Jump to content

Türk oyuncuların fazla küfür kullanımı

Recommended Posts

Herkese merhaba, iyi günler dilerim, sizlerle bir konu hakkında biraz sohbet etmek istedim. Tmp yazılı sohbette birçok Türk oyuncunun küfür ettiğini görüyorum yazılı sohbette veya  telsiz üzerinden insanlar en ufak bir olayda küfür edebiliyor mesela yavaş gitmek(70-90km/s) sinyal kullanımı  veya insanlara hakaret edip dalga geçmek gibi durumlar var  bunun sebebi nedir toplum olarak biraz sinirliyiz sanırım anlamıyorum nedense. Yasak olmasına rağmen birçok insan küfür kullanıyor, din, dil, ırk ve kişisel küfürler çok fazla, buna nasıl bir çözüm bulabiliriz, bu toplumu nasıl yönlendirebiliriz, bu soruyu yetkili arkadaşlara sormak istiyorum, bir yetkili olarak onların görüşü nedir?  aşağıdaki örnek gibispacer.png

• Upvote 1

Guest muri's

Selam,

Şu anda Türkiyede 14-25 yaş arası oyun oynayan - sosyal medyayı aktif kullanan çoğu kişide dini değerlere ve küfürlere yer verdiğini görüyoruz.Bunun en temel sebebi ülkemizde gelişen mizahın dark'a yönelmesidir, burada dinimizce kutsal sayılan şeyleri bir kaç sayfa admininin suistimal etmesinden dolayı küçük yaşta bu küfür ve hakaretlere alışan bizler artık Allaha, dinimizce ve toplumumuzca değerli bulduğumuz şeylere küfür etmeyi normal küfür gibi görmeye başladık( gençlerin %70'i).Bunun çözülebilecek çok kolay sistemi var aslında.Çoğu oyundada kullanılan chate yasaklı kelimelerin yazıldığı bir sistem geliştirilerek, yasaklı kelimeyi kullanmak isteyen oyuncu daha chat'e gönderemeden sistem tarafından silinip uygun cezaya çarptırılabilir.Aslında bunun neden olmadığını bile anlamış değilim 😄 . Toplumu yönlendirmeye gelirsek 15 16 yaşındaki kardeşlerimizin mizah algısı o kadar kötü ki otobüs editlerine bile güler hale geldik ne diyebilirim daha ? bunların çevresindeki kişilerde gittikçe alışarak çoğalıcak ve bir sonra ki nesil düzeltebilirse bu mizah katilliğini düzeltebilecek.Şu anda uzi,çakal dinleyip piyasa yapıyoruz diye gezen bir gençlikle ne oyun oynanır, ne de en ufak dalga geçmeyi bile anlamayıp ana bacı eski usul küfür eden 25 yaş üstü ets oynayan abilerimizle(Bunlarında %30'u).Toplumumuz sadece küfür veya hakaretle değil genel olarak kötü durumda, düzeltilebilir mi sorusuna gelirsen benim fikrim koca bir hayır. İyi forumlar..

Merhaba,

Bunun birçok sebebi var bence, ancak ekonomik sıkıntılar, eğitimin kalitesizliği ve küfürün Türk kültüründe yer edinmiş olması gibi faktörler etkili olabilir.

Ülkemizde çoğunluk olarak ekonomik sıkıntılarla karşı karşıyayız bu da stres ve öfke seviyelerini arttıracaktır kanaatimce. Halk olarak çok sabırsız ve tahammülsüzüz. Hata örtmek yerine insanların hatalarını ortaya çıkartmak gibi bir huyumuz var genel olarak. Bazı Türk oyuncular, oyun sırasında küfür kullanmayı gerçek hayattaki streslerini atmak sebebiyle bile kullanabilirler. Ama işte küfürleri diğer oyuncular aşırı rahatsız edebilir ve oyun ortamını berbat hâle getirebilirler karşılıklı olarak. Türk toplumu olarak gerçekten sinirli bir toplumuz buna ben de dahil. Bu da Türk oyuncuların oyun sırasında daha sert ve agresif bir dil kullanmaları demek. Hatta dikkat edersen bu sadece oyunlarla sınırlı değil sabrımızın olmadığından dolayı hayatımızın her anında, her alanında küfür kullanımı var. Bunun önüne geçilmesi küçük yaşta eğitimden geçer, aile terbiyesinden geçer ve insanlara karşı nasıl davranılmasını öğrenmekten geçer. Belki bu nesil değil ama ilerleyen nesillerimiz daha kibar olur umarım. Tabii kibarlığı da güçsüzlük olarak algılayan toplumumuzda ne kadar zaman alır bu geçiş süreci bilinmez. 🙂

Merhaba

Evet biraz değil çok fazla çocuk bulunmakta bunun 1. sebebi küçük yaşta çocuklarında bu oyunu oynuyor olması onlara bu oyunu oynama diyemeyiz zaten. Aileler çocuklarını çok fazla denetimsiz bırakıyorlar bu yüzden çocuklar artık dini değerlere ailevi değerlere çok rahat küfür ediyorlar. İsterseniz bu kişiyi TruckersMP Report kısmından Uygunsuz Dil Kullanımından video kayıdı ile reportlayabilirsiniz.

Ponc Logistics              TruckersMP Profile          Youtube                             

Bana göre Türk'lerde "sabır" diye bir sinirin olmamasından kaynaklanıyor. Real hayatımızda araç kullanırkende bu tarz insanlara çokca denk gelebiliyoruz. Gideceği yere 10 dakika erken gitmek bu tarz insanlar için büyük lütuf sayılıyor 🙂

Yukarıdada arkadaşlarımın bahsettiği gibi bu çocukluktan süregelen bir davranış bozukluğu, yani bunun bir çözümü yoktur. Yaş'tan çokca bahsedilmiş fakat bu VTC'yi tanıyorum küçük yaştaki sürücülerinin başına "Genç" ibaresi ekletiyorlar yani bu kişinin büyük ihtimal yaşı 18+ xd

Sonuç'a gelirsek, yapabileceğiniz tek şey Report ederek 1 hafta sonra keyifle ceza almasını beklemek.

• 1 month later...

Merhaba,

Konu on dört (14) günden daha fazla in-aktif olduğu için, konuyu kilitleyip Arşiv bölümüne taşıyacağım.

Bu prosedürler, forumu organize etmek ve düzenli bir hale getirmek için uygulanmaktadır.

Anlayışınız için teşekkürler!

Saygılarımla,
DatSpeed
TruckersMP Game Moderator + Community Moderator

// Locked and Moved to "Arşiv"

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.