Jump to content

[REHBER] Sürüş Tüyoları


i z m

Recommended Posts

Herkese selam. Bu rehberde karşılaşabileceğiniz olumsuz durumlara karşı tüyolar göreceksiniz.

 

İÇERİK

1. NCZ Hilesi Kullananlar

2. Hatalı Yönde Seyredenler

3. Yol Kapatanlar / Engelleyenler

4. Benzin İstasyonları

5. Tampon Yapmak(Tailgating)

6. Laglı Oyuncular

7. Adminler / Oyun Moderatörleri

 

1. Durum: NCZ Hilesi Kullananlar

Spoiler

 

Eğer çekiciniz ile yolda seyrederken havada uçuşan çekiciler görmeye başladıysanız hızlı hareket etmeniz gerekiyor.

Eğer NCZ hilesi kullanan birisini gördüyseniz aynanızdan ve haritadan karşılıklığın olduğu bölgeyi tespit edin.

NCZ hilesi kullanan birisini gördüyseniz ya da havada uçuşan çekicileri fark ettiyseniz F1 ya da Pause tuşuna basın. Bunu yapmanız sizi dokunulmaz kılacak ve hile kullanan oyuncunun size herhangi bir şekilde etkisi olmayacak.

Oyuna yalnızca NCZ hilesi kullanan oyuncu bölgeden uzaklaştıktan sonra geri dönüş yapın.

 

 

2. Durum: Hatalı Yönde Seyredenler

Spoiler

 

Ek olarak, eğer hatalı yönde seyreden bir oyuncu gördünüz, hasar alacağınızı düşünüyorsunuz ve bu durumdan korkuyorsunuz. Bu durumla ilgili tüyoya geçelim.

Bu seçeneği sadece arkanızda başka bir oyuncu yokken uygulamaya özen gösterin.

Eğer ters şeritten size karşı gelen birisini gördüyseniz, frenlere asılın(Fren ayarını en sona almanızı tavsiye ederim.) ve F1 ya da Pause tuşuna basarak oyunu durdurun.

Bu durum ayrıca sizi dokunulmaz kılacaktır. Eğer şanslıysanız, ters yönde seyreden oyuncu size çarpsa bile sadece kendisi hasar alacaktır.

Lütfen bunu arkanızda hızla seyreden bir Skoda sürücüsü ya da başka bir oyuncu varken uygulamayın. Bunu yapmanız sizi içinde bulunduğunuz durumda haksız vaziyete düşürebilir ve oyuncular tarafından rapor edilebilirsiniz. 

 

 

3. Durum: Yol Kapatanlar / Engelleyenler

Spoiler

 

Maalesef platforn üzerinde birçok oyuncu yol kapatıyor veya diğer oyuncuları engelliyor. Bu durumda sizin için iki seçeneğim var.

Tam anlamıyla tavsiye edemeyeceğim seçenek: F7+Enter seçeneği. Bunu yaparak en yakın tamirhaneye ışınlanabilirsiniz. Ancak bu size paraya ve onca yolu geri gitmenize mal olacak.

Tavsiye edebileceğim seçenek: Menüye giriş yapın ve Kaydet/Yükle seçeneğine tıklayın, buradan Otomatik Kayıtları Göster seçeneğine tıklayın ve en son alınan Otomatik Kaydı seçin. Eğer şanslıysanız otomatik kayıt sıkışıklıktan önceki anı kaydetmiş olmalı, böylece geri döndüğünüzde bölgeden ayrılabilirsiniz.

Eğer trafiğin ortasında oyuna başlarsanız, daha önce alınmış olan kayıtları deneyin ancak dikkatli olun, geri dönüşü olmayacak.

 

 

4. Durum: Benzin İstasyonları

Spoiler

 

Sıkça benzinin bittiği olur. Özellikle de Calais-Duisburg arasında. Pekala, benzin istasyonuna çekip depoyu fullemeniz gerekiyor...

Peki sonra? Yola nasıl geri döneceksiniz? Hayır, bunu es geçelim ve daha mantıklı olan bir yol deneyelim. C-D arasında sürmeye başlamadan önce garaja gidin ya da yakın bir benzin istasyonuna uğrayarak deponuzu fulleyin.

Tam dolu depoyla üç kez Calais-Duisburg arası turlayabilirsiniz.

Böylece bu zor yolu denemek zorunda kalmayacaksınız: Benzin istasyonundan yola çıkış!

 

 

5. Durum: Tampon Yapmak(Tailgating)

Spoiler

 

Birçok oyuncu diğer oyunculara tampon yapmakta ve sıklıkla bunu yaparken önünüzde bulunan oyuncuda lag varsa ya da ani bir fren yapması gerekiyorsa vay halinize!

Ancak bu konu için de bir tüyo var. Eğer bir başka oyuncu size çok yaklaştıysa oyuncuya "Mesafeni koru!" yazabilirsiniz. Ayrıca aradaki mesafeyi açmaya özen göstermelisiniz.

Başka bir oyuncuyla aranızda bir Skoda kadar mesafe olması yeterlidir. Eğer fren konusunda kendinize güvenmiyorsanız bu mesafeyi 1,5 ya da 2 Skodaya kadar açabilirsiniz. 

Arkanızda hız yapmanız için size korna çalan oyuncular olacaktır, onları üstelemeyin. Yavaş sürmek ya da diğer oyuncuyla aranızdaki mesafeyi korumak banlanmanıza sebep olmaz- hal böyle olunca neden hasar alma riskine giresiniz ki?

 

 

6. Durum: Laglı Oyuncular
 

Spoiler

 

Laglı oyuncular oyunun bir parçası. Ancak bu oyuncularla kaza yapmadan nasıl başa çıkacağınızı bilmiyorsanız sizi böyle alalım. Aslında oldukça basit, sadece öndeki oyuncudan biraz daha yavaş sürmelisiniz.

Ayrıca dörtlüleri yakarak arkadan gelen oyuncuları uyarabilirsiniz. Buna ek olarak bir çekici kadar mesafe bırakmayı ihmal etmeyin, böylece oyuncu anlık olarak ileri-geri olarak tabir ettiğimiz ışınlanma durumunu yaşarsa mağdur olmazsınız. 

Oyuncuya yakın sürmeyin- bu hareketiniz %100 olasılıkla hasar ve kaza ile sonuçlanır ve yolun içine girersiniz, kısaca yolun bir parçası olma deyimini birincil elden tadarsınız. Tecrübeyle sabittir.

 

 

7. Durum: Adminler / Oyun Moderatörleri
 

Spoiler

 

Eğer Admin ya da diğer adıyla Oyun Moderatörü arkanızda seyrediyorsa muhtemelen hata yapmamak için gerileceksiniz. Bu durum için de bir tüyo var.

Öndeki oyuncuyla yeterli mesafeyi koruyun. Eğer admin size çok yakın sürüyorsa kendisine arada daha fazla mesafe bırakması için uyarıda bulunun.(Genellikle yeterli mesafede sürüş yapacaklardır.)

Trafik kurallarına uyun, levhalara dikkat edin, hızınızı koruyun...

Önünüzde bulunan oyuncuya çarpmamak için frenlere asılmanız gerekiyorsa korkmayın ve ne gerekiyorsa yapın. Ancak gereksiz bir şekilde fren yapıp arkadaki oyuncuları sınamanız 1 ile 7 gün arasında değişen bir ban cezasıyla sonuçlanabilir.

Adminleri sinirlendirmemeye özen gösterin, "selam admin", "fotoğraf çekinebilir miyiz?" gibi kelimelerle kendilerine ulaşmayın ya da sürekli olarak kornaya basmayın. Bu hareketler kick cezası ile sonuçlanabilir.

Eğer adminin hata yaptığını fark ederseniz kendisiyle konuşmaya çalışın. Eğer sizi umursamaz ise veya yaşadığınız durum gerçekten güç sonuçlar doğurduysa Feedback sistemini kullanabilirsiniz. Örneğin, adminlerin sinyallerini kullanmaması gibi.

Bir çok oyuncu adminleri C-D arasında solluyor ve banlanmıyor, bunun sebebi nedir diye sorabilirsiniz, bunun sebebi sollama manevrasını doğru yapmaları ve C-D yolunun boş olduğu zamanlarda bunu yapmalarıdır.

 

 

 

Dipnot: Bu rehberde bulunan bilgiler, @KmunBiene [GER] 'e Türkçe çevirisi şahsıma aittir. Rehberde bazı bölümleri kendi dilimize uyarlama amacıyla anlaşılır biçime dönüştürdüm ve öznel eklemelerde bulundum, bu yüzden sade bir çeviri söz konusu değildir. İlginize teşekkürler, umarım sizlere yardımcı olur. 

Saygılarımla, iyi eğlenceler! :) 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...
  • 8 months later...
  • 1 year later...
  • 5 months later...
  • 7 months later...

Bir oyuncu olarak tavsiyem lütfen virajlı yollarda yüksek hız yapmamaya dikkat edin, bu sayede ne siz ne yükünüz zarar görür ne de diğer oyunculara tehdit oluşturmazsınız. Ayrıca önündeki aracı yavaş olduğundan dolayı geçmek jsteyen arkadaşlar ilk önce yol çizgilerine dikkat etmelidir. Eğer yol çizgileri kesik kesikse uygun durumda sollama yapabilirsiniz. İkinci olarak karşıdan gelen araçları kontrol etmelisiniz. Bunu en verimli şekilde yapabilmeniz için oyun içi haritayı kullanmanızı tavsiye ederim. Üçüncü olarak çevre koşulları hususu önemlidir. Düz yollarda sollama yapmak kolaydır. Ancak virajlı yollarda sollama yapmak kaza riskini arttırır ki sollama yapacağınız için yavaşlamak yerine daha da hızlanacaksınız. Lütfen kötü durumların oluşmasını engellemek için virajlı ve tehlikeli yollarda sollama yapmayınız. Dördüncü olarak konvoy halindeki durum da önemlidir. Yani eğer önünüzdeki araç hızlanıyorsa sollama yapmayınız. Eğer sollama yapmaya kalkışırsanız ve geçmeye çalıştığınız araç da hızlanıyorsa 110 km/h hız limitiden dolayı öndeki aracı hemen veya asla sollayamayabilirsiniz. Ayrıca arkanızdan gelen araç da önemlidir. Her zaman bir gözünüz aynalarda olmalıdır. Eğer sizden önce arkanızdaki araç sollama yapıyorsa siz de onu engellememeli ve sürüşü tehlikeye atmamalısınız. Fark ettiyseniz tamamen gerçek hayatta da yapılması gerekilen şeylerdir bunlar. Gerçek hayatta bu tarz şeylerin tehlikeli durumlarda sonuçları çok ağır olabileceği gibi oyunda da hem sizin hem diğer oyuncuların eğlencesini bozabilir hem de durduk yere sizin veya başkasının ceza almasına sebep olabilir. 

Her zaman güvenli sürüş.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.