Jump to content

Yaygın Problemler / Sorunlar by gwait

Guest

Recommended Posts

Common Problems / Yaygın Problemler 

1- How do I find the correct and valid game directory? /  Oyun dosyalarının yerini nasıl bulabilirim? 

Spoiler

Adım 1 )

Steam > Kütüphane > ETS2  ve ATS'ye sağ tıklayarak ''Özellikler' e '' tıklayınız.

Adım 2)

'' Oyun Dosyaları '' bölümünde '' Oyun Dosyalarına Göz At '' butonuna tıklayınız.

Adım 3)

Açılan sayfanın adresini kopyalayınız.

2- I launched multiplayer, but singleplayer starts / TruckersMP'nin çalıştırılmasına rağmen Singleplayer başlatıldı. Ne yapmam gerekiyor?

Spoiler

Çözüm 1) 

TruckersMP'nin launcherını çalıştırdığınızda emin olunuz.

Çözüm 2)

Herhangi bir beta programını kullanmadığınızdan emin olunuz. Steam > Kütüphane > ETS2/ATS > Özellikler > Betalar yolundan '' Herhangi bir beta programına katılma '' seçeneğini işaretleyiniz. 

Çözüm 3)

Yönetici olarak çalıştırdığınızdan emin olunuz. Bunun için TruckersMP'ye sağ tıklayarak yönetici olarak çalıştırabilirsiniz.

Çözüm 4)

TruckersMP'nin son versiyonunu kullandığınızdan emin olunuz.

3- I keep getting 'Unsupported Version detected' message / Unsupported Game Version hatasını nasıl çözebilirim?

Spoiler

Çözüm 1)

Adım 1 )

Steam > Kütüphane > ETS2  ve ATS'ye sağ tıklayarak ''Özellikler' e '' tıklayınız.

Adım 2)

Betalar butonuna tıklayınız.

Adım 3)

TruckersMP'nin desteklediği sürümü seçtiğinizden emin olunuz. Bunun için bu konuyu inceleyiniz: https://forum.truckersmp.com/index.php?/forum/12-development-announcements/ ) 

Adım 4)

Seçmiş olduğunuz beta programının Steam tarafından indirilmesi işlemini bekleyiniz.

Çözüm 2 )

TruckersMP geliştiricilerinin tarafından Euro Truck Simulator 2'nin son versiyonunu destekleyecek MP versiyonunun kullanıcılara sunulmasını bekleyiniz.

4- No jobs available for me / İş çıkmama sorununu nasıl çözerim?

Spoiler

Kendinizi ait tırınız yoksa;

Adım 1)

Belgelerim > ETS2 yada ATS > Config.cfg dosyasını Not Defteri ile açınız.

Adım 2) 

Alttaki komutları değiştiriniz : g_console to 1 ve g_developer to 1

Kolay bir şekilde bulmak için CTRL + F fonksiyonunu kullanabilirsiniz.

Adım 3)

Oyuna giriş yapınız ve konsolu açınız ve g_force_economy_reset 1 komutunu yazınız. 

Adım 4)

Çıkış yapınız ve tekrar profilini yükleyiniz.

( Bu kalıcı bir çözüm değildir. Bu durum tekrarlandığı zaman üçüncü ve dördüncü adımı tekrar yapmanız gerekmektedir.)

Kendinize ait tırınız varsa; 

Çözüm 1 ) Park alanında dinleniniz.

Çözüm 2) Garajlarınız arasında gidiş-geliş yapınız.

Çözüm 3) F7 ile servise geçiş yapabilirsiniz.

Çözüm 4) Feribotları kullanarak geçiş yapınız. 

5- 'Your Client protocol version does not match with server' message / 'Your Client protocol version does not match with server' problemini nasıl çözerim?

Spoiler

www.truckersmp.com adresinden TruckersMP'nin son versiyonunu indirmeniz gerekmektedir.

6-  When I try to download multiplayer, it says that my profile is private or that I don't own the game. / TruckersMP'yi indirirken '' Profiliniz gizli durumdadır yada bu oyuna sahip değilsiniz. '' hatasını alıyorum. Nasıl çözebilirim? 

Spoiler

Çözüm 1) Steam hesabınızda ATS ve ETS2'ye sahip olmanız gerekmektedir. ( Aile paylaşımı çalışmamaktadır. )

ETS2 için: http://store.steampowered.com/app/227300/

ATS için :   http://store.steampowered.com/app/270880/

Çözüm 2) En az 2 saat Singleplayer olarak oynamanız gerekmektedir.

Çözüm 3) Hesabınızın herkese açık olması gerekmektedir.

7-  I get 'Incorrect login' message when I try to log in / Giriş yaparken '' Hatalı Giriş '' mesajını alıyorum. Ne yapmam gerekiyor?

Spoiler

Çözüm 1)

Tarayıcınızın geçmişini ve çerezleri siliniz.

Çözüm 2)

TruckersMP üzerinden oluşturmuş olduğunuz üyeliğin bağlı bulunduğu Steam hesabını bilgisayarınız üzerinden giriş yapınız.

Çözüm 3)

Dil bölümünden doğru dile uygun karakter kullandığınızdan emin olunuz.

Çözüm 4)

Tarayıcınızda herhangi bir eklenti ve script bulundurmayınız.

Çözüm 5)

Farklı veya modifiye edilmemiş bir tarayıcı ile giriş yapmayı deneyiniz.

Çözüm 6)

Herhangi bir özel karakter kullanmadığınızdan emin olunuz.

Çözüm 7)

Incognito Mode' nda giriş yapmayı deneyiniz.

8- 'Incorrect version of mod' message /  'Incorrect version of mod' sorununu nasıl çözerim?

Spoiler

www.truckersmp.com adresinden TruckersMP'nin son versiyonunu indiriniz.

9- My hired drivers are not working any more after playing Multiplayer / Multiplayer oynarken işçilerim çalışmıyor. Nasıl çözerim?

Spoiler

Çözüm 1) 

Size ait olan tırlar arasında geçiş yapınız ve sonra kullanmak istediğiniz tıra geri dönünüz.

Çözüm 2)

İşçileri atıp sonra tekrar işe alınız. Eğer fazla miktarda işçiniz varsa denemeyiniz.

Çözüm 3)

MP ve SP için ayrı 2 tane save oluşturunuz.

10- 'Game changed detected!' message every time I launch the game / '' Oyunda Değişiklik Tespit Edildi '' mesajı ile karşılaşıyorum. Nasıl çözerim?

Spoiler

Çözüm 1)

Tüm modları devre dışı bırakınız. ( Modlar, TruckersMP üzerinde çalışmamaktadır.)

Çözüm 2)

Oyunu kaydediniz. Eğer ekonominizi resetlediyseniz oyununuzu kaydederek komutu 0 haline getirebilirsiniz.

Çözüm 3)

Manuel olarak komutu değiştirmek istiyorsanız oyuna giriş yapınız ve konsol üzerinden g_force_economy_reset 0 yazınız.

11- 'Invalid email or password' when I try to sign in / Giriş sırasında ' Invalid Email and Password '' hatası alıyorum. Nasıl çözebilirim?

Spoiler

Çözüm 1)

Steam hesabınızın sahip olduğu TruckersMP hesabı ile giriş yapmayı deneyiniz.

Çözüm 2) 

Başka bir mail adresi ile giriş yapmayı deneyiniz. Yahoo, Gmail, Hotmail gibi...

Çözüm 3)

Mail adresinizi ve şifrenizi doğru bir şekilde yazdığınızdan emin olunuz. Bunun için Not Defteri oluşturarak mail ve şifrenizi CTRL+C ve CTRL+V ile yazarak giriş yapmayı deneyiniz.

12- Trying to install Multiplayer for ETS2, but the installer asks for ATS directory path (or vice versa) /  ETS2 için TruckersMP 'yi kurarken ATS 'nin dosya yerini sorguluyor. Bunu nasıl çözebilirim?

Spoiler

Kurulum sırasında bunun için bir sekme bulunmaktadır. Eğer ATS ve ETS2 varsa her ikisini, sadece ATS veya ETS2 varsa sahip olduğunuz oyunu seçiniz. Her ikisini seçtikten sonra tekrardan değişiklik yapamazsınız. Yeniden kurulum yapmanız gerekmektedir.

13-  Unable to go faster than 90km/h or 110km/h (Oyunda 90 veya 110 KM hız sınırını geçemiyorum. Bu sorunu nasıl çözebilirim?

Spoiler

90 KM hız sınırı varsa;

Oyun ayarlarında hız sınırını kaldırınız.

WOT üzerinden iş almış olabilirsiniz.

110 KM hız sınırı varsa;

Hız sınırı olan sunucuya bağlanmış olabilirsiniz.

14- I have tried to reset my password but the email did not arrive./ Şifremi sıfırlamayı denedim ama herhangi bir mail gelmedi.Nasıl çözebilirim?

Spoiler

Çözüm 1) Mesaj kutunuzun Spam/ Çöp bölümünü kontrol ediniz.

Çözüm 2)http://truckersmp.com/support adresinden ticket oluşturunuz.

15- My game crashes (FATAL ERROR) / Oyunum hata alıyor. Nasıl çözebilirim?

Spoiler

Yönetici olarak çalıştırınız.

Oyun dosyalarını doğrulayınız. Daha fazla bilgi için tıklayınız: https://support.steampowered.com/kb_article.php?ref=2037-QEUH-3335

Belgelerim > ETS2 yada ATS > Config.cfg dosyasını silerek tekrar oyuna giriş yapmayı deneyiniz.

Oyunu Directx 64 BIT olarak başlatınız. Daha fazla bilgi için tıklayınız : https://forum.truckersmp.com/index.php?/profile/495-rested/&status=38604&type=status

16- My game freezes / Oyunum donuyor. Çözümü nedir ?

Spoiler

Tüm araçların yüklenmesini beklemeniz gerekiyor. Daha sonra donma sorunu olmayacaktır.

Common Questions / Yaygın Sorular

1- How do I change my in-game name? / Kullanıcı adımı nasıl değiştirebilirim?

Spoiler

https://truckersmp.com/profile/settings adresine giriş yapınız.

'Account Settings' tıklayınız.

'Username' yi tercihinize göre değiştiriniz.

Şifrenizi yazarak güncellemeyi doğrulayınız.

' Save' butonu ile kaydediniz.

2- How do I change my in-game picture? / Avatarımı nasıl değiştiririm?

Spoiler

Oyun içerisinde yer alan avatarınız Steam hesabınızda yer alan avatar ile aynıdr.

Steam profilinize giriş yapınız.

' Edit Profile ' butonuna tıklayınız.

Avatarınızı seçiniz ve kaydediniz.

3-Is it possible for me to obtain MP Server Files? / MP server dosyalarını alabilir miyim?

Spoiler

Hayır. MP sunucu dosyaları herhangi bir kullanıcıya verilmemektedir.

4- I try to join Multiplayer but it says that I'm banned / TruckersMP sunucularına bağlanırken cezalı olduğum söyleniyor. Ne yapmam gerekiyor?

Spoiler

Bu sizin cezalı olduğunuzu göstermektedir. Bu yüzden www.truckersmp.com adresine giriş yaparak ceza itirazı yapmanız gerekmektedir. Daha sonra adminler tarafından incelenerek cezanız yeniden incelenecektir. 

Konuyu buradan inceleyebilirsiniz: 

5-  Can I be an admin for Multiplayer? / Nasıl admin olabilirim?

Konunun ingilizce versiyonu @gwait tarafından oluşturulmuştur.

Çeviri @LIGHTOFGOD tarafından yapılmıştır. 

Edited by LIGHTOFGOD
IT WILL BE TRANSLATED FROM ENGLISH TO TURKISH ON 16.04.2016

• Guest pinned this topic
  • 8 months later...

Emeğinize sağlık, çeviri için teşekkürler. @LIGHTOFGOD ^_^ Sonradan eklenen bir yaygın problem ve birkaç yaygın soru mevcut, dikkatimi çekti.

Onları da aşağıya ben eklemek istedim:

'Steam ID is already associated with an account' when I try to create a new TruckersMP account / TruckersMP hesabı oluştururken ''Steam ID is already associated with an account' hatası alıyorum. Ne yapmam gerekiyor?

Spoiler

Eğer bu hatayı alıyorsanız, bağlamaya çalıştığınız Steam hesabı truckersmp üzerinde bulunan başka bir hesap ile ilişkilendirilmiş demektir. Eğer farklı bir Steam hesabı üzerinde oyunu edindiniz ve forum üyeliğiniz aynı ise, yeni forum hesabı açmalısınız. Eğer farklı bir forum hesabı açtınız ve daha önce ilişkilendirilmiş bir Steam hesabı kullanıyorsanız, yeni bir Steam hesabı açmanız gerekir.

---

Does Multiplayer support Mac? / Multiplayer mod Mac işletim sistemini destekliyor mu?

Spoiler

Multiplayer modu Mac işletim sistemini desteklememektedir.

Does Multiplayer support 32-bit systems? / Multiplayer mod 32-bit işletim sistemini destekliyor mu?

Spoiler

Multiplayer mod 32-bit işletim sistemini desteklememektedir. Eğer oynamak istiyorsanız, sisteminizi 64-bit versiyona yükseltmeniz gerekmektedir.

How do I talk via voice chat? / Sesli sohbet özelliğini nasıl kullanabilirim?

Spoiler

Oyun içerisinde X tuşuna basılı tutarak sesli sohbet özelliğini kullanabilirsiniz.

Can I use police lights or skin for my car? / Aracım için polis kaplamasını veya tepe lambalarını kullanabilir miyim?

Spoiler

Hayır, kullanamazsınız. Bu eklentiler sadece yönetici yetkisine sahip kişiler tarafından kullanılabilir.

Which DLCs are supported? / Hangi DLC paketleri desteklenmekte?

Spoiler

Truckersmp tüm DLC paketlerini desteklemektedir. Eğer başka bir oyuncunun sahip olmadığı bir DLC paketi kullanıyorsanız, karşıdaki oyuncu bu paketin eklerini göremeyecektir.

DLC paketleri hakkında daha fazla bilgi almak için bu konuyu inceleyebilirsiniz.

Can I use mods in Multiplayer? / Multiplayer oynarken mod kullanabilir miyim?

Spoiler

Sadece diğer oyuncuların oyun deneyimine etkide bulunmayan(hata almalarını sağlamak gibi) ve kendi kayıt dosyanız üzerinde etki gösteren modları kullanabilirsiniz. Bu konu hakkında daha detaylı bilgi almak için bu konuyu inceleyebilirsiniz.

• 4 weeks later...
  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
1 minute ago, SUTCU DAYI said:

y tuşu oyun içinde bazen çalışmıyor sohbet ekranını açamıyorum

ancak oyuna restart yapınca düzeliyor

Bazen olabiliyor F1'e basınca düzeliyor bende.

Languages/Diller:  tr.gif (primary)gb.gif 

Useful Links/Önemli Bağlantılar: TruckersMP Rules/Kuralları | Recrutiment/İşe alım | Knowledge-base/Bilgi bankası  | Forum Warning System/Uyarı Sistemi: [TR] [ENG] 

• 2 months later...
  • 1 year later...