Jump to content

[ÖNEMLİ] Çekici/Araç Modlama/Save Editing Hk.


i z m

Recommended Posts

Not: Aşağıda göreceğiniz "mod" olarak adlandırılan tüm işlemler "save editing" yöntemini de içermektedir.

 

Bu konu, tır veya araba için Euro Truck Simulator 2 veya American Truck Simulator 2 üzerinde modlama yapan tüm oyuncuların, TruckersMP platformunda oyuna girmeden önce kontrol etmesi gereken tüm durumları örnekleriyle birlikte incelemeleri için oluşturulmuştur. Aşağıda göreceğiz adımları modlama yaparken/yaptıktan sonra veya TruckersMP'ye giriş yapmadan önce tekrar tekrar gözden geçirip kullanacağınız çekicide herhangi bir ihlal mevcut olmadığından emin olunuz.

 

Çekiciler(Tırlar):

 

 • Çekiciniz üzerinde modlama yaparken bir slota iki farklı/aynı aksesuarı yerleştiremezsiniz. Bu duruma örnek olarak demire LED takıp aynı slot üzerinde, LED'in üzerine uyarı ışığı takamazsınız. Bunu yapmanız- yasaklanmanıza sebep olacaktır.
   
 • Uyarı ışıkları, sadece oyunun izin verdiği slotlarda ve sayıda kullanılmalıdır. Oyunun varsayılan slotlarından farklı yerlerde ve artı sayıda uyarı ışığı takmanız yasaktır. Bunu yapmanız- yasaklanmanıza sebep olacaktır.
   
 • Çekici üzerinde oyunun varsayılan halinde izin verilmeyen yerlere, izin verilmeyen parçaları takamazsınız. LED ışıklarını abartmamak ve yukarıda bahsedilen tek slot şartına uyum sağlamak şartıyla koruma demirine ve tavana yerleştirilen demirlere takılabilir. Bu kuralın ihlaline örnek olarak, alt koruma demirlerine uzun farlar takmanız gösterilebilir. Bunu yapmanız- yasaklanmanıza sebep olacaktır.
   
 • Çekici dışında bulunan aksesuar slotlarına, kabin aksesuarlarını takmanız yasaktır. Örneğin; direksiyon topuzu, kabin içi aksesuarı olarak kullanılan bardaklar veya flamaları çekici dışındaki herhangi bir slota takmayın. Bunu yapmanız- yasaklanmanıza sebep olacaktır.
   
 • Çekici dışında kullanabileceğiniz aksesuarları, kabin içinde kullanmanız yasaktır. Örneğin; uyarı ışıkları, LED ışıkları ve farları kabin içerisinde herhangi bir slota takamazsınız. Bunu yapmanız- yasaklanmanıza sebep olacaktır.
   
 • Çekiciye oyunun varsayılan olarak izin verdiği sayıdan daha fazla koruma demiri takamazsınız.(Might Griffin DLC paketinde bulunan koruma demirlerini dahil ederek toplamda 3 veya 4 koruma demiri takabilirsiniz) Bunu yapmanız- yasaklanmanıza sebep olacaktır. Önemli not: Çekici üzerinde tek bir slotta eğer iki farklı koruma demiri takarsanız, kalan iki boş slottan sadece bir tanesini tercih etmelisiniz. Bu tarz modlamalar abartılmadığı sürece serbesttir. Kısaca, tek bir slota iki demir takarsanız, geriye sadece tek bir demir ekleme hakkına sahipsiniz. 
   
 • Çekici üzerinde diğer tüm aksesuarları aynı slotta iki kez kullanamazsınız. Scania çekicisi üzerinde yapılan "renkli far" modlaması bu duruma dahildir. Kısaca, renkli farları kullanmanız yasaktır. Bunu yapmanız- yasaklanmanıza sebep olacaktır.
   
 • Çekicinin "hitbox" alanı, yani oyun üzerinde kapladığı fiziksel alana karşı herhangi bir değişim yapamazsınız. Bu durum, genellikle Hybrid olarak adlandırdığınız araçları modlarken dikkat etmeniz gereken en önemli husustur. Kısaca, "hitbox" olarak adlandırılan fiziksel alan üzerinde aşırı derecede değişim sağlayabilecek(burun, kanatlar, arka kısım gibi) modlamalardan kaçınmalısınız. Bu duruma aykırı bir modlama yapmanız- yasaklanmanıza sebep olabilir.

 

Arabalar(Scout/Skoda):

 

 • Aracınızda tekerler için modlama yaparken, modlama yöntemi ile eklediğiniz tekerin araca boyut olarak uygun olduğundan emin olmalısınız. Kısaca çok küçük ya da aşırı büyük AI/Çekici(Tır) tekerlerini eklemeyin. Bunu yapmanız- yasaklanmanıza sebep olabilir.
   
 • Aracınızda kullanacağınız kaplamanın herhangi bir DLC paketinden ya da çekici(tır) yükünden(dorse) alıntı olmaması gerekmektedir. Sadece oyunun varsayılan halinde mevcut olan kaplamaları kullanabilirsiniz. Bu durumun aksi şeklinde modlama yapmanız- yasaklanmanıza sebep olabilir.
   
 • Aracınız herhangi bir polis aksesuarını içeremez. Kısaca, polis tepe lambaları ve alt panjur ledlerini aracınıza takamazsınız. Bunu yapmanız- yasaklanmanıza sebep olabilir.
   
 • Yukarıda belirtilen kuralların hepsi- araba modlarken de geçerlidir. Bu kuralların herhangi birinin ihlali halinde, aynı şekilde- arabalar için de yasaklanmanıza sebep olabilir.

 

Yükler(Dorseler):
 

 • Cargo Mass değeri 1000'den aşağı olmamalıdır. Kısaca, oyun içerisinde azami 1 ton yük(dorse) modlayabilirsiniz. Bunun altındaki değerleri girmeniz, speedhack olarak algılanmanıza sebep olabileceği gibi, halihazırda modlama kuralları dahilinde yasaklanmanıza da sebep olabilir.
   
 • Yükünüzün(dorsenin) "hitbox" alanı, yani oyun üzerinde kapladığı fiziksel alana karşı herhangi bir değişim yapamazsınız. Bunu yapmanız- yasaklanmanıza sebep olabilir.
   
 • Yükünüz(dorseniz) altında takılı bulunan tekerleri değiştiremezsiniz. Bunu yapmanız- yasaklanmanıza sebep olabilir.
   
 • Yükünüze(dorsenize) uygulayacağınız kaplama herhangi bir çekici(tır) veya araçtan alıntı olmamalıdır. Bunu yapmanız- yasaklanmanıza sebep olabilir.
   
 • Yükünüz(dorseniz) üzerinde sadece sizin görebileceğiniz aksesuarların eklenmesi, boyamalar(tek renk) ve plaka haricinde, iki farklı çeşit yükün(dorsenin) kombinasyonu ile yaptığınız modlamalar- yasaklanmanıza sebep olabilir.
   

Sadece oyuncuya görünen aksesuarlar hakkında(eğer uygulanabilir ise):

 

 • Aşağıda belirtilen değişimleri çekici(tır) ve araba(scout/skoda) üzerinde uygulamanız yasaklanmanıza sebep olabilir.
  Şasi
  Dış Kabin
  İç Kabin
  Ses
  Tekerler
  Kaplama (Sadece çekici ve araba için geçerlidir)
  Motor
  Vites/Şanzıman
   
 • Kullandığınız çekici(tır) üzerinde, farları ve arka stop lambalarını kapatacak şekilde aksesuar eklemeleri yapamazsınız. Bunu yapmanız- yasaklanmanıza sebep olabilir.
   
 • .sii uzantılı dosyalar üzerinde hataya sebebiyet verebilecek uç düzenlemeler yapmanız- yasaklanmanıza sebep olabilir.
   

 

Yukarıda belirtilen durumlara aykırı herhangi bir mod kullanımı ya da modlama(save editing) gerçekleştirmeniz, platform üzerinde tespiti halinde yasaklanmanız ile sonuçlanacaktır. Lütfen yukarıda belirtilen listeye TruckersMP platformuna giriş yapmadan önce göz atın ve aykırı/kural ihlaline varan düzenlemeler mevcut ise kaldırın/düzeltin. 
Eğer emin olamıyorsanız, yeterli ekran görüntüsü edinmenizi ve düzenlemeler ile ilgili kısa bilgi içeren yazınızı eklemenizi takiben https://truckersmp.com/feedback bağlantısı üzerinden Feedback göndererek üst yönetimden detaylı bilgi alabilirsiniz.

 

 

Selamlar,

Uzun süredir özellikle Türk oyuncu kitlesinin aklında bulunan, yeni kural güncellemesi ile gelmiş Save Editing kurallarına dair örnekler yukarıda açıklamalarıyla birlikte belirtilmiştir. Aşağıda, @Forerunner tarafından konunun orijinal versiyonu İngilizce dil seçeneği ile belirtilmiştir. Çeviri şahsıma aittir ve durumu detaylı bir şekilde kavrayıp, sizlerde soru işareti bırakmamak adına çeviride eklemeler/değişimler yapılmıştır. 

 

Umarım hepinize yardımcı olur, keyifli ve güvenli sürüşler dilerim! :) 

 

Orijinal konu:

 

TruckersMP Kuralları:

 

 • Like 6
 • Thanks 3
 • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 • i z m pinned this topic

bir çok kişi bununla alakalı konular acıyorlardı detaylı bir açıklama olması güzel oldu artık kimsenin aklında soru işareti kalmadı sanırım inşallah kimse konu açmaz bununla alakalı :D

 • True Story 1

CPU : AMD Ryzen 5 2600X  GPU : MSI Geforce RTX 2060  MOTHERBOARD :  ASUS TUF B450-PLUS GAMING MEMORY : ADATA XPG  16GB (2x8GB) 3200Mhz  SSD :  CORSAIR 120GB  550MB - 500MB  SSD  : SAMSUNG 250GB 860 550MB - 520MB SSD  : ADATA 480GB SU630 520MB - 450MB  CASE : Cooler Master MasterBox MB511  PSU : Thermaltake Smart 700W 80+

Link to comment
Share on other sites

 • 4 weeks later...
 • 1 month later...
 • 2 weeks later...
 • 4 weeks later...
On 8/16/2018 at 8:29 AM, CALISKAN16 said:

Admin benim bir tarafı yanlış bulduğum nokta var.Araç kabin ışıkları çok iyi ışık vermiyor duydumki kodlar ile ışığı arttırabiliyorsun fakat ban sebebiymiş bunun ile ilgili bir düzenleme gelirse iyi olur karşı tarafı rahatsız etmicek kadar 1 kod fazlasını yazmak bence serbest olmalı kolay gelsin.

Bir fazlası olayı genellikle sonucu ihlaller ile sonuçlanıyor malesef. Bir başkası da bir kod fazlası diyebilir ve böyle devam eder... :)

Link to comment
Share on other sites

 • 2 months later...
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.