Jump to content

Oyun içi Troller

Recommended Posts

Youtube üzerinde "Idiots on the Roads" ile arama yaptığınızda bir çok Troll Türk'e denk geliyoruz, farkında mısınız? Ben de denk geldim, geliyor karşı şeridden çarpıyor ve siz report edene kadar Alt+F4 ile oyundan çıkıyor. Ne yapılabilir hem bu Alt+F4 trollerine hem de Türk troll sayısına? 

Başlık daha önce açıldıysa, kusura bakmayın. Videoları izlerken biraz canım sıkıldı ve bu işin çözülmesi gerekir bir şekilde.  Örnek video: Best of ETS2 Mp - Idiots on the road

Topic inactive.Locked and Archived.

Edited by LIGHTOFGOD
Updated.

Merhaba @birfincankafein,

Ne yazık ki trolleri hiçbir zaman engelleyemeyiz.Çünkü yaz indirimlerinde oyunun fiyatı 5 TL'ya kadar düşüyor.

Steam'ın yaptığı indirimlerin yanı sıra bazı bankaların yaptığı indirimler nedeniyle neredeyse sakız parası oluyor.

İnsanlar bu dönemlerde oyunları stok yapıyorlar ve ceza aldıkça diğer hesabına geçiyor.

Bu hesapları tamamen kapandığında  'Ne zaman indirim gelecek' diye sormaya başlıyorlar.

Şu anda ATS'nin Steam'daki fiyatı yüksek olduğu için troll yok denecek kadar azdır.

Ara sıra ATS'ye girdiğimde insanlar birbirlerine yol veriyorlar,kırmızı ışıkta bekliyorlar...Kısacası tam anlamıyla kurallara uyuyor.

Tabii ki arada bir kaç huysuz oyuncu da oluyor ancak onlarda bir problem olmuyor.

Türkler,oyunu tek başına oynamayı beceremiyor.

Bazıları diğer oyuncuları kıskanır,konvoyları rahatsız eder.Bazıları otobanda bekler,birisi geldiğinde önüne kırar.

Bazıları durduk yere küfür eder,sonra bunu yediremeyen oyuncular da onlara karşılık verir.

Küçük bir Türk topluluğu haricinde Türkler potansiyel Troll'dür.Bu gerçeği ne yazık ki kimse değiştiremez.

Onlar sürekli yabancı adminlerden sürekli ceza vermeleri nedeniyle şikayetçi oluyorlar.

Siz üye olmadan önce size oyun kuralları bildirilmektedir ve onaylamanız gerekmektedir.

Genellikle de hiç okumadan kabul ettiğimiz için (Gerçek hayatta da çoğu kişi okumadan her gördüğü kağıda imza atıyorlar.Sonra dolandırıldık diyorlar.)sonra ben neden ceza aldım diye konu açıyorlar,mesaj gönderiyorlar.

Bazı oyuncular adminlerin sürekli aktif olmadığını söylüyorlar.

Bununla ilgili öncelikle adminlerin hepsi gönüllü olarak adminlik yapmaktadır.Herhangi bir ücret almamaktadır.

Oyundaki görevleri haricinde şikayetler ile ilgilenmek,itirazlara bakmak,çeviri yapmak gibi bir sürü görevleri bulunmaktadır.

Yani sadece sizin gördüğünüz gibi oyuna girip ceza vermiyorlar.

Bunların yanında onların gerçek hayatta görev ve sorumlulukları var.Onlarla ilgilenmeleri gerekmektedir.

Bazıları o zaman neden admin oldular diyorlar.Buyrun siz de admin olabilirsiniz.Güzel bir İngilizce seviyeniz varsa takım ırk,din,dil ayrımı yapmadan 

herkesi almaktadır.Şu anda support başvuruları başladı.Eğer takıma girmek isteyenler varsa başvurusunu yapabilir.

Takıma girdikten sonra her türlü konu da yardımcı olabilirim.

Bir grupta sadece takımda bulunan Türklerin atılması için uğraşıyor.Sanıyorlar ki iki üç kişi şikayet edince onu hemen takımdan atıyorlar.Böyle durumlar gerçekten gülünç oluyor.

Bu yüzden bunun bir oyun olduğunu ve sadece amacın eğlenmek olduğunu unutmamalıyız.

Malesef haklısın.Sonra sağda solda konular açılıyor "Türkleri sevmiyorlar, Türküz diye banlandık" vs diyerek.

"Türküm diye raporlarıma bakmıyorlar." cümlesini bile gördüm :) Komik ama gerçek..

Not : sorsanpoika'nın (Merceli88) bütün videolarını izlemişimdir ve her videoda en az 15 şahıs Türk.Hatta bir videoda ben de varım :) 

Birisi önüme kırıyor tırı, o yüzden ben de varım. ;)

Bu oyunun multiplayer modunda trollerin sayısının fazla olma sebebi, bu trollerin pek çoğunun bu oyunun bir simülasyon oyunu olduğunu anlayamamasıdır. Oyuncular ne zaman ki "Bu bir simülasyon oyunu" deyip bir tır sürme simülasyonu oyununun gereklerini yapmaya başlar, işte o zaman troller durulur. Pek çok oyuncu 750 beygirlik Volvo'yu(ya da 750 beygir motor modlu diğer tırlar) alıp 160-170 Allah ne verdiyse basıyor. Siz hiç günlük hayatınızda dorseli bir tırın 160-170 km/saat hızla virajlara girdiğini gördünüz mü? Fizik kurallarına aykırı öncelikle, sonrasında gerçekte yol sürtünmesi, rüzgar sürtünmesi ve daha pek çok etmenden dolayı o tırlar o kadar yüksek hızlara güvenli şekilde zaten çıkamaz. Çıksa dahi viraja girdiği anda devrilmeye mahkumdur. Bu oyunun Need for Speed ya da benzeri yarış oyunu olmadığının farkına varsalar keşke :(.

Türklerden trollün fazla çıkma sebebi olarak ise Türk oyuncuların pek çoğunun yabancı dilinin "Are you Cola?"'dan öteye gidememesinden ötürü multiplayer ortamında diğer oyuncularla etkileşim aracı olarak trollük yapmayı görüyor. Pek çok Türk Rus oyunculardan şikayetçi olsa da Ruslardan daha beter bir troll topluluğu Türk trolleridir. Özellikle CB radyo özelliği geldikten sonra daha çok rastlamaya başladım: "Hadi Ruslara günlerini gösterelim., Türk'ün gücünü gösterelim. Hadi gezek. Hadi yarışak." şeklinde ve daha pek çok cümle duyuyorum. 

Özellkle Türk oyuncular ile ilgili şikayetçi olduğum konu ise internet ortamının anonimliğine güvenip sürekli bir şeylere "koyma"ları. Bu oyunu her yaştan insanın oynadığının farkına varsalar o küfürlerin çeyreğini bile duymayacağız. Ben multiplayer olarak tır sürme simülasyonu oyunu oynamaya girdiğimde bu düşüncesiz kişilerin küfürlerini okumak, duymak zorunda mıyım? Ben 25 yaşındayım, küfür bu saatten sonra psikolojimi, gelişimimi çok da olumsuz etkilemez ama yaşça küçük kardeşlerimiz de oynuyor bu oyunu. Hepimiz kulaklık kullanmıyoruz, bazılarımız ses sistemine bağlayıp öyle oynuyor ve bir anda ağza alınmayacak küfürler ile ev yankılanıyor. Ben bu multiplayer ortamındaki bu küfürleri duyup, "Acaba komşulardan laf yer miyim?", kardeşim, kuzenim, arkadaşım, ailem yanımda olduğu sırada bunları duymak, okumak zorunda mı? Yanımda kardeşim, kuzenim vs. olduğu zaman küfürleri neden duysunlar. Neden psikolojileri bozulsun, gelişimlerine küfürle etki edilsin.

Bu oyuncular bu oyunun bir simülasyon ve bu oyunu başka oyuncularla aynı anda interaktif olarak beraber oynadıklarını anladığı an bu sorunların pek çoğu çözülecek ama ah keşke algılasalar :(

• Upvote 2

TruckersMP Retired Team Member  EN/TR

6 hours ago, LIGHTOFGOD said:

^

Şu şekilde uğraşan tipler mi var gerçekten? Yani hem ölücü hem troll?

Tam bir kalitesizlik. Geri kalan tüm her şeyden malesef haberdarım ama bu kadar düşülebileceğini düşünmemiştim.

Edited by Memduh Basgan
You need to use ^when quoting.

14 hours ago, LIGHTOFGOD said:

Merhaba @birfincankafein,

Ne yazık ki trolleri hiçbir zaman engelleyemeyiz.Çünkü yaz indirimlerinde oyunun fiyatı 5 TL'ya kadar düşüyor.

Steam'ın yaptığı indirimlerin yanı sıra bazı bankaların yaptığı indirimler nedeniyle neredeyse sakız parası oluyor.

İnsanlar bu dönemlerde oyunları stok yapıyorlar ve ceza aldıkça diğer hesabına geçiyor.

Bu hesapları tamamen kapandığında  'Ne zaman indirim gelecek' diye sormaya başlıyorlar.

Şu anda ATS'nin Steam'daki fiyatı yüksek olduğu için troll yok denecek kadar azdır.

Ara sıra ATS'ye girdiğimde insanlar birbirlerine yol veriyorlar,kırmızı ışıkta bekliyorlar...Kısacası tam anlamıyla kurallara uyuyor.

Tabii ki arada bir kaç huysuz oyuncu da oluyor ancak onlarda bir problem olmuyor.

Türkler,oyunu tek başına oynamayı beceremiyor.

Bazıları diğer oyuncuları kıskanır,konvoyları rahatsız eder.Bazıları otobanda bekler,birisi geldiğinde önüne kırar.

Bazıları durduk yere küfür eder,sonra bunu yediremeyen oyuncular da onlara karşılık verir.

Küçük bir Türk topluluğu haricinde Türkler potansiyel Troll'dür.Bu gerçeği ne yazık ki kimse değiştiremez.

Onlar sürekli yabancı adminlerden sürekli ceza vermeleri nedeniyle şikayetçi oluyorlar.

Siz üye olmadan önce size oyun kuralları bildirilmektedir ve onaylamanız gerekmektedir.

Genellikle de hiç okumadan kabul ettiğimiz için (Gerçek hayatta da çoğu kişi okumadan her gördüğü kağıda imza atıyorlar.Sonra dolandırıldık diyorlar.)sonra ben neden ceza aldım diye konu açıyorlar,mesaj gönderiyorlar.

Bazı oyuncular adminlerin sürekli aktif olmadığını söylüyorlar.

Bununla ilgili öncelikle adminlerin hepsi gönüllü olarak adminlik yapmaktadır.Herhangi bir ücret almamaktadır.

Oyundaki görevleri haricinde şikayetler ile ilgilenmek,itirazlara bakmak,çeviri yapmak gibi bir sürü görevleri bulunmaktadır.

Yani sadece sizin gördüğünüz gibi oyuna girip ceza vermiyorlar.

Bunların yanında onların gerçek hayatta görev ve sorumlulukları var.Onlarla ilgilenmeleri gerekmektedir.

Bazıları o zaman neden admin oldular diyorlar.Buyrun siz de admin olabilirsiniz.Güzel bir İngilizce seviyeniz varsa takım ırk,din,dil ayrımı yapmadan 

herkesi almaktadır.Şu anda support başvuruları başladı.Eğer takıma girmek isteyenler varsa başvurusunu yapabilir.

Takıma girdikten sonra her türlü konu da yardımcı olabilirim.

Bir grupta sadece takımda bulunan Türklerin atılması için uğraşıyor.Sanıyorlar ki iki üç kişi şikayet edince onu hemen takımdan atıyorlar.Böyle durumlar gerçekten gülünç oluyor.

Bu yüzden bunun bir oyun olduğunu ve sadece amacın eğlenmek olduğunu unutmamalıyız.

Kelimesi kelimesine çok haklısınız. ben utanıyorum resmen. TÜRK'ler helal olsun ne güzel oynuyorlar demelerini isterdim. Ama kendinii bilmezler, ve sırf oyuna trol ve küfür etmek  için girenler yüzünden malesef sonuç böyle oluyor. kendi reportlarıma bakıyorum 10 kişi report ettiysem 9 u TÜRK. siz adminler gerçekten çok emek veriyorsunuz kolay birşey değil. Oyuna gir binlerce kişiye laf anlat. tabi çoğu kişi takmıyor bunları. İngilizcem olsaydı başvurur az da olsa yardım etmek isterdim sizlere ama şu an ki kadro gerçekten saygıyı hak ediyor. Özgür abi olsun Saraj bey olsun ve siz ve diğer yöneticiler kendi oyun zevkinizi bırakıp sırf daha iyi bir ortam oluşturmak için çabalıyorsunuz. Ben kendim adına sizlere çok teşekkür ediyorum.

• Upvote 1

• 3 weeks later...
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.