Jump to content

Komputer się zacina.


Tristam

Recommended Posts

Programem AdwCleaner przeczyściłem komputer ze śmieci. Co do kondensatorów na mobo nie są wybrzuszone.

 

 

- Taż właśnie tak obstawiałem na kartę graficzną, jeszcze po wymianie zasilacza byłem pewien w 75% ale wolałem zasięgnąć opinii innych osób.

- Komputer przeczyszczony ale to nic nie dało. W konfiguracji ustawione najpotrzebniejsze na start programy. Mam tylko potrzebne programy na komputerze.

- Podzespoły są czyszczone sprężonym powietrzem co 2-3 miesiące + filtry przeciwkurzowe odkurzaczem ;) . Pasta na procku niedawno wymieniona, nawet chłodzenie nowe aby była niższa temperatura.

- Sterowniki aktualne z tego co mi wiadomo bo tydzień temu aktualizowałem programem IObit.

- System niedawno od nowa instalowałem jakiś miesiąc temu.

Link to comment
Share on other sites

Ja powiem tak: Maksymalna temp dla kart ATI to ok 70 stopni celsjusza, dla Nvidi 75, w przypadku procesora Intel: max 85.

Sprawdzales moze komputer przy otwartej obudowie? Bo może wiatraczki na karcie się zacierają? Ten element też się czyści i tu nie pomoże sprężone powietrze bo wiatrak trzeba zdjąć z silnika, i na smarować lub na oliwić jego oś ślizgową.

Stawiałbym również na ukruszony rdzeń karty jeśli już mowa o paskach itp, czasem przy wyjmowaniu lub wkładaniu można napręzyć PCB że rdzeń poprostu pęknie na tyle że pojawiają się artefakty, Miałem tak z 9600GT i nawet nie wiedzialem kiedy to się stało.

ht0c2Bx.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ja powiem tak: Maksymalna temp dla kart ATI to ok 70 stopni celsjusza, dla Nvidi 75, w przypadku procesora Intel: max 85.

Sprawdzales moze komputer przy otwartej obudowie? Bo może wiatraczki na karcie się zacierają? Ten element też się czyści i tu nie pomoże sprężone powietrze bo wiatrak trzeba zdjąć z silnika, i na smarować lub na oliwić jego oś ślizgową.

Stawiałbym również na ukruszony rdzeń karty jeśli już mowa o paskach itp, czasem przy wyjmowaniu lub wkładaniu można napręzyć PCB że rdzeń poprostu pęknie na tyle że pojawiają się artefakty, Miałem tak z 9600GT i nawet nie wiedzialem kiedy to się stało.

 

Siemka Koleżko :)

 

pracuje z komputerami już okolo 5 lat i myślałem że już nic mnie nie zdziwi ..... a jednak :P Czy mógłbyś mi wytłumaczyć kilka twoich pojęć ?? :)

 

Co to jest ?? :

 

- gdzie jest silnik na karcie graficznej ?

- co to jest oś ślizgowa ?

- co według ciebie oznacza ''ukruszony rdzeń'' ?

- co to jest ''naprężenie PCB'' ??

- co to są artefakty ?

- porównujesz jego kartę z 9600GT ..... hmmm .... czy zdajesz sobie sprawę kiedy była premiera karty 9800GT ?

 

Pozdro :)

uRAxDAU.png

Link to comment
Share on other sites

A czytałeś wcześniej że zasilacz został wymieniony ??

 

Psujący się ekran , czarny ekran lub paski kolorowe to jest jak dla mnie na 85% wina grafiki lub sterownika. Kolejne 14% to uszkodzona płyta. 1% inny problem.

 

Czy zrobiłeś tak jak ci napisałem wyżej ?? Przetestowałeś go na zaintegrowanej grafice ?

 Nie testowałem jeszcze zintegrowanej karty graficznej ponieważ jeszcze kilka dni mam zawalone. Dopiero teraz jestem w domu. Postaram się to zrobić jak najszybciej. Myślę że sprawdzę to w weekend.

 

Edit:

Jeszcze dodam że wczoraj podczas płacenia za internet przedstawiłem mój problem z komputerem właścicielowi ( jest informatykiem ) no i mi właśnie powiedział że najprawdopodobniej jest to uszkodzona karta graficzna.

key-tag-ride-or-die-moto-key-tag-1_grand

 

Cel? Tak, kiedyś go miałem 
Marzenia swoje już dawno sprzedałem 
Moja wiara umarła pod płotem 
A nadzieję straciłem tej nocy

Link to comment
Share on other sites

Siemka Koleżko :)

 

pracuje z komputerami już okolo 5 lat i myślałem że już nic mnie nie zdziwi ..... a jednak :P Czy mógłbyś mi wytłumaczyć kilka twoich pojęć ?? :)

 

Co to jest ?? :

 

- gdzie jest silnik na karcie graficznej ?

- co to jest oś ślizgowa ?

- co według ciebie oznacza ''ukruszony rdzeń'' ?

- co to jest ''naprężenie PCB'' ??

- co to są artefakty ?

- porównujesz jego kartę z 9600GT ..... hmmm .... czy zdajesz sobie sprawę kiedy była premiera karty 9800GT ?

A więc tak:

1: Co napędza wentylator na chłodzeniu? Sam z siebie sie chyba nie kręci? Masz tam silnik bezszczotkowy czyli BLDC, wentylator ma wewnątrz korpusu magnes.

2:oś ślizgowa, trochę źle się wyraziłem, chodzi mi o łożysko ślizgowe, fakt są wentylatory z małymi łożyskami ale i tak ośka lata sobie w małej tulecje

3:Ukruszony rdzeń: W moim wypadku była to przypadłość fabryczna, prawdopodobnie musiała spaść podczas transportu i uszkodziła się obudowa chipsetu.

4:Do naprężeń dochodzi jak np lekko wyginasz płytkę PCB przy montażu lub demontażu, powstają wtedy naprężenia i w skrajnej sytuacji od Płytki drukowanej mogą odpaść elementy.

5:Artefakty mogą być powodowane np przegrzaniem chipsetu karty, a wygląda to tak że na ekranie mogą pojawić się paski o jaskrawych kolorach polecam w google wpisać artefakty grafiki.

6: Co to za różnica to wciąż karta oparta na krzemowym rdzeniu a więc działanie mają takie same, a poza tym czytając jego wcześniejsze posty było wspomaniane o podobnej przypadłości.

 

Ja mam styczność z tymi maszynami od 1997 roku, złożyłem nie jeden sprzęt i różne cuda widziałem.

ht0c2Bx.jpg

Link to comment
Share on other sites

- gdzie jest silnik na karcie graficznej ?

 

Rozumiem, że kolega obcował tylko z pasywnym chłodzeniem? ;)

 

Do autora tematu:

 

Sprawdź w jakim stanie jest złącze PCI, bo napisałeś, że przed zawiechą karta obniża swoją temperaturę o kilka stopni.

Podejrzewam że dochodzi do spadku napięcia na tym elemencie.

 

1. Płyta główna do sprawdzenia, stan styków w złączu, może zaśniedziały, zimne luty itp.

2. Zasilacz jak możesz pożycz od znajomego i przeprowadź te same testy. Musisz być pewny w 100% co do sprawności zasilacza.

 

 

To tyle.

eXGGTCM.gif


Tylko MAN

Link to comment
Share on other sites

 Nie testowałem jeszcze zintegrowanej karty graficznej ponieważ jeszcze kilka dni mam zawalone. Dopiero teraz jestem w domu. Postaram się to zrobić jak najszybciej. Myślę że sprawdzę to w weekend.

 

Edit:

Jeszcze dodam że wczoraj podczas płacenia za internet przedstawiłem mój problem z komputerem właścicielowi ( jest informatykiem ) no i mi właśnie powiedział że najprawdopodobniej jest to uszkodzona karta graficzna.

 

Daj znac jak cos juz przestestujesz, wtedy pomyslimy dalej

uRAxDAU.png

Link to comment
Share on other sites

Przeleciałem na szybko wątek i...

Moim zdaniem na 95% grafa.

Mam tylko jeszcze jedno pytanie - na jakich ustawieniach graficznych grasz?

P.S. Jak będziesz miał pieniądze, to sobie kup GTXa.

Jest, moim zdaniem, lepszy do tych dwóch gier. ;)

P.S.2 @OT - JohnnyCagePL - obrażam się na Ciebie!

Pisał właściciel GAINWARD GeForce 9600GT (2007 - dziś).

Link to comment
Share on other sites

Dokładnie tak jak pisze Kadziu. Albo pożycz od kogoś kabel lub przejsciówkę. Dasz radę wierzymy w Ciebie :)

Czy wymagane jest odłączenie karty graficznej od płyty? Nie mógłbym odłączyć zasilania od karty graficznej i z przejściówką połączyć z płytą główną monitor?

 

 

Przeleciałem na szybko wątek i...

Moim zdaniem na 95% grafa.

Mam tylko jeszcze jedno pytanie - na jakich ustawieniach graficznych grasz?

P.S. Jak będziesz miał pieniądze, to sobie kup GTXa.

Jest, moim zdaniem, lepszy do tych dwóch gier. ;)

P.S.2 @OT - JohnnyCagePL - obrażam się na Ciebie!

Pisał właściciel GAINWARD GeForce 9600GT (2007 - dziś).

 

W ETS2 gram na ustawieniach średnio wysokich FPS 55-60, a CS:GO ma ustawienia niskie żeby było 300 FPS. W GTA V po ostatnich aktualizacjach FPS spadł z 55-60 do 20-30.

Na morele wpadła mi w oko grafika GTX 950 2GB. Do tych gier w które gram w zupełności wystarczy. Nie ma co przepłacać. No i z resztą nie mam teraz kasy na GTX 960. Chyba że po nowym roku stanieje ;)

key-tag-ride-or-die-moto-key-tag-1_grand

 

Cel? Tak, kiedyś go miałem 
Marzenia swoje już dawno sprzedałem 
Moja wiara umarła pod płotem 
A nadzieję straciłem tej nocy

Link to comment
Share on other sites

Tak się składa, że zanim kupiłem sobie obecnego Radka z rodziny R9, wcześniej miałem dokładnie tego samego co autor tematu i mój problem był podobny. Wariował obraz podczas grania w gry, oprócz tych bardzo starych jak i oprócz korzystania z internetu. Powód? Spalił mi się akcelerator na karcie. Najlepsze jest to, że nie grałem wtedy w nic ultra obciążającego (Mass Effect 2, Gothic, World of Warcraft)

Link to comment
Share on other sites

Czy wymagane jest odłączenie karty graficznej od płyty? Nie mógłbym odłączyć zasilania od karty graficznej i z przejściówką połączyć z płytą główną monitor?

​Tak - musisz odłączyć ją od płyty głównej.

Najlepiej też odłącz od zasilania.

Odłączenie zasilania od karty graficznej bez odłączenia jej od płyty głównej spowoduje, że dalej grafa będzie działać - przez to (tzn. odłączenie kabla) nie będą działać wiatraki odpowiadające za chłodzenie.

Link to comment
Share on other sites

Ok dzięki. Dzisiaj już raczej tego nie zrobię. Postaram się jak najszybciej sprawdzić.

 

Edit:

 

Popatrzyłem po innych forach i zauważyłem że inne osoby też mają taki sam problem co ja. Wynika z tego że to wina uszkodzonej karty graficznej. Osoby te również miały kartę graficzną z fabrycznym OC.

key-tag-ride-or-die-moto-key-tag-1_grand

 

Cel? Tak, kiedyś go miałem 
Marzenia swoje już dawno sprzedałem 
Moja wiara umarła pod płotem 
A nadzieję straciłem tej nocy

Link to comment
Share on other sites

Zadam kilka podstawowych pytan :)

- Od kiedy wystepuje problem ?

- czy masz wentylowana obudowe?

- czy badales dyst pod katem bad sektorow?

- czy sprawdzalem palcem temperature chipsetu? (czujnik moze falszowac odczyty )

- jakie chlodzenie procesora posiadasz ?

- Czy wymieniales kiedys paste termo przewodzaca na procku lub karcie graficznej ?

- czy karta byla rozkrecana? jesli kupiles nowo to pomin to pytanie.

- Robiles test obciazeniowy kompa programem OCCT ?

- czy ustawiales w biosie stale napiecie dla ramu ? (czesto domysle ustwienia napiecia ok.1,5v sa przyczyna takich rzeczy)

Link to comment
Share on other sites

Zadam kilka podstawowych pytan :)

- Od kiedy wystepuje problem ?

- czy po wystapieniu problemu "stawiales "system na nowo ?

- czy masz wentylowana obudowe?

- czy badales dyst pod katem bad sektorow?

- czy sprawdzalem palcem temperature chipsetu? (czujnik moze falszowac odczyty )

- jakie chlodzenie procesora posiadasz ?

- Czy wymieniales kiedys paste termo przewodzaca na procku lub karcie graficznej ?

- czy karta byla rozkrecana? jesli kupiles nowo to pomin to pytanie.

- Robiles test obciazeniowy kompa programem OCCT ?

1. Problemy występują od jakichś 2 lat. Wcześniej je ignorowałem lecz z czasem zaczęło mnie to denerwować.

2. Nie raz.

3. Mam cztery wentylatory w obudowie 12 cm x 12 cm ( 1 z przodu, 1 z tyłu, 2 na górze ) jest jeszcze miejsce na jeden z przodu

4. Tak badałem. Nic nie wykryto.

5. Co do temperatury, temperatury wskazywane przez programy są prawdziwe.

6. SilentiumPC FERA 2 HE 1224 v2. Temperatury są niskie na procesorze.

7. Pasta na procesorze wymieniania co 2-3 miesiące, niekiedy rzadziej.

8.  -------------------

9. Tak robiłem.

 

Zapraszam do poprzednich postów. Niektórych pytań nie musiałbyś zadawać. :)

 

Edit:

 

Sposobem na usunięcie błędów na karcie graficznej jest zaktualizowanie biosu tejże karty. Moja karta ma niestety tylko jedną wersję BIOS'u. :(

key-tag-ride-or-die-moto-key-tag-1_grand

 

Cel? Tak, kiedyś go miałem 
Marzenia swoje już dawno sprzedałem 
Moja wiara umarła pod płotem 
A nadzieję straciłem tej nocy

Link to comment
Share on other sites

mozesz edytowac bios za pomoca radeon edit bios i wgrac go poprzez ati winflash:) jesli oczywiscie uwazasz ze np. w biosie masz za niskie napiecie i pod obciazeniem karta ci wali BSODami. Probowales sprawdzic czy mozesz zmienic napiecie na karcie ? moze da sie je lekko podbic i podczas obciazenia juz BSODy nie beda ci dokuczac :) O ile dobrze pamietam wlasnie radki w pierwszych rewizjach tej seri mialy taki problem ze za nisko bylo ustwione napiecie i duza partia tych kart ladowala na serwisie i zwrotach :/  jesli to jest wersja oc to tu masz kilka biosow http://www.techpowerup.com/vgabios/index.php?architecture=AMD&manufacturer=Gigabyte&model=HD+7850&interface=PCI-E&memType=GDDR5&memSize=1024

 

a tu na potwierdzenie moich slow wyzej wymieniony problem ze nie tylko ty tak masz i miales :) jak mas gwarancje odsylaj http://forum.benchmark.pl/topic/58566-radeon-hd-7850-problem/

Link to comment
Share on other sites

Niestety gwarancja już się dawno skończyła :( Popatrzę może coś zdziałam.

 

Edit:

Czyli po krótce mówiąc grafika jest felerna. Już teraz zastanawiam się nad kupnem nowej. Myślę że do gier typu Euro Truck Simulator 2, Counter-Strike Global Offensive, Grand Theft Auto V wystarczyła by karta graficzna MSI GTX 950 2GB. 

key-tag-ride-or-die-moto-key-tag-1_grand

 

Cel? Tak, kiedyś go miałem 
Marzenia swoje już dawno sprzedałem 
Moja wiara umarła pod płotem 
A nadzieję straciłem tej nocy

Link to comment
Share on other sites

najpierw sprawdz czy dasz rady zmienic napiecie na karcie :) jesli tak to podnies je troche jak bedzie dzialac to nie musisz nic kupowac :)

Spróbuję uratować kartę lecz nie widzę jej w niedalekiej przyszłości. GTA można powiedzieć na niej już nie działa 20-30 FPS. Raczej po nowym roku będę kupował nową kartę nawet jeśli z tą nie będzie problemów.

Zmienię napięcie i odezwę się.

key-tag-ride-or-die-moto-key-tag-1_grand

 

Cel? Tak, kiedyś go miałem 
Marzenia swoje już dawno sprzedałem 
Moja wiara umarła pod płotem 
A nadzieję straciłem tej nocy

Link to comment
Share on other sites

Skoro masz artefakty to grafiki juz nie uratujesz.
Glownie artefakty wystepuja podczas overclockingu GPU ale nie sadze ze bys sie w to bawil wiec wykluczam.

 

Nie ma co kombinowac, wiadomo co jest nie tak, kiedys musi sie cos zepsuc. Tylko czekac az pusci ostatni dymek.. Mozesz tez wymienic paste termiczna (srebrzanka tylko i wylacznie), co do pasty to uwazaj ile dajesz, bo co za duzo to nie zdrowo..

A co do zasilacza, polecalbym zmienic na 750W.

Tam ktos mowil ze karta z oficjalnej strony bierze 500W, a na innej ~100W... Dla przykladu wolalbym sie lepiej sluchac oficjalnych zalecen producenta niz ze stron do ktorej np: Ja, mam niskie zaufanie.

 

@Trybcio86 - CO ty gadasz, jak zwiekszy napiecie moze byc gorzej... Napiecie zwiekszasz tylko wtedy gdy podkrecasz karte graficzna. A jesli np jego zasilacz nie dostarcza odpowiedniego napiecia to overvolting moze jeszcze bardziej karte uszkodzic albo w ogole jej nie uruchomic.

 

Pozdrawiam, swieta coraz blizej wiec spraw Komputerowi prezent :P

If you need help, please contact with Community Manager.


 


Recruitment for In-game AdministratorOFF 


>>> How to become admin? Click here! <<<


Recruitment for Forum moderator: OFF


Recruitment for SupportOFF


Link to comment
Share on other sites

Bawiles sie kiedys urzadzeniem do mierzenia pobieranej mocy przez komputer ? chyba nie ! Ja posiadajac procesor fx 8320 krecony do 4,4 ghz i modowana karta graficzna hd 6950@70 tez podkrecna jeszcze podczas obciazenie mialem ok 400W podieranej mocy ! To ze na procesorze pisze 77W to nie znaczy ze tyle pradu pobiera bo TDP sie odnosci do innej wartosci :) Poza tym jesli od nowosci karty ma takie problemy to jak sie przegrzala ? Od nowosci nie rozkrecal karty a temperatury nadal ma ok. Pomysl zanim cos napiszesz! Podalem jeden watek na forum gdzie bylo ich wiecej i wystarczy poszukac jak ludzie sobie radzili i co dostawali z poworotem z serwisow. Jesli podkrecisz karte i zabraknie jej pradu to bedziesz mial dokladnie takie objawy.

 

 

Do autora obniz taktowanie o 100mhz na pamiecy i rdzeniu karty i przetestuj jak bedzie wszystko ok to znaczy ze mam racje i karcie brakuje wiekszego napiecia na tych taktowaniach standardowych.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.