Jump to content

Şanzıman oranlarını değiştirme[REHBER]

Recommended Posts

Çok Önemli: Sadece kendine güvenenler, oyunun sıkıcılığından kurtulup kendi yaptığını kullanmak isteyenler yapsın. Normal oyuncuların yapabileceği, yapsa bile seri bir şekilde kullanabileceği bir şey değil.

Önemli Not: Aşağıda anlatacaklarım bir mod kullanımı veya tanıtımı değildir. Tamamen oyun dosyaları ile oynayarak şanzıman oranlarını değiştirmek.

• İlk olarak "Belgelerim" klasörüne gidiniz.
  • "Euro Truck Simulator 2" klasörünü açınız.
  • "config.cfg" Dosyasını açınız ve "g_save_format" Değerini "2" yapınız. 
  • Ek olarak "g_developer" değerini de "1" yapabilirsiniz.
  • "g_console" Değerini de "1" yapmanızı öneriririm.
  • Bu işlemleri yaparken oyunun kapalı olmasına özen gösterin.

Şimdi: Eğer dosyaları kendiniz bulmak istiyorsanız aşağıda bahsedeceğim adımları gerçekleştirin. Eğer istemiyorsanız ben orijinal şanzıman dosyalarını yükleyeceğim. Onları indirebilirsiniz.

• Adım 1: Adresini vereceğim ".zip" uzantılı dosyayı indirin.
  • Adım 2: Oyunun bulunduğu klasöre gidin. (Çoğunuzda: Yerel Disk C:>Program Dosyaları (x86)>Steam>steamapps>common>Euro Truck Simulator 2)
  • Adım 3: Masaüstüne yeni bir klasör açın.
  • Adım 4: Adım 2'deki yolu izleyin. Daha sonra "def" adlı dosyayı açtığınız yeni klasöre kopyalayın.
  • Adım 5: http://www.mediafire.com/file/mhcwpcy8oq0arbl/scs_extractor.zip adresinden kopyaladığınız dosyayı parçalamaya yarayan dosyayı indirin.
  • Adım 6: İndirdiğiniz dosyayı masaüstünde açtığınız klasöre atın.
  • Adım 7: "def" dosyasını indirdiğiniz ".exe" uzantılı uygulamanın üstüne sürükleyin.
  • Adım 8: İşlemin bitmesini bekleyin. Bu işlem bilgisayarınızın gücüne bağlı olarak zaman alabilir.
  • Adım 9: Ortaya 2 tane dosya çıkacaktır: "custom" ve "def". "def" klasörüne giriniz. Daha sonra "vehicle">"truck">"(İstediğiniz aracın klasörü)">"transmission">"istediğiniz şanzıman"'ı kopyalayıp bir yere atınız.

Artık şanzımanınızın dosyasına eriştiniz. İçine girip oranları istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. 

Peki bu şanzıman dosyasını nasıl kullanacaksınız? Hemen anlatayım:

1. Belgelerim>Euro Truck Simulator 2 yolunu izleyin. Bu klasöre yeni bir klasör açın. İsmini istediğiniz bir şey yapabilirsiniz(Türkçe karakter, değişik karakterler olmaması şartı ile.). Ben "codes" yaptım. Mesela adınız "Özgür" ise "ozgur" yapabilirsiniz.
  2. Şanzımanınızın dosyasını bu açtığınız klasörün içine atın.
  3. Şanzımanını değiştireceğiniz tırı oyun içinden alın.
  4. Daha sonra "Save Edit" işleminden yararlanacağız. Kayıt dosyanızı açın. Ve bu işlemi yapacağınız tırı bulduktan sonra şanzıman kısmına şu kodu yazın: "/home/(açtığınız klasörün adı)/(şanzımanın dosyasının adı).sii" Bende "/home/codes/volvotrans.sii" şeklinde.
  5. Kayıt dosyasını kaydedin. Ve oyun içinden yükleyin. Fakat o da ne? Şaşırdınız demi? Şaşırmanıza gerek yok. Oyunu yeniden açın. "Sür" deyin. Eğer şanzıman hala eski şanzıman ise yeniden düzenlediğiniz kaydı yükleyin. Eğer olmuyorsa bana ulaşın.

Evet burada işlem bitiyor. Ama birkaç uyarım var:

• Asla başka bir araçtayken başka bir araca bu kodu uygulamayın. Kodu uyguladığınız araca geçmeye çalışırsanız ekranda "Crash" yazısı görürsünüz. Hangi araçtaysanız o araca uygulayın kodu. Uygulamak istediğiniz aracı alıp o araçtayken şanzımanı değiştirin.
  • Oyun açıkken şanzıman oranları değiştirilemez. Oyunu kapatıp ya da profilden çıkıp değiştirmeniz gerek.
  • Uyguladığınız araca orijinal şanzımanını takmak isterseniz "Crash" yiyeceksiniz. Fakat "Crash" yedikten sonra oyunu yeniden açarsanız bir sorun olmadan devam edersiniz orijinal şanzıman ile.
  • Eğer oranları oyun fiziklerinin ötesinde değiştirdiyseniz bir süre sonra "Crash" yiyebilirsiniz. 
  • Saçma sapan yerlerde (Garaj yöneticisinden tırın özelliklerine bakarken vb.) "Crash" yiyebilirsiniz. Dikkat edin.
  • Eğer şanzıman dosyasını değiştirirken yanlış bir şey yaparsanız "Crash" yiyebilirsiniz. Oranları değiştirirken çok dikkatli olun.

Aklıma gelenler şu anlık bu kadar. Eğer bir sorun olursa bana ulaşabilirsiniz. 

Unutmadan. Dosyaların adresi (İlla ki kendi tırınızın şanzımanını kullanmak zorunda değilsiniz. Takım olmasını isterseniz diye hepsini koyuyorum.): https://drive.google.com/open?id=1Qj8YU5mLnwQG8nV2-hjFCEnPUzG956_O

Videosunu da çekmeyi düşünüyorum. Anlamayan çok kişi olacaktır. Bu süre zarfında bana sorabilirsiniz.

Buraya kadar geldiğiniz için teşekkürler. Saygılarımla...

• 5 years later...
On 6/10/2018 at 7:06 PM, BrXEiZ said:

Çok Önemli: Sadece kendine güvenenler, oyunun sıkıcılığından kurtulup kendi yaptığını kullanmak isteyenler yapsın. Normal oyuncuların yapabileceği, yapsa bile seri bir şekilde kullanabileceği bir şey değil.

Önemli Not: Aşağıda anlatacaklarım bir mod kullanımı veya tanıtımı değildir. Tamamen oyun dosyaları ile oynayarak şanzıman oranlarını değiştirmek.

İlk olarak "Belgelerim" klasörüne gidiniz.

"Euro Truck Simulator 2" klasörünü açınız.

"config.cfg" Dosyasını açınız ve "g_save_format" Değerini "2" yapınız. 

Ek olarak "g_developer" değerini de "1" yapabilirsiniz.

"g_console" Değerini de "1" yapmanızı öneriririm.

Bu işlemleri yaparken oyunun kapalı olmasına özen gösterin.

Şimdi: Eğer dosyaları kendiniz bulmak istiyorsanız aşağıda bahsedeceğim adımları gerçekleştirin. Eğer istemiyorsanız ben orijinal şanzıman dosyalarını yükleyeceğim. Onları indirebilirsiniz.

Adım 1: Adresini vereceğim ".zip" uzantılı dosyayı indirin.

Adım 2: Oyunun bulunduğu klasöre gidin. (Çoğunuzda: Yerel Disk C:>Program Dosyaları (x86)>Steam>steamapps>common>Euro Truck Simulator 2)

Adım 3: Masaüstüne yeni bir klasör açın.

Adım 4: Adım 2'deki yolu izleyin. Daha sonra "def" adlı dosyayı açtığınız yeni klasöre kopyalayın.

Adım 5: http://www.mediafire.com/file/mhcwpcy8oq0arbl/scs_extractor.zip adresinden kopyaladığınız dosyayı parçalamaya yarayan dosyayı indirin.

Adım 6: İndirdiğiniz dosyayı masaüstünde açtığınız klasöre atın.

Adım 7: "def" dosyasını indirdiğiniz ".exe" uzantılı uygulamanın üstüne sürükleyin.

Adım 8: İşlemin bitmesini bekleyin. Bu işlem bilgisayarınızın gücüne bağlı olarak zaman alabilir.

Adım 9: Ortaya 2 tane dosya çıkacaktır: "custom" ve "def". "def" klasörüne giriniz. Daha sonra "vehicle">"truck">"(İstediğiniz aracın klasörü)">"transmission">"istediğiniz şanzıman"'ı kopyalayıp bir yere atınız.

Artık şanzımanınızın dosyasına eriştiniz. İçine girip oranları istediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. 

Peki bu şanzıman dosyasını nasıl kullanacaksınız? Hemen anlatayım:

Belgelerim>Euro Truck Simulator 2 yolunu izleyin. Bu klasöre yeni bir klasör açın. İsmini istediğiniz bir şey yapabilirsiniz(Türkçe karakter, değişik karakterler olmaması şartı ile.). Ben "codes" yaptım. Mesela adınız "Özgür" ise "ozgur" yapabilirsiniz.

Şanzımanınızın dosyasını bu açtığınız klasörün içine atın.

Şanzımanını değiştireceğiniz tırı oyun içinden alın.

Daha sonra "Save Edit" işleminden yararlanacağız. Kayıt dosyanızı açın. Ve bu işlemi yapacağınız tırı bulduktan sonra şanzıman kısmına şu kodu yazın: "/home/(açtığınız klasörün adı)/(şanzımanın dosyasının adı).sii" Bende "/home/codes/volvotrans.sii" şeklinde.

Kayıt dosyasını kaydedin. Ve oyun içinden yükleyin. Fakat o da ne? Şaşırdınız demi? Şaşırmanıza gerek yok. Oyunu yeniden açın. "Sür" deyin. Eğer şanzıman hala eski şanzıman ise yeniden düzenlediğiniz kaydı yükleyin. Eğer olmuyorsa bana ulaşın.

Evet burada işlem bitiyor. Ama birkaç uyarım var:

Asla başka bir araçtayken başka bir araca bu kodu uygulamayın. Kodu uyguladığınız araca geçmeye çalışırsanız ekranda "Crash" yazısı görürsünüz. Hangi araçtaysanız o araca uygulayın kodu. Uygulamak istediğiniz aracı alıp o araçtayken şanzımanı değiştirin.

Oyun açıkken şanzıman oranları değiştirilemez. Oyunu kapatıp ya da profilden çıkıp değiştirmeniz gerek.

Uyguladığınız araca orijinal şanzımanını takmak isterseniz "Crash" yiyeceksiniz. Fakat "Crash" yedikten sonra oyunu yeniden açarsanız bir sorun olmadan devam edersiniz orijinal şanzıman ile.

Eğer oranları oyun fiziklerinin ötesinde değiştirdiyseniz bir süre sonra "Crash" yiyebilirsiniz. 

Saçma sapan yerlerde (Garaj yöneticisinden tırın özelliklerine bakarken vb.) "Crash" yiyebilirsiniz. Dikkat edin.

Eğer şanzıman dosyasını değiştirirken yanlış bir şey yaparsanız "Crash" yiyebilirsiniz. Oranları değiştirirken çok dikkatli olun.

Aklıma gelenler şu anlık bu kadar. Eğer bir sorun olursa bana ulaşabilirsiniz. 

Unutmadan. Dosyaların adresi (İlla ki kendi tırınızın şanzımanını kullanmak zorunda değilsiniz. Takım olmasını isterseniz diye hepsini koyuyorum.): https://drive.google.com/open?id=1Qj8YU5mLnwQG8nV2-hjFCEnPUzG956_O

Videosunu da çekmeyi düşünüyorum. Anlamayan çok kişi olacaktır. Bu süre zarfında bana sorabilirsiniz.

Buraya kadar geldiğiniz için teşekkürler. Saygılarımla...

merhaba dediğniz her şeyi yaptım ama olmadı crash yiyorum direk yaklaşık 7 gündür buna kafa yoruyorum bulabildiğim tek türkçe kaynak sizinki bulduğum yabancı kaynakta sizin kadar ayrıntılı değil ve pek anlaşılmıyor size steamden arkadaş isteği gönderdim bana yazmışsınız biraz geç gördüm eğer ki buraya bakarsanız bana discord üzerinden ulaşırsanız çok sevinirim bora.x discord ismim bu burdan yazabilirsiniz şimdiden teşekkür ederim .