Jump to content

REHBER: Video ile oyuncu raporlama sistemi | Plays.tv


STOCKHOLM GHOST
 Share

Recommended Posts

Video görüntüsü ile ets2mp.com üzerinden oyuncu raporlamanın çok daha verimli olduğunu düşünüyorum. Bir oyuncuyu oyun sırasında da raporlayabiliyor olmanıza rağmen; o sırada aktif bir admin bulunup bulunmaması, admin'in sizin raporunuzu incelemeye başlayana kadar olayın sona ermesi gibi sebeplerden, video ile oyuncu raporlama, olayın incelenmesinin garanti olduğu en iyi yol.

 

Bunun için, bize tek gereken, oyunun videolarını çekebileceğimiz bir program. Tavsiyem, Plays.tv kullanmanız, çünkü hem sisteminizi kasmıyor (fps sorunu da almıyorsunuz), yüklemesi kolay, ve program açık olduğu sürece sizin bir şey yapmanıza gerek kalmadan oyunu sürekli kaydediyor.

 

Plays.tv kurulumu:

 

Spoiler

 

1. plays.tv adresine gidin.

2. Ekranın sağ üst köşesindeki "İNDİR" linkine tıklayarak, Plays.tv client'ini bilgisayarınıza indirip kurun.

4q05k4.jpg

 

3. Aynı ekrandaki "KATIL" linkini takip ederek bir kullanıcı profili oluşturun. 

2NjbNj.jpg

 

4. Kurulum bittiğinde plays.tv programını çalıştırın, sizden kayıt sırasında oluşturduğunuz kullanıcı ve parolanızı girmenizi isteyecek.

 

5. Ayarlar için, aşağıdaki resimdeki ayarlar tuşuna basın.

 dZXR34.jpg

 

Ayarlar basitçe şu şekilde:

 • GENEL EKRANI:

O9EP04.jpg

 • Oturum videom: Açık
 • Alanı otomatik yönet (Buraya plays.tv'nin video kayıtları için bilgisayarınızdan ne kadar yer kullanmasını istediğinizi girin.)
 • Video yakalama: Açık
 • Vurgu uzunluğu: 90 sn (Daha düşük de tutabilirsiniz ancak, biri size çarptığında vs. kamyonu kenara çek, raporlama için steam kodunu bul derken 90 saniye ideal bir uzunluk.)
 • Video quality presets: Medium (Yeterli olacaktır. Videolar kısa sürede yüklenir. Yükselttikçe, upload zamanı da artacaktır.)
 • Video çözünürlüğü: 720p
 • Kare sayısı: 30 fps
 • Bit hızı: 10Mb/s
 • Aşağıdaki iki kutucuğu işaretlemeseniz de olur.

Diğer tablardaki ayarları kendi keyfinize göre tamamlayın. (HUD'da kısayol tuşları görünsün mü, mikrofon çalışsın mı çalışmasın mı vs..) 

 

Plays.tv kullanımı:

 

Spoiler

Plays.tv, siz oyuna başladığınız andan itibaren otomatik olarak kayda başlar. Oyundan çıktığınızda, size kaydettiği videoyu gösterir. Rapor edilecek durumlar oyunun rasgele bir noktasında oluşabileceğinden, CTRL+F3 kombinasyonunu sık sık kullanmanız gerekecek. Bir mizansen ile açıklayayım: Diyelim ki, yolunuzda gidiyorsunuz, karşı şeritten gelen oyuncu bilerek tırını üzerinize kırdı ve size çarparak tır ve yükünüze hasar verdi...

 

1. Çarpışma (veya rapor edilecek durum) gerçekleştikten sonra CTRL+F3 tuşuna basın.

2. Ekranın sol üst köşesinde "son 90 saniye kaydediliyor" uyarısı çıkacak. (Ayarlar kısmında vurgu uzunluğunu 90 yaparsanız 90 saniye yazar. 30 yaparsanız 30...)

3. Tırınızı yolun akışını engellemeyecek şekilde park edin. (Devrilme vs olmuşsa eğer..)

4. Size çarpan oyuncunun Steam64 ID'sini alabilmek için, y tuşuna basın. Açılan chat konsoluna şu komutu girin: /pinfo 1234   (1234 oyuncuya server tarafından atanan numaradır. Oyuncu oyundan çıkarsa bu numara değişir, kazanın hemen ardından /pinfo komutu ile Steam ID edinmeniz faydalı olur. 1234 numarası yerine, size çarpan oyuncunun numarasını yazın.)

r8E7N1.jpg

 

5. Komutun ardından ekrana beyaz renkte oyuncunun nick'i, Steam64 ID'si ve ETS2MP ID bilgilerini yazan bir ibare gelecektir.

9qGOAO.jpg

 

6. Plays.tv programına geçin. Program ekranının sağında, son alınan 90 saniyelik videoyu göreceksiniz. Üzerine tıklayın. 

r8E7bN.jpg

 

7. Ekranın sağında, videonun altında "Create a Clip" butonuna tıklayın.

p8ELl0.jpg

 

8. Videonun altında, sarı kutucuk içerisinde bir film şeridi oluşacaktır. Bu şeridin sağından veya solundan sürükleyerek report etmek istediğiniz anı tam olarak yakalayın. (Yani gereksiz kısımları video haricinde tutun. Böylece upload daha kısa sürer, admin lüzumsuz yerleri izlemek zorunda kalmaz.) Örneğin ben aşağıda videonun ortalarında, 22 saniyelik bir kısmı aldım...

yoVXQj.jpg

 

9. Plays.tv'ye kaydet butonuna tıklayın, açılan pencereye ETS2 vs. bir şeyler yazın.

m7EnDy.jpg

 

10. Yükleme tamamlandığında video kanıt yükleme işimiz tamamlanmış demektir.

bMyWRn.jpg

 

ÖNEMLİ: Plays.tv, hiçbir zaman, siz yapmadığınız sürece kaydettiği videoları plays.tv adresine yüklemez.

 

 

 

İpucu:

 

Spoiler

/pinfo ile oyuncunun bilgilerini aldığınızda, göreceğiniz üzere Steam64 ID'si çok uzun bir rakamdan oluşuyor. Bazı oyuncuların da nick'leri karışık veya Türkçe klavye ile yazılamaz durumda (Kiril, Çin alfabesi gibi). Bu yüzden zaman zaman ets2mp.com adresindeki report sayfasında "perpetrator" kısmına oyuncunun adını, Steam64 numarasını yazmanız hayli zor olabiliyor. İşi kolaylaştırmak için, ETS2MP'nin bilgisayarınızda tuttuğu chat loglarını kullanabilirsiniz. 

 

C:\Users\kullanıcı_adınız\Documents\ETS2MP\logs klasörü içerisinde tarihe göre sıralama yaparsanız, en üstten 3. sırada "chat" diye başlayan bir txt belgesi göreceksiniz. Bunu açın, /pinfo kodunu kullandığınız yeri bulun. Orada server'in size gönderdiği oyuncu bilgisinin yazılı olduğunu göreceksiniz. Buradan kopyala-yapıştır yapabilirsiniz.

 

dZXmor.jpg

 

9qG0Vr.jpg

 

 

 

 

Oyuncuyu Raporlama:

www.ets2mp.com adresine gidin.

Ekranın sağ üst köşesindeki login kısmından giriş yapın.

Manage tuşuna basın, gelen ekranda, REPORT SYSTEM linkini takip edin.

Bu ekranda "Create a Report" linki ile bir oyuncuyu raporlayabilir, "View your report" linki ile önceden yapmış olduğunuz raporların durumlarını kontrol edebilirsiniz.

Aşağıda Ömer584'ün ekranın neresine ne yazmanız gerektiği ile ilgili bilgilendiren resmi görebilirsiniz. 

 

Video/Picture kısmına, plays.tv'ye yüklediğiniz video'nun linkini yapıştırın. (Plays.tv adresine gidip profilinizden ilgili raporla alakalı yüklediğiniz videoyu bulun, linkini kopyalayıp yapıştırın.)

 

ÖNEMLİ: Bir raporda sadece 1 oyuncuyu şikayet edebilirsiniz. 

 

 

Herkese iyi oyunlar!

 • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest GoodByeTruckers

Oyuna girince "record error alt tab out of the game more information" hatası veriyor alt-tab yapıyorum hata kodu vs yok, neden hata veriyor anlamadım.

Link to comment
Share on other sites

Hiç karşılaşmadım öyle bir hata koduyla. Direksiyonla mı oynuyorsun? Acaba record kısayoluyla klavye kontrolleri çakışıyor olmasın? (Klavyeyle oynuyorsan tabi.)

 

İnternette aradım, pek bir sonuca da ulaşamadım. 

 

Bir de, tam ekran değil, windowed modda deneyebilir misin Özgür? Aklıma gelenler bunlar... 

Link to comment
Share on other sites

Denedim olmadı, sildim şimdilik, OBS kullanıyorum memnunum ama upload işi daha hızlı olacaktı.

 

Rehberin aynısını İngilizce olarak Guides kısmına da gönderdim az önce. İstersen yayınlandıktan sonra orada da sor; belki aynısını yaşayıp çözüm bulan birileri çıkar Özgür?

Link to comment
Share on other sites

Guest callidus

Plays.tv en azından, çektiğin videoyu manuel olarak herhangi bir video sitesine yükleme zahmetinden kurtarıyor yalnız. 

O konuda haklısın ama ne bileyim fazla karışık gibi. Yani bir tarafta videoyu çekip yüklemek varken burada çekip düzenleyip yüklemek var.

Link to comment
Share on other sites

^ Overwolf üzerinden çekip yükleyerek yapıyordum bir ara raporlamayı. Ancak sorun, videonun gereksiz kısımlarını atmak istediğimde, mutlaka bir video-editing programı kullanmam gerekmesiydi. Plays.tv, kendi içerisinde bunu yapabildiği için daha kullanışlı gibi geldi bana. Bandicam kullanmadım açıkçası ancak, örneğin Overwolf bir yandan da FPS'yi etkiliyordu. Plays.tv'de bir sorun yaşamıyorum kendi adıma.

Link to comment
Share on other sites

 • 4 weeks later...
 • 1 month later...

Benim çektiğim videoda da görüntü sadece siyah ekrandı.3-4 kez denememe rağmen çektiğim video'yu izleyemedim.Sadece ses var, ekran siyah.

 

İşletim sistemin Windows 7 Ultimate 64 bit, güncel ekran kartı driverı kullanıyorum.

Bu sebebten Bandicam'a geçiş yaptım, aynı sorunu yaşayan arkadaşımız oldu mu daha önce ?

Link to comment
Share on other sites

Böyle bir sorunla karşılaşmadım şahsen. Plays.tv FAQ bölümünde belki bir cevaba ulaşabilirsiniz?

 

Sorunumla alakalı açıklamaya ulaştım: http://support.plays.tv/support/solutions/articles/5000681515-why-do-my-videos-come-out-with-black-screens-and-audio-only-

 

Böyle bir sorun yaşayan bazı kullanıcılar mevcutmuş fakat şimdilik çözüm yokmuş.

Bunu düzeltmek için çalışıyorlarmış.

 

Şimdilik bandicam sanırım tek çözüm, bunun gibi kasmayan bir başka önerebileceğiniz program mevcut mudur ?

Link to comment
Share on other sites

 • 1 month later...
 • 2 months later...
 • 4 months later...
 • 8 months later...

Selamlar, öncelikle emeğinize sağlık! Topluluğa faydalı bu rehberi oluşturduğunuz için teşekkür ederim. Turkish Discussion üzerinde yapılan düzenlemeleri takiben konunuzu Rehberler > Yeni Başlayanlar kısmına taşıyorum. Anlayışınız için teşekkürler!

 

Saygılarımla,

izm07

Game Moderator

 

//Moved to Rehberler > Yeni Başlayanlar

Link to comment
Share on other sites

 • 3 months later...
 • 2 weeks later...
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.