Jump to content
Experiencing kernel error or random crashes on TruckersMP Island? ×

Założenie Firmy


PisiuPro

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Prawda jest taka, że założenie firmy to pojęcie bardzo względne w środowisku ETS2. Ani sama gra, ani TruckersMP nie wspierają VS'ek poprzez ekonomię czy coś takiego. Owszem np. tutaj na Forum możesz zareklamować swoją firmę (mając odpowiednią ilość postów etc.) ale to tylko tyle. Używasz Virtual Trucking Menager? Dla niektórych to już może wystarczyć, a dla innych nie. Dla innych może być jeszcze konieczne założenie własnego TeamSpeak'a (albo współpraca z serwerem, który udostępnia TeamSpeak'a dla VS'ek) lub/oraz założenie serwera Discord, powstanie strony internetowej (zwykłego HTML'a, zrobionego przez kreator, albo zapłacić 2000zł za stworzenie dużej i profesjonalnej strony), stworzenie loga oraz czegokolwiek innego na co sam wpadniesz. Nie ma żadnego utartego schematu na "założenie firmy". Wszystko zależy od Ciebie, owszem możesz prosić o pomoc czy doradzić się Nas wszystkich czy kogoś z osobna, ale dobrze byłoby mieć tzw. "plan biznesowy" czyli informację dla samego siebie chociażby co chciałbyś mieć w tej "Firmie".

rtrn263.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Powiem ci coś szczerego tak od serca, moze znajdą się osoby które czują to samo co ja.

 

Obecnie nowe VSki na rynku nie są mile widziane, przynajmniej prze ze mnie i nie powinny juz powstawać. Po co nam kolejna VSka, która ma i tak małe szanse na przetrwanie dłuzej niż pół roku. Kolega wyżej napisał co trzeba zrobić, to jest sporo roboty i to powinno cię zniechęcić. Proponuję ci dołączenie do któreś firmy zarejestrowanej na forum. To są same pewniaki ze stażem liczonym w latach.

  • Like 1
  • HaulieCry 1
  • Haha 5
Link to comment
Share on other sites

Absolutnie się nie zgadzam z @[JT] Minato Mirai 21

 

1) W gruncie rzeczy jest olbrzymie pole do zrobienia VSki bardzo dobrej. Lepszej nawet niż obecna najlepsza VSka.

2) Osoba mało doświadczona w rynku VSek ma czysty umysł. Może posiadać nowe wizje, nowe pomysły, które nie pojawią się nigdy w głowach konserwatystów.

(Przypadek z życia realnego: prezesem PKP-InterCity zostaje pan Jacek Prześluga, któremu to zarzuca się kompletny brak doświadczenia w zakresie kolejnictwa: http://forum.gazeta.pl/forum/w,63,21252945,21252945,Doda_Elektroda_nowym_prezesem_PKP_IC_.html . Parę miesięcy później okazało się, że nowy pan prezes zmienił firmę nie do poznania, tchnął w nią nowe życie)
3) Jest bardzo dużo kierowców poszukujących młodych, dobrze rokujących w stabilność firm. Niestety lub stety takie osoby nie piszą postów na grupie FB o tym, że poszukują firmy, nie odpowiadają również na spam wysyłany na czacie. Trzeba się trochę namęczyć i poszukać ich aktywnie samemu.
4)Potencjał samej gry się jeszcze nie wyczerpał. Firma SCS cały czas ją rozwija. Liczba graczy cały czas powolutku narasta.

 

Poza tym wszystkim mi osobiście nie podoba mi się  dzielenie VSek na te zarejestrowane i nie, a w zależności od tego określanie która VSka jest dobra, a która nie. Poniżej przedstawię kilka firm niezarejestrowanych, jednakże według tachografów bardzo doświadczonych:
Orzeł-Trans (rejestracja wygasła)
Pol-Trans (rejestracja wygasła) 
EMK Lgistics
KFK Logistics (rejestracja wygasła)

MadTrans
TransBED
GLOB Trans
Lucylla.pl
BACA
FastAndGood
Myjkowski Transport i Spedycja
DS Transport

Sami wiemy, że nie raz rejestrowane były firmy i już parę miesięcy po rejestracji ich posty były archiwizowane, bądź same firmy ogłaszały upadłość. Także moim zdaniem firma zarejestrowana to nie jest od razu "pewniak".

 

--

Pozdrawiam

Karol_Domag
Coffee-Spedition

  • Like 1
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

   Poniekąd zgadzam się z @[C-S] karol_domag jednak pierwszą rzeczą nad którą powinniśmy się zastanowić, jesteśmy my sami.

 

   Prowadzenie vs'ki to nie tylko dyrygowanie podwładnymi i siedzenie na czterech literach. Aktualnie kierowcy [czyt. gracze] nie szukają tylko i wyłącznie kolejnej vs'ki, gdzie będzie tak samo jak w poprzedniej, chociaż i tacy gracze się zdarzają.

   Jeżeli wychodzisz z założenia, że zrobisz sobie darmową stronę na cba, do tego dodasz sobie darmowego Ts3, na którym utworzysz kilka kanałów, albo wybierzesz Discorda tylko dlatego, że jest darmowy (Oczywiście nie mówię że Discord jest zły) to już twoja wola. Tak naprawdę vs'ka to jest skarbonka bez dna, która nigdy raczej się nie zwróci. Utrzymanie hostingu jak i Ts3 to tylko podstawy. Jeżeli nie potrafisz robić ładnych stron internetowych, czy też ustawień permisji na Ts3 - będziesz musiał znaleźć kogoś, kto zrobi to za Ciebie - takie osoby też kosztują, chyba, że masz akurat takich znajomych.

   Kolejną ważną rzeczą, jest system rozliczeń... Oczywiście, możesz używać darmowych tachografów, nie są złe, a ich właściciele zwykle dalej je rozwijają. Jednak pełno osób, które mają wymagania dotyczące firm, szukają również takich, które posiadają własny tachograf. Z czym to się wiążę? Odpowiedź jest prosta... jeżeli nie masz zielonego pojęcia na ten temat - kolejne opłaty. 

   Przedmówca poruszył temat doświadczenia. Według mnie może coś w tym jest, że można nagle pojawić się nie wiadomo skąd i zrobić z niczego - coś. Jednak lepiej złapać doświadczenie na randze zarządowej w innej firmie, która nie jest kolejnym Polish-Transem. (Przepraszam jeśli taka firma istnieje.)  Pobyt w zarządzie nauczy Cie podstaw, jak i może dać liczne kontakty z innymi Prezesami firm.

   Kolejną sprawą jest rejestracja firmy na forum. Czy jest to przydatne? Według mnie tak, dodatkowa reklama nigdy nie zaszkodzi, a może właśnie dzięki niej ktoś wybierze Ciebie? Aby móc zarejestrować firmę potrzebujesz kilkunastu postów na forum, jednak pamiętaj... forum to miejsce do wypowiedzi, nie dla kłótni. Czasem użytkownicy forum, mogą zapamiętać w jaki sposób wypowiadałeś się na forum, przez co możesz stracić kontakt z kilkoma firmami, gdyż bardzo często wypowiadają się tutaj osoby z zarządu znanych firm. Pamiętaj, że każdy ma tutaj prawo do głosu, a doprowadzania do gównoburzy na forum nie ma większego sensu. 

   Jeżeli już stwierdziłeś, że opłaca Ci się zakładać firmę, masz czas, chęci, może nawet i chętnych do współpracy - to czas na reklamę. Pamiętaj zazwyczaj strona, to twój wizerunek, tak samo reklama na forum TruckersMP, czy też własny FanPage, a można i nawet reklama na YouTube?

Zapamiętaj również, że zapraszanie kierowców innych vs'ek nie jest w ogóle na miejscu... Tak samo spam przykładowo w Poznaniu, aby tylko zachęcić kogoś raczej też nie jest wskazany. Co nie oznacza że puszczenie kilku reklam od czasu do czasu na chat w grze jest niewskazany, wręcz przeciwnie - w grze możemy znaleźć dość dużo chętnych graczy do współpracy. 

 

Raczej to wszystko co chciałem napisać, resztę w jakiś sposób dopełniają posty napisane wyżej. Mam nadzieję że w jakimś stopniu przyczyniłem się do dalszych rozkmiń. Powodzenia ;) 

   

 

 

  • Like 5
  • Upvote 1

                                                                                                                                                                                                      

Link to comment
Share on other sites

Nie podoba mi się obecny stan rzeczy. Polska Społeczność bardzo upodobała sobie tworzenie czegoś własnego, nie mając jakiegokolwiek doświadczenia, albo co gorsza poprzez spiny czy podziały. Jak to wychodzi? Jednym jakoś się powodzi, będą trwać na dłuższy czas i życzę dalszego powodzenia, inne wychodzą niczym partia bubli z fabryki. Dlaczego nie wygląda to tak jak w innych krajach gdzie jest kilka liczących VSek i tam ludzie dołączają. Jest z tym przynajmniej porządek. Ale cóż poradzić skoro w Polskiej Społeczności duży procent osób myśli by iść na masówkę. O taka mentalność graczy, zamiast się łączyć to lepiej się podzielić A jak się dzielisz to się przynajmniej postaraj i zadbaj o wizerunek, a nie będę patrzył z góry.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Tzn obstawiam, że w innych społecznościach też jest taki problem, bo nie chce mi się wierzyć, że jesteśmy wyjątkiem. Dokładnie nie wiemy jak tam jest, bo ciężko to sprawdzić - a żeby w to się zagłębić, musielibyśmy obserwować wszystkie te ich fanpage na każdy dany kraj. Ale trochę w tym racji jest. Sporo osób zakłada nową vs'ke z kolegami obecnej vs'ki, przez co są w stanie doprowadzić do jej zamknięcia. Niestety dość często wszystkim się wydaję, że jest to łatwe, a po przykładowych 2/3 tygodniach stwierdzają, że to jest sielanka i zamykają to co zrobili.

  • Upvote 4

                                                                                                                                                                                                      

Link to comment
Share on other sites

Moim zdaniem sprawa z nową vs'ką wygląda tak, że zakładanie faktycznie ma średni sens, ponieważ:

-Gracze mają czasami kosmiczne wymogi, chcą bóg wie czego, od siebie nie dając kompletnie nic

-Zasada, która mówi, że firma zarejestrowana na forum jest dobra, a reszta to dziady, co jest oczywiście kompletną bzdurą, przez którą nowe firmy, które faktycznie chcą coś osiągnąć, są z góry skreślane. No i potem taka firma upada przez brak zainteresowania

Osobiście sam próbowałem z kolegą prowadzić firmę w sumie od czasów początku multiplayera. Rekordem było około 12 osób, jednak potem ludzie zaczęli albo wymagać, ale i tak nic nie robić, albo oszukiwać. Gdybym chciał, to mógłbym zarejestrować tą firmę, tylko po co, skoro siła przebicia będzie zerowa. Tak naprawdę to nie reklama firmy na forum, czy własne tachografy i strony mówią o jakości danej firmy. Ale w Polskiej części jest już na tyle dużo znanych i renomowanych firm, że zakładanie nowych firm mija się z celem. Nie dlatego, że ktoś tego nie potrafi. Wiadomo, że tacy są, ale naprawdę zdarzają się ludzie z determinacją i ambicjami, ale ich firma nie zostanie zauważona przez brak rejestracji, lub też zostanie zwyzywana za korzystanie z darmowych systemów i uznana za "tą gorszą" albo za "dziadtransa"

Link to comment
Share on other sites

Przede wszystkim na firmę trzeba mieć POMYSŁ. Czym ta konkretna VS-ka ma się różnić od innych? W czym ma być lepsza, inna, wyjątkowa? Bo jeżeli ma być to kolejna VS-ka zakładana tylko po to by ktoś mógł se napisać, że jest szefem i podreperować ego, to niestety - nie ma to sensu i rozpadnie się szybciej niż powstanie. Bo firma nie będzie miała do zaoferowania pracownikom NIC, co by przyciągnęło ludzi na dłużej. Niestety nie wystarczy napisać "firma stworzona z pasji" - ta pasję i pomysły trzeba rzeczywiście mieć, a nie o nich pisać ;-) Firma to nie strona, nie profil na www i nie TS - to są tylko narzędzia, mało ważne detale. Kluczowi są ludzie. Znaleźć tych ludzi, przyciągnąć i utrzymać, by chciało im się jeździć - to jest MEGA wyzwanie. Ktoś zakładający firmę MUSI mieć na to pomysł.

 

Po drugie - prowadzenie VS-ki wymaga czasu. Dużo czasu. Codziennie. Jako szeregowy pracownik widzę ile czasu Zarząd mojego Q-LOGa poświęca na ogarnianie działalności firmy: rozliczaniu tras i kierowców, zapobieganiu i gaszeniu konfliktów w firmie i poza, kontaktami z innymi firmami, rekrutacji (i czasem zwalnianiu), ogarnianiu TS, Trackbooka, VirtualTruckera, strony, Facebooka  i innych tematach. I teraz zakładając VSkę trzeba sobie zadać pytanie: Czy mam 2-3 godziny dziennie (a najlepiej więcej), dzień w dzień, świątek piątek czy niedziela, by się tym na poważnie zajmować? Czy będę go miał przez rok albo dłużej? Czy mi się nie znudzi po miesiącu? Czy starczy czasu gdy skończą się ferie/wakacje? Jeżeli nie masz czasu i nie masz pewności, że ten czas będziesz mieć przez wiele kolejnych tygodni i miesięcy - nawet nie zaczynaj, nie ma sensu. Firma bez zasad i dobrego zarządu który jest w firmie, a nie bywa, to nie firma tylko bazar, gdzie wszyscy się kłócą i zaraz potem firma się rozwala od środka.

 

Natomiast jak ktoś ma ciekawy pomysł na firmę, ma czas i chęci - niech zakłada. Moim zdaniem wciąż jest rynek na nowe VSki. Zawsze będzie rynek, zawsze będą nowe pomysły. Choćby dlatego, że spora część starych VSek jest nieco zamknięta - jest tam minimalna rekrutacja lub nie ma jej wcale (jest zgrana ekipa, bawią się świetnie i nie szukają nowych osób, bo ich nie potrzebują), a wymogi wiekowe i odnośnie godzin w grze są spore. Nie mówię, że zamkniętość, czy wymogi są złe - wręcz przeciwnie, one zapewniają jakość rozgrywce. Ale rozumiem osoby młodsze, z mniejszym stażem w grze, które czują, że nie mają swojego miejsca i nie mają jak ani gdzie złapać doświadczenia, nauczyć się (tak, bycie w firmie to nauka, w tym nauka współpracy z ludźmi, a ludzie są baaaaardzo różni). Jednak jeżdżenie samemu na multi jest mniej zabawne niż bycie w firmie (wiem, bo trochę jeździłem jako wolny elektron nim dojrzałem do dołączenia do firmy), więc muszą być firmy także dla tych mniej doświadczonych i młodych.

 

Jak już ktoś zakłada firmę, niech poważnie przemyśli zasady. Z tego co widzę, to firmy o minimalnych wymaganiach bardzo łatwo znajdują pracowników, nawet po kilkunastu dziennie nie jest problemem. Ale są to pracownicy marnej jakości - nie identyfikują się z firma, nie zależy im, dziś są tu, jutro ich nie ma, olewają zasady, albo sprawdzają czy czasem nie ujdzie na sucho ich łamanie. Przez to firmy te równie łatwo ich tracą i się rozpadają. Albo utykają w konfliktach wewnętrznych, bo nie ma zasad albo nie są respektowane i każdy robi co chce.

A firmy o wymaganiach wysokich, skutecznie rekrutują może 1 osobę na tydzień, a może i to nie - za to taka osoba jest już zwykle na dłużej, przedstawia większą wartość, nie przynosi potem wstydu VSce swoim zachowaniem wobec innych graczy. Do tego dobry lider mądrze prowadzący dialog, ale jednak potrafiący walnąć pięścią w stół i podjąć trudną choć konieczną decyzję, potrafi za sobą pociągnąć graczy i zachęcić ich by zostali na dłużej. I wtedy wszyscy mają z tego mnóstwo zabawy - o to przecież chodzi.

  • Like 1
  • HaulieLove 2

Raffi

----

Za każdym razem, gdy do firanki podpinasz 8x4 i włączasz koguty gdzieś na świecie umiera w cierpieniu mały szczeniaczek.
Every time You attach curtain trailer to 8x4 and turn your beacons on - somewhere dies cute little puppy.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Witaj @PisiuPro,

 

Chciałbym Cię poinformować, że Twój wątek jest nieaktywny przez miesiąc, więc przenoszę go do Archiwum aby zostały w tej sekcji forum tylko wątki aktywne. Jeśli masz jakieś pytania bądź chcesz abym przywrócił twój wątek w przyszłości, proszę napisz mi wiadomość.

 

// Zamykam i przenoszę do Archiwum

gyhpuYu.png

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.