Jump to content
Experiencing kernel error or random crashes on TruckersMP Island? ×

Zasady ruchu drogowego w USA


WooQash

Recommended Posts

Jedną z rzeczy, która rzuciła mi się w oczy po raz pierwszy po odpaleniu ATS'a to inne zasady ruchu drogowego niżeli jest to normalnie w Europie. Oczywiście, że ogólny zarys się zna i nie podlega on zmianie, ale są pewne aspekty, które się różnią względem rodzimego ruchu. Chodzi mi głównie o możliwość skrętu w prawo przy jednoczesnym zapalonym czerwonym świetle dla naszego kierunku. O ile grałem w 18 Wheels of Steel to nie przypominam sobie aby coś takiego występowało, skąd też moje zdziwienie. Jak to dokładnie jest z tymi zasadami w Ameryce? Czy oprócz tego legalnego prawoskrętu są jeszcze inne kruczki całkowicie odmienne od zasad europejskich, które są zaimplementowane w grze lub nie? W ogóle na jakiej zasadzie można skręcić w prawo? Trzeba się zatrzymać? Nie trzeba? Gra w końcu rozdaje mandaty za przejazd na czerwonym i jakoś musi przetworzyć to, że skręcamy prawidłowo, co przy obecnej ekonomii, w której w końcu zarabiamy mniej więcej realne pieniądze, a nie 2 roczne pensje zwykłego Kowalskiego za jeden kurs może być dość kłopotliwe, jeżeli będziemy robić coś źle.

rtrn263.png

Link to comment
Share on other sites

W USA, można wykonać prawo skręt, na czerwonym o ilez prawej nic nie jedzie, do jest na takiej zasadzie jak w PL, ze zapala sie strzalka w pprawo i można jechac w prawo. Ale dziwne, ze skrecilem w lewo na czerwonym ostatnio, i mandatu tez brak :/, a lewo skręt z czerwonego jest zabroniony, bug?

  • Upvote 1

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Mozesz skrecać w prawo na czerwonym, to tak jak u nas na zielonej strzałce tylko, że u nich nie ma takowej strzałki ogolnie mają przyjęte, że skręcać mogą chyba, że na skrzyżowaniu jest znak zakazujący tego ale w atsie nie spotkach. Jest jeszcze skrzyżowanko gdzie są z każdej strony stopy i kolejność przejeżdżania decyduje to kto pierwszy podjechał ale jeszcze w atsie nie spotkałem tego skrzyżowania. W 18 wheel of steel tego skręcania nie było bo poprostu nie dodali może silnik gry na to nie pozwalał.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Oj ludziom będzie się mylić na multi będą dzwony . :) Już nie chodzi o ten skręt,ale dajmy na to takie 4 pasmowe skrzyżowanie gdzie mimo zielonego światła musisz przepuścić jadących z prawej .  Zrobiłem już parę tras ( grę odebrałem dziś ) i powiem że w kilku miejscach się nieźle zamotałem sam . 

Link to comment
Share on other sites

W USA, można wykonać prawo skręt, na czerwonym o ilez prawej nic nie jedzie, do jest na takiej zasadzie jak w PL, ze zapala sie strzalka w pprawo i można jechac w prawo. Ale dziwne, ze skrecilem w lewo na czerwonym ostatnio, i mandatu tez brak :/, a lewo skręt z czerwonego jest zabroniony, bug?

 

Bo musisz to wykroczenie popełnić w obecności policji, wtedy dostaniesz mandat :P

76561198130329812.png

Link to comment
Share on other sites

A jak wygląda sprawa z wyprzedzaniem? O ile na autostradach nie ma większego problemu, bo linie są przerywane to na jednojezdniówkach praktycznie cały czas są podwójne ciągłe linie. O ile dobrze wiem to w USA jest trochę inaczej z tym, ale nie znam konkretnej odpowiedzi na to pytanie.

  • Upvote 1

rtrn263.png

Link to comment
Share on other sites

A jak wygląda sprawa z wyprzedzaniem? O ile na autostradach nie ma większego problemu, bo linie są przerywane to na jednojezdniówkach praktycznie cały czas są podwójne ciągłe linie. O ile dobrze wiem to w USA jest trochę inaczej z tym, ale nie znam konkretnej odpowiedzi na to pytanie.

Nie masz co się przejmować tymi liniami bo w stanach jest tak ze za przekroczenie ciągłej nie ma mandatu ani kar. Będąc w stanach 3 miesiące tez myślałem ze tak jest jak w EU ale nie jest odwrotnie. Ale jedna rzecz którą stosuje się wszędzie to zasada Prawej Ręki. Tyle w temacie

Link to comment
Share on other sites

To tak w gwoli wyjaśnień jak to jest w USA z zasadami ruchu drogowego:

 

  • Na czerwonym świetle można skręcić w prawo po poprzednim zatrzymaniu się przed sygnalizatorem i upewnieniu się, że nic nie nadjeżdża z lewej strony.
  • Znaki STOP - tak naprawdę zasada jest prosta. Kto pierwszy dojedzie do znaku ten ma pierwszeństwo. W każdym bądź razie w ATS bardzo rzadko tak jest.
  • Autostrada - w USA nie ma zasady prawy pas wolny a lewy szybki. Tak naprawdę na ten, na który się wbijesz tym jedziesz. Wyprzedzać można z obu stron, nie ma reguły.
  • Wyprzedzanie - Tak naprawdę w Stanach Zjednoczonych na drogach w terenie niezabudowanym się nie wyprzedza. Jak ktoś leci szybciej to najwidoczniej nie jest Amerykaninem. No ale dużo jest tras 2 pasmowych także.

 

Inne:

 

Czemu wjazdy na autostradę w Stanach wyglądają w taki sposób?

Ponieważ tam się tak włącza w ruch - wjeżdża się w wolne miejsce między samochodami i nie jest to traktowane jako wymuszenie tylko jako normalny manewr, u nas powszechnie nazywa się to "zamek błyskawiczny".

 

Dodatkowo autostrady w USA są kolizyjne nie tak jak w EU bezkolizyjne, czyli możemy spotkać normalne skrzyżowania czy też światła. Mowa tutaj o Interstate Highway System.

76561198041797581.png

Link to comment
Share on other sites

To tak w gwoli wyjaśnień jak to jest w USA z zasadami ruchu drogowego:

 

  • Na czerwonym świetle można skręcić w prawo po poprzednim zatrzymaniu się przed sygnalizatorem i upewnieniu się, że nic nie nadjeżdża z lewej strony.
  • Znaki STOP - tak naprawdę zasada jest prosta. Kto pierwszy dojedzie do znaku ten ma pierwszeństwo. W każdym bądź razie w ATS bardzo rzadko tak jest.
  • Autostrada - w USA nie ma zasady prawy pas wolny a lewy szybki. Tak naprawdę na ten, na który się wbijesz tym jedziesz. Wyprzedzać można z obu stron, nie ma reguły.
  • Wyprzedzanie - Tak naprawdę w Stanach Zjednoczonych na drogach w terenie niezabudowanym się nie wyprzedza. Jak ktoś leci szybciej to najwidoczniej nie jest Amerykaninem. No ale dużo jest tras 2 pasmowych także.

 

Inne:

 

Czemu wjazdy na autostradę w Stanach wyglądają w taki sposób?

Ponieważ tam się tak włącza w ruch - wjeżdża się w wolne miejsce między samochodami i nie jest to traktowane jako wymuszenie tylko jako normalny manewr, u nas powszechnie nazywa się to "zamek błyskawiczny".

 

Dodatkowo autostrady w USA są kolizyjne nie tak jak w EU bezkolizyjne, czyli możemy spotkać normalne skrzyżowania czy też światła. Mowa tutaj o Interstate Highway System.

 

Witam wszystkich, jestem Amerykaninem Polskiego pochodzenia. Urodzilem sie w Tychach i wyjechalem jak mialem 15 lat. Mieszkam na Wschodnim Wybrzezu w stanie Connecticut od 11 lat.

 

Wiekszosc przepisow rozumiecie poprawnie, ale chcialbym dodac cos w sprawie jazdy na autostradzie.

Mamy tutaj zasade "Stay on the right, except to pass", czyli jedz prawym pasem, chyba ze kogos wyprzedzasz - wtedy uzywaj lewy pas. Za wyprzedzanie prawym pasem, bo ktos jedzie wolniej lewym pasem jest mandat - to juz zalezy od Policjanta. Policja ma tutaj ogromne pole do wyboru w sprawie swojej intuicji. Czyli moga ci dac mandat ale nie musza, czesto sie konczy na pouczeniu jak masz czysty rekord :) .

 

W wiekszosci Stanow jest rowniez prawo ze ciezarowki / autobusy nie moga jezdzic skrajnie lewym pasem, chyba ze zjazd z autostrady jest z lewego pasa (dosc czesto, ale w ATS jeszcze nie spotkalem).

 

Ogolnie to niektorzy ludzie wlaczaja cruise control, jeda lewym pasem i im wisi ze blokuja ruch. Najczesciej dlatego ze nie patrza w lusterka, ale w Polsce chyba tez tak jest.

 

Policja Stanowa (widze ze w ATS nie zrobili stanowej, tylko uzywaja zwykla miastowa policje do patrolow na autostradzie), zawsze patroluje jadac lewym pasem i 15-20 mph szybciej niz pozostale samochody. Jak widzisz ze nadjezdza Stanowy Patrol a jedziesz sobie lewym pasem i nie wyprzedzasz nikogo to lepiej szybko zmien pas na prawy :) .

 

Proces zatrzymania przez Policje rowniez wyglada inaczej niz w Polsce - nie wyskakuja na droge przed samochod jak pajace z lizakiem. Patrol sie wlaczy do ruchu, bedzie za toba jechal przez chwile i jak Policjant uzna ze jest bezpieczne miejsce do zatrzymania (szersze pobocze, parking, itd...), to wlacza swoje swiatla, wtedy ty zjezdzasz na pobocze i on sie zatrzymuje za toba. 

 

Nie ma kamer ktore mierza predkosc bo ludzie by do sadow chodzili ze to jest niekonstytucyjne - a Konstytucja w Stanach to jest rzecz swieta :) . Czasem sa kamery w miastach ktore robia zdjecie jesli przejechales na czerwonym. Nie masz za to punktow karnych (te mozna dostac tylko od Policjanta), ale jest mandat ktory moze byc umorzony albo obnizony jesli pojdziesz do sadu.

 

Prawie wogole nie pisze po Polsku bo nie mam do kogo ani po co, wiec wybaczcie jesli bedziecie to czytac i dziwnie to bedzie wygladac. Do zobaczenia na drodze, mam nadzieje ze kiedys ATS dojdzie do Wschodniego Wybrzeza.

 

Jak macie jakies pytania to sie nie wahajcie zapytac.

  • Upvote 6

In-game nick: GeekPolak

 

Youtube Channel - Map editor tutorials for American Truck Simulator and more.  

Twitch Channel - Streaming trucking and other games.

Twitter - Updates when I go live.

4jpe7n.jpg2e3nwv7.jpg

 

Amerykanin polskiego pochodzenia, pozdrawiam wszystkich Polakow. Jesli ktos tu jest z Tychow, Slask, to daj mi znac.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Jak wygląda sprawa ograniczników prędkości oraz ograniczeń prędkości dla ciężarówek w USA? Śmigając już trochę po Ameryce są odcinki, na których można wg. ograniczenia w nawigacji jechać 80mph, ale pytanie czy ciężarówki posiadają "speedlimiter", jeżeli tak to do ilu?

rtrn263.png

Link to comment
Share on other sites

Także widziałem na gps ograniczenia do 80 mph, co według mnie jest błędem bo z tego co ja wiem samochody ciężarowe w USA mają dozwolone 105 km/h czyli  jakies 65 mph :)

Jeśli ktoś wie dokładnie jak się mają ograniczenia dla ciężarówek w USA niech potwierdzi lub zaprzeczy moją opinie :)

Link to comment
Share on other sites

Jak wygląda sprawa ograniczników prędkości oraz ograniczeń prędkości dla ciężarówek w USA? Śmigając już trochę po Ameryce są odcinki, na których można wg. ograniczenia w nawigacji jechać 80mph, ale pytanie czy ciężarówki posiadają "speedlimiter", jeżeli tak to do ilu?

 

Nie ma ogranicznikow predkosci na ciezarowkach. Ale duzo kompani / firm reguluje swoich kierowcow. Moj kolega jezdzil ciezarowka przez jakis czas i jak np. jechal z gorki z wcisnietym sprzeglem zeby wycisnac wiecej z ciezarowki to do niego dzwonili z centrali. Oni wiedzieli np. jak dlugo mial wcisniete sprzeglo, jak szybko jechal, czy uzywal kierunkowskazy, itd...

Duzo kompani / firm ma swoje implementacje do monitorowania w ciezarowkach, ale nie jest to regulowane przez rzad i nie ma ogranicznikow. Rzad zostawia regulacje do poszczegolnych kompani / firm.

 

Legalna predkosc zalezy od Stanu. U mnie w Connecticut oni moga jechac 55 mph max i jak szybciej pojada to mandat jest. W Stanach na zachodzie i na poludniu, to ograniczenie predkosci jest troche wyzsze bo i drogi sa bardziej proste.

In-game nick: GeekPolak

 

Youtube Channel - Map editor tutorials for American Truck Simulator and more.  

Twitch Channel - Streaming trucking and other games.

Twitter - Updates when I go live.

4jpe7n.jpg2e3nwv7.jpg

 

Amerykanin polskiego pochodzenia, pozdrawiam wszystkich Polakow. Jesli ktos tu jest z Tychow, Slask, to daj mi znac.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Jak wygląda sprawa ograniczników prędkości oraz ograniczeń prędkości dla ciężarówek w USA? Śmigając już trochę po Ameryce są odcinki, na których można wg. ograniczenia w nawigacji jechać 80mph, ale pytanie czy ciężarówki posiadają "speedlimiter", jeżeli tak to do ilu?

 

Tak naprawdę każdy Stan ma swoje ograniczenia. Tutaj https://en.wikipedia.org/wiki/Speed_limits_in_the_United_Statesmasz tabele z wykazem ograniczeń.

76561198041797581.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.