Jump to content

Lewy kierunkowskaz przy wjeździe na rondo


WooQash

Recommended Posts

Wczoraj pojawił się w Internecie bardzo ciekawy artykuł dotyczący włączania lewego kierunkowskazu przed wjazdem na rondo.

 

http://www.rp.pl/Prawo-drogowe/312099961-Na-rondo-wjezdzamy-bez-wlaczania-lewego-kierunkowskazu---wyrok-WSA-w-Gliwicach.html#ap-2

 

Problem znany nie od dziś i sam zmierzyłem się z nim kilka lat temu podczas kursu prawa jazdy, ale u mnie w mieście (Grudziądz) pomimo posiadania sporej ilości rond jakoś nie było z tym większego problemu. Co prawda mało śmigam samochodem w życiu realnym to w ETSie zmierzam się z tym problemem praktycznie codziennie i zawsze zastanawiałem się czy włączać lewy kierunek czy nie. Ten artykuł wg. mnie eliminuje tą niedogodność dzięki czemu odpowiedziałem sobie na to pytanie bardzo konkretnie.

 

A jak u Was to wygląda i jakie Wy macie zdanie? Jak wygląda ta sprawa w innych krajach? Czy też są takie przepisowe głupawki, które nie pozwalają łatwo zinterpretować sytuacji z lewym kierunkiem przed rondem (w Anglii prawym)?

  • Upvote 1

rtrn263.png

Link to comment
Share on other sites

Nigdy, przenigdy nie włączajcie lewego kierunkowskazu przed wjazdem na rondo! (wyjątek to egzamin żeby się egzaminator nie czepiał). Rondo jest skrzyżowaniem innego typu. Wjeżdżając na rondo kontynuujemy dalej jazdę, a znak A7 mówi na tylko tyle, że mamy ustąpić pierwszeństwa pojazdom, które są już na rondzie. Poruszając się po rondzie również nie mamy obowiązku włączać kierunkowskazu, ponieważ cały czas jedziemy jednym pasem ruchu i nie zmieniamy kierunku jazdy. To wygląda tak samo, jakby to rondo "wyprostować". Mamy cały czas jeden pas ruchu. Kierunkowskaz (prawy!) włączamy tylko przy zjeździe z ronda, ponieważ wykonujemy wtedy manewr skrętu w prawo.

 

Niektórzy włączają lewy kierunkowskaz poruszając się po rondzie. W teorii przepisów nic takiego nie ma i błędem to nie jest. Jest to jedynie informacja dla oczekujących na wjazd, ze poruszmy się cały czas po rondzie i żeby nam ni wymusili.

 

 

Inną sprawą jest poruszanie się po rondzie dwu i więcej pasmowym. Jeśli zamierzamy wjechać na lewy pas, włączamy lewy kierunkowskaz dopiero po ruszeniu,ponieważ sygnalizujemy zamiar zmiany pasa ruchu. Poruszmy się wewnętrznym pasem do zjazdu poprzedzającego te, którym chcemy opuścić skrzyżowanie. Wtedy włączamy prawy kierunkowskaz i zajmujemy zewnętrzny pas, którym opuszczamy rondo z włączonym prawym kierunkowskazem.

 

 

 

PS: Podobno w OSK w Kaliszu uczą, że rondo wielopasmowe opuszcza się z wewnętrznego pasa? Ktoś to potwierdzi?

Link to comment
Share on other sites

Moje zdanie jest takie dużo kierowców zawodowych włącza lewy kierunkowskaz dla informacji że będę skręcał w lewo. Ułatwia to innym kierowcom. Z powodu wordu w moim mieście mamy dużo elek spoza miasta i widzę że część szkół robi to część nie ja zazwyczaj jak jestem w pracy i widzę dużo ciężarówek na rondzie to włączam lewy aby kierowca oczekujący na wjazd nie wymusił mi pierwszeństwa bo często to się zdaża a przy lewym kierunku włączonym dużo mniej bo widzi że nie będę od razu zjeżdżał w prawo

Link to comment
Share on other sites

Nie ma żadnego wyjątku żeby włączać lewy kierunkowskaz przed wjazdem na rondo to jest niedorzeczne i nie ma takiego przepisu w ruchu drogowym żeby taką czynność wykonać, a egzaminator nie ma prawa cię za to ud....ić na egzaminie  nie wiem po co Łukasz w ogóle taki temat poruszyłeś i niedorzeczne jest to że na kursach tego uczą ja jak Zdawałem prawo jazdy to egzaminator chciał mnie usadzić za to to jak się go zapytałem niech mi pokaże w prawie ruchu drogowym taki przepis  to ok ale nie udowodnił mi tego więc nie ma takiego obowiązku włączania Lewego kierunkowskazu przed wjazdem na rondo.Oczywiście rozumiem że to obowiązuje w krajach takich jak Anglia czy Japonia lub Australia  to rozumiem ale nie w krajach Europejskich

Edited by Aro31
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Jesli rondo jest jednopasmowe to absurdem jest wlaczanie lewego kierunku i nie widze sensu robienia tego, bo w zasadzie komu dajemy znac ? Przeciez osoba jadaca za nami nas na rondzie nie bedzie wyprzedzala ? osoba ktora znajduje sie na rondzie ma w doopie gdzie my jedziemy bo ona ma i tak pierwszenstwo :) Moim zdanie jest to wprowadzanie niepotrzebnego zamentu w ruchu okreznym przy wykonywaniu lewoskretu po obwadzie kola od prawej strony. 

Link to comment
Share on other sites

Dokładnie. Sam już mam prawo jazdy ponad 5 lat i nigdy się nie spotkałem z sytuacja by ktoś włączył lewy kierunkowskaz na rondzie. Jedyny jaki się używa to prawy by wyjechać z ronda.

Procesor: Intel(R) Core(TM) i5-7600K CPU @ 3.80GHz

Karta graficzna: GeForce GTX 1060 6GB
Płyta główna: ASRock Gaming K4 
Pamięć: 16 GB RAM (użyteczne 15.95 GB RAM)
Bieżąca rozdzielczość: 1920 x 1080, 60Hz
System operacyjny: Microsoft Windows 10 Enterprise

Monitor: 

1)  AOC G2260VWQ6 GAMING!  

2) LG 40ub800v-za

Link to comment
Share on other sites

A ja jeżdże zawodowo jako kierowca autobusu od 5 lat i używam chodzi mi jak jestem na rondzie to włączam aby wjeżdzający na rondo lub czekający na wjazd nie wymusił a często to się zdaża szczególnie zestawami w moim mieście dziennie przejeżdża około 3000 sztuk zestawów to wiem że i kierowcy zestawów często używają lewego kierunkowskazu i przed wyjazdem z ronda włącza prawy.

Link to comment
Share on other sites

Sądzę, że zależy to od tego, jak kto kogo uczył na prawie jazdy. Mnie na kursie (4 lata mam prawko) uczono, że jadąc w lewo lub zawracając na rondzie włącza się lewy kierunkowskaz, a prawy gdy go opuszczamy. Na egzaminie miałem skręt w lewo na rondzie i  dokładnie tak samo zrobiłem. Jedni uważają, że powinno się włączać, a drudzy, że nie ma obowiązku. W przepisach nie ma o tym wzmianki więc powstaje klasyczne "słowo przeciwko słowu".

iRH5Xz.png.5a777cf2cd2bbb13e68f004c5c1a895a.png

 

Link to comment
Share on other sites

Nie zauważyłem lub nie zwracam uwagi na to, czy inni włączają lewy kierunkowskazów przed wjazdem na rondo. Osobiście tego nie robię, do póki nie wjade na rondo.

Gdy juz jestem na rondzie i widzę zbliżające się auta, chcace wjechac innym wjazdem, to wole dac ten lewy kierunkowskazów niż, zeby ktos miał mi wymusić i żebym nie musiał hamować 40 tonowa ciężarówka.

Jest to informacja dla innych. To, ze w przepisach nic o tym nie ma, warto uzyc kierunkowskazy niż później się wkurzac, ze ktoś nam wymusił.

  • Upvote 1

 

7dsgvP1.png <-> opj1pzK.png

Link to comment
Share on other sites

On 10.12.2016 at 0:17 PM, bazyliszek14 said:

Nigdy, przenigdy nie włączajcie lewego kierunkowskazu przed wjazdem na rondo! (wyjątek to egzamin żeby się egzaminator nie czepiał). Rondo jest skrzyżowaniem innego typu. Wjeżdżając na rondo kontynuujemy dalej jazdę, a znak A7 mówi na tylko tyle, że mamy ustąpić pierwszeństwa pojazdom, które są już na rondzie. Poruszając się po rondzie również nie mamy obowiązku włączać kierunkowskazu, ponieważ cały czas jedziemy jednym pasem ruchu i nie zmieniamy kierunku jazdy. To wygląda tak samo, jakby to rondo "wyprostować". Mamy cały czas jeden pas ruchu. Kierunkowskaz (prawy!) włączamy tylko przy zjeździe z ronda, ponieważ wykonujemy wtedy manewr skrętu w prawo.

 

Niektórzy włączają lewy kierunkowskaz poruszając się po rondzie. W teorii przepisów nic takiego nie ma i błędem to nie jest. Jest to jedynie informacja dla oczekujących na wjazd, ze poruszmy się cały czas po rondzie i żeby nam ni wymusili.

 

 

Inną sprawą jest poruszanie się po rondzie dwu i więcej pasmowym. Jeśli zamierzamy wjechać na lewy pas, włączamy lewy kierunkowskaz dopiero po ruszeniu,ponieważ sygnalizujemy zamiar zmiany pasa ruchu. Poruszmy się wewnętrznym pasem do zjazdu poprzedzającego te, którym chcemy opuścić skrzyżowanie. Wtedy włączamy prawy kierunkowskaz i zajmujemy zewnętrzny pas, którym opuszczamy rondo z włączonym prawym kierunkowskazem.

 

 

 

PS: Podobno w OSK w Kaliszu uczą, że rondo wielopasmowe opuszcza się z wewnętrznego pasa? Ktoś to potwierdzi?

 

Potwierdzam, 2 lata temu na B tak mnie uczono. Potem miałem problem gdyż praktykę zdawałem w Pile i potrzebne były dodatkowe lekcje.

Obrazek łamiący regulamin sygnatur. // Wexu

Może i tak ale nie musiałeś mi go usuwać :(. // apostou!

Wexu bardzo serdecznie przeprasza. // Bandero :D 

Pozdro dla Bandero !! :D:D // apostou!

Również Bardzo serdecznie Pozdrawiam! ^.^ // Bandero

76561198125862147.png

Link to comment
Share on other sites

Przepisy są to niech sobie będą, ale i tak każdy będzie postępował według swojego rozumu.

Tak jak ten Pan, może niektórzy go znają p.Nasierowski jeździ zawodowo i nie raz na filmach widać jak wjeżdża na rondo, gdy zamierza zjechać, np. 3 zjazdem to wtedy lewego kierunku używa tak jak tutaj:

https://youtu.be/bYkdinlwmw0?t=11m28s

 

Moim zdaniem jest to bezpieczniejsze, zwłaszcza, gdy poruszasz się większą maszyną jak autobus/ciężarówką, którą nie łatwo jest wyhamować tak jak osobówkę.

Lepiej jest włączać kierunek lewy, sygnalizować innym uczestnikom ruchu, gdy będziesz zjeżdżać innym zjazdem niż ten pierwszy, bo taka osobówka może Ci się wtrynić i boom.

 

Inni mogą się ze mną nie zgodzić, ale powtarzam to moje zdanie na ten temat.

 

Całe życie na odcięciu... :mlg_doge:

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kacperovsky said:

Lepiej jest włączać kierunek lewy, sygnalizować innym uczestnikom ruchu, gdy będziesz zjeżdżać innym zjazdem niż ten pierwszy, bo taka osobówka może Ci się wtrynić i boom.

 

 

Zastanawiam sie co ma piernik do wiatraka ? Tak czy inaczej w tej sytuacji ciezarowka czy inny pojazd bedacy na rondzie ma pierwszenstwo i czy ja wlacza lewy kierunek czy nie ktos kto sie wbije przede mnie w zlym momencie dokonuje wykroczenia przez wymuszenie pierwszenstwa. Jesli ktos tej zasady nie rozumie to nawet nasz wlaczony kierunek mu nie pomoze :) Zasada ronda jest prosta, zwlaszcza jednopasmowego i tak jak napisal Bandero ten nawyk moze przyniesc zgube na rondach z kilkoma pasami i co wtedy ? Moze lepiej kursantow uczyc zasady ograniczonego zaufania a nie bycia w doope uprzejmym bo na debili drogowych i tak to nie podziala :) Idac dalej takimi nawykami trzeba bedzie wlaczac awaryjne na kazdym skrzyzowaniu by ci z podporzadkowanej wiedzieli ze jedziesz prosto bo to ze masz pierwszenstwo to za malo...

Edited by Trybcio86
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Co z tego, ze ma pierwszeństwo. Mając włączony lewy kierunek dajesz info dla innych gdzie jedziesz. Gdy wylaczasz lewy kierunkowskaz, zarazem włączając prawy, także dajesz info, ze zamierzasz skręcić i to jestinfo dla innych, ze mogą się przygotować do wjazdu na rondo. Trudno to opisać, ale włączanie kierunku przyczynia się według mnie do sprawniejszego ruchu na tym skrzyżowaniu i odbywa się to sprawniej, przynajmniej ja tak uważam. Każdy ma swoje zdanie. Ale jeśli mamy te kierunkowskazy to ich używajmy, bo nie stworzyli ich dla jaj, tylko do jakiś celów.

Edited by ElectroMusic!

 

7dsgvP1.png <-> opj1pzK.png

Link to comment
Share on other sites

ale z ronda mozesz skrecic tylko w prawo to po co lewy kierunek ? Nie ma w tym zadnej logiki :) wlaczajac prawy kierunek dopiero dajesz znak ze zjezdzasz z ronda tym zjazdem i dla kogos kto na tym samym zjezdzie wjezdza na rondo jest to wystarczajacy sygnal ze moze wjechac bo ty je opuszczasz on twojego lewego kierunku widziec nie musi :) Nie dajesz prawego kierunku to znaczy ze kontynuujesz dalej jazde po rondzie i to jest najprostsza logika nie trzeba udziwniac tak prostej rzeczy wg mnie :D

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 10.12.2016 at 0:17 PM, bazyliszek14 said:

Nigdy, przenigdy nie włączajcie lewego kierunkowskazu przed wjazdem na rondo! (wyjątek to egzamin żeby się egzaminator nie czepiał). Rondo jest

 

Nawet na egzaminie się nie robi takich rzeczy... 

Jak miałam kurs na prawo jazdy to w momencie kiedy niechcący tknęłam kierunek w lewo (niestety w Puncie te kierunkowskazy są do kitu) to dostawałam ochrzan od instruktora. 

IzoBqI6.jpg  

 

Link to comment
Share on other sites

W Łomży mamy tak naprawdę tylko jedno rondo wielopasmowe i jak mnie uczyli to kazali wjeżdżać bez.

Nie widziałam sytuacji by jakikolwiek kursant z łomżyńskich OSK używał lewego kierunku na tym rondzie. 

 

A co do tego Kalisza. 

Nie wyobrażam sobie opuszczenia ronda z wewnętrznego pasa... 

Masz jakieś źródło? Bo wątpię by egzaminator kazał łamać przepisy skoro egzamin jest nagrywany. No chyba, że ta kamerka jest dla picu w autach do egzaminu w Kaliszu albo po postu nikt tego nie sprawdza. 

IzoBqI6.jpg  

 

Link to comment
Share on other sites

Źródło? Dowiedziałem się o tym od byłego pracownika firmy, który kilka dni temu zdał egzamin na prawo jazdy (C+E) w WORDzie w Kaliszu. Po egzaminie zapytał się egzaminatora o pokonanie ronda dwupasmowego ze zjazdem na zewnętrzny pas i egzaminator stwierdził, że za zjazd na pas zewnętrzny by mnie oblał bo cytuję "nie jestem pewien czy na wysokości przyczepy nie poruszał się jakiś pojazd". Takie tłumaczenie jest dla mnie bezsensowne, bo do identycznej sytuacji dochodzi, kiedy opuszczamy rondo z pasa wewnętrznego. W tej sytuacji dorzucam jeszcze konieczność ustąpienia pierwszeństwa pojazdom na zewnętrznym pasie ruchu oraz blokowanie drogi.

 

PS: Co z tego, że egzamin jest nagrywany jeśli takie zachowanie wpajają tam na kursach. Potem taki kierowca zjeżdża z wewnętrznego na rondzie, dochodzi do kolizji i wzywana jest policja "bo mnie tak uczyli jeździć".

Edited by bazyliszek14
Link to comment
Share on other sites

W Wielkiej Brytanii nikt nie włącza kierunkowskazu nigdzie (zdarzają się wyjątki ), mówię całkiem poważnie ponieważ po rozmowię z Policją któregoś razu zapytałem się ich jakie oni mają zdanie w tej sprawię i wg jakiejś ankiety którą oni robili wyszło na to, że jeśli jedzie na pasie w danym kierunku to oznacza to, że tam będzie jechać i im kierunek nie potrzebny... Moje zdanie, zawsze sygnalizuję wszystkie moje skręty.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.