Jump to content
TR The Africa

TÜM FPS, PERFORMANS VE GENEL HATA SORUNLARININ ÇÖZÜMÜ

Recommended Posts

Merhaba,

 

Güçlü kartlarda bile şehir içlerinde 40 fps görebilmek mümkün oluyor. Buradaki neden şehir içerisinde aşırı fazla tır, dorse ve dokunun bulunmasıdır. Ayrıca serbest hareket ederek binlerce denklem oluşturur GPU yani ekran kartı dışında (ekran kartı metin içinde GPU olarak anılacak) ayrıca CPU yani işlemciyi de kullanır(işlemci metin içinde CPU olarak adlandırılacak). Burada pek de bir sorun yoktur. Çünkü ETS2 online oynamak için optimize edilmemiştir. TruckersMP bir moddur. Dolayısı ile şehir içlerinde düşük, şehir dışlarında yüksek fps almanız normaldir. Şehir içinde FPS düşüklüğü istemiyorsanız grafik ayarlarını kısabilirsiniz.

 

ILK BASAMAK : GPU DRIVER GÜNCELLEMESİ

Sürücüler her zaman optimizasyon içerir ve FPS bakımından artış sağlar. 1-2 aylık değil de 1-2 senelik eski driver rahatlıkla performans sorunu oluşturabilir. Özellikle de driver dosyaları zamanla bozulduysa.

AMD GPU Driver İndir (Automatically Detect seçeneği ile otomatik algılatabilirsiniz)

NVidia GPU Driver and Game Optimizer İndir

 

Buraya kadar sadece ekran kartı ile alakalı problemleri çözmüş olduk. Ancak şimdi gelelim Windows'un ek paketlerini yüklemeye. Bu paketler programların ve kodlamaların çalışması için zorunluluktur.

 

(Windows 10 Bunları Otomatik Yükler Vakit Kaybetmeyin)

NetFrameWork 4(+/-) Güncellemesi

C++ 2010 Güncellemesi

DirectX Güncellemesi

 

Yukarıdaki iki programda DLL, OCX ve çeşitli .NET/C hatalarını düzeltilmesinde yardımcı olacak.

 

Ayrıca anakart BIOS güncellemeleri ile çeşitli güvenlik ve performans sıkıntılarını da gidebilirsiniz. Bu %0.1 lik ihtimal ile işe yarar.

Ayrıca üreticinin BIOS güncelleme sayfasından Intel/AMD Chipset driver güncellemerini yapmayı da unutmayın.

 

PİNG'İM DÜŞÜK ANCAK LAGIM VAR

 

Bu problem sadece internet ile değil bilgisayar performansı ile de alakalıdır. Bilgisayar performansı oyunda LAGlı gibi ileri geri ışınlanmanıza sebep verir. Eğer donanımınız çok iyiyse anlık olarak net problemleri buna sebebiyet verebilir. Tab'da bulunan ping değeri her zaman güncellenmez ve ortalama bir değerdir. İlk seferde 1ms ikincide 99ms aldığınızda ping 99 değil 50 görünür.

 

DİSKDEN KAYNAKLANAN ANİ DROPLARI DİSK BİRLEŞTİRME İLE ÇÖZÜMLEYİN

 

İlk olarak indirin(official website) : Auslogics Disk Defrag Free

Daha sonra programı kurun kurulum esnasında size ek program kurumları önerecek. Decline diyerek bu önerileri reddedin. Daha sonra resimdeki gibi tüm diskleri seçin ve "Defrag" butonunun yanındaki ok işaretine basıp "Defrag & Optimize" diyerek diski birleştirin. Bu işlem tüm verileri sıralı şekilde yazar ve böylelikle disk fazladan tur atmaz böylece daha da hızlı çalışır. Eğer ETS dosyaları parçalanmış ise onları fiziksel olarak birleştirir ve böylelikle olası DROPlamalara eğer ki parçalanmadan kaynaklı ise kesin çözüm sunar.

 

RAM YETERSİZLİKLERİNİ YAZILIMSAL OLARAK BİR NEBZE DÜZELTMEK MÜMKÜN - Mem Reduct

 

Eğer ki 2-4 civarında RAM kullanıyorsanız RAM sınıra gelirse droplamalar başlar. 4GB RAM bulunan bir kişide bilgisayar 3400MB'den sonra SWAP olarak HDD kullanır böylelikle RAM yükünü azaltmak için DİSK kullanır ancak bu sistem genelde SSD disk içindir. HDD kullanılıyorsa HDD'yi ya aşırı yavaşlatır dolayısı ile DROP sokar, FPS düşürür ya da 10-20 saniye gibi süreler ile dondurur. Ancak RAM sıkıştırmasına gerek kalmadan bilgisayar sağlığı ile oynamadan RAM kullanımını azaltmak mümkün. Yanıt vermiyor hataları genelde disk ile alakalıdır. Buraya tıklayarak Mem Reduct indirin. Eğer RAM kullanımı %80 üzerine çıkarsa otomatik olarak RAM temizliği yapar ancak uygulamaları kapatmaz. İsterseniz oyun içerisinde yola çıkmadan önce programdaki butona tıklayarak RAM'i boşaltabilirsiniz. İsterseniz uygulama içerisindeki ayarlar ile tuş atayabilir ve tuş kombinasyonu ile RAM'i uygulama kapatmadan kullanımı düşürebilir oyuna fazladan RAM bırakabilirsiniz. Unutmayın : Grafik detayı arttıkça RAM kullanımı artar. Hem VRAM hem de RAM eş zamanlı artar. Yani grafikleri kısarak da ufak ufak RAM tasarrufu yapabilirsiniz. Hemen indirin Mem Reduct (official website)

 

YIRTILMALARI AZALTIN

 

Freesync, G-Sync hiç biri yoksa Vsync ile Hertz değerinize göre monitörü sabitleyerek yırtılmaları yok edebilirsiniz.

 

VİRÜS TARAMASI GERÇEKLEŞTİRİN

 

Comodo İnternet Security ile tüm virüslere karşı %100 koruma sağlayabilirsiniz (sandbox algoritması ile %100) Bazı virüsler ani CPU kullanarak oyununuzu probleme sokabilir.

 

Şimdilik bu kadar ileride konu daha da genişleyecek.

 

UYARI : HİÇ BİR ŞEKİLDE DRIVER GÜNCELLEME YAZILIMLARI KULLANMAYIN. BUNLAR TAMAMEN GEREKSIZ VE BILGISAYARI YAVAŞLATMADA LIDER YAZILIMLARDIR.

 

 

 

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest [K7V.] FURKAN KARTAL

aslında sizden dolayı bir sorun değil oyun ile alakalı bir durum malesef fps sorunu var ets2mp de teşekkürler.

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 06.06.2018 at 10:14 PM, Asl? said:

PİNG'İM DÜŞÜK ANCAK LAGIM VAR Bu sorun bende var ssd hardisk ve 8 gb ram 6x 3.30gh işlemci var 60 mbps 4.5g Turkcell internet kullanıyorum :D sorunum nedir ?

 

FPS 30'un altında ise eğer az da olsa ışınlanıyorsunuzdur. Şehir içlerinde durum daha da vahim. Ping iyi olsa bile işlemci, ekran kartı ya da depolama birimi darboğaza girdiğinde anlık droplar oluyor oyunda buda size ve çevrenizdekilere zarar.

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 minutes ago, ozgurgultekin06 said:

merhaba arkadaşlar lütfen yardım edin 3 aydır oyuna giremiyorum ne yaptıysam hata bu

expected: ver. 1.31..2.1s (rev.94cb72ec79d6) you have : ver. 1.30.2.8 hatası

Merhaba,

 

Lütfen bu konuya bir göz atın;

 

Saygılarımla,

XFMaster9666, TruckersMP Destek Ekibi

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...