Jump to content

Karty internetowe / prepaid / wirtualne


WooQash

Recommended Posts

Dzisiaj zagaduję do Was z dość niecodziennym tematem jak na to Forum. Chodzi o bankowość, a dokładniej o karty internetowe/prepaid/wirtualne, wiele tych nazw ale każdy bank ma swoją nomenklaturę tego nośnika płacenia. Pokrótce co to jest karta internetowa dla tych co może nie wiedzą. To coś w rodzaju połączenia karty kredytowej/debetowej z kartą pre-paid z telefonu, czyli to karta mająca cechy karty kredytowej/debetowej w sensie posiada numer karty, CVV/CVV2 i można te dane podać w momencie zakupów w internecie typu właśnie Steam/PayPal gdzie wymagane jest podanie właśnie karty, a nie poprzez przelewy bankowe (tyczy się to zazwyczaj zagranicznych serwisów, które nie obsługują polskich płatności i zazwyczaj w innej walucie niż PLN), zaś pre-paid dlatego, że nie będziemy mogli zapłacić za "zakupy" więcej niżeli sami na tą kartę wpłacimy, czyli tak jak w telefonie, za ile doładujesz kartę, tyle będziesz mógł gadać/SMS-ować/wykupić jakieś tam pakiety i ani grosza więcej. Co ważne takie karty są wydawane w sposób wirtualny, czyli nie mamy dostępu do plastiku, co nie generuje kosztów związanych z wydaniem karty, utrzymaniem jej czy też ubezpieczeniem w momencie kradzieży czy zgubienia.

2 dni temu moja dotychczasowa karta internetowa, którą posiadałem w BZ WBK utraciła ważność i chcąc zarejestrować kolejną (tak jak to robiłem kilka lat temu) trafiłem na problem, że niestety bank wycofał się z możliwości rejestracji nowych kart internetowych. Po za tym szczerze powiedziawszy nie byłem zadowolony do końca z tej karty. Owszem płatności przy połączeniu z PayPal'em czy nawet samym Steam'em przebiegały pomyślnie (chociaż trzeba było wiedzieć jaki jest kurs euro w PayPal'u) to problem powstawał w momencie przelewania środków z normalnego konta bankowego na tą kartę. Normalnie posiadam konto bankowe wraz ze zwykłą kartą właśnie w BZ WBK i pomimo tego, środki z mojego konta, na konto karty internetowej czasami szły nawet kilka godzin pomimo tego, że to ten sam bank tyle, że różne usługi. To mnie zawsze bolało, ale nie mając innego wyjścia (bo nie posiadam karty debetowej czy kredytowej) byłem zmuszony czasami czekać zwłaszcza chcąc robić "zakupy" w nocy, gdy bank działa na zwolnionych obrotach. Niestety rzekomo już w listopadzie 2015 roku bank wycofał się z tego pomysłu, więc zacząłem przeszukiwać wujka Google, który powiem szczerze nie zwraca nic ciekawego. Odwiedziłem kilka stron banków, które oferują podobne usługi ale niektóre wymagają jakiś dodatkowych opłat, inne wymagają posiadania zwykłego rachunku w tym banku, inne zaś wydają karty tylko w formie namacalnej czyli plastikowej, co mnie osobiście nie satysfakcjonuje. Dotychczasowa oferta, którą miałem dawała mi wirtualną kartę (w postaci dokumentu PDF, który sobie wydrukowałem i wyciąłem) wraz z kodem CVV/CVV2, który przychodził na numer telefonu (który należało podać przy rejestracji w celu wiadomym) w dodatku bez jakichkolwiek opłat nawet jeżeli miałbym konto bankowe w innym banku niżeli BZ WBK.

W internecie znalazłem też artykuł dotyczący tego, że w 2015 miały wejść lub weszły w życie zmiany dotyczące właśnie tego typu kart, w związku z zastrzeżeniami bodajże NBP czy jakiegoś innego ustrojstwa. Nie wiem do końca czy to weszło czy nie, bo artykuł był przed tymi zmianami z sierpnia 2015, no ale tak czy siak postawiło mnie to w dość konkretnej kropce. Co prawda nie korzystałem z tej karty zbyt często, było to zazwyczaj 2/3 w roku przy okazji jakiś promocji na Steam, ale nie ukrywam, że była to najszybsza forma zapłaty za usługi w połączeniu karty internetowej z PayPal'em. Owszem, na samego PayPal'a również da się wrzucać kasę zwykłym przelewem bankowym, ale trwa to co najmniej 3 dni, tak samo jak wypłata pieniędzy z konta PayPal do konta bankowego, a tak długi termin realizacji jest mi mocno nie na rękę, zwłaszcza ze zmiennym kursem euro do złotówek (czy tam odwrotnie), ale też z niedoskonałością przelicznika, który raz jest ciężko dostępny na stronach PayPal, dwa zawsze jakieś grosze zostawały na koncie po takich transakcjach i nie raz musiałem doładować 10gr, bo zabrakło, a nie chciałem wrzucać większej gotówki na konto, bo ciężko było wyciągnąć później te pieniądze z karty (przy nawet kwotach rzędu 10zł), gdyż żądali sobie opłat za zwrot środków, a pozostawienie tych pieniędzy nigdy nie dawało gwarancji, czy na pewno je w przyszłości zużyję do innych zakupów.

W związku z całą tą sprawą wychodzę do Was z prośbą o pomoc i wsparcie. Czy ktoś z Was używa takiej karty, lub może zna bardziej te realia bankowe dotyczące tej usługi. Jestem otwarty na Wasze propozycje do tego typu usług z oczekiwaniami w najlepszym razie, że będzie to konto o podobnych parametrach, czyli bez opłat, bez wymaganego konta bankowego w danym banku oraz bez konieczności wydawania karty plastikowej. Na pierwsze i ostatnie oczekiwanie jestem w stanie ustąpić, ale co do posiadania konta bankowego w danym banku nie mogę sobie pozwolić, bo wiąże się to z comiesięcznymi kosztami utrzymania go, a obecne utrzymanie konta w BZ WBK już daje mi popalić, także powtórki z rozrywki nie chcę, a zmieniać banku całkowicie też nie chcę.

Pozdrawiam i czekam na Wasze (racjonalne) pomysły, pa <3

rtrn263.png

Link to comment
Share on other sites

Hmm.. faktycznie. Czemu ja tego wcześniej nie zauważyłem? Póki co nie mam jak tego sprawdzić, ale skoro jest obsługiwany ostatecznie przez dotpay, to musi to być szybkie. No ale to na pewno zacna alternatywa, bo obsługa PayPal'a jest praktycznie wszędzie przy takich "zakupach". Dzięki @Freddyk

Nie mniej jeżeli ktoś ma jakieś oferty dotyczące kart internetowych to nadal chętnie jestem otwarty na jakieś opinie.

rtrn263.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.