Jump to content

Pieszy będzie mieć pierwszeństwo na przejściu dla pieszych


ElectroMusic!

Recommended Posts

Według mnie dziwny pomysł. Fakt, że pieszy nadal nie może wtargnąć na jezdnie bez upewnienia się, że kierowca ustępuje mu pierwszeństwa, ale święte krowy i tak będą robić swoje.

Czy wpłynie to na bezpieczeństwo? Jakoś nie wydaje mi się. Zawsze jakiś Janusz może pomyśleć, że co z tego, że autobus jest większy od niego i w dodatku rozpędzony, przecież on ma pierwszeństwo więc autobus mu nie straszny. Już nie wspomnę o miastach gdzie przejście jest co 50m. No ale zobaczymy jak to będzie w praktyce.

Już od dawna święte krowy w miastach chodzą tak, jakby ten przepis był wprowadzony razem z konstytucją.

Ja rozumiem że miasto jest dla ludzi, centra wolne od samochód, samochody na tiry, tiry na tory, tory na statki, statki na dno itd. ale co jest łatwiej zatrzymać - 1.5 tony stali czy 60 kg mięsa? Rozumiem też, że ten przepis funkcjonuje już od dawna w tych super państwach europejskich, ale uważam że zamiast patrzeć co robią inni, lepiej kierować się logiką. Ciągłe zatrzymywanie się przed przejściami zwiększa zużycie paliwa, to powoduje zwiększenie się zanieczyszczeń w powietrzu, i z miasta robi się taka mała wędzarnia.

Może jestem trochę taki pro-samochodowy, ale to częściowa zasługa tego, że w mieście 99% odległości pokonuje w samochodzie. Lepszym, lecz początkowo bardzo kosztownym i w wielu miejscach niewykonalnym pomysłem byłyby przejścia nad/podziemne. Zwiększyłoby to płynność, zmniejszyło by ilość wypadków z udziałem pieszych, bo punkty kolizyjne zostałyby zredukowane do minimum, no ale jak mówiłem - często jak nie zawsze centra są tak ciasne, że nie byłoby gdzie tych przejść wepchać, a budowa pozostałych zwróciłaby się po X latach dzięki sprawniejszemu transportowi.

No ale co my biedne żuczki możemy...

  • Upvote 2

Smooth shiftin brothers

Link to comment
Share on other sites

Ja nie wiem o co takie wielkie halo ;/ Mieszkam w Anglii i kierowcy bardzo poważnie podchodzą do tego tematu. Tutaj pieszy jest priorytetem i nikt z tym nie ma problemu,  wręcz przeciwnie bardzo fajnie i sprawnie to wszystko działa a kierowcy zawsze się zatrzymują przed przejściem dla pieszych.

 

Na dodatek powiem że tutaj moża przebiec przez ulice w dowolnym miejscu lub na czerwonym świetle i nawet policja widząc to zwolni byś mogł bezpiecznie dotrzec na drugą strone jezdni.

 

Fakt faktem co niektórzy zachowują się troche nieodpowiedzialnie NIErozglądając się i przejdą lub wbiegną na jezdnie ale drugi problem jest taki że w Polsce jest strasznie dużo chamskich i bezczelnych kierowców którzy mają za nic przejście dla pieszych i sicną ile fabryka dała niezdając sobie sprawy z tego że w pobliżu ktoś czeka na przejście a nie daj boże są to dzieci !! A wystarczy tylko ZWOLNIĆ przed przejściem a nie zapierdzielać jak jakieś bydło !!

  • Upvote 2

uRAxDAU.png

Link to comment
Share on other sites

Od kiedy to nie wiem i szczerze mówiąc to nie wiem co dokładnie przepisy angielskie mówią na ten temat

 

Ale jestem w UK już ponad 10 lat i od kiedy tu jestem zawsze to tak działało i działa do dzisiaj.

 

Kierowca bez problemu i z usmiechem przepuści a pieszy podziękuje a w Polsce co najwyżej można usłyszeć '' Gdzie się ku...wo pchasz'' :) Niestety @WooQash masz racje że mentalnośc polaków jest inna i ciężko będzie coś zmienić ;/ Ale trzeba próbować wiec dlatego zmieniają przepisy lub chociaż starają się :P

  • Upvote 1

uRAxDAU.png

Link to comment
Share on other sites

Tylko, że same przepisy to jedno, a ich znajomość to drugie. Ilu dziadków do dzisiaj jeździ uznając "swoje" przepisy z okresu zdawania prawka 50 lat temu. Według mnie problemem nie byłaby mentalność co bardziej potężna i skuteczna akcja informacyjna lub wprowadzenie jakiegoś czasowego/przejściowego prawa, które dawałoby głównie bezpieczeństwo pieszym.

rtrn263.png

Link to comment
Share on other sites

Projekt został odrzucony w senacie (ponoć). Moim zdaniem bardzo dobrze, tylko i wyłącznie dlatego że masa ludzi by wymuszała zatrzymanie pojazdu. Jak wiadomo jest to wtargnięcie na jezdnię. Nigdy nie słyszałem, żeby policja za coś takiego dała mandat pieszemu. 

Link to comment
Share on other sites

To dziwne jeżeli to mają dopiero wprowadzic to czemu instruktor uczył mnie że właśnie gdy pieszy oczekuje na przejscie to ma pierwszeństwo?! A po 2 za nie ustąpienie pieszemu przejścia przez pasy gdy oczekuje na nie dostaje się mandat może ktoś mi to wytłumaczy!!!

Było tak od zawsze że pieszy miał pierwszeństwo gdy oczekuje na przejście nawet mój Ojciec który ma ponad 35lat prawo jazdy tak powiedział także coś tutaj jest nie tak. Ja osobiście słyszałem że mają wprowadzić takie coś, że jak pieszy zbliża się do przejścia to już wtedy ma pierwszeństwo. TV kłamie radzę najpierw zapoznać się z obecnymi przepisami 

Link to comment
Share on other sites

No ja tez jeżdżę zawodowo i jak mi się zdaje to w tej chwili pieszy wchodzący będący już na pasach ma pierwszeństwo a chca albo chcieli wprowadzić ze pieszy zbliżający sie do przejścia by miał już pierwszeństwo

Dokładnie . O ile się nie mylę to w Wielkiej Brytanii tak jest że w przypadku gdy pieszy jest w pobliżu przejścia to kierowcy muszą sie zatrzymać. Zresztą w każdym kraju przepisy ruchu drogowego opartę na pieszych trochę się różną. Ale akurat pierwszeństwo dla pieszego gdy zbliża się do pasów ma swoje + i - także każdy ma swoją osobista opinie na ten temat. 

Link to comment
Share on other sites

To temat bez dna. Powiem tyle jeżeli ktoś jeszcze nie jest pewny jak to jest na prawdę z pieszymi to polecam zakupić kodeks ruchu drogowego . Ostatnie co mogę powiedzieć o Zachowaniu się wobec pieszych to :

Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, zobowiązany jest zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość i ustąpić pierwszeństwa osobom znajdującym się na przejściu.Gdy w pobliżu przejścia znajdują się piesi, kierujący pojazdem powinien liczyć się z tym, że mogą oni zechcieć przejść na drugą stronę drogi. Jeżeli kierujący zauważy, że osoba przechodząca przez jezdnię jest niepełnosprawna (np. używa białej laski, porusza się o kulach itp.), to powinien się zatrzymać i ustąpić takiej osobie pierwszeństwa. Wjeżdżając na skrzyżowanie, kierujący pojazdem musi ustąpić pierwszeństwa pieszym znajdującym się na przejściu, nawet w sytuacji, gdy dla pojazdów podawany jest zielony sygnał. Podyktowane jest to koniecznością umożliwienia opuszczenia jezdni przez pieszego. Przepis ten obejmuje też rowerzystów przejeżdżających przez jezdnię.

Ruch na przejściach dla pieszych może być także kierowany przez osoby do tego uprawnione (np. osoba nadzorująca przejście dzieci przez drogę w okolicach szkół). Osoby takie są odpowiednio oznaczone i należy stosować się do ich poleceń.

Mógłbym pisać i pisać dużo więcej na ten temat ale wydaje mi się że tyle wystarczy .

Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.