Jump to content

1800 Liraya Efsane Bilgisayar Toplama

Guest

Recommended Posts

Evet arkadaşlar 1050Ti'lerin 1200 lira olduğu bu dönemde (evet şaka gibi) 1050Ti gücünde ekran kartlı bir sistem önerisinde bulunacağım.

Kasa: Gigabyte GZ-F10 Kasa (Kasayı zevkinize göre alın ben 99 liralık fiyatı olduğu için bu kasayı koydum.)

Güç Kaynağı: Cooler Master 500W 120mm Fanlı PSU BULK RS500-PCARI3-BULK - 150 Lira

Harddisk: Western Digital Caviar Blue 1TB WD10EZEX - 210 Lira

Anakart: Gigabyte H81 1150 Pin Anakart  - 100 Lira

İşlemci: Intel Core i7 4790 - 500 Lira

Ekran Kartı: Zotac Amp! Edition Nvidia GeForce GTX 770 - 550 Lira

Ram: Kingston 8Gb 1600Mhz DDR3 L Ram - 200 Lira

Evet arkadaşlar toplam 1810 Lira yapıyor :) Bu fiyata daha iyisini toplarım diyen varsa hodri meydan bekliyorum :D

Not: O işlemci zaten kendi başına 1000 Lira diyenlerde olacaktır.Biraz piyasa araştırması yaparsanız bulursunuz :D 

Not: Ekran kartı eski driverlerla 1050Ti gücündedir.

Not: O işlemciye o anakart hakaret olmuş diyenlerde olacaktır bunun açıklamasınıda yapayım:

Arkadaşlar işlemci Non K olduğu için yani K ibaresi taşımadığı için H81 Chipset tercih ettim.Eğer K ibareli olsaydı başka anakart tercih ederdim. (K ibareli işlemcilerde hız aşırtma yapılabiliyor.)

Dip Not; 

1 ABD Doları =

4,88758553 Türk Lirası

Öncelikle Merhaba ;

> Öncelikle kasanın fiyatının bu kadar düşük olmasına karşıyım "zevkinize göre alın diye belirtmişsiniz" ancak sadece zevk değil içerideki hava döngüsü çok önemli ve doğrudan performansı etkiliyor arkadaşlar sistem topladıktan sonra çok ısınıyor dememeniz için hava akımı daha iyi olan biri kasa seçmenizi tavsiye ederim.

> Güç kaynağı açısından sıkıntı yaşamamak istemiyorsanız 80plus güç kaynağı kullanmanızı tavsiye ederim tabi fiyat biraz tuzlanacaktır ama herhangi bir elektrik kesintisinde sıkıntı yaşamamak istiyorsanız 80plus +1

> İşlemci konusuna gelirsek Böyle bir ekran kartı için i7'nin eski nesillerini kulanmaktansa yeni çıkan i3'lerden kullanmayı tercih ederim.

Bilmiyorum bana katılan olacak mıdır benim görüşlerim bunlar :D

Ayrıca son bir tavsiye dolar bu seviyedeyken bilgisayar toplamanızı önermem cebinizi yakabilir.

On 24.07.2018 at 7:26 PM, [G.Anatolia] HaneDan said:

Öncelikle Merhaba ;

> Öncelikle kasanın fiyatının bu kadar düşük olmasına karşıyım "zevkinize göre alın diye belirtmişsiniz" ancak sadece zevk değil içerideki hava döngüsü çok önemli ve doğrudan performansı etkiliyor arkadaşlar sistem topladıktan sonra çok ısınıyor dememeniz için hava akımı daha iyi olan biri kasa seçmenizi tavsiye ederim.

> Güç kaynağı açısından sıkıntı yaşamamak istemiyorsanız 80plus güç kaynağı kullanmanızı tavsiye ederim tabi fiyat biraz tuzlanacaktır ama herhangi bir elektrik kesintisinde sıkıntı yaşamamak istiyorsanız 80plus +1

> İşlemci konusuna gelirsek Böyle bir ekran kartı için i7'nin eski nesillerini kulanmaktansa yeni çıkan i3'lerden kullanmayı tercih ederim.

Bilmiyorum bana katılan olacak mıdır benim görüşlerim bunlar :D

Ayrıca son bir tavsiye dolar bu seviyedeyken bilgisayar toplamanızı önermem cebinizi yakabilir.

1- Aynen kasa konusu öyle ben ucuz olduğu için koydum bütçesini biraz daha arttırabilen arkadaşlar daha iyi bir kasa tercih edebilir :) Bu konuda hak veriyorum +1

2- Güç kaynağı konusuda öyle ama kaliteli +80 sertifikalı güç kaynakları epey pahalı.Ama Cooler Master yılların markası :) Sağlam kaliteli markadır.Sorun çıkaracağını sanmam.

3- Bu konuda maalesef size hak vermiyorum zaten i7 4790 i7 6700K'nın ensesinde bir işlemci.Yeni nesil i3 8100 tarzı işlemci almak yerine i7 4790 almak daha mantıklı olacaktır.Çünkü i7 4790'ın hem performansı iyi hemde 8 GB Ram'ler şuan en ucuz 400 liradan başlıyor.Anakartıda bu işin cabası ne yazık ki :) 

Edit: Sıfır alınmaz zaten hocam :D İkinci el alınmalı mutlaka.

Edit2: Yukardaki değişiklikleri yapmak için bi 400-500 lira daha gözden çıkarılmalı :D 

Merhaba,

Birkaç hususa değinmek istiyorum:

• Kasa alırken "Kasayı zevkinize göre alın, ben 99 liralık fiyatı olduğu için bu kasayı koydum." şeklinde bir öneri doğru değilidir. Şayet, Bir Bilgisayar bileşenlerinin en önemli parçalarında Bir'i de Kasa'dır. Kasa seçerken,

1.  Anakartınızın yapısına göre kasa seçmelisiniz.
  2. Kasanın içerisinde bulunan Fan sayısı'da bir hayli önemlidir. İdeal Fan sayısı, Güç kaynağındaki Fan haricinde minimum 2’dir.
  3. Aldığınız kasada dahili Güç Kaynağı bulunmadığından emin olmalısınız. Çünkü, dahili Güç Kaynaklarının çoğu belirtilen miktarda güç sağlayamazlar ve voltaj korumaları yoktur.
  4. Kasanın İç yapısı ve Büyüklüğü.
  5. Fan konumuna dikkat etmelisiniz. 
  6. Kasa'da bulunan HDD yuvasının kızaklı olmasına dikkat etmelisiniz.

7. Kasanın malzeme kalitesine dikkat etmelisiniz. Kasanın soğutma sistemine faydası açısından tercih edilmesi gereken Kasa tipleri, Alüminyum Kasalar'dır.

8. Son olarak, kendi zevkinizi de göz önünde bulundurmalısınız.

• 1050Tİ Model Ekran Kartı, 10 Serisi bir Ekran kartıdır. GTX 770 ise, 700 Serisi bir Ekran kartıdır. Aralarında, Notebook serileri haricinde - Yani "M" serileri haricinde. 2 Seri vardır. Bu neden ile, kıyaslanması doğru değildir. Her zaman, Güncel kalmanızı öneririm.

• Son olarak, DDR 3 Ram kullanmanız da bir Dezavantajdır. 

Özetle, Bir ürünü Bir defa alın, hakkı ile alın. Tavsiyemce, her zaman Çağa ayak uydurun ve Güncel kalın.

Saygılarımla.

Sincerely,
AdaBey

Former TruckersMP Game Moderator

Support of the Year 2018

Official Rules Official Turkish Rules | Support Ticket | Steam How to become a Game Moderator?

¯\_(ツ)_/¯

SometimesTheUglyTruthCanBeBeautiful

Nothing last forever.

On 24.07.2018 at 7:39 PM, HamitCanKilic said:

Böyle bir bilgisayarı toplamak tamamen ölü yatırım olarak adlandırabiliriz.

Dolar 4,88 iken niye böyle bir yorum yaptınız anlamadım hocam?

İşlemci zaten i7 6700K'ın ensesinde ekran kartıda eski driverler ile 1050Ti gücünde.

Cidden anlayamadım :) 

On 24.07.2018 at 7:41 PM, AdaBey said:

Merhaba,

Birkaç hususa değinmek istiyorum:

• Kasa alırken "Kasayı zevkinize göre alın, ben 99 liralık fiyatı olduğu için bu kasayı koydum." şeklinde bir öneri doğru değilidir. Şayet, Bir Bilgisayar bileşenlerinin en önemli parçalarında Bir'i de Kasa'dır. Kasa seçerken,

1.  Anakartınızın yapısına göre kasa seçmelisiniz.
  2. Kasanın içerisinde bulunan Fan sayısı'da bir hayli önemlidir. İdeal Fan sayısı, Güç kaynağındaki Fan haricinde minimum 2’dir.
  3. Aldığınız kasada dahili Güç Kaynağı bulunmadığından emin olmalısınız. Çünkü, dahili Güç Kaynaklarının çoğu belirtilen miktarda güç sağlayamazlar ve voltaj korumaları yoktur.
  4. Kasanın İç yapısı ve Büyüklüğü.
  5. Fan konumuna dikkat etmelisiniz. 
  6. Kasa'da bulunan HDD yuvasının kızaklı olmasına dikkat etmelisiniz.

7. Kasanın malzeme kalitesine dikkat etmelisiniz. Kasanın soğutma sistemine faydası açısından tercih edilmesi gereken Kasa tipleri, Alüminyum Kasalar'dır.

8. Son olarak, kendi zevkinizi de göz önünde bulundurmalısınız.

• 1050Tİ Model Ekran Kartı, 10 Serisi bir Ekran kartıdır. GTX 770 ise, 700 Serisi bir Ekran kartıdır. Aralarında, Notebook serileri haricinde - Yani "M" serileri haricinde. 2 Seri vardır. Bu neden ile, kıyaslanması doğru değildir. Her zaman, Güncel kalmanızı öneririm.

• Son olarak, DDR 3 Ram kullanmanız da bir Dezavantajdır. 

Özetle, Bir ürünü Bir defa alın, hakkı ile alın. Tavsiyemce, her zaman Çağa ayak uydurun ve Güncel kalın.

Saygılarımla.

Kasa konusunda haklısınız ama diğer düşünceleriniz için size katılmıyorum.

1-) Seriye değil performansa bakmak önemlidir :) (Bkz:HD serisi,GTX 7XX serisi,GTX 9XX serisi) Şayet eski nesil ekran kartlarının muadilleri güncel olarak hala mevcut.

2-) 8 GB DDR4 Ram fiyatları 400 liradan başlarken  DDR4 toplamanızı önermem.(Bkz:Dolar 4,88) 

3 hours ago, enestrcn7 said:

Ram: Kingston 8Gb 1600Mhz DDR3 L Ram - 200 Lira

Ayrıca önerdiğiniz RAM, notebook ram'ıdır. --- Buradan bakınız.

3 hours ago, enestrcn7 said:

Harddisk: 1 TB 3.5" 7200RPM Sata 3 Masaüstü Pc Hard Disk Sabit Disk - 150 Lira

Ben Bilgisayar ve Güvenlik Sistemleri ile uğraşıyorum ben bu fiyatta 7200 RPM 1 TB hard disk görmedim. 

Bilgisayar toplamak artık galeriye gidip galeriden sıfır araba almak gibi lüks oldu. Ondan olsun, bundan olsun vs... Bilgisayarda bunun gibidir işlemcisi i7 olsun, ekran kartı en az 6 GB olsun vs.. gibi. Ayrıca yazdığınız RAM 1600 Mhz yakında piyasada bulması zor olacak parçalardan biri olacaktır.

On 24.07.2018 at 7:52 PM, HamitCanKilic said:

^ Ayrıca önerdiğiniz RAM, notebook ram'ıdır.

Ben Bilgisayar ve Güvenlik Sistemleri ile uğraşıyorum ben bu fiyatta 7200 RPM 1 TB hard disk görmedim. 

Bilgisayar toplamak artık galeriye gidip galeriden sıfır araba almak gibi lüks oldu. Ondan olsun, bundan olsun vs... Bilgisayarda bunun gibidir işlemcisi i7 olsun, ekran kartı en az 6 GB olsun vs.. gibi. Ayrıca yazdığınız RAM 1600 Mhz yakında piyasada bulması zor olacak parçalardan biri olacaktır.

Notebook Ramı değil hocam eminim özelden atabilirim fotoğrafını :) 

HDD ucuz  sanırım yenilenmiş düzeltelim hocam :D geribildirimlerde yazmamışlar sıfırdır diye koydum bende .

Edit: Baktım şimdi ikinci elmiş. Düzeltiyorum hemen sıfırıyla.

ÇÖP (Arkadaşların dediği gibi boşa yatırım Uzun vadede çöp ayrıca 2 el gibi görünüyor yani parçaların sağlamlığı veya garantisi var mı belli değil )

On 24.07.2018 at 8:01 PM, HopeLife[17] said:

Ben bu sisteme sadece gülerim :D (Arkadaşların dediği gibi boşa yatırım)Uzun vadede çöp

Sebep nedir hocam?

23 hours ago, HamitCanKilic said:

Bu işlemciye 500 TL yazmışsınız ? Fiyatı bu olmayıp artık bu işlemciyi çok zor stoklarda bulunacağınıza emin olabilirsiniz.

Not: O işlemci zaten kendi başına 1000 Lira diyenlerde olacaktır.Biraz piyasa araştırması yaparsanız bulursunuz  

Yazımı görmediniz sanırım hocam? 

Edit: Yol paramı karşılayan olursa gidip alırım :D 

Parçalar eski ve uzun vadede bozulabilir ayrıca garantiside yok  gibi  gtx 770 le gtx 1050 ti karşılaştırmakta akıl karı değil yani

On 24.07.2018 at 8:04 PM, HopeLife[17] said:

Parçalar eski ve uzun vadede bozulabilir ayrıca garantiside yok  gibi  gtx 770 le gtx 1050 ti karşılaştırmakta akıl karı değil yani

Hahaha :D Hocam güldürdünüz.Kullanmayıpta & Benchmark testlerine bakmayıpta yorum atmak nedir ? :D 

Edit: Ram Cpu gibi parçalar kolay kolay bozulmaz.Anakart,ekran kartı v.b bozulabilir onuda sıfır olarak alabilirsiniz. (Hala sıfırları mevcut.)

Sizin cpuboss.com & gpuboss.com adlı sitelerin benchmark testlerine bakmanızı istiyorum

Gtx 770 le Gtx 1050 ti aynı safa koyan insan bana Benchmark diyor :D  En yenisi her zaman en iyisi olmuştur  4.nesil i7 takacağına  7 nesil i3 takarım daha iyi 

23 hours ago, HopeLife[17] said:

Gtx 770 le Gtx 1050 ti aynı safa koyan insan bana Benchmark diyor :D  En yenisi her zaman en iyisi olmuştur  4.nesil i7 takacağına  7 nesil i3 takarım daha iyi 

Aynen kardeşim sen i3 7100 tak git 1050Ti zar zor besleyen işlemci hahaha :D buna gülünür bak.

Ayrıca yazımı görmedin sanırım? GTX 770'in eski driverlerıyla 1050Ti gücünde olduğunu söyledim.

Bu arada Donanım Arşivi'ni fazla izleme :D 

Zar zor ? mu :D Böyle insanlara laf anlatılmaz hep kendi bildiğini okurlar bırakalım okusun  sonunda sen zararlı çıkacaksın söylemedi deme

On 24.07.2018 at 8:26 PM, HopeLife[17] said:

Zar zor ? mu :D Böyle insanlara laf anlatılmaz hep kendi bildiğini okurlar bırakalım okusun  sonunda sen zararlı çıkacaksın söylemedi deme

Evet kardeşim zar zor sen stock halde 1070 besleyebilen işlemci ile 1050Ti ucu ucuna besleyen 1060'ın yanından geçemeyen işlemciyi karşılaştırıyosun şuanda.

• Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.