Jump to content
BurakAKSAKAL

[TR] TruckersMP Topluluğunun Rütbeleri

Recommended Posts

truckersmp-logo.png

 

Merhaba Sevgili Kamyoncular!

 

Muhtemelen çoğunuz topluluğumuzun yapısından, kimin sorumluluğu ne, perde arkasında neler var ve belki de daha fazla sebep. Her rütbenin açıklanacağı bu konuda TruckersMP'nin yapısıyla ilgili bilgileri okuyabilirsiniz.
TruckersMP personellerinin bir parçası olan herkesin, ücretlendirilmeden gönüllü bir iş yapması gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Bu anlamda, bu projeye boş zaman ayırdığımızı ve bazı süreçlerin biraz zaman alabileceği anlamına geliyor. Çünkü en iyi kaliteyi sağlayabilmek için doğru bir şekilde yapılması gerekiyor.

 

Her şeyden önce, rütbe yapılanmamız aşağıdaki gibidir:

 

TMP ranks.png

 

Bu bir tanıtım şeması değil, bağlantı (yönetim içi) şemasıdır.

Gördüğünüz gibi, oldukça karmaşık bir sistemimiz var. Şimdi ise ayrıntılara girme zamanı!

 


  • Üst Personel

 

role_Developer.png.400882d44cf35c9a69764

Geliştirici(Developer);

Modu geliştiren, yani çok oyunculu kod yazan (istemci / sunucu / diğerleri) veya web sayfasını geliştiren bir kişidir. Sunucuları ve/veya veritabanları ile ilgilenir. Aslında bu rütbe en önemlisidir, ancak bu tüm önemsiz şeyleri kontrol ettiği anlamına gelmez. Geliştirici, kendisi her şeye dikkat etmez.  Bu ekibin geri kalanının işidir. Geliştiricilere bir yasaktan, başvurunuzdan TruckersMP ekibine ya da ekibin geri kalanına başka bir şey hakkında yazmaya değmez. Bununla birlikte, oyunda garip bir böcek(bug) keşfettiğinizde veya web sitesinde, çökmelere veya garip durumlara neden olan ve oyunda henüz başkası tarafından fark edilmeyen sorunları keşfettiğinizde bunu onlara bildirebilirsiniz.⁠⁠⁠⁠ Ek olarak, bu kişiler Eklenti Ekibinin içeriğinin oyundaki uygulanmasından sorumludur.

 

1104870063_role_ProjectManager.png.a905f

Proje Yöneticisi(Project Manager);

Tüm personellerden ve tüm projelerin sorumlusudur. Proje yöneticisi geliştirici eşliğinde projenin hangi yönde seyredeceğini de göz önünde bulundurarak projenin geleceğini planlamakla yükümlüdür. Bu kişi; tüm ekip yöneticilerinin yanı sıra Topluluk ve Oyun Yöneticilerinden de doğrudan sorumludur. Proje Yöneticisi ayrıca, web sitesi veya yeni kurallar için; yeni özellikler ve projenin kendisiyle ilgili olarak topluluktan ve görevlilerden gelen bildirimleri dinler. Tüm takımların iyi çalıştığından ve projenin parlak bir geleceği olduğundan emin olurlar.

Desteklenen kişi, Yardım eli uzatan ve aynı şekilde ilgilenen ancak daha düşük sayıda karar verme yetkisine sahip olan Proje Yöneticisi Yardımcısı tarafından desteklenir.

 

927432954_role_HumanResources.png.9c8e45

İnsan Kaynakları(Human Resources);

İnsan Kaynakları Ekibimiz, Personellerimiz ile ilgili konuları içsel olarak ilgilenen sorumlu bir ekiptir. Disiplin oluşumu ile uğraşırken aynı zamanda takım içerisinde ki herhangi bir üye ile birlikte herhangi bir çıkarımı çözmek için buradalar. Ayrıca, işe alım, beceri ve genel işe alım aşamalarının izlenmesi, röportajların yapılması gibi konuları ele alan, üst düzey katılım ve offboard işlerinden sorumludurlar.

 

1910969404_role_CommunityManager.png.8c4

Topluluk Yöneticisi(Community Manager);

Bu kişiler toplum ve personel ekibi arasında iyi bağlantılar kurulmasından sorumludur. Oyuncuların iyi vakit geçirmelerini sağlamak için web sitesinde ki topluluk ile ilgili geri bildirim e-postalarına ([email protected]) cevap veriyorlar. Herhangi bir sorun ya da sorununuz varsa, her zaman onlarla iletişime geçebilirsiniz.

Size yardım etmek için ellerinden geleni yapacaklardır. Bu kişiler blog yazıları yazarak veya yukarıda belirtilen platformlarda duyurular yaparak yeni etkinlikler ve diğer haberler hakkında sizi bilgilendirirler. Topluluk Yöneticileri ayrıca olumlu bir atmosferden sorumludur.

Takım üyeleri ile ilgili bir problemin var ise, belirli yasaklanmalar veya genel olarak geri bildirim ile ilgili bir sorun varsa onlara başvurmalısınız. Ancak yasaklanma ile ilgili sorgulamaların aşağıda ki personel grubu olan "Oyun Yöneticisi(Game Manager)" tarafından ele alındığını unutmayın.

 

1628659145_role_GameManager.png.e8f11269

Oyun Yöneticisi(Game Manager);

Gözlemciler, denemeler ve hatta liderler olmaksızın takımda ki herkesten sorumludurlar. Bu rol, oyun kuralları, özel etkinliklerden ve geçici etkinlik kuralları ile ilgili resmi kuralların setinden sorumludur. Oyun Moderatörlerine güç kullanarak  suistimal edildiğinde veya onlar hakkında geri bildirim almanız durumunda Oyun Yöneticisi ile iletişime geçmelisiniz. Oyun Yöneticisi ayrıca yeni Oyun Moderatörlerinin işe alımlarından ve başka bir rolün Oyun Moderatörüne transferlerinden sorumludur. Kick veya yasaklanmadan, reddedilen bir rapor ya da oyun içi ile ilgili başka bir şeyden şikayetçi olmak istiyorsanız, Oyun Yöneticilerine sorarken kesinlikle doğru kişiler ile irtibat kuruyorsunuz!

 

1508050783_role_CommunityModeratorManage

Topluluk Moderatör Yöneticisi(Community Moderation Manager); 

Bu pozisyona sahip olan kişi tüm forum, Discord, Sosyal Medya(Facebook) ve toplum ile ilgili moderasyon sorunları ile uğraşmaktadır. Topluluk Moderatör Ekibi bu yöneticilerin kontrolü altındadır. Bu anlamda işe alımlar bu yöneticiler tarafından yönetilecektir. Forum, Discord ve Facebook grubunu yönetmeye yardımcı omak için uygun kişilerin işe alınmasını sağlamaktadırlar. Herhangi bir sorun olması halinde buna göre ele alınacak bir geri bildirim(feedback) bileti gönderebilirsiniz.

 

1014248593_role_SupportManager.png.902f9

Destek Yöneticisi(Support Manager); 

https://support.truckersmp.com/ adresindeki destek panelini(yardım masası/ HESK) kontrol eder. Bu Yönetici, bu forumun yardım bölümünü veya yukarıda sözü edilen HESK panelini kontrol ederek kullanıcıların yardım almalarını sağlar. Bir yönetici olarak, bu kişi işe alımlardan sorumludurlar. Yeni deneme destekçilerini işe almakta ve kişileri Tam Destek ekibine yükseltmekten sorumludur. TruckersMP Destek ekibi ile ilgili her hangi bir sorgunun kendisi tarafından ele alınması gerekmektedir. Gönderilen destek biletleri ile ilgili geri bildirim verme üzerinde çalışmaktadır. Her hangi bir sorunuz veya sorununuz var ise ona yazdığınızdan emin olun.

 

875064493_role_MediaManager.png.928a5b44

Medya Yöneticisi(Media Manager);

Bu rol, yeni içeriğin yapılmasını ve yayınlanmasını sağlayarak, tamamen Medya Ekibi personeli ile ilgilenmektedir. Örneğin; Videolar, Ekran görüntüleri veya benzer şeyler oluşturulur. Ek olarak, Medya Ekibi için işe alımlarını kontrol eder.

Resmi konvoy veya etkinlikler sırasında Medya Yöneticisi, ekibinin sosyal medya anılarını izlemek veya daha sonra başarılı bir etkinliği kutlamak için sahnede olduğundan emin olur.

 

926303131_role_TranslationManager(2).png

Çeviri Yöneticisi(Translation Manager);

Bu rol; çeviri takımının yönetilmesini içermektedir. Topluluk için yayınlanan her içeriğin farklı diller için yayınlandığından emin olur. Mesajlar, blog yazıları gibi duyurular farklı diller için kullanabilir olacak ve TruckersMP'de olan her değişiklikten haberiniz olacak. Bu kişi farklı dillerde çalışmayla ilgili deneyim sahibidir. Çevirilerle ilgili bir sorun olduğunda bu kişi ilgilenmektedir. 

 

597592415_role_EventManager.png.540a5d5d

Etkinlik Yöneticisi(Event Team Manager);

Bu kişi, kamu etkinlikleri ve personel-iç konvoyların organizasyonlarının yanı sıra yaratıcılık ile uğraşmak zorundadır. Bir olayla ilgili her şey onun tarafından ele alınır. Etkinlik takımının konvoy kontrol görevlerini düzgün bir şekilde yerine getirmesini sağlan. Son olarak, her şeyin çalıştığından emin olmak için Medya Yöneticisiyle ekiplerin görevlerini koordine eder.

 

1905567818_role_Add-OnManager(1).png.b53

Eklenti Geliştiricisi(Add-On Developer);

Bu Yönetici, açıkçası eklenti ekibinin sorumluluğundadır. Haritalama ve modifikasyon, gözden geçirilmesi ve kontrol edilmesi gerekenler onun ana sorumluluklarıdır. Mevcut şeylerin iyileştirilmesi de ana görevlerinden birisidir. Multiplayer'ın bir parçası olması gereken bir fikrin varsa, onunla iletişime geçebilirsiniz. Diğer tüm takımların yöneticisi olarak yeni kişilerin, TruckersMP'nin daha da iyi olmasına yardımcı olacak yeterliliğe sahip olmasını sağlamak için işe alım sürecini gözetler.
 


  • Personel

 

1071312553_role_GameModeratorLeader.png.

Oyun Moderatörü Ekip Lideri(Game Moderator Team Leader);

Bu kişiler, Oyun Moderatörleri ve Rapor Moderatörlerinden oluşan küçük bir alt kümeyi yöneterek yardımcı olur. Oyun Moderatör Ekip Lideri, aktiviteleri kontrol eder, ihtiyaç duyan herhangi bir bir Oyun Moderatörüne / Rapor Moderatörüne koçluk yapar, yardımda bulunur ya da ipuçları verir. Bu, esas olarak dahili bir çalışmayı içeren bir rütbe olduğu için, kimi zaman başka bir Oyun veya Proje Yöneticisi bulunmaması durumunda kurallar ile ilgili bir şey bilmek istemediğin sürece bu kişilere mesaj göndermemelisin.
 

1963681027_role_GameModeratorTrainer.png

Oyun Moderatörü Ekip Eğitmeni(Game Moderator Team Trainer);

Bu grup, eğitim programlarını yeni Oyun Moderatörlerimize(Stajyer) ders vermekle sorumludur. Oyun Moderatörünün görevlerine dayalı eğitim vermekteler, yeni Oyun Moderatörlerimizle(Stajyer) birlikte testler ve örnekler yapmaktalar ve çalışmalarının bir parçası olarak karşılaşabilecekleri gerçek durumlarla nasıl başa çıkacaklarını öğretmekteler. Yeni Oyun Moderatörlerine(Stajyer) eğitimlerini tamamladıktan sonra destek, öneri ve geri bildirimde bulunmalarını,kalite ve profesyonellik derecelerini değerlendirmek için günlük çalışmalarını takip ederler. Oyun Moderatörü Ekip Lider pozisyonuna benzer şekilde, bu rütbe çoğunlukla iç kaynaklıdır.

 

1713344466_role_GameModerator.png.6d5d14

Oyun Moderatörü(Game Moderator);

Oyuncuları sunucudan yasaklamaktan ve gerektiğinde atmaktan sorumludur. Bu rütbe, hem web sitesi hem de (muhtemelen daha heyecan verici) oyun içi bakış açısı ile ilgilenir. Bir rapor gözden geçirilip, sunucularımızı Trollerden(Oyunun akışını bozan oyunculardan) korur. Oyundaki rapor sistemimize ek olarak, ayrıca http://truckersmp.com/reports/create üzerinde de bir sistemimiz var. Kuralları ihlal eden oyuncular için bir video veya ekran görüntüsü gibi kanıtlarınızı gönderebilirsiniz. Web raporları, oyun yöneticisinin çalışmalarının önemli bir yönü olup, kesinlikle gözden geçirilmelidir. Ancak yüksek iş yükü nedeniyle, oldukça uzun bir zaman alabilir ve bu nedenle sabırlı olmanız anlamına gelir. 

 

1753152791_role_ReportModerator.png.1977

Rapor Moderatörü(Report Moderator);

Bu rütbe, web sitesinde bulunan raporları ve verilen yasaklar ile ilgili itirazları ele alır.Bu rütbeye sahip olan kişinin oyun içerisinde izinleri/yetkileri yoktur. Ancak web sitesi raporlarında yalnızca Oyun Yöneticisinin işinin nasıl olduğu hakkında fikir edinmek ve oyunda hangi durumların meydana gelebileceğini öğrenmek için çalışır. Bu konuda, oyun içi izinler alındıktan sonra kararların daha çabuk karşılanması için eğitim ve deneyim kazanılır. 

 

437601309_role_GameModeratorTrainee.png.

Stajyer(Trainee);

Oyun Moderatör ekibinin her yeni üyesinin geçmesi gereken yeni bir sıralamadır. Birkaç gün süren temel eğitim ve sağduyu testi bu rütbenin ana fikridir. Bir Stajyer ile ilgilenen Oyun Moderatörü Ekip Eğitmeni, tüm bilgilerini bu kişiye aktarmaktadır. Her soru ve sorgulama; Stajyerin web sitesi raporlarında çalışmaya başlamaya ve izin verildiğinde temyiz etmeye hazır olması için cevap verir.

 

1466544331_role_CommunityModerator.png.7

Topluluk Moderatörü(Community Moderator);

Günümüzde Forum, Discord ve resmi TruckersMP Facebook grubunda paylaşımlı bir moderasyon çalışmasını paylaştığı bir rütbedir. İhtiyaçlara bağlı olarak; herkesin kurallara bağlı kalmasını sağlamak için bu ana platformlardan birini ele almaktadır. Kural ihlali durumunda uygun cezalar verilir. Hangi ana konuya odaklandıklarına bakılmaksızın, raporlamak için uygun olan bir şeyin var ise bu kişiler ile iletişime geçebilirsin. Lütfen bunu yaparken yeterli kanıtınız olduğundan emin olun.

Herhangi bir özel izinleri olmadığı için onlara yasaklama veya temyiz ile ilgili herhangi bir şey hakkında soru sormak anlamsızdır.

 

1759196039_role_SupportStaff.png.0d0ebef

Destek Ekibi(Support Team);

Bu kişiler, acilen ihtiyaç duyan kullanıcılara  teknik destek sağladıkları için ekip içinde çok önemli bir rol oynar. Deneme Desteği olarak başlayan kişi, hem forumda hem de HESK panelinde https://truckersmp.com/support adresinde insanlara yardımcı olur. Başlatıcıya giriş yapamıyorsan, bir bağlantı hatasıyla karşılaşırsan veya başka teknik zorluklarla karşılaşırsan bir geri bildirim(feedback) gönderebilirsin. En kısa sürede sana yardımcı olacaklardır.

 

884450324_role_SupportTrainee.png.4c5e31

Stajyer Destek(Support Trainee);

Her yeni stajyer destek personeli, profesyonelliğin nasıl sürdürüleceği ve gelecekteki görevlerini Deneme ve Tam Destek ekip üyesi olarak nasıl düzgün bir şekilde yapılacağı hakkında bilgi edinmek için bu rütbeden geçmek zorundadır. Eğitim dönemleri Destek Yöneticileri tarafından izlenecek ve yönetilecektir.

 

role_Translator.png.406b1eb540bc3578b29f

Çevirmen(Translator);

Çevirmen rütbesi, topluluğa sunulan yazıların çevirisinden sorumludur. Topluluğun, TruckersMP'de neler olduğunu anladığından emin olurlar! Bu kişiler konuştukları dillerde uzmandırlar ve topluluğa yardımcı olmak için Çeviri Yöneticilerinin yönetiminde çalışırlar. Direkt olarak onların işlerini göremeyebilirsiniz ancak onlar her zaman bir şeyleri çevirmekle meşguldürler.

 

357802083_role_TrialTranslator.png.0ab94

Deneme Çevirmen(Trial Translator);

Bu rütbe, Çeviri Ekibinin her yeni üyesinin eğitim döneminde becerilerini geliştirmek için sahip olacağı rütbedir. Tüm çalışmaları topluluğa paylaşılıncaya kadar her çevirinin kalitesini sağlamak için Çeviri Yöneticileri tarafından izlenir.

 

1504089726_role_MediaTeam.png.c9714181db

Medya Ekibi(Media Team); 

Sosyal medyada yeni içerikler (Twitter, Facebook, Youtube ve Twitch), gibi bir çok şeyi organize eden kişilerden oluşmaktadır. Resmi bir konvoy veya etkinlik sırasında, daha sonra kamuoyuna sunmak için uygun çekimlerin yapıldığından emin olurlar. Video düzenleme, Photoshop veya medya ile ilgili başka becerilerini konusunda uzmansanız, çalışmalarını desteklemek için kreasyonlarınızı göndermenizi kesinlikle öneririz.

 

1523332175_role_EventTeam.png.02ca504032

Etkinlik Ekibi(Event Team);

Resmi etkinliklere katılan oyunculara rehberlik ederek, etkinliklerimizin sorunsuz ve verimli şekilde yürümesini sağlamaktadır. Ayrıca, bu etkinliklerde ilk planlama ile yardımcı olurlar. Kaydetme ve bazen polis arabasını sürmenin ayrıcalığını içeren konvoy kontrolü olmak, bu takımın başka bir görevidir. Etkinlik planlama becerileri her zaman gereklidir ve bu anlamda, bu kişiler çok şey bilir ve gerektiğinde sana  yardımcı olabilir.

 

2045080928_role_Add-OnTeam(1).png.d989d0

Eklenti Ekibi(Add-On Team);

İlgili Yönetici ile aynı şeyi yapar. Haritalama ve modifikasyon önemli bir özelliktir ve bu takımın çalışmasıdır. Bu anlamda topluluğa oyun deneyimini geliştirmek için inanılmaz kreasyonlar sağlarlar.

 


 

role_Members.png.c12e7a5533b98ab288a5b14

Oyuncu(Member); bizim modumuzu kullanan ve giriş yaparken kabul etmesi gereken kurallara bağlı bir kişidir. Kısacası, bu sizsiniz!

 

Ekip yapımızın işleyişi hakkında sorularınız varsa, bu konu altından sormaktan çekinmeyin. Ancak, bu konuya övgüler getiren gereksiz yorumların bu genel bakışa ve herhangi bir değere katkıda bulunmadığı için kaldırılacağını unutmayın. Teşekkürler.

 


Saygılarımızla
TruckersMP Takımı

*ALINTI OLMADAN PAYLAŞIM KESİNLİKLE YASAKTIR.

Çeviri : @BurakAKSAKAL & @Snap Dragon

Orijinal Konu Sahibi: @Anriandor

 

 

Edited by Snap Dragon
Updated new team rank images & added Support Trainee and Trial Translator rank descriptions.
  • Like 4
  • Thanks 3
  • Upvote 11

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Specialized

Pardon farklı bir konuyla karıştırmışım bende anladım şimdi :D @BurakAKSAKAL

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest Specialized

Eyvallah saolasın =)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest AloneKiller

Fotoğrafa göre üyelerin direk admin olma ihtimali varmı ?

Edited by AloneKiller
//quote deleted

Share this post


Link to post
Share on other sites
53 minutes ago, [UluTurk] Dogukan 21 said:

Fotoğrafa göre üyelerin direk admin olma ihtimali varmı ?

Sanıyorum ki yukarıdaki şema hangi kullanıcı grubunun hangi gruplarla alâkadar olduğunu gösteriyor. Admin olabilmek için öncelikle moderatör veya destek ekibine girmeniz, topluluğu tanımanız gerekiyor.

Edited by DesertEagle26

Share this post


Link to post
Share on other sites
8 minutes ago, DesertEagle26 said:

Sanıyorum ki yukarıdaki şema hangi kullanıcı grubunun hangi gruplarla alâkadar olduğunu gösteriyor. Admin olabilmek için öncelikle moderatör veya destek ekibine girmeniz, topluluğu tanımanız gerekiyor.

Dikkatli bakarsan şema ''Members''tan ''Game Admin'' olma şansında olduğunu gösteriyor.

 

@[UluTurk] Dogukan 21 Var ama çok zor.

Edited by HamitCanKilic / 24]

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest UYGAROZTEMUR
18 hours ago, HamitCanKilic / 24] said:

Dikkatli bakarsan şema ''Members''tan ''Game Admin'' olma şansında olduğunu gösteriyor.

 

@[UluTurk] Dogukan 21 Var ama çok zor.

Bir çok adminin profiline bakarsanız normal üyeden support moderatör gibi yetkilerle başlamış.Direk admin olmak zor. :)  @[UluTurk] Dogukan 21

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...