Jump to content

Recommended Posts


  SPIS TREŚCI

  1.  WSTĘP.
  2.  PRZEDSTAWIENIE PROGRAMU JoyToKey.
  3. JAK KORZYSTAĆ Z PROGRAMU.
  4.  JAK DOKŁADNIE ZAPISAĆ NASZĄ WYKONANĄ  KONFIGURACJĘ KLAWISZY.
  5.  START APLIKACJI PRZY STRACIE SYSTEMU +  WCZYTANIE KONFIGURACJI, WRAZ ZE STARTEM SYSTEMU.
  6.  DODATKOWA OPCJA Z MINIMALIZACJĄ APLIKACJI.

 

 

 

 

1. Witam. Rok temu kupiłem swoją pierwszą kierownicę Q-Smart Suzuka SW6060. Niestety nie miała żadnego dodatkowego oprogramowania, ani jakiegoś podstawowego profilera, a chodziło mi tylko żeby skorygować ją odrobinę i ułatwić w niej sobie sterowanie. Po pewnym czasie szukania, znalazłem program, któremu posłuży ten poradnik. Dwa tygodnie temu dostosowałem nim funkcję przycisków, w mojej dodatkowej własnoręcznej skrzyni biegów i do tej pory bardzo dobrze mi służy bez problemów.  Przedstawię Wam tutaj program o nazwie JoyToKey, wiadomo wiele sposobów, oraz programów do edycji, zamian, konfiguracji opcji sterowania i przypisania nowych funkcji, w naszych sprzętach zintegrowanych z komputerem stacjonarnym (kierownice, pady, inne kontrolery, joysticki). Najczęściej są używane programy do mapowania klawiszy na klawiaturze, czyli zamiany wybranego klawisza z innym, lub przypisania innej funkcji. W tym poradniku chcę się skupić na możliwości prostej zamiany klawiszy za pomocą programu JoyToKey, w celu ułatwienia rozgrywki w Euro truck Simulator 2 i American Truck Simulator na trybie singleplayer i multiplayer, lub w innych grach czy aplikacjach.

 

Przykłady użycia:

-Profilowanie przycisków i funkcji w kierownicy (jakiej tylko chcesz).

-Przypisanie w TruckersMultiPlayer klawiszy „x” od CB RADIO i „Tab” od tabeli wyświetlania graczy znajdujących się w pobliżu na serwerze, do własnych klawiszy na kierownicy (jakiej tylko chcesz).

-Zamiana klawiszy na klawiaturze z klawiszami danego kontrolera i odwrotnie według upodobań własnych.

 

2. Program JoyToKey pomoże nam wykonać wszystko to co opisałem, w pierwszym punkcie i jeszcze więcej dodatkowych rzeczy, wszystko zależy od tego co właśnie TY chcesz z nim aktualnie zrobić. Można w nim przypisywać kilka funkcji i działań klawiszy, nawet do wybranej przez nas aplikacji, bez obaw nadpisywania plików z ustawieniami w rejestrze systemu, ponieważ program „utrzymuje” polecone przez nas ustawienia wyłącznie gdy pracuje w tle procesów systemowych, potocznie gdy jest uruchomiony. Gdy go wyłączymy, ustawienia przypisane przez nas w tym programie automatycznie znikają i znów mamy te same ustawienia przed zastosowaniem danego programu. Więc bez obaw.

 

 

Tak wygląda program JoyToKey po pierwszym otwarciu.

nhYwUro.png

 

3. Użytkowanie nie jest skomplikowane. Dodatkowo korzystam z wersji niezarejestrowanej, ponieważ licencja na ten program w dużej mierze nie dodaje więcej opcji potrzebnych do konfiguracji klawiszy i funkcji, jedynie otrzymujemy pełne aktualizacje, pomocy developerów programu, i poświadczenie oryginalności aplikacji po zakupie danej licencji...

 

 

Do rzeczy: Zademonstruję jak przypisać w TruckersMultiPlayer klawisza „x” od CB RADIO do własnego klawisza na kierownicy.

 

Ściągamy program po kliknięciu, w ten LINK

 

Po pobraniu należy, w wybranym przez nas miejscu na dysku zrobić folder o nazwie JoyToKey i całą zawartość archiwum tam rozpakować ( razem 4 pliki).

Osobiście zrobiłem to tak:

Folder z wypakowaną zawartością fabryczną archiwum o nazwie JoyToKey_en.zip.

TaevqXc.png

 

Uwaga, zaznaczone trzy pliki (jak na zdjęciu poniżej), są konfiguracja powstałą w późniejszym czasie (nadpisałem tam sobie plik .ini „plik konfiguracyjny” z ustawieniami, oraz dziennik zapisu czynności wykonanych w programie (patrz: później punkt czwarty).

 

Dodatkowe trzy pliki, w moim zakresie powiązane z zapisem opcji konfiguracyjnych i dziennikiem zapisu czynności w programie.

MUpdVro.png

 

 

(***) Mamy zrobiony podstawowy folder zapisu konfiguracji na jednym z naszych dostępnych dysków, jako pierwszą lokalizację. Świetnie. Następnie musimy dodatkowo skopiować nasz nowo powstały folder i wkleić go w dodatkowe trzy poniższe lokalizacje, w celu zabezpieczeniu późniejszych ustawień „pliku konfiguracyjnego” , czyli:

 

* Lokalizacja numer dwa to folder „Moje dokumenty” ---->  tam wklejamy nasz folder z pierwszej lokalizacji.

* Lokalizacja numer trzy to folder „AppData” ----> żeby szybko do niego przejść wciskamy kombinację klawiszy Windows + r, po ukazaniu się ścieżki Twój Dysk:\Użytkownicy\Twoja nazwa użytkownika\AppData\Roaming klikamy OK i tam wklejamy nasz folder z pierwszej lokalizacji. U mnie to wygląda tak:

 

Lokalizacja numer trzy.

0dlrmdr.png

 

* Lokalizacja numer cztery (DODATKOWA JEŚLI CHCEMY ABY PROGRAM STARTOWAŁ, WRAZ Z SYSTEMEM) to folder „Startup” ---->  tam tylko wklejamy same cztery pliki z pobranego archiwum bez nazwanego wczesniej folderu. Czyli klikamy nasz pasek start i wchodzimy, w zakładkę wszystkich programów i przenosimy/ wklejamy nasze cztery pliczki do folderu „Startup” i to tyle. U mnie ten folder znajduje się tu:

 

Lokalizacja numer cztery.

IxCNv4J.png

 

Elegancko. Teraz już nam pozostaje tylko ustawienie naszych nowych kombinacji klawiszy.

 

Zdjęcie przedstawia program z własnymi ustawieniami klawiszy mojej starej kierownicy (zrobiłem edycję 5 klawiszy funkcyjnych). W lewym górnym rogu programu mamy dostępne opcje do wykorzystania:

 

Program JoyToKey i przypisane przykładowe pięć klawiszy funkcyjnych.

zYKagzx.png

 

File(F) służy do tworzenia, zapisywania, szukania naszego profilu z ustawieniami klawiszy.

 

Settings(S) służy do sprawdzania ustawień, ustawiania klawiszy w naszym używanym kontrolerze i powiązania go z dokładną aplikacją (jeśli jest taka potrzeba).

 

Suspend służy do chwilowego, bądź czasowego przerywania funkcji przycisków i ustawiania ich pod dany profil czy aplikację z którą chcemy ją powiązać i dać jakieś dodatkowe priorytety.

 

Help(H) służy do podstawowej pomocy w tym programie, ewentualnie jest tam możliwość aktywacji licencji programu.

 

Jeśli chcemy zmienić klawisz przykładowo „x” od CB RADIO na własny przycisk na kierownicy (dam przykład na innym moim profilu ustawień, a klawiszem zamiennym będzie przycisk „OPTIONS” na kierownicy) to po naciśnięciu tego przycisku na kierownicy, powinno się podświetlić nam na żółto wybrany przycisk funkcyjny w tej tabelce po środku do konfiguracji jak na obrazku:

 

Podświetlony przycisk funkcyjny na kolor żółty,  wskazuje nam wciśnięty przycisk na naszym kontrolerze do konfiguracji (przykładowo u mnie ma oznaczenie jako, przycisk „OPTIONS” na kierownicy) i taki właśnie mi wskazuje na żółto.

JQa574m.png

 

Następnie klikamy na niego dwa razy lewym przyciskiem myszy i ukaże nam się okno z konfiguracją:

 

 

Okno z konfiguracją.

UeTyQfG.png

 

Tam gdzie mamy podświetlone miejsce na żółto należy przypisać klawisz funkcyjny z klawiatury (naszym będzie to przycisk „x”, bo chcemy go przecież podmienić). Po wpisaniu klawisza klikamy OK i to w zasadzie powinno wystarczyć, jeśli chodzi o zwykłą zamianę funkcji klawiszy. Powinno nam pokazywać takie ustawienie, gdy zamiana się powiodła:

 

Przycisk „x” od CB RADIO został właśnie zamieniony na przycisk „OPTIONS” na kierownicy.

bKbGHBa.png

 

 

Możliwość własnych konfiguracji jest dowolna. Można dodatkowo w opcjach ustawiać opóźnienia uruchomienia konfiguracji klawiszy ewentualnie je kilkakrotnie podmieniać innymi klawiszami tak dalej. Od wyboru do koloru...

 

4. Zapis naszej konfiguracji bedzie trochę bardziej „skomplikowany”, w porównaniu do wcześniejszych czynności. Żeby wszystko mogło się zapisać jednorazowo na początek musimy wejść w opcje, w lewym górnym rogu i postępować według tego „wężyka”  pokazanego poniżej :

Wchodzimy w opcję ----> File(F) ----> klikamy ----> Rename ----> wpisujemy obojetnie jaką nazwę naszej konfiguracji, aby można było ją dogodnie potem wyszukać ----> dalej wchodzimy ponownie do ----> File(F) ----> klikamy ----> Save ----> Wchodzimy w opcję ----> File(F) ----> klikamy w ----> Exit (X) ----> uruchamiamy ponownie program ----> potem wchodzimy znów w ----> File(F) ----> klikamy ----> Open file folder in Exploder ----> sprawdzamy, czy jest nasz zapisany plik z konfiguracją o nazwie która ustalałeś wcześniej, jeśli tak zostawiamy tak jak jest, w przypadku braku tego pliku musisz go poszukać, w czterech konfiguracjach ustalonych wcześniej [PATRZ NA PODPUNKT, W PORADNIKU OKREŚLONY TAKIM (***) OZNACZENIEM POKOLOROWANYM NA CZERWONO] i wkleić go do folderu, który ukaże ci się po uruchomieniu opcji „Open file folder in Exploder”,lub w ostateczności powtórzyć początkowe czynności tego „wężyka”  ----> następnie klikamy ponownie w ----> File(F) ----> i znów kliknięcie w ----> Save.

To tyle z zapisu naszej utworzonej świeżo konfiguracji.

 

5. Jeśli chcesz, aby program startował po uruchomieniu systemu, musisz powrócić do części poradnika [PATRZ NA PODPUNKT, W PORADNIKU OKREŚLONY TAKIM (***) OZNACZENIEM] i zastosować wklejenie czterech plików z pobranego archiwum (WRAZ Z DODATKOWYM PLIKIEM NASZEJ ZAPISANEJ KONFIGURACJI, POD WARUNKIEM JEŚLI CHCESZ ŻEBY KONFIGURACJA RÓWNIEŻ OD RAZU SIĘ WCZYTYWAŁA PRZY STARCIE Z TYM PROGRAMEM, JEŻELI NIE CHCESZ, ABY KONFIGURACJE Z NOTATNIKAMI URUCHAMIAŁY SIĘ TAKŻE PRZY STARCIE TO PO ZAKOŃCZONEJ KONFIGURACJI KLAWISZY/ PRZYCISKÓW USUŃ Z LOKALIZACJI NUMER CZTERY, PLIKI TEKSTOWE I POZOSTAW TYLKO PLIK Z ROZSZERZENIEM .EXE) i to wszystko. Proszę uważać na stabilność plików i nadpisać, odświeżyć działania, w celu zachowania ustawień! Dlatego lepiej pozostawić tam tylko prócz pliku z rozszerzeniem .exe jeszcze nasz plik konfiguracyjny z ustawieniami klawiszy.

 

6. Aby to wykonać należy wejść w opcję, w lewym górnym rogu:

Wejść w ----> Settings(S) ----> kliknąć dalej w ----> Preferences...(P)

i zaznaczyć wskazane na czerwono opcje jak na obrazku (zapisać, nadpisać kilka razy, aby program zapamiętał nasz wybór):

 

Opcje wskazane do wykonania tego punktu poradnika, zaznaczone są w prostokącie na czerwono.

yFXOYc7.png

 

 

Dodatkową pomoc ogólną możecie otrzymać klikając w ten oto LINK.

Trzeba kilkakrotnie próbować nadpisywać dane działania, w tym programie bo czasem nie zapisze się nam to co chcemy, aby się zapisało ze względu na perfekcyjną słabą stabilność tego programiku.

Dodatkowa wersja poradnika (ANGIELSKI) znajduje się TUTAJ

 

 

POZDRAWIAM AUTOR TEGO PORADNIKA: ZDOBYWCA ZDOBYCZY!

 

 

  • Thanks 1

76561198023044031.pngAddFriend.png

76561198425988068.pngAddFriend.png

ETS2, ATS, MUSIC RACER.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Wszystko fajnie tylko nie rozumiem po co tyle kopii robić, osobiście nie robiłbym w ogóle, zrobiłem jedną kopię a potem nie wiedziałem czy to ma być w folderze appdata, czy roaming i nie zrobiłem dalej XD i przydałoby się wyjaśnić jak uruchomić Autostart w win10, ponieważ inaczej to działa, trochę poszperałemi znalazłem, to tak jakby komuś nie chciało się szukać. klikamy logo systemu Windows + R, wpisujemy shell:startup i robimy kopiuj wklej samej aplikacji, u mnie już działo, ale zawsze można zobaczyć: klikamy start, ustawienia, aplikacje i autostart. fakt że temat sprzed prawie dwóch lat, ale jak widać dalej aktualny

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.