniu mały szczeniaczek.
Every time You attach curtain trailer to 8x4 and turn your beacons on - somewhere dies cute little puppy.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Witaj @WooQash,

 

Chciałbym Cię poinformować, że Twój wątek jest nieaktywny przez miesiąc, więc przenoszę go do Archiwum aby zostały w tej sekcji forum tylko wątki aktywne. Jeśli masz jakieś pytania bądź chcesz abym przywrócił twój wątek w przyszłości, proszę napisz mi wiadomość.

 

// Zamykam i przenoszę do Archiwum

  • HaulieCry 1

gyhpuYu.png

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.