Jump to content
i z m

[REHBER] Kalabalık bölgelerde ne yapmalı?

Recommended Posts

 

 

yzX8z9.jpg


Davranış: Birinci ve en önemli konudan bahsetmek gerekirse, oyun içerisinde birbirinden farklı yaş gruplarında, düşünce yapılarında, kültür seviyelerinde ve ülkelerden oyuncular mevcut. Bunları göz önüne alarak hareketlerimizi yönlendirmemiz neredeyse mümkün değil, bu yüzden kendimize bir standart belirlemeli ve kısaca kendimizi bazı durumlarda frenlemeliyiz. Bunun en basit örneğini şu şekilde açıklayacak olursak, oyun içerisinde; Kendinize nasıl davranılmasını istiyorsanız, karşı tarafa da o şekilde davranın. 

 

cctv-logo-D5D8D6E4E2-seeklogo.com.png

 

CCTV: CCTV'nin dilimizdeki karşılığı kapalı devre kamera sistemidir. Bildiğimiz üzre, dünya haritasında bazı noktalarda trafik önemli derecede kalabalık, sıkışık ve hatta tıkanıklık derecesinde durma noktasına gelebiliyor. 10, belki de 15 dakika sonra Europoort bölgesinde mi olacaksınız? O halde buraya tıklayarak önemli noktalardaki, bizdeki tabiriyle MOBESE kameralarını izleyip anlık bilgi alabilir, kendinizi karşılaşmak üzre olduğunuz duruma hazırlayabilirsiniz.

 

 

pGLqEo.jpg

 

Oyuncu Şikayeti: Bu konuda birkaç şeye değinelim. Öncelikle bir oyuncuyu şikayet etmek istiyorsanız, elinizde açık kanıt olması gerekmektedir. Bu konuyu çözüme kavuşturduktan sonra, ihlali yapan oyuncu size ne kadar baskı kurarsa kursun, kişisel sakinlik ve nezaketin iplerini elinizden hiçbir zaman kaçırmayın, haklı iken haksız duruma düşmeyin ve bunun sadece bir oyun olduğunu unutmayın. Buradan truckersmp ana sayfasına girip, sağ üst köşe konumundaki "My Account" sekmesine tıkladıktan sonra "Reports" sekmesine tıklayarak gerekli kanıtlar ve açıklamanız ile oyuncu şikayeti oluşturabilirsiniz.

 

YOA2DE.jpg

 

Yasaklanma: Oyun içerisinde başka bir oyuncu sizin hakkınızda oyuncu şikayeti oluşturdu  ya da bir oyun görevlisi sizin kural ihlali yaptığınıza tanık oldu. Bu durum muhtemel yasaklanma ile sonuçlanır. Eğer size karşı uygulanan cezanın haksız olduğunu, durum hakkında yanlış anlaşılma olduğunu veya haklıyken haksız duruma düştüğünüzü düşünüyor iseniz bu durumu yetkililer ile görüşmeniz gerekmektedir. Buradan yasaklamanın kaldırılması için talepte bulunabilirsiniz. Ana sayfaya girdikten sonra "My Account", ardından "Appeal ban" sekmesine giriş yapmalı, saygı çerçevesinde gerekli talepte bulunmalısınız. Unutmayın, truckersmp ekibi de sizler ve bizler gibi birer insan. Hatalı kararlar alınabilir ya da farklı düşüncelere sahip olabilirsiniz.

Rotterdam/Europoort'a Yolculuk: Europoort'a yolculuk ederken dikkat etmeniz gereken birkaç husus mevcut. Biliyorsunuz ki oyunda bulunan, özellikle EU2'de en kalabalık bölgelerden birisi. Europoort'a yolculuk ederken aracınızın yakıtının yeterli olduğuna, hasarsız veya az hasarlı olduğuna(en fazla %10 civarı) dikkat etmenizi tavsiye ederim. %10'dan fazla hasarlı araçlar Europoort gibi dur-kalk yapılması gereken bölgelerde diğer oyunculara ve size tatsız anlar yaşatabilir. 

Europoort'a Giriş: Bir çok sorunun yaşandığı bölgeye geldik, peki şimdi ne yapacağız? Aslında durum basit, sadece kurallara uymalı, sabırlı olmalı ve diğer oyunculara karşı empati yaparak nezaket çerçevesinde ilerlemeliyiz. Karşıdan gelen bir araca yol vermek bunun en basit örneği. Atalarımızın da dediği gibi geç olsun güç olmasın.
Europoort'a giriş yaparken kullanabileceğiniz iki yol mevcut. Bunlardan birincisi girişten sonra sola dönmek, ikincisi ise direkt devam etmek ile. Bu iki yoldan herhangi birini kullanmak tamamen sizin tercihinize bağlı bir durumdur. Ancak yolun kalabalık olduğunu düşünürsek, direkt devam etmek sizin için çok daha mantıklı olacaktır. Ayrıca sola dönüp girişe devam etmekten daha hızlı ve rahat bir şekilde Europoort'a ulaşabilirsiniz.

 

250px-2004_Ford_CVPI.jpg

 

Araç Kamerası: Araç kamerası, Amerikan polislerinin Youtube üzerindeki kovalamaca videolarını izleyen arkadaşlara yabancı gelmeyecektir, kısaca Dashcam. Peki nedir bu Dashcam? Aslında bunu şu şekilde açığa kavuşturabiliriz. Dashcam, siz aracınız ile keyifli bir yolculuk yaparken, bu keyifli yolculuğu sabote etmek isteyen oyuncuları kayıt altına alacak yardımcımızdır. Bilgisayarınızın özelliklerine ve ekran kartınıza göre kullanabileceğiniz farklı programlar mevcuttur. Yolculuk boyunca video kaydında olmak size karşılaştığınız ihlalleri kayıt altına alma ve yönetim ekibine bildirme şansı tanır. İleride size karşı ya da başka oyunculara karşı oluşabilecek mağduriyetleri engellemenizi sağlar. Bunun için OBS, Bandicam, Camtasia Studio, Plays.tv ve Shadowplay(Sadece Nvidia GTX serisi ekran kartlarında mevcuttur) programlarını kullanabilirsiniz. 

 

20171213005336_1.jpg


Temel Tavsiyeler: Artık rehberimizin sonuna gelirken, hem sizin hem de diğer oyuncuların lehine sonuçlanacak, oyun kalitesini arttıracak ve yaşanması muhtemel sorunların önüne geçmenizi sağlayacak birkaç temel tavsiyeyi sıralayalım.

 • Gerekmedikçe uyarı ışıklarını gecikmeli alanlarda yakmayın, bu hem size hem de karşı tarafa faydalı olacaktır.

 

 • Eğer aracınızla kaza yaptınız, bir yere sıkıştınız veya motorunuz tamamen işlevsiz hale geldiyse hiç vakit kaybetmeden F7 tuşunu kullanarak en yakın tamirhaneye çekici yardımıyla gidin. Bunu yaparak diğer oyuncuları engellemenin önüne geçebilirsiniz. 
 • Eğer kaza yaparsanız öncelikle oyuncudan özür dilemeyi ihmal etmeyin, bu hem karşı tarafın size karşı olan tavrını yumuşatır, hem de iki taraf açısından empati yapmaya olanak sağlar. Ayrıca vakit kaybetmeden yolu açmaya çalışın ki diğer oyunculara da engel olmayın.
 • Eğer oyundan çıkış yapacaksanız, mümkün olan en uygun bölgede sağa çekin ve takiben çıkış yapın. Oyuna tekrar giriş yaptığınızda yolun ortasında başlamanız, arkadan gelecek olan diğer oyunculara karşı ciddi problem yaratacaktır.
 • Korna kullanımına özen gösterin. Önünüzdeki oyuncuya karşı bir veya birkaç kez korna çalabilir, sonrasında tepki vermesini bekleyebilirsiniz. Eğer size herhangi bir şekilde tepki vermezse ne kadar korna çalarsanız çalın yine aynı sonuçla karşılaşacak olmanızın bir sinyalidir. Kısaca düğün konvoyu tarzı bir kullanımda bulunmamanız hem sizin, hem de karşı tarafın kulak sağlığı ve oyun kalitesine katkı sağlar. :) 
 • Takip mesafesini mutlaka koruyun. Ani gelişen durumlarda fren yapabilecek kadar mesafede olduğunuza emin olun.
 • Oyun içerisinde herhangi bir yetkili gördüğünüzde peşine takılmak, çarpmak veya video/ekran görüntüsü alma yarışına girmek gibi bir davranışta bulunmayın. Eğer herhangi bir işlem yapıyorsa, yaptığı işlem bitene kadar sabırlı bir şekilde bekleyin. Sonuç olarak onların, sizin oyun kalitenizi arttırmak için zamanlarından gönüllü olarak fedakarlık ettiğini, onların da bir insan olduğunu unutmayın.
 • Aceleci davranmayın, gereksiz sollamalardan kaçının ve diğer oyuncuları tehlikeye atacak davranışları harekete dökmeyin.
 • Eğer yazılı iletişim yöntemini kullanmak zorunda kalırsanız mutlaka aracınızı uygun bir yerde durdurup öyle kullanmaya özen gösterin. Buna imkanınız yok ise 50 ile 55 kilometre hıza düşün ve yol ilerleyişini iyi takip edin ki kazaya sebebiyet vermeyin.
 • Bazen ikinci kamera açısını kullanmak(2 tuşu) size fazladan FPS kazandırır. Ayrıca F11 tuşuna basıp oyuncu isimlerini kapatarak fazladan FPS kazanabilirsiniz.(Genellikle 3-7 FPS)
 • Ülkeler arası geçiş yaptığınızda, doğru şeritte olduğunuza emin olun. Yavru vatan Kıbrıs'ta olduğu gibi, İngiltere'ye geçtiğinizde trafiğin sağdan aktığını, Avrupa'ya döndüğünüzde soldan aktığını aklınızdan çıkartmayın.
 • Tünellerde aracınızı park etmemeye, durmamaya özen göstermelisiniz.
 • Eğer normalden daha uzun yükler taşıyorsanız, ikinci kamera açısını kullanarak dönüşlerde arkanızdaki yükü iyi takip ederek açı almaya özen gösterin.
 • Her zaman GPS'in belirlediği rotadan gitmek zorunda değilsiniz. M tuşuna basarak haritadan isteğiniz doğrultusunda farklı rotaları takip edebilirsiniz.
 • Rotterdam, Calais, Paris, Duisburg ve Milano gibi şehirlerde yükleme süresi uzayabilir, bu yüzden çıkış yapacaksanız kazaya elverişsiz bölgelerde(no collide) oyundan çıkış yapmaya özen gösterin. Aksi halinde oyuna giriş yaptığınız anda bir başkasının oyununu istemeden de olsa sabote edebilirsiniz.


Kural değişimi: Kalabalık alanlarda gereksiz trafik yaratmak Kick ve Ban ile cezalandırılacaktır.

Dipnot: Bu rehberde bulunan bilgiler, @Kravatie 'ye, Türkçe çevirisi şahsıma aittir. Rehberde bazı bölümleri kendi dilimize uyarlama amacıyla anlaşılır biçime dönüştürdüm ve öznel eklemelerde bulundum, bu yüzden sade bir çeviri söz konusu değildir. İlginize teşekkürler, umarım sizlere yardımcı olur.

Saygılarımla, iyi eğlenceler! :) 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kalabalık bölgelere her zaman girmemekte fayda vardır. Sebepleri ise sistem gereksinimleri pek iyi olmayan oyunseverlerin oyunlarında oluşan kasma,donma diğer oyuncuları kötü yönde etkilemekle birlikte kazaya sebebiyet verirler girmek zorunda kalırsanız şeridiniz mümkün olduğunca çıkmamalı sollama yapmamalı sürekli kornaya basmak yerine sakince yolun açılmasını beklemek hem sizin hemde diğer oyuncular için en faydalı çözümdür. Umarım yardımcı olabilmişimdir. Eğlenceli oyunlar 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest TurkishCrew l Vurgun

Merhabalar sizlere tavsiyem kalabalık bölgelerde uyarı ışıklarınızı açmamanız araçınıza gereğinin den fazla ışık koymamanızı da tavsiye etmek istiyorum. Herkese Güzel sürüşler dilerim.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Bar0n_Nash0r

Lanetli 2 şehir ve yolları Calais Duisburg bunlara bulaşmayın yeter :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
 • Create New...