Jump to content

Gonitwa za SCS - może już czas na betę MP ?


J@zzu

Recommended Posts

Witam.

 

Kiedyś już poruszałem podobny temat na starym forum (z pół roku temu jak i nie lepiej).

 

Jak wiadomo SCS Software cały czas rozwija swoje dziecko, którym jest ETS2. Ekipa ETS2MP również goni ich ze swoimi aktualizacjami, których wypuścili już naprawdę masę, ale nadaj są to wersje alfa, które jedynie są dostosowywane do coraz to nowszych wersji ETS2.

 

Temat multi do ETS2 śledzę od samego początku, kiedy to Rootkiller i pozostała ekipa zapowiedzieli, że w ogóle coś takiego ma powstać. Oddaję honor i chylę czoła przed Wami chłopaki, bo zrobiliście coś, o czym większa część społeczeństwa ETS'owego nawet nie śniła, ale nie wiem czy nie powinniście iść o krok dalej, czyli powoli finalizować alfę i zacząć myśleć o becie z ekonomią.

Wiadomo, że wiązało by się to z zaprzestaniem wspierania coraz to nowszych wersji ETS'a, ale czy naprawdę trzeba gonić za takimi detalami jak malowania ciężarówek, czy też jakieś inne drobne poprawki ? Nie lepiej by było zabrać się już za ekonomię, firmy spedycyjne itp. ?

 

W mojej opinii ETS2 jest już na tyle "dopracowany", że kolejne poprawki nie wiele będą wnosić do prawidłowego działania samej gry. No może poza DLC'kami takimi jak Skandynawia.

 

Wiele moich znajomych jak i ja sądzimy, że to już jest najwyższy czas aby właśnie pójść o krok do przodu i rozwijać samego multiplayera, żeby rozgrywka nie stawała się tak monotonna. Wiadomo że są virtualne firmy spedycyjne ale niestety przez duże "V". O ile lepiej, ciekawiej i wygodniej byłoby, gdyby wszystko co jest związane z prowadzeniem wirtualnej spedycji było zaimplementowane w kod ETS2MP.

 

Co o tym sądzicie ? Proszę o Wasze opinie w tym temacie jak i całej ekipy tryby multi.

 

Pozdrawiam J@zzu.

Link to comment
Share on other sites

 

czy naprawdę trzeba gonić za takimi detalami jak malowania ciężarówek, czy też jakieś inne drobne poprawki ?

Jeśli szukasz różnic między patchem 1.14 a 1.15, albo 1.15 a 1.16, 1.05 a 1.06 to różnice może i faktycznie są małe, jednak jeśli się patrzy na różnicę między wersją 1.06 a 1.16 to już można zobaczyć duże zmiany. Tak samo będzie między patchem 1.16 a dalszymi. 

 

 

 

Kiedyś już poruszałem podobny temat na starym forum (z pół roku temu jak i nie lepiej).
W mojej opinii ETS2 jest już na tyle "dopracowany", że kolejne poprawki nie wiele będą wnosić do prawidłowego działania samej gry.

Skoro poruszałeś ten temat pół roku temu, to pewnie wtedy uznałeś, że można przejść z fazy alfa do fazy beta a przecież, przez te pół roku zadziało się bardzo dużo z ETSem. Ani Ty, ani ja nie wiemy co się zmieni przez kolejne pół roku. 

 

 

Wiele moich znajomych jak i ja sądzimy

Do póki nie udowodnisz, że masz znajomych w SCSie to wasze osądy będą mało znaczące.

Link to comment
Share on other sites

Zaprzestanie wspierania aktualizacji ETS2 wiąże się ze spadkiem graczy a to dlatego, że sporo ludzi nie chce wracać na starszą wersje bo wolą cieszyć się nową wersją na singleplayer niż grać na starszej. Znam parę osób, które właśnie grają na nowej wersji w oczekiwaniu na wspieranie nowej przez multi. Gdyby tak się właśnie stało to spadek graczy jest murowany. 

 

7dsgvP1.png <-> opj1pzK.png

Link to comment
Share on other sites

Powiedzmy sobie szczerze, że pewna ilość nie potrafi zmienić wersji ETS2 na Steam...

Po za tym zatrzymanie się na konkretnej wersji będzie powodować płacz i lament. Przed Nami Skandynawia i Mercedes, kto wie co jeszcze SCS ukrywa w rękawie. Coś co będzie dawało znaczną frajdę odbije się czkawką w lamentach na forum i FB.

Powstaje pytanie co lepsze? Czekanie 2-ch lat na zaprzestanie wsparcia przez SCS i mozolne trwanie w tym co jest. Czy zatrzymanie się zna obecnej wersji i rozwinięcie projektu do wersji beta czy stabilnej i tak na prawdę ponowienie tego po zakończeniu wsparcia przez SCS?

  • Upvote 7

rtrn263.png

Link to comment
Share on other sites

Pozwolę sobie wtrącić do dyskusji swoje "trzy pięćdziesiąt". Domyślam się, że nawet deweloperom naszego wspaniałego moda (nie jest to absolutnie ironia), SCS nie może / nie chce zdradzić zbyt wiele z planów na przyszłość.

 

Tutaj pojawia się pierwsze pytanie, mianowicie - Czy SCS ma ścisły pomysł na 1/2 lata w przód jeśli chodzi o wsparcie dla ETS2?

 

Nie śledzę poczynań firmy od kilku lat, a właściwie nie śledziłem aż do czasu zakupu Euro Truck Simulator 2 i mojego wielkiego powrotu do serii. Ostatnią produkcją jaką grałem był 18 WoS Haulin, który swoją drogą wspominam bardzo pozytywnie. Widziałem, że w międzyczasie pojawiały się takie wynalazki jak "Truck&Trailers" czy "Scania Driving Simulator" co właściwie, pozwala mi sądzić, że SCS polityki odgrzewanych kotletów nie zaprzestał. Nie krytykując jednak zanadto, ETS 2 to zdecydowanie ich najlepsza jak dotąd gra i cieszy mnie, że nie zaprzestano wsparcia nota bene 2 lata po premierze. Gry SCSu nie cechowały się nigdy przesadną szczegółowością i dbałością o detale - co w ETS2 również zauważamy. Gra przypomina doskonały szkielet i aż prosi się o różnorakie moduły i ulepszenia.

 

Powstaje pytanie co lepsze? Czekanie 2-ch lat na zaprzestanie wsparcia przez SCS i mozolne trwanie w tym co jest. Czy zatrzymanie się zna obecnej wersji i rozwinięcie projektu do wersji beta czy stabilnej i tak na prawdę ponowienie tego po zakończeniu wsparcia przez SCS?

 

Myślę, że dylemat nie do rozwiązania, bo każda decyzja może nieść ze sobą "ryzyko" a szansę na lepszy wybór określiłbym na 50/50.

 

MultiplayerMOD chyba sporo w strategii SCS namieszał, bo mam wręcz wrażenie, że American Truck Simulator a raczej jego premiera, znacznie zwolniły. Wszystko rozbija się o plany SCSu względem Euro Truck Simulator. Moim zdaniem, idealnie byłoby stworzyć dwie solidne platformy czyli: ATS i ETS, a następnie myśleć o nich przyszłościowo (z czasem może o globalnym World of Trucks - wszak domena gotowa). Doprawdy nie wiem, jakim cudem "deweloperzy z Pragi" nie sprowadzili na siebie po dziś dzień, olbrzymiej fali krytyki (za odgrzewanie) ale widocznie takie prawo mniejszych firm. Rozwój tego co obecnie udało się stworzyć, jest moim zdaniem, rozwiązaniem znacznie lepszym. Czytałem (bodajże na blogu), że wypuszczanie malowań jako DLC, było rozwiązaniem raczej testowym a teraz mamy być karmieni znacznie ciekawszymi projektami. W ostatnim czasie zresztą to widać i to zdecydowanie cieszy. Scandinavia będzie trochę kosztować, nie oszukujmy się, ale przyszłe DLCki w okolicach 4-5 euro, byłyby naprawdę mile widziane.

 

Ja chętnie widziałbym system "pobocznych dróg" oferujących znaczne skróty, ale okraszone wąskimi, dziurawymi przeprawami. I jakiś bardziej skomplikowany system awarii własnego pojazdu. To tak na szybko, myśląc nad tym dosłownie 5 sekund. Reasumując - wiemy na pewno, że w ETS 2 jest co robić.

 

Jakie są szanse na dogadanie się deweloperów moda z SCS w tej kwestii?

 

Jeśli mamy dostawać naprawdę dobre DLCki, to warto skupić się na polityce obecnej.

Link to comment
Share on other sites

Oficjalna wersja modyfikacji ma być chyba pełnoprawnym produktem a nie półproduktem, który zatrzymał się na jakiejś wersji gry. Dlatego modyfikacja powinna zawsze wspierać najnowszą wersję ETS-a. 

 

Alfa czy beta - nie ma znaczenia. Jest dużo gier, do których są dodawane ważniejsze rzeczy (czyt. takie które powinny trafić w becie) np. Project Zomboid, Rimworld czy Prison Architect (ten to już chyba ma alfę 25). 
Deweloperzy modyfikacji nie wprowadzają większych elementów bo po prostu przy każdej kolejnej wersji ETS-a mają więcej pracy przy portowaniu kodu. 

 

Na zakończenie wspierania ETS-a nie ma co liczyć. Moim zdaniem Sebor to stary ku*** i zobaczył w Multiplayerze spore zyski. Przecież gdyby nie MP to SCS nie miałby tylu sprzedanych kopii gry. Sam kupiłem oryginalnego ETS-a tylko dla MP. 

 
Dołącz do jednej z najstarszych vs'ek | hvlogistyka.pl
Link to comment
Share on other sites

Prawda jest niepodważalna, że ETS2 zyskało drugie życie po wydaniu Multiplayera. Śmiem twierdzić, że zyski od momentu wydania Multiplayera są podobne jak nie większe niżeli podczas premiery gry do momentu wydanie MP.

 

Osobiście wydaje mi się, że już takiej ilości DLC z malowaniami nie dostaniemy jak to wyglądało jakiś czas temu. Większość krajów (jak nie wszystkie) znajdujących się na mapie w ETS2 ma swoje malowania i tak właściwie na horyzoncie są tylko 3 nowe państwa z DLC Skandynawii, które na pewno też przyniesie nie małe zyski firmie (i też na pewno poniekąd Multiplayer ma na to wpływ).

 

ETS2 nie jest idealne i jest to wiadome nie od dziś. Patrząc na to co jeszcze by można zrobić, należałoby najlepiej napisać grę od początku. Prawda jest też taka, że po wydaniu Multiplayera chciałoby się jeszcze bardziej urealnić tą grę, ale tylko dlatego, że jest to modyfikacja trzeba będzie czekać wiele czasu na to, by zostało to zrealizowane przez deweloperów.

 

ETS2 wraz z Multiplayerem to temat rzeka. Co jest, co będzie, co mogłoby, a co nigdy raczej nie będzie zrobione. Można by tak dywagować i sporządzać listy długie jak Most Łazienkowski, gdyż chciałoby się mieć tylko więcej patrząc na podwórka innych gier i to nie tylko symulacji czy samochodówek.

rtrn263.png

Link to comment
Share on other sites

Oderwanie się od ETS'a? 

 

Nie bo:

- wyjdą na 100% kolejne nowe tereny, (niby mapy modowane)

- nowe modele ciągników MAN, Mercedes, (niby są równie dobre mody)

- system BDF, (niby są już mody)

 

Tak bo:

- system firm,

- zmiana całej ekonomi, 

- dowolny rozwój gry, 

 

Tak na szybko zestawienie + i - wprowadzenia bety. Wiadomo że dzisiejsi moderzy to mistrzowie w swoim fachu ale to dalej tylko mody. 

 

Temat jak najbardziej fajny i warty uwagi.

 

Pozdrawiam ! ;)

Link to comment
Share on other sites

Nie przypominam sobie aby Wujek Bohun wspominał o tym, że SCS chce wprowadzić możliwość zakupu naczep. Również nie przypominam sobie aby deweloperzy planowali to (chociaż w becie byłoby to prawdopodobne).

 

Alpha i beta na raz? Bezsens. Deweloperzy musieliby tak na prawdę prowadzić dwa odrębne projekty, co po prostu jest nieopłacalne na dłuższą metę. Pomijając rozdzielenie społeczności na tych grających w betę i w alphę.

  • Upvote 1

rtrn263.png

Link to comment
Share on other sites

Sam zaraz poszukam, nie wiem czy uda mi się znaleźć ale musisz mi wierzyć na słowo :D Grafika przedstawiała rozładunek podwójnych naczep tzn. podjazd pod rampę, rozładunek 1 kontenera, drugi podjazd i ponowny rozładunek. Wydaje mi się, że pokazali to jakoś przy wzmiankach o nowym Mercedesie. 

 
Dołącz do jednej z najstarszych vs'ek | hvlogistyka.pl
Link to comment
Share on other sites

Alpha i beta na raz? Bezsens. Deweloperzy musieliby tak na prawdę prowadzić dwa odrębne projekty, co po prostu jest nieopłacalne na dłuższą metę. Pomijając rozdzielenie społeczności na tych grających w betę i w alphę.

 

Zgadzam się, tutaj nie ma pola do kompromisu. Pozostaje tylko alternatywa albo albo.

 

Po przemyśleniu, skłaniałbym się raczej do pozostania przy projekcie w obecnej formie - czyli łaski ze strony SCSu na to, jaki content zamierzają wprowadzić do gry. Coś mi mówi, że warto im zaufać bo wprowadzenie Skandynawii, właściwie na dobre powinno zaspokoić wymagania co do wielkości mapy, nawet największych krytyków. Później siłą rzeczy, musi przyjść czas na ulepszenia względem:

 

- mapy już istniejącej (jak wspomniałem wyżej, może pewien system drugorzędnych dróg - tutaj można by było uruchomić często spotykane wirtualne bariery)

- ciężarówek (w innym temacie postulowałem nawet o system komisów i troszkę starszych modeli)

- systemu uszkodzeń i awarii (nie mam na myśli modelu zniszczeń)

- dodania większej ilości zleceniodawców

 

Jestem dobrej myśli, dlatego myślę, że jednak trzeba zaufać SCS i czekać na to, co nam przygotują. Sama Skandynawia oferuje już znaczny powiew świeżości i ingeruje nawet w oprawę graficzną (również dla nie-posiadaczy) co pozwala dobrze myśleć na przyszłość. Nigdy nie byłem zwolennikiem modów, które dodają nowe modele czy tekstury (z tego względu Wintermod koniec końców nie przypadł mi do gustu), bo są one w większości przypadków kiepsko wykonane lub zbugowane. Wobec tego, jeśli SCS ma plany co do modyfikacji mapy i dodawania ciężarówek, to jak najbardziej powinniśmy z nimi zostać. Jeśli jednak, Skandynawia to ostatnia ingerencja w mapę a nowy Mercedes ma być ostatnim truckiem - po patchu, należałoby myśleć o BetaWersji i odcięciu się od firmy na dobre.

Link to comment
Share on other sites

@Rubber_Duck

 

Chociaż sam nie wiele wiem, ale ciągle słyszę o tym że do ETS też obiecali patche i ulepszenia, a wyszło jak wyszło.

Co w przypadku powtórki tutaj? Trzeba mieć na uwadze że za jakiś czas ma wyjść ATS, a z tego co też słyszałem nasi kochani deweloperzy chcieli także i do niego zrobić MP (ATSMP? :D)

Link to comment
Share on other sites

Z tego co widziałem to ATS ma te samo menu co ETS2.

Różni się tylko tym, że zostały dodane nowe ciągniki i została zrobiona nowa mapa.

To samo można zrobić dodając mody do ETS2, tzn. ciągniki i mapę.

Wiem, że to wersja alpha ale gra będzie ta sama tyle, że z innymi ciągnikami i innym krajobrazem za oknem.

Także, wiecie.. dla mnie to będzie ta sama gra z innymi dodatkami, które jak pisałem można dodać w postaci modów.

Osobiście raczej ATS nie kupie bo po co, skoro istnieje opcja zrobienia ATS za darmo (mając ETS2).

 

7dsgvP1.png <-> opj1pzK.png

Link to comment
Share on other sites

Menu, grafiki i inne tego typu rzeczy zostaly zaczerpniete z ETS2 zeby moc juz zaprezentowac alfe gry. Mysle ze do wydania oficjalnej wersji gry te elementy zostana zastapione nowymi. Jesli nie - bede zawiedziony. Nie chce ogladac tego samego menu w ATS po prawie 300h (liczac od czerwca) przegranych w ETS2

 
Dołącz do jednej z najstarszych vs'ek | hvlogistyka.pl
Link to comment
Share on other sites

Z tego co widziałem to ATS ma te samo menu co ETS2.

Różni się tylko tym, że zostały dodane nowe ciągniki i została zrobiona nowa mapa.

To samo można zrobić dodając mody do ETS2, tzn. ciągniki i mapę.

Wiem, że to wersja alpha ale gra będzie ta sama tyle, że z innymi ciągnikami i innym krajobrazem za oknem.

Także, wiecie.. dla mnie to będzie ta sama gra z innymi dodatkami, które jak pisałem można dodać w postaci modów.

Osobiście raczej ATS nie kupie bo po co, skoro istnieje opcja zrobienia ATS za darmo (mając ETS2).

 

Mam dokładnie takie same odczucia. Byłem gorącym zwolennikiem ATS, bo wolę jednak klimat amerykańskiej truckerki, ale po ostatnich gameplayach i nieźle zapowiadającej się Skandynawii, chyba sobie po prostu nową grę SCSu odpuszczę. Wolę kupić nowe DLC, niż cukierka w innym papierku, bo siłą rzeczy do tego się to sprowadza.

 

Menu, grafiki i inne tego typu rzeczy zostaly zaczerpniete z ETS2 zeby moc juz zaprezentowac alfe gry. Mysle ze do wydania oficjalnej wersji gry te elementy zostana zastapione nowymi. Jesli nie - bede zawiedziony. Nie chce ogladac tego samego menu w ATS po prawie 300h (liczac od czerwca) przegranych w ETS2

 

Taką nadzieję ma chyba każdy, ale realnie patrząc nie wierzyłbym w przesadną ingerencję w interfejs. Liczyłem na to, że może powrócą zegary (prędkościomierz/obrotomierz) zamiast tej casualowej nawigacji, ale chyba jednak jestem jedną z niewielu osób której to przeszkadza. A to tylko jedna z wielu kopii rozwiązań znanych z ETS.

 

Oczywiście wszystkie te niezbyt pozytywne obserwacje nie sprawią, że nie kupię ATS, bo oczywiście to zrobię. Wiem natomiast, że nie ma sensu w napalaniu się na nowy produkt studia, bo nie będzie on zachwycał innowacją. Lepiej zainwestować w Skandynawię i czekać na kolejne propozycje rozbudowy Euro Truck Simulator.

Link to comment
Share on other sites

Menu, grafiki i inne tego typu rzeczy zostaly zaczerpniete z ETS2 zeby moc juz zaprezentowac alfe gry. Mysle ze do wydania oficjalnej wersji gry te elementy zostana zastapione nowymi. Jesli nie - bede zawiedziony. Nie chce ogladac tego samego menu w ATS po prawie 300h (liczac od czerwca) przegranych w ETS2

Z tego co pamiętam ETS2 otrzymał odświeżone menu oraz nawigację właśnie dzięki ATS'owi. Logicznym wydaje się, że jednak ten stan rzeczy zostanie. I jakoś nie widzę powodu aby wymyślać nowy układ z nowym wyglądem. W jakim celu? Niech wyglądają obie gry podobnie, mi to akurat nie przeszkadza. Nie trzeba będzie się "uczyć" gry od nowa.

 

Ja osobiście nie mam, aż tak mocnego parcia na ATS. Owszem, fani SCS'u powiedzą, że wywodzi się wszystko przecież od Amerykańskich Trucków, ale mnie jakoś te klimaty nie rajcują. Kupię ATS'a na pewno, ale czy w dniu premiery? Nie wiem, to zależy od środków, które będę posiadał i od ceny. Mam wielką nadzieję, że cena nie będzie porównywalna do ceny ETS2 w dniu premiery, bo powiedzmy sobie szczerze, że dostępny świat (w obecnej formie ATS'a) nie dorównuje za nic do pierwotnej mapy ETS2, czy nawet pozostałych produkcji sygnowanych nazwą Hard Truck.

 

Co do Skandynawii tutaj mam większe parcie i na pewno będę się starał dorwać ten dodatek jak najszybciej w miarę możliwości.

 

Podsumowując nie oszukujmy się, że gdyby nie modyfikacje, zwłaszcza Multiplayer to ETS2 nie miałby racji bytu. Śmigałem dobre pół roku od momentu premiery i pomimo stosowania jakiś tam modyfikacji, które wychodziły w tym czasie mi się znudził i wróciłem do niego dzięki Multiplayerowi. W tej chwili sytuacja ma się nieco inaczej, gdyż mamy dostępnych wiele ciekawych map, które urozmaicają zabawę, chociaż i tak po jakimś czasie się znudzi jazda solo.

rtrn263.png

Link to comment
Share on other sites

 

Podsumowując nie oszukujmy się, że gdyby nie modyfikacje, zwłaszcza Multiplayer to ETS2 nie miałby racji bytu. Śmigałem dobre pół roku od momentu premiery i pomimo stosowania jakiś tam modyfikacji, które wychodziły w tym czasie mi się znudził i wróciłem do niego dzięki Multiplayerowi. W tej chwili sytuacja ma się nieco inaczej, gdyż mamy dostępnych wiele ciekawych map, które urozmaicają zabawę, chociaż i tak po jakimś czasie się znudzi jazda solo.

 

I właśnie tego się obawiam, że jeżeli multiplayer będzie stał w miejscu, czyli będzie tylko aktualizowany do najnowszych patchy wydawanych przez SCS, to i on również się znudzi.

Dlatego uważam, że temat multi w ETS2 powinien być nieco odświeżony właśnie o wersję beta z ekonomią, firmami itp.

Link to comment
Share on other sites

I właśnie tego się obawiam, że jeżeli multiplayer będzie stał w miejscu, czyli będzie tylko aktualizowany do najnowszych patchy wydawanych przez SCS, to i on również się znudzi.

Dlatego uważam, że temat multi w ETS2 powinien być nieco odświeżony właśnie o wersję beta z ekonomią, firmami itp.

Zgadzam się w 100% .

Link to comment
Share on other sites

Wiele rzeczy jest dodawanych cały czas nawet w wersji alpha. Tych zmian za dużo nie widać, bo ostatnie update'y wiązały się z bezpieczeństwem i optymalizacją. Zostały dodane konta ETS2MP, ekran logowania oraz ustawienia poprawiające wydajność. Może nie są to zbyt widoczne zmiany, ale bardzo istotne i to takie, które prędzej czy później trzeba byłoby wprowadzić. Sam system kont czy możliwość zmiany ustawień na pewno kosztowało devów sporo czasu i pracy. 

  • Upvote 1
 
Dołącz do jednej z najstarszych vs'ek | hvlogistyka.pl
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.