Jump to content
XFMaster9666

TruckersMP Rules [Turkish] | TruckersMP Kuralları (21.11.2018)

Recommended Posts

truckersmp-logo.png

Resmi Kurallar

16 Kasım 2018 tarihinde güncellendi.

 

Son değişiklikler

 

 • 2018/11/16 - §3.4 kuralı güncellendi.
 • 2018/10/17 - Çevrilmiş yanıtlar hakkında kural kaldırıldı, önceden §4.9.
 • 2018/10/12 - §2.1, §2.5, §5.2 kuralı güncellendi ve meşgul alanlarda uyarı ışığı kullanma hakkında kural kaldırıldı.
 • 2018/09/21 - §1.4, §1.5, §2.5, §3.2, §3.3, §3.4, §3.5 kuralı güncellendi ve yerel modlar hakkında ki kural kaldırıldı.
 • 2018/09/08 - Kural §1.3, §1.5, §1.7, §1.8, §5.8 güncellendi ve kural §4.10 kaldırıldı.
 • 2018/06/29 - §2.1 ve §3.1 kuralı güncellendi.
 • 2018/06/07 - Kural §5.5, marka yönergelerini içeriyor.
 • 2018/04/02 - Büyük revizyon, birçok kural yeniden yazıldı ve kayıt dosyası düzenleme ile ilgili bir bölüm eklenmiştir.
 • 2017/12/18 - Tüm sistem kicklerini içerecek şekilde ping kicklerine ilişkin kural §4.2'de değiştirildi.

 

 

 • §1- Hizmet ve Genel Kurallar
 • §2 - Oyun Kuralları
 • §3 - Save Editing(Kayıt Dosyası Düzenleme) ile ilgili Kurallar
 • §4 - Forum Kuralları
 • §5 - Rehberler & Bilgilendirme

 

 

§1 - Hizmet ve Genel Kurallar - Service-wide rules

 

§1.1 Hesap - Account

Kendi hesabınızdan sorumlusunuz. İhlalin yapıldığı sırada hesabı kimin kullandığı göz önüne alınmaz. Kural ihlali yapıldığında, kural ihlalinin yapıldığı hesap cezalandırılır.

Örnek: Kural ihlali gerçekleştirildiğinde hesabınızda sizin, arkadaşınızın, kardeşinizin, ağabeyinizin ya da bir başkasının oynuyor olması bu durumu değiştirmez. Halihazırda kullanmakta olduğunuz hesaptan tamamen siz sorumlusunuz ki, bu duruma hesabınızın çalınmış olması da dahildir.

 

§1.2 Ban Cezasından Kaçış - Ban Evading

Geçici veya sınırsız ban cezası almanızı takiben farklı bir hesap açarak, yarattığınız diğer hesabı kullanmanız kurallar gereği yasaktır. Eğer bu durum kanıtlarla birlikte desteklenirse, oyun yöneticilerinin hesabınızı size uyarı vermeden platformdan yasaklama hakları mevcuttur. 

Örnek: İki hesabınız mevcut, hesaplarınız arasından birisi 3 ay boyunca platformdan yasaklanır, diğer hesabınızı kullanmaya devam ederseniz tespiti halinde ikinci hesabınız da, ilk hesabınıza uygulanan yasak süresi boyunca yasaklanır. Süresiz olarak uygulanan yasaklarda bu durum, tüm hesapların kalıcı olarak platformdan yasaklanmasıyla sonuçlanır.

 

§1.3 Spam Yapmak ya da İstismar - Spamming or Abuse

TruckersMP tarafından oyunculara sağlanan rapor ya da iletişim servislerinin amacına uygunsuz kullanımı yasaktır. Forum ve sosyal medya gönderileri üzerinde boş mesajlar ya da kısa/gereksiz mesajlarla spam yapmanız yasaktır ve bu kural kapsamında değerlendirilir. Spam yasağı ve istismar kuralı, belirtilen durumlarla sınırlı olmamakla birlikte: kullanıcıları aynı anda birkaç kez raporlamak veya sistemi kişisel amaçlar için kötüye kullanmak, oyun içi sohbet, forum gönderileri, destek biletleri, geri bildirim bileti servisleri, oyun içerisinde korna ve CB Telsizi aracılığıyla yapılan ihlaller bu kural kapsamına alınmaktadır.

Örnek: Bir başka oyuncuyu/oyuncuları üst üste aynı kanıt ile raporlamak. Oyun içerisinde üst üste çok sık yazı göndermek.(VTC tanıtımı vb.) Üst üste aynı ya da benzer konularda Destek(Support) ve Geri Bildirim(Feedback) bileti oluşturmak. Forum üzerinde kısa zaman içerisinde çok fazla sayıda gönderi paylaşmak. Oyun içerisinde olumsuz durumlarda diğer oyuncuları rahatsız edecek kadar kesintisiz şekilde korna kullanmak veya CB Telsizi aracılığıyla diğer oyuncuları rahatsız edecek(müzik, ses kaydı vb.) paylaşımlarda bulunmak.

 

§1.4 Oyuncu Raporu Oluşturmak - Reporting users

 

Bir oyuncuya yönelik, şikayet raporu oluştururken ve oluşturduktan sonra aşağıda belirtilen kuralları göz önünde bulundurmalısınız, bunlar sırasıyla:

 • Rapor ile birlikte sunduğunuz kanıtın edinildiği tarih üzerinden 1 ay(30 gün) geçmemiş olmalıdır. Üzerinden 1 ay(30 gün) geçmiş bir kanıt ile bir başka oyuncuyu raporlamış olmanız bu kuralın ihlaliyle sonuçlanır ve bu durum rapor sisteminden yasaklanma ile sonuçlanabilir.
 • Raporunuzda kullanmış olduğunuz kanıt, raporun kabul edilip oyuncunun cezalandırıldığı tarihten itibaren 1 ay(30 gün) daha geçerliliğini korumalıdır.
  Örnek: Raporlamış olduğunuz bir oyuncu, 29.3.2018 tarihinden 4.4.2018 tarihine kadar yasaklandı. Raporunuzda sunmuş olduğunuz kanıt, 4.5.2018 tarihine kadar ulaşılabilir/görüntülenebilir olmalıdır.
 • Raporunuzda sunduğunuz kanıtlar(ekran görüntüleri) üzerinde herhangi bir şekilde kesme(kırpma), sansürleme(blur) ya da oynama yapılmamış olmalıdır. Uzun süreli video kanıtları için, video süresini kısaltma maksadıyla kesme işlemi uygulayabilirsiniz.
 • Blocking(Engelleme), Ramming(Çarpma) ve Wrong Way(Hatalı Yön) sebebiyle oluşturacağınız raporlarda mutlaka sunduğunuz kanıt video şeklinde mevcut olmalıdır. Ekran görüntüleri, bu tarz durumlarda olayın gelişme anını ve takiben yaşananları objektif bir şekilde yansıtmakta yetersiz kalmaktadır.
 • Herhangi bir TruckersMP personelinden, oluşturduğunuz oyuncu raporunu incelemesini istemeyiniz.
 • Herhangi bir TruckersMP personeli hakkındaki şikayetlerinizi, Report sistemi üzerinden değil, Feedback sistemi üzerinden göndermelisiniz.
 • Rapor sistemine üst üste uygunsuz raporlar göndermeniz, sıfır(0) kamerası ile harita üzerinde dolaşıp diğer oyuncuların hatalarını aramak ve bunları kayıt altına alıp raporlamayı alışkanlık haline getirmek tarafınıza rapor sisteminden yasaklanma ile sonuçlanabilir.
 • Rapor sistemini kullanmaya dair temel bilgileri buradan edinebilirsiniz.

 

§1.5 Uygunsuz Dil Kullanımı, İletişim Kanallarının Amacı Dışında Kullanılması ve Taklit - Inappropriate use of language, communication and impersonation of any kind

 

 • TruckersMP platformu üzerinde diğer kullanıcıları aşağılamak ve kullanıcılara karşı buna benzer davranışlarda bulunmak yasaktır. Kural, belirtilen durumlarla sınırlı olmamakla birlikte: ırkçılık, ayrımcılık, ötekileştirme, siyasi ve yasak içerikler paylaşımı veya bu ve buna benzer durumlar hakkında tartışmak/fikir belirtmek yasaktır.
 • Diğer kullanıcıların güvenliğini tehlikeye atabilecek websitesi ve içeriklerin paylaşımı yasaktır.
 • Diğer kullanıcılara karşı yapılan hafif sayılabilecek derecedeki "Idiot" veya "noob" gibi tanımlar, durum suistimale gitmedikçe cezalandırılmaz. Bu inisiyatifin istismar edilmesi durumunda cezalandırma işlemi uygulanır.
 • Herhangi bir oyuncuya direkt olarak atıfta bulunmasanız dahi küfür etmeniz tarafınıza yasaklanma cezası ile sonuçlanabilir. Bu durumda tarafınıza uygulanacak olan sunucudan uzaklaştırılma(kick)/yasaklanma(ban) cezaları görevlilerin inisiyatifindedir. 

Örnek: Aracınızla seyrederken aniden kontrolü kaybettiniz ve bariyere çarptınız. Takiben kendi kendinize durumun getirdiği anlık durum ile  "hay amk" gibi bir cümle sarf ettiniz. Bu durum, görevlinin inisiyatifine bağlı olarak yasaklanma(ban) ya da sunucudan uzaklaştırılma(kick) cezası ile sonuçlanabilir.

 • Diğer kullanıcıları, politik figürleri(Örneğin: Devlet başkanları, terör örgütü üyeleri/başkanları ve/veya Askeri liderler.) ile oyun yetkililerini taklit etmek yasaktır. Bu kural, belirtilen durumlarla sınırlı olmamakla birlikte: kişinin fotoğrafını avatar olarak kullanmak, onun sözlerini sarf etmek ya da onun gibi konuşmak, adını kullanmak, araç içi plakaya adını yazmak gibi davranışlara yönelik ceza işlemi uygulanır.
  Örnek: Mustafa Kemal ATATÜRK, Recep Tayyip Erdoğan, Vladimir Putin, Angela Merkel, Abdullah Öcalan, Donald Trump, Adolf Hitler vb. gibi ülke/siyasi/terör örgütü liderlerinin isimlerini platform üzerinde kullanmak, araç içi plakaya yazmak ve/veya platform üzerinde bu kişiler gibi davranmak. TruckersMP ya da Steam platformlarında fotoğraflarını kullanmak.
 • Diğer oyuncular hakkında kişisel bilgi paylaşılması/sızdırılması platform üzerinde yasaktır. Bu duruma, bir başka oyuncunun sosyal medya hesabının paylaşılması veya hakkında kişisel/özel bilgilerin paylaşılması örnek gösterilebilir.
 • Kullandığınız avatarlar platforma uygun olmalı ve saldırgan görüntüler içermemelidir.
 • Platform üzerinde paylaşımlarda, avatarlar veya imzalarda, paylaştığınız bağlantı adreslerinde pornografik içerik, çıplaklık veya cinsellik içeren materyaller bulunması yasaktır.
 • TruckersMP platformu üzerinde bir başka oyuncuyu tehdit etmeniz, tehdit içerikli göndermeler yapmanız yasaktır.
 • İçinde bulunulan/bulunduğunuz/bulunduğumuz duruma bağlı olarak TruckersMP platformuna bağlı olan diğer servislerde de bu kurallar uygulanabilir.

Örnek: TruckersMP Resmi Discord Sunucusu, TruckersMP Facebook Sayfası ve/veya TruckersMP Facebook Grubu

 

§1.6 Yasalar ve Korsan Paylaşımlar - Law and piracy

 • TruckersMP platformu üzerinde uluslararası ve kendi ülkenizde uygulanmakta olan yasaların ihlaline izin verilmez.
 • TruckersMP platformu ve bağlı olan servisler üzerinde  korsan materyal paylaşımında bulunamazsınız.

 

§1.7 - Backseat moderating

 • Platform üzerinde gerçekleşen ihlallere karşı durmak ve topluluğu yönetmek amacıyla moderatör takımımız bulunmaktadır. Herhangi bir ihlal ile karşılaştığınızda diğer oyunculara karşı moderator edasıyla cevaplar vermek ve durumu kontrol altına çalışmak yerine konuyu, gönderiyi veya kullanıcıyı doğru yollarla rapor edin.

 

§1.8 - Kışkırtma - Incitement

 • TruckersMP platformu üzerinde bir başka oyuncuyu veya oyuncuları kural ihlali yapmaya teşvik etmeniz ve kışkırtma girişiminde bulunmanız yasaktır.

 

 

§2 - Oyun Kuralları - Game only rules

 

*Sonunda Yıldız(*) işareti bulunan kurallar, [Freeroam] başlıklı sunucularda geçerli değildir.

 

§2.1 Hile Kullanımı/Oyun Açıklarından/Özelliklerinden Yararlanmak - KALICI BAN - Hacking/Bug/Feature abusing - PERMANENT BAN

Oynanışı değiştirebilecek herhangi bir üçüncü parti programının kullanılması yasaktır. Bu ihlale, cheat engine üzerinden hız limitini kaldırmak gibi oyun bütünlüğünü bozan oynamalar da dahildir. Uçma/zıplama, hasarsızlık ve buna benzer üçüncü parti programların/hilelerin kullanımı yasaktır. Ayrıca, bilinen oyun açıklarını kullanarak diğer oyunculara karşı üstünlük sağlamak yasaktır.

 

§2.2 Çarpmak* - Ramming*

Herhangi bir oyuncuya çarpmak veya oyuncuya çarpma girişiminde bulunmak yasaktır.

Örnek: Aracınızla seyrederken bir başka oyuncuya çarpmanız, karşı şerit ya da halihazırda seyretmekte olduğunuz yönde bulunan bir başka şeritte seyreden oyuncunun üzerine direksiyonu kırmanız, sollama manevrasını gerçekleştirirken bir başka oyuncuya sizin ya da arkanızda taşımakta olduğunuz yükün sizden kaynaklı hata sebebiyle çarpması vb. durumlar.

 

§2.3 Engelleme* - Blocking*

Herhangi bir oyuncunun yolculuk sırasında önünü kesmek, otoyol, şehir ve benzer alanların girişlerini aracınızla veya yükünüz ile diğer oyuncuların kullanımına kasıtlı olarak kapatmak, kullanıcıların geçişini engellemek yasaktır.

Örnek: Kaza sonrası aracınızda ağır hasar oluşmuş olmasına rağmen hatırı sayılır süre boyunca bölgede kalmaya devam ederek F7+Enter kombinasyonunu kullanmamak. Aracınızla seyrederken bir başka oyuncunun önüne kırıp, hızınızı düşürmeniz ve oyuncuyu engellemeye çalışmanız. Yükünüzü yol ortasında bırakmanız ve trafiği engellemeniz. Aracınızla diğer oyuncuların yolunu kapatmanız vb. durumlar.

 

§2.4 Hatalı Yön / Hatalı Sollama* - Incorrect Way / Inappropriate Overtaking*

Oyun içerisinde hatalı yönde seyretmek yasaktır. Trafiğin aşırı yoğun olduğu bölgelerde ve/veya FPS değerinin düşük olduğu anlarda diğer oyuncuyu/oyuncuları sollamak ya da sollamaya kalkışmak, manevranın sizin ya da diğer oyuncuların kaza yapmasıyla sonuçlanması ve benzeri durumların yaşanması bu kuralın ihlaline girmektedir. Trafiğin kilitlendiği alanlarda şerit değiştirmeye/diğer oyuncular arasından sıyrılmaya çalışmanız da bu ihlale dahildir. Kuralda belirtilen yoğunluk ölçeği, bölgede +25 oyuncunun olmasını takiben devreye girmektedir.

Örnek: Özellikle yolun üzerinde çift ve kesiksiz çizgiler mevcut iken sollama manevrasına kalkışmanız. Sollama manevrasını gerçekleştirirken ardınızda bulunan oyuncunun kaza yapmasına sebebiyet vermeniz. Trafiğin sıkıştığı alanlarda diğer oyuncular arasından sıyrılmaya çalışmak vb. durumlar.

 

§2.5 Uygunsuz / Pervasız Sürüş* - Inappropriate / Reckless Driving*

Diğer oyuncuları tehlikeye atacak şekilde sürmek, otoyol/yol üzerinde geriye doğru sürmek, seyir halindeyken yolun dışına çıkmak, diğer oyuncularla yarışmak, diğer oyuncuları ve kuralları hiçe saymak yasaktır. Bu kurala, normal sürüş gerçekleştirerek ulaşılamayacak yerlere Oyun Moderatörü izni dışında ulaşmak/ışınlanmak ve desync yöntemi ile diğer oyuncuları mağdur edecek davranışlar sergilemek de dahildir.

Desync nedir?: Bu durum, kasıtlı olarak online oyunlarda yapılan fiş çekme olarak tabir edilen ihlalidir. Kısaca, bilerek ve isteyerek- kasıtlı olarak fiş çekme işlemini yapıp anlık lag yaratarak kendinize herhangi bir zarar vermeden, karşı tarafa zarar vermek demektir.

 

§2.6 Gereksiz Trafik / Uygunsuz Park* - Useless Traffic / Inappropriate parking*

Herhangi bir amaç gütmeksizin aynı rota üzerinde sürekli olarak sürüş yaparak bölgede kalabalık etkeni olmak, kalabalık alanlarda sebepsizce park etmek ya da durmak da aynı kural çerçevesi içerisinde yasaktır. Kural, +25 oyuncunun bulunduğu alanlarda geçerlidir. Trafik yoğunluğunun düşük olduğu bölgelerde, belirli araç parklarında duraksama yapılabilir. 

 

§2.7 Scout(Skoda) Aracına Yük Takmak* - Car with trailer*

Scout aracının arkasına yük takarak trafikte seyretmek yasaktır.

 

§2.8 Uygunsuz Konvoy İdaresi / Scout(Skoda)'nın Kötüye Kullanımı* - Inappropriate Convoy Management / Car Abuse*

Pilot aracı kullananlar trafiği yavaşlatma, engelleme ya da kontrol etme hakkına sahip değildir. PILOT kaplamasını kullanarak oyun moderatörü gibi davranmak yasaktır. Kasıtlı olarak konvoyu trafiğin yoğun olduğu bölgelere yöneltmeniz yasaktır. Bu kural, Calais, Duisburg, Calais-Duisburg ve çevre yollarında sınırlı olmamakla beraber geçerlidir.

 

§2.9 Etkinlik Sunucuları

Etkinlik sunucuları üzerinde, etkinlik için geçici olarak belirlenmiş kurallar mevcut değil ise TruckersMP Oyun Kuralları uygulanmaktadır.

Etkinlik sunucusu talebinizi buradan gönderebilirsiniz.

Etkinlik sunucusu üzerinde uygulamak istediğiniz kuralları buradan bildirebilirsiniz.

Etkinlik sunucusu talebi göndermek ve konuyla ilgili detaylı bilgi sahibi olmak için buradan Türkçe konuya ulaşabilirsiniz.

 

§2.10 Yasaklama(Ban) Uygulaması Nasıl Yapılır - How bans are issued

 

 • İlk üç yasaklama(ban) cezası Oyun Moderatörü inisiyatifindedir.
 • Dördüncü yasaklama(ban) cezası bir(1) ay olarak uygulanır.
 • Beşinci yasaklama(ban) cezası üç(3) ay olarak uygulanır.
 • Altıncı yasaklama(ban) cezası süresiz(kalıcı) olarak uygulanır ve geri dönüşü yoktur.
   

Oyuncuya ban uygulanırken, son ban uygulamasından 12 ay önceki banlar dikkate alınmaz. Bunu bekleme süresi olarak açıklayabiliriz. Eğer belirli bir süreç boyunca iki ban geçmişiniz mevcut ise, yöneticiler sonraki ban uygulamasında bu süreci geçmiş yıldaki ban geçmişiniz ne olursa olsun uzatabilir. Örneğin, halihazırda iki adet 1 aylık ban kaydınız mevcut ise, sıradaki ban uygulamanız 3 ay olarak uygulanabilir. Eğer iki 3 aylık ban kaydınız varsa, sıradaki ban uygulamanız sınırsız olarak uygulanabilir. Unutmayın, dördüncü, beşinci ve altıncı ban kayıtlarınız silinmez. Kesin olarak uygulandığı süre boyunca(bir ay, üç ay ve sınırsız) devam eder.

 

 

§3 - Save Editing(Kayıt Dosyası Düzenleme) ile ilgili Kurallar

 

§3.1 - Çekici(Tır) modlama

Aracınız mutlaka işlevsel olmalıdır. Modladığınız çekicide şasi, kabin, tekerler ve ışıklar bulunmalıdır. Bazı oyuncular, DLC paketleri ile birlikte gelen ek farları ve arka stop lambalarını DLC'ye sahip olmadıkları için görememektedirler, modlama gerçekleştirilirken bu durum göz önüne alınmalıdır. Diğer çekicilerin sahip olduğu özel kaplamaları bir başka çekicide modlama ile kullanmak yasak değildir.(Örneğin: Premium Racing kaplamasını Renault dışında bir başka çekicide kullanmak.)

 

Oyunun sunmuş olduğu varsayılan motorları ve vitesleri kayıt dosyası düzenleyerek(save editing) bir başka çekicide kullanmanız serbesttir.(Örneğin: 750hp Volvo motoru ile Scania vitesi DAF marka çekicide kullanmak.) Ayrıca, çekicinin hitbox alanlarında değişim sağlamadığı sürece bir başka çekicinin şasisi ile gövdesini değiştirmeniz serbesttir. Arabalar ile çekicilerin parçalarını bu yöntemle birleştirmeniz yasaktır ve TruckersMP sunucularına giriş yaptığınız anda sunucudan atılmanızla sonuçlanacaktır.

 

Parçaların aşırı sayıda ve lüzumsuz şekilde eklenmesi yasaktır. Kuralda ayrıca belirtilmeyen çekici parçaları, sadece oyunun izin verdiği varsayılan alanlarda kullanılmalıdır. 

 

 • Çekiciye; oyunun varsayılan haliyle izin verdiğinden daha fazla parça eklemek yasaktır(uyarı ışıkları, ışıklar, kornalar ve benzeri parçalar).
 • Çekiciye; ön demir, güneşlik ve tampon üzerinde uyarı ışığı ve korna eklemek yasaktır. Uyarı ışıkları sadece tavanda bulunan oyunun varsayılan olarak izin verdiği alanlarda kullanılabilir.
 • LED flaşörler sadece oyunun varsayılan olarak izin verdiği alanlarda kullanılabilir. Normal LED ışıklar ek demirler ve tavan demirlerine takılabilir.
 • Yukarıda da belirtildiği gibi, küçük kornalar ve diğer parçalar sadece oyunun varsayılan olarak izin verdiği alanlarda kullanılabilir.
 • Kabin aksesuarları araç dışında, araç aksesuarları kabin içinde kullanılamaz. Örnekle: kabin içerisinde herhangi bir alana uyarı ışığı koyamaz, çekici üzerinde herhangi bir noktaya direksiyon topuzu ekleyemezsiniz. Bu durum, diğer tüm parçalar için de geçerlidir.
 • Tek bir parça alanına birden fazla parça takmak yasaktır. Farklı pozisyonlarda en fazla üç adet ek demir/parça kullanabilirsiniz. Ekleyebileceğiniz parçalar, oyunun izin verdiği varsayılan parça adedi kadardır.

XFveDvHvRLmEVBW2kjQ_iA.png

(soldan sağa: şasi ve kabini kayıt dosyası(save editing) ile değiştirilmiş bir çekici, tek bir alanda iki farklı koruma demiri takılmış bir çekici, save editing(kayıt dosyası) yöntemi ile kaplaması değiştirilmiş bir çekici)

 

§3.2 - Yük(Dorse) Modlama

Yük(Dorse) modlama sadece oyunun varsayılan kombinasyonları ile yapılabilir. Aşağıda, izin verilen kombinasyonları görebilirsiniz:

Euro Truck Simulator 2

qNFMdUTLSnO2Un0Np42dWQ.pngEieKJttXTXOw2laNp2PFHA.pngML9xt2B7QpSw00hjh6ubig.png

American Truck Simulator

VPNCGcmHSTyLhBTWi4EgGQ.png1ZkreCUyRISy9fuLLKOYjQ.pngM4vyJiAOSz_y9uELBzB_SQ.pngXt_2eWqcSgaGFuHlYnUKIw.pngJ46wVs88R4SLwcHBU5gmIw.pngbCERV-L9TCumgGcjUqLz-g.png

Kayıt dosyası(save editing) düzenleme yöntemi ile yük(dorse) ağırlığını değiştirebilirsiniz. Ancak yük(dorse) ağırlığınız en az 1 ton(1000kg) olmalıdır.

Stop lambaları göründüğü ve hitbox değeri değiştirilmediği sürece aynı türde uzun-kısa yükleri(dorseleri) kombin ederek kullanabilirsiniz. Yük(dorse) dengesine etkide bulunması sebebiyle yükün(dorsenin) tekerlerini değiştirmeniz yasaktır. İki farklı türde yükü(dorseyi) kombin edemezsiniz ancak bu kurala yükün(dorsenin) kaplamasını değiştirmek dahil değildir.

 

§3.3 - Araba Modlama

Arabalarda, çekicilerin sahip olduğu kaplamaları kayıt dosyası(save editing) yöntemi ile kullanabilirsiniz. Oyunda bulunan AI(yapay zeka) araçların tekerlerini Scout(Skoda) aracında kullanmanız serbesttir.

 

 • Araca ekleyeceğiniz tüm tekerler görünür olmalıdır. Sadece AI(yapay zeka) araçlarının tekerlerini kullanabilirsiniz, çekicilerin tekerlerini kullanmak yasaktır. 
 • Kayıt dosyası(save editing) yöntemi ile eklenmiş olan tekerler araç ile uyumlu olmalıdır. Araç kabininin dışına taşan tekerlerin kullanılması yasaktır.
 • Kabin içi aksesuarların araç dışında kullanılması, araç dışı aksesuarların kabin içinde kullanılması yasaktır. Bu şekilde yapılan düzenlemeler TruckersMP sunucularından atılmanız ile sonuçlanacaktır.

 

Aşağıda, kayıt dosyası(save editing) yöntemi ile modlanmış birkaç örneği görebilirsiniz:

WDKNkQ7ASOi14uVl-pxXQA.png

 

§3.4 - Desteklenen modlar ve örnekler

Aşağıda, desteklenen bazı modları görebilirsiniz:

 

Forerunner | Additional Customisation (ETS2 ve ATS) - https://forerunner-mods.weebly.com/additional-customisation.html

 

§3.5 - Sorumluluk reddi

Kullanmakta olduğunuz tüm modların kurallara uygun olduğundan emin olmalısınız. Kullanmakta olduğunuz tüm modifikasyonlar için kendiniz sorumlusunuz. Modifikasyonlar içinde, kurallara aykırı durumlarda ceza ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Kullanacağınız modun/modların kurallara uygun olup olmadığından emin değilseniz, oyuna giriş yapmadan önce takım üyelerine danışın.

 

 

§4 - Forum kuralları

 

§4.1 - Konuyla uyumsuz mesajlar göndermek - No off-topic posting

Tartışılan konu ile alakasız veya daha öncesinde yazılmış mesajları tekrar, aynı konu altında paylaşmak yasaktır.

 

§4.2 - Gereksiz konu uplamak - No bumping threads more than once every 3 days, or unnecessarily

Kendi konunuzu üç günden önce uplayamazsınız. İlave olarak, önemli olmayan bir konuyu uplamamalısınız. Örneğin, kendi VTC oluşumunuzun konusunu, reklam gibi amaçlar haricinde uplamak yasaktır. Bu kuralda belirtilen uplamaktan kasıt, konu altına mesaj atarak konuyu kategorinin en üstüne çıkartmaktır.

 

§4.3 - Açıklayıcı başlıklar kullanın - Use descriptive titles

Konu açarken, örnekle "Yardım Edin!" gibi başlıklar kullanmayın. Bunun yerine durumu açıklayıcı, kısa ve net başlıklar girin.

 

§4.4 - İtibar puanı toplamak - No reputation farming

Birden fazla forum hesabı açarak, ana hesabınız ile yaptığınız paylaşımlara itibar puanı sağlamayın, upvote veya beğeni puanı toplamaya çalışmayın.

 

§4.5 - Takas veya satış yapmak - No trading or selling

Bu platformu herhangi bir şeyi satmak ya da takas etmek için kullanamazsınız. Steam hesapları, TS3 sunucuları, VPNler, PTCler ve kumar siteleri paylaşımı veya satışı yapmak yasaktır. Bu kurala, resmi oyun siteleri ve ücretsiz dağıtılan oyun keylerinin paylaşımı dahil değildir.

 

§4.6 - İmzalar

 

Maksimum yükseklik: 150px(Daha fazla yüksekliğe sahip imzalara otomatik boyut atanır).

Maksimum boyut: 150kb toplam indirme.

 

§4.7 - Animasyonlar

 

Yanıp sönen ve aşırı parlama efekti içeren GIFleri avatar veya imza olarak kullanmanız yasaktır.

Hareketli GIFleri kullanmak serbesttir.

 

§4.8 - Kategorilerin Maksat ve Kullanımı - Category use/purpose

Kategorilerin oluşturulma maksadı, kategori açıklaması kısmında bulunmaktadır. Kategoriye uygun olmayan paylaşımlar, uygun olan kategoriye taşınabilir, gizlenebilir veya kaldırılabilir. Sürekli olarak yanlış kategorilerde, kategori ile alakasız paylaşımda bulunan oyuncular forum üzerinde uyarılabilir veya profillerine uyarı puanı işlenebilir. Forum üzerinde alt kategorilerin kendine özel kuralları ve/veya gereksinimleri mevcut olabilir. Bu durumda, kategori içinde sabitlenmiş olarak belirtilen kurallar ve gereksinimler oyuncularla paylaşılır. Alt kategorilerin bazılarında aynı kural iki farklı kategori için uygulanabilir. Örnek olarak global forumda bulunan Bug Reports kategorisinde uygulanan bir kural, ETS 2'ye özel Bug Reports kategorisinde de kullanılabilir.

 

 

§5 - Rehberler & Bilgilendirme - Guides & Information

 

§5.1 - Rehberler: - Guides:

Yasaklandım. Şimdi ne yapmam gerekiyor?

Nasıl sollama yapılır

Oyuncu rapor sistemi nasıl kullanılır?

 

§5.2 Sunucu Otomatik Atma Sistemi

 

 • Ping - Eğer sunucuda ping değeriniz 600ms değerini aşarsa, diğer oyuncuların desync sebebiyle mağduriyet yaşamaması adına sunucudan atılırsınız. Bu değer, ortalama değer olarak baz alınır.
 • Çift Yükler(Dorseler)(ETS2) - Belçika, Hollanda ve Almanya'nın batı tarafında Çift Dorselere izin verilmez. Harita olarak görmek için buraya tıklayın.
 • Farlar - Aracınızın farları 16:00 (4 PM) - 07:00 (7 AM) saatleri arasında açık olmalıdır. 
 • Desteklenmeyen aksesuarlar - Polis aracı için özel eklenmiş aksesuarlar veya desteklenmeyen parçaları kullanmanız sunucudan otomatikman atılmanızla sonuçlanacaktır.

 

§5.3 Personel ve TruckersMP - Staff and TruckersMP

Oyun yöneticilerinin, gerek duyduğu taktirde sizi TruckersMP sunucularından uzaklaştırma veya yasaklama hakları vardır. Eğer ban cezası alırsanız, ban itirazı oluşturabilirsiniz. Bu konuda personele özel mesaj göndermeyin. Sunucular, mod ve yönetim hizmetleri herkes için ücretsiz sağlanmaktadır. Bu anlamda, herkes sunucuya giriş yapabilir ya da uzaklaştırılabilir. Haksız ve kanıtsız bir şekilde, hiçbir üyeyi ya da personeli suçlamayınız. Lütfen, TruckersMP modunun yaratıcılarının ve ekibinin SCS ile bağlantısının olmadığını aklınızda bulundurun. TruckersMP personeli, uygun görüldüğünde ve gerek duyulan durumlarda görevleri gereği kurallardan muaf tutulabilir.

 

§5.4 İtiraz ve Şikayette Bulunmak - Appealing and filing a complaint

Eğer ban cezası aldıysanız ve bunun haksız olduğunu düşünüyorsanız, https://truckersmp.com/appeals bağlantısını kullanarak itiraz hakkınızı kullanabilirsiniz. Eğer itiraz hakkınızı kullandıktan sonra itirazın objektif bir şekilde ele alınmadığını düşünüyor ya da herhangi bir personeli şikayet etmek istiyorsanız Feedback sistemini kullanmalısınız. Feedback sisteminin, sizin son şansınız olduğunu göz önünde bulundurmanızı ve buradan alacağınız cevabın son nokta olduğunu kabul etmenizi öneririz. Yüksek rütbeli bir personel tarafından alınan kararlara itiraz edemezsiniz. Şikayette bulunduğunuz kanıtlar, ban süresine 1 ay eklenecek şekilde hesaplanarak ulaşılabilir konumda tutulmalıdır. Tüm üyeler için, bir aydan önce biten ban sürelerine yönelik personelle iletişime geçmek yasaktır.

 

§5.5 TruckersMP varlığı ve logosu

Logo da dahil tüm varlığımız telif hakkıyla korunmaktadır. Logomuzu marka yönergelerimize göre kullanmanıza izin verilir.

 

§5.6 Kural Değişimi - Changing these rules

TruckersMP yönetimi kuralları zaman ve bilgi vermeden değiştirebilir. Eğer bir kural geçerliliğini yitirmiş ise, yerine getirilen kural üzerinden işlem yapılır. Modu oynuyor olmanız, tüm kuralları kabul ettiğiniz anlamına gelir ve 'kuralları bilmiyordum' gibi bir bahane kabul edilemez.

 

§5.7 Hizmet Şartları & Gizlilik Politikası - Terms of Service & Privacy Policy

Bu kuralları kabul ederek, hizmet şartlarımızı ve gizlilik politikamızı da kabul etmiş olursunuz.

 

§5.8 - Ek Kurallar

 

Discord Kuralları

Facebook Grup Kuralları

 

 

Yapılan çeviriler orijinal versiyondan farklı olabilir.

Lütfen aklınızda bulundurun, yöneticiler karar verirken kuralların İngilizce versiyonunu göz önünde bulundurmaktadırlar.

Edited by LIGHTOFGOD
 • Like 8
 • Thanks 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

×