Jump to content
Dark Winter

ETS 2 Multiplayer Yeni başlayacaklara ve başlayanlara öneriler

Recommended Posts

Oyuna yeni başlayacaklara ve başlayanlara benim oyunda deneyimlediğim bilgileri sizinle paylaşacağım

 

 • Bu rehber Mp hakkında yeni oyuncuların bilmesi gerekenleri en kısa ve sade anlaşılır şekilde hazırladım umarım faydası olur.

 

Multiplayer kayıt olma

 • Öncelikle oyunu yeni alıp ilk defa oynayacak olanlar , çevrimdışı oynayarak belli bir zamanda oyuna alışınca ve MP kurallarını uyacağına hazırsanız kayıt başvurusunda bulunabilirsiniz. Buradan https://truckersmp.com/ kayıt olabilirsiniz. Mp kurulum rehberi youtube'dan bulabilirsiniz.

 

NOT:  Multiplayer kayıt olabilmek için en az 2 saat çevrimdışı ETS 2 oynama süreniz olması gereklidir. Steam hesap profili herkese açık olmalıdır.

 

Multiplayer Sunucuları

MP'da 8 server (sunucu) vardır bunlar Avrupa,Kuzey Amerika ve Asya'da bulunmaktadır ve her server'ın kendine ait belirli özellikleri vardır.

 

 • ( Simulation 1)   : Bu server  en çok oyuncunun bulunduğu sunucudur hız limiti var (110 hız sınırı ) , skoda arabalar kullanabilir ve çarpma  açıktır. Server kapasitesi 4500 oyuncu.

 

 • ( Simulation 2 )  : Bu server' da  hız limiti var (110 hız sınırı ) , skoda kullanabilir ve çarpma açıktır. Server kapasitesi 4200 oyuncu.

 

 • ( Simulation 3 ) :  Bu server' da  hız limiti var (110 hız sınırı ) , skoda kullanabilir ve çarpma açıktır. Server kapasitesi 2300 oyuncu.

 

 • ( US Simulation )  : Bu server' da hız limiti var , skoda arabaları kullanılabilir ve çarpma açıktır. Server kapasitesi 1500 oyuncu. Kuzey Amerika sunucusu.

 

 • ( SGP Simulation ):Bu server' da  hız limiti var (110 hız sınırı ) , skoda kullanabilir ve çarpma açıktır. Server kapasitesi 1500 oyuncu. Asya sunucusu.

 

 • ( Arcade )  : Bu server' da hız limiti yok , skoda arabaları kullanılabilir ve çarpma kapalıdır. Server kapasitesi 2000 oyuncu.

 

 • ( ProMods  )  : Bu server' da  hız limiti var  , skoda kullanabilir ve çarpma açıktır. Server kapasitesi 4200 oyuncu.

 

 • ( ProMods Arcade )  : Bu server' da  hız limiti yok  , skoda kullanabilir ve çarpma kapalıdır. Server kapasitesi 2000 oyuncu.

 

Oyunda bilinmesi gerekenler

 • MP'da kaza yaptığınızda takla vb F7 Enter yaparak servise gidebilir ya da oyunu en son otomatik kayıttan en son kayıtı yükleyerek yolunuza devam edebilirsiniz. Takla atmadıysanız dorseniz takılı ise y tuşuna basarak açılan sohbet kısmına /fix yazarak hasarınız %0 olur ama dorse hasarını indirmez. /fix komutu bekleme süresi 10 dakika diye hatırlıyorum tekrar kullanılabilmesi için.
   
 • Kalabalık trafikte tek şeritli yolda kesik çizgilerde şeritte sollama yapabilirsiniz ama karşıdan başka bir oyuncunun gelmediğini emin olun yoksa siz kafa kafaya çarptığın da ban yersiniz. Unutmayınız ki bu oyun yarış simülasyonu değil . Hız yapın ama yeri ve zamanı önemlidir.
   
 • Oyunda diğer oyunculara dikkat edin en çok da skoda süren oyunculara size bilerek çarpa bilir ya da size kaza yaptırabilir ve başka bir oyuncuya çarpıp ban yiyebilirsiniz.
   
 • Oyunda bilerek troll yaparsanız ve admin tarafından oyundan uzaklaştırma alabilirsiniz ve bunlar sürekli tekrar olursa sınırsız bana dönebilir. Hile kullanırsanız sınırsız ban yersiniz.

 

 

 • Benim size önerim sisteminiz iyi ise video kayıt programı öneririm oyunda size bilerek çarpanı ya da haksız ban yediğinizde itiraz edip elinizdeki delil videosunu gönderirsiniz. Benim önerdiğim program obs ( open broadcaster software ) çoğu kişinin bileceği bir program ve türkçe oyun yakala ayarı ile oyunda kayıt alabilirsiniz isterseniz diğer video kayıt programlarını kullanabilirsiniz tercih meselesi.

 

/pinfo komutu ne işe yarar

 • Oyundayken birisi size bilerek çarptı ve size kaza yaptırdı eğer kayıt açıksa o kişinin isminin yanında yazan sayıyı örnek Dark Winter (1234) /pinfo 1234 yazarak o kullanıcının oyun ID bilgilerini elde edersiniz ve böylece onu şikayet edebilirsiniz peki nereden şikayet edeceğim diyorsanız Bu https://truckersmp.com/ linke gidip giriş yapın. İsminizin üzerine gelin Reports yazan kısma tıklayın oradan new report yazan kısma tıklayın ilk kısımda ID yazar pinfo sunu aldığınız kişinin rakam olan ıd sini giriniz ismi çıkar orada sonra ise olayın yaşandığı tarihi ve saati seçiniz, server seçiniz, Reason yazan kısım bu kişiye neden report etmek istediğini sorar oradan çıkan seçeneklerden ramming ( çarpma ) seçiniz sonra language yazan kısımdan dilinizi seçiniz. Please provide all evidence, including /pinfo or similar yazan kısım ise kayıtın linkini atın diyor bu kısımda olayın video kayıttın'dan 30 saniye ya da 1 dakika uzunlukta kayıtı kırpın youtube yükleyin sonra linki ( Please provide all evidence, including /pinfo or similar) yazan kısma yapıştırınız. Admin 1 hafta içinde şikayeti inceleyecek ve kişiyi suçlu bulduğun da oyundan belli bir süre uzaklaştırma banı alacak şikayetin onaylandığını reports kısmında status accepted yazarsa anlarsınız eğer onaylanmazsa declined yazar.

 

 • Tab tuşuna basarak bulunduğunuz bölgede ki oyuncuları görebilirsiniz. Fare imlecini getirerek oyuncunun ID bilgilerini görebilirsiniz. Tab tuşu ile açılan oyuncu listesin de kullanıcı report edebilirsiniz.

 

Sistem özellikleriniz hakkın da bilinmesi gerekenler

 • İyi bir sisteminiz var ise kalabalık yerde fps yinede düşer ben gtx 1050ti ekran kartı kullansam bile 150-200 kişinin aynı olduğu yerde 15 fps kadar düştüğünü gördüm. İyi bir sisteminiz yok ise kalabalık yerlere girmeyiniz çünkü sizde gözükmese bile drop olursunuz arkanızdan gelen diğer oyuncular siz birden durmuş gibi gözükür arkadaki size çarpar. Oyunda kalabalık rotaları bu https://ets2map.com/ mapden görebilirsiniz.

 

 

Not: Güncellenme tarihi 14/04/2020

 

Saygılarımla,

Dark Winter

 

 

20190514172954_1.jpg?width=841&height=47

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Güzel rehber olmuş Türk arkadaşlar genelde oyunun içinden geçtikleri için, bu rehberi iyi okuyup anlamalarını ümit ediyorum oyunu NFS'ye çevirmenin anlamı yok değil mi?:)

 • Like 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
 • Create New...