Jump to content

Proje Güncellemesi: Temellere Dönüş


Next7

Recommended Posts

project-update-back-to-basics.1680192013

 

Bazen zorluklara uyum sağlamak veya devam ettirilemez durumları ele almak için rotayı değiştirmek ve büyük bir güncelleme yapmak gerekir. 2020 yılının Mart ayında, save editing ile ilgili önemli bir güncelleme yapıldı. Takım, birçok kullanıcı için yararsız ve belirsiz olan, (fazla) kısıtlayıcı save editing kurallarını uyguladıkları için yaygın eleştiriler almıştı. İlaveten, kuralları uygulamaktan sorumlu birçok takım üyesi bilgili kararlar vermek için gerekli teknik bilgiye sahip değildi. Sonuç olarak, diğerlerini olumsuz bir şekilde etkilemeyen her türlü save editing’in yapımına izin verilmesine karar verildi. Bugün, üç yıl sonrasında proje için başka bir karar alıyoruz. Bu kez, sunucu yapılandırmasıyla ve özellikle de hız limitleriyle ilgili bir karar alıyoruz. Daha yüksek hız sınırına yönelik yüksek talebi ve anketimize eşi benzeri görülmemiş katılımı gözlemledikten sonra, sunucu ayarlarını topluluğun isteklerini karşılayacak şekilde düzenlemeye karar verdik. Bu karar basitçe değil, uzun ve çok adımlı sürecin sonucunda verildi. Bu blog yazısında, size o adımları anlatacağım.

 


temel.jpg


 

'Simülasyon’a Giden Yol’umuzun kısaca geçmişi

 

Bu kararın neleri içerdiğini tam olarak anlamak için EU1,EU2,EU3 ve EU4 sunucularının olduğu 2018 ve 2019 yıllarına geri dönmeliyiz. Bu sunucular, oyunculara sunucuda çeşitli seçenekler sunuyordu. Özellikle, EU1’de çarpışmalar etkinken 110 km hız sınırı vardı. EU2’de çarpışmalar etkinken herhangi bir hız sınırı yoktu. EU3’te de çarpışmalar etkinken hız sınırı yoktu fakat araba da yoktu. EU4’te çarpışmalar kapalı ve hız sınırı yoktu. Topluluk içerisinde EU2 açık ara en popüler sunucuydu.

 

2019 yazında iki farklı sunucu yapısı sunarak simülasyona daha fazla önem verilmesi kararı alındı. Bu sunucular Simulation ve Arcade idi. O zamanki EU1 ve EU4 sunucuları, sırasıyla günümüzün Simulation ve Arcade sunucularına eşdeğerdi. Bir tır Simülasyonu ortamı için 110 km hız sınırının en uygun olacağı belirlendi. Hız sınırı ve çarpışma olmayan ‘Arcade’ sunucusun daha hızlı araç kullanmak isteyenlere hitap edeceği belirlendi. Buna ek olarak, “gerçekçi olmayan” modifiyeleri önlemek için save editing kuralları sıkılaştırıldı. (Fakat bu kısıtlamalar daha da önce belirtildiği gibi toplululuk geri bildirimlerinin sonucunda 2020’de kaldırıldı.)

 

2019 yılı Ağustos ayında, “gerçekçi olmayan” şekilde araç kullanan kullanıcılara karşı daha katı bir duruşta bulunmak için daha fazla değişiklikler uygulandı. Bu, önceki dönemden önemli bir ölçüde daha uzun ceza süreleriyle beraber, Game Moderation takımının sunucularımıza araç kullanmaya uygun görmedikleri kullanıcılara kalıcı yasaklar uygulayabilmesine izin veren 2.9 kuralının getirilmesini de içeriyordu. Ek olarak, Şubat 2020’de oyundaki denetimin katılığını artırmak amacıyla daha da fazla yaptırım önlemleri alındı.

 

‘Simülasyona Giden Yol’ girişimi üç yılı aşkın bir süredir devam etmektedir ve kullanıcı tabanımız içerisinde gittiğimiz yön hakkında devam eden tartışmalar var. Özellikle oyun denetimimiz ile ilgili olarak, topluluğumuzda ve diğer alt topluluklarda, TruckersMP incelemelerinde, sosyal medya gönderilerinde, YouTube videolarında ve yanı sıra diğer kaynaklarda tartışmalar vardı. Oyuncuların buluşup birlikte oynayabileceği eğlenceli ve keyifli çok oyunculu çevrimiçi (MMO) ortamı sağlamak olan vizyonumuz tüm bu süre boyunca tutarlı kaldı. Sunucularda ve oyun denetiminde yukarıda belirtilen değişiklerin yanı sıra, trafiğin akışını iyileştirmeye yönelik harita güncellemeleri de yayımladık. (Duisburg şehrinin tamamen yeniden elden geçirilmesi ve Calais - Duisburg arasındaki kavşak gibi). Tüm bu değişikliklere ve topluluk içindeki bariz tartışmalarla rağmen, topluluğun bunlar hakkındaki düşüncelerine hiçbir zaman topluluğa ulaşıp da onların düşüncelerini almadık.

 

Topluluk tarafından yönlendirilen iç görülere doğru

 

Geçen yılın Mayıs ayında Project Manager olduğumda, bu projenin elinde sonunda kendi topluluğuna bağlı olduğunu göz önünde bulundurarak ele almak istediğim kilit unsurlardan biri buydu: Siz, bu çok oyunculu modun gelişmesini sağlayansınız. Benim amacım, oyuncuların aldığımız kararlara daha fazla dahil etmenin yanında onların ihtiyaç ve isteklerini öğrenmekti. Topluluk için karar vermek yerine, benim vizyonum toplulukla birlikte karar vermekti.

 

Bu yöndeki ilk adım, 2022’nin yazında yapılan Community Survey oldu. Bu anket, 2.153 kullanıcı gibi iyi bir katılımcı sayısına ulaştı. Önceki bölümde, trafiği iyileştirmek için harita değişiklikleri yaptığımızdan söz etmiştim, ancak kullanıcılar tarafından hiç istenmemişti ve bu değişikliklerden sonra oyuncuların “eğlence faktörünün” ortadan kaldırıldığı ve işleri daha “sıkıcı” hale getirdiğimizi belirten sinyaller bana ulaştı. Anketin sayesinde, ankete katılanların %62’inin kalabalık bölgelerde araç sürmeyi tercih ettiğini ve %81’inin yoğun trafiği umursamadığını öğrendik. Gerçek şu ki, birçok kişi çok oyunculu ortamımızı çok keyifli kılan asıl şeyin yoğun trafik (veya bazıları için “kaos”) olduğuna dikkat çekti. Oyuncuların neden sunucularımızda oynadıklarından bahsettiği en kilit nedenlerden biri ise, diğer kullanıcılar ile etkileşimi sevmeleri ve kalabalık bölgelerde oyunun zorlu ve daha interaktif hale gelmesidir. Bu nedenle, trafiği iyileştirmenin uğraşmamız gereken bir şey olup olmadığı sorusu gündeme geldi. Eğlencenin yerine verimlilik mi!?

 

Ayrıca kullanıcılara üç seçenek sunarak tercih ettikleri sunucu konfigürasyonlarını “Çarpışmalar açık/kapalı, hız sınırı açık/kapalı ve trafik kuralları açık/kapalı” şeklinde belirtmelerini istedik. %66’lık bir çoğunluk mevcut Simulation 1 sunucusunu tercih ederken, aynı zamanda katılanların yarısı (%50) hız sınırı olmayan simulation benzeri bir sunucuyu desteklerini belirttiler! Yalnızca %9’u mevcut Arcade sunucusunu desteklerken, %12’den biraz daha fazla olan bir grup çarpışmaların etkinleştirildiği Arcade benzeri bir sunucuyu tercih etti. Açık uçlu sorularda oyun denetimimiz ve hız limitimiz ile ilgili yüzlerce yorumlar da aldık.

 

oA1KzZj.png

Çeviri: Collisions: Çarpışma, Speed Limit: Hız Sınırı, Road Rules: Trafik kuralları, Votes: Oylar, Server Type: Sunucu Türü

 

Not: Toplam katılımcı sayısı 2.153’dü. Katılımcılar birden çok sunucu türü için oy kullanabiliyordu.

 

Sonuçların Yorumlanması ve Takip Anketi

 

Anket göstergelerini belirli bir topluluk temsilcisi grubuyla tartışmak ve anket yoluyla fark edilmesi zor olan oyuncu duygularını daha da derinlemesine incelemek için ilgili kullanıcılardan User Panel’ine (Kullanıcı Paneline) başvurmalarını istedik. Yaklaşık olarak 600 başvuruyu inceledikten sonra, 2022 yılının Aralık ayında başlatılan pilot programa 20 civarı adayı davet ettik. Pilot uygulama sırasında anket sonuçlarını tartıştık, fikir ve görüş alışverişinde bulunduk ve panel üyeleri de kendi çevresinden bizimle paylaşmak için geri bildirimler aldı. Pilot çalışma bu ayın başlarında sona erdi ve panelin katılımı ve katkısı için minnettarız. Başka bir konuda bilgiye ihtiyaç duyacak olursak gelecekte yeni bir panel başlatmayı düşünebiliriz.

 

İlk anket ve panel tartışmalarının sonuçlarını analiz ettikten sonra, bu yılın Şubat ayında topluluğu takip etmek amacıyla bir dizi anket gerçekleştirdik. İlk anket (1.954 katılımcıyla), daha önce aldığımız geri bildirimlere dayanarak oyun denetimimizin çeşitli yönlerine odaklandı. İkinci anket ise (oldukça etkileyici ve eşi benzeri görülmemiş 8.912 katılımcıyla!) aldığımız oldukça birbirinden kopuk görüşler nedeniyle hız sınırlarına odaklanarak, sunucu yapılandırmalarını daha ayrıntılı olarak ele almıştı. Son olarak da, üçüncü anket (954 katılımcıyla) herhangi bir özel geri bildirim için değil de ham verilerin ötesinde topluluk platformlarımızdaki katılımın bir denetimi ve platformlar konusunda kullanıcıların bakış açılarını toplamayı amaçlayan bir anketti.

 

Topluluk platformları

 

Bu projeye ilk başladığımızda, hizmetlerimizin çoğu forumumuz aracılığıyla yapılıyordu. Fakat, zamanla, support (destek), events (etkinlikler) ve VTC’ler dahil olmak üzere çeşitli sistemler forumdan web sitesine aktarıldı. Bunlara ek olarak, Discord gibi platformlar birçok çevrimiçi topluluk için vazgeçilmez hale geldi ve forumlar cazibesini biraz kaybetti. Birçok kullanıcının canlı iletişim için Discord’u tercih ettiğini, forumun ise daha ciddi tartışmalar için daha iyi olduğunu bulduk. Kullanıcılar, ayrıca forumu haberlerimize, blog yazılarımıza, geliştirme günlüklerimize tepki vermek veya durum güncellemeleri göndermek/yanıt vermek gibi sosyal etkinlikler için kullanmaktadır. Discord, aktif tartışmalar veya “sıcak gündem konuları” için uygundur; forumsa öneriler ve kılavuzlar gibi elementler için daha iyidir.

 

 

Kullanıcılar topluluk platformlarımız hakkında ne düşünmektedir?

 

Y8nFcU9.png

 

Oyun Denetimi

 

Daha önce de belirttiğimiz gibi, oyun denetimi uygulamalarımız ve kuralların uygulanması hakkında çok sayıda olumsuz yorum aldık. Buna cevap olarak, daha fazla bilgi edinmek için oyun denetim tarafına odaklanmaya karar verdik. Ankete katılanların, %73’ü resmi kuralların doğru olduğuna inanırken, yalnızca %51’i kuralların uygulanmasından, %43’ü ise oyun denetim ekibimizin kalitesinden memnun olduğunu belirttiler. Dünyanın sonu olmasa da bu sonuçlar, kural uygulayıcı ve oyun denetimi ekibimizden belirli bir düzeyde memnuniyetsizliğin altını çiziyor. Bu memnuniyetsizliğe katkıda bulunan unsurlardan biri, Simülasyona Giden Yol girişiminin bir parçası olarak oyun denetimine katı yaklaşımımızdır. Ankete katılanların yaklaşık olarak %68’i, basit ihlallere karşı daha bağışlayıcı olmamızı tercih ettiğini belirtirken: birçok oyuncu, özellikle başkalarını etkilemeyen olaylarda, oyun denetiminin daha sakin bir yaklaşımını tercih edeceklerini belirtiyordu.

 

Affetmeye ek olarak topluluk, yasaklamaların adilliği, oyun denetimimizin katılığı ve yasaklamaların uzunluğu hakkında endişelerini dile getirdi. Ankete katılanların yarısı yasakların adil bir şekilde verildiğine inanırken, fakat üçte biri onlarla aynı fikirde değildi. Buna benzer bir şekilde, yarısı yasak sürelerinin makul olduğuna inanırken, üçte biri inanmadığını belirtti. Çok katı olma konusuna gelince, %39 katılıyorum, %31 katılmıyorum ve %30 tarafsızım diye belirttiler. Bu sonuçlar, topluluğun oyun denetimi konusunda büyük ölçüde bölünmüş olduğunu gösteriyor, ancak birçok oyuncunun özellikle önemli olmadığı olaylarda daha “sakin” bir yaklaşımı takdir edeceği açık. Game moderation management bu sonuçlara katıldı ve genel olarak daha kısa yasaklama süreleri ve daha yüksek oranda bağışlama da dahil olmak ile beraber anket bulgarı sonucunda daha yumuşak yeni bir yönetmelik benimsedi. Bu yeni yönetmelikler bu ayın başında yürürlüğe girdi ve bunların topluluk içerisinde olumlu bir etkisi olacağını umuyoruz.

 

eVbAHWV.png

 

Oyun Sunucusu Yapılandırması

 

Daha önce gösterildiği gibi, 2022 Cummunity Survey (Topluluk anketi), katı hız sınırı olmaksızın Simulation sunucusuna benzer bir sunucu için güçlü bir istek olduğunu gösterdi. Ayrıca daha önce kullanıcılardan hız sınırının yeniden gözden geçirilmesini isteyen birçok yorum almıştık. Bu göstergeler, sunucu yapılandırmamızı yeniden düşünmemizi sağladı. Rekor düzeyde katılım aldığımız düşünülürse (belirli temel ihtiyaçlar için yüksek talep olduğunu gösteren benzeri görülmemiş 8.912 yanıt) göz önüne alındığında, oyun sunucusu yapılandırmalarıyla ilgili anket, kullanıcılarımızı karar verme süreçlerimize dahil etmenin önemini açıkça gösteriyor.

 

Yanıtlayanların büyük bir kısmı daha yüksek hız sınırını tercih ederken, kati bir çoğunluğun hem ETS2 hem de ATS için saatte 150 km’lik bir hız sınırını da tercih ettiler. Kullanıcı Panelimiz ayrıca Calais ve Duisburg çevresinde bölgesel bir hız sınırı uygulanmasını önerdi, ancak bu fikir %43 kabul ve %50 ret oy oranıyla yeterli desteği göremedi. Ana hedefimiz, kullanıcılarımız için eğlenceli ve keyifli bir çevrimiçi oyun ortamı sağlamaktır. 2019’da daha gerçekçi bir simülasyon ortamı oluşturmak için 110 saatte km’lik bir hız sınırı getirmiş olsak da, daha rahat oynanışa da ihtiyaç olduğunu anlıyoruz. Simülasyona Giden Yol’u koyulduğunda, Arcade sunucusunun (çarpışma yok, hız sınırı yok, yol kuralı yok) bu talebi karşılayabileceğini varsaymıştık. Ancak, iç verilerden ve raporlardan artık Arcade sunucularımızın yoğun saatlerde bile yeterince kullanılmadığını biliyoruz ve kullanıcı geri dönüşleri, oyuncuların büyük çoğunluğunun çarpışma veya yol kuralları olmayan sunucuların eğlenceli olmadığına inandığını gösteriyor. Gerçekten de anketlerimiz, yanıtlayanların %48’inin Arcade sunucularında çarpışmaları tercih edeceğini ve ayrıca çarpışma veya yol kuralları olmayan sunucuların çok az desteklendiğini gösterdi. Bununla beraber Arcade sunucumuzu kullanan mütevazı sayıda ama göz ardı da edilemeyecek bir kullanıcı grubu vardır. Örneğin, tüm trafikten uzaklaşmak veya etkinlikleri için konvoy profilleri oluşturanlar gibi.

 

Geçenlerde biri “oyunun olması gereken, oyuncuların ortaya çıkardığı şeydir” derken, bir başkası da sürüş tarzı ile hız sınırları arasındaki ilişkiyi yansıttı ve “bazı insanlar hız sınırı ne olursa olsun yine pervasız olacak” dedi. Ayrıca Simülasyon’a Giden Yol’un insanların oyunu oynama şeklini değiştirmediğini, aksine oyuncuların sahip olduğu seçenekleri kısıtladığını belirttiler. Her biri oyunu kendi tarzında oynayan farklı bir oyuncu grubuna sahip olmak, bir MMO ortamının cazibesidir. Herkesin çıkarları aynı değildir ve bu nedenle, herkese uyan tek bir çözümü zorlamak verimli olmazken, yalnızca bir oyuncu grubunu destekleyen bir çözüm diğerini kızdırır. Topluluğumuz, her biri çok farklı tercihlere sahip, nispeten küçük bir ‘sert’ simülasyon oyuncuları grubuna ve daha geniş bir ‘sıradan’ oyuncu tabanına kabaca bölünebilir. İki grubun taleplerinin aynı anda karşılanmasının mümkün olmadığının farkındayız. Bu nedenle, her iki dünyanın da en iyisini sunmaya karar verdik: insanların bir araya gelerek daha gerçekçi bir şekilde araba kullanabilecekleri bir sunucu ve insanların daha rahat olabileceği bir sunucu. 2018/2019’da sunduklarımıza benzer sunucu tekliflerine geri dönüyoruz: Simülasyon (EU1’e benzer) ve Arcade (EU2’ye benzer) ile beraber ‘temellere dönüyoruz’.

 

Özellikle, hız sınırı genel olarak 150 km/s’ye çıkarılacak ve yoldaki koşullara uyum sağlamak oyunculara kalmış olacak. Herhangi bir kural hakkında endişelenmek istemiyorsanız, yine de bunun için bir Arcade sunucumuz olacaktır. Bu, oyunculara isterlerse daha hızlı sürme yeteneği sağlarken, daha yavaş sürmek isteyen diğerleri ise (örneğin, 90 km/s ile sınırlı World of Trucks teslimatlarını tamamlayarak veya 3. parti uygulamalarda ‘gerçek milleri’ tamamlayarak) bu şansa sahip olacaktır. Ek olarak. 2018/2019’dakine benzer şekilde mevcut ‘Simülasyon 1’ konfigürasyonunu koruyacağız. ‘Simülasyon 1’, EU1’in (çarpışmalar açık, yol kuralları, 110 km/s hız limiti) eşdeğeri olurken, ‘Simulation 2’ adlı yeni bir sunucu EU2’nin (çarpışmalar açık, yol kuralları, 150 km/s hız limiti) eşdeğeri olacaktır. ve ‘Arcade’, EU4’e eşdeğer olacaktır (çarpışma yok, yol kuralı yok, hız sınırı yok). Operation HQ gibi özel ‘canlı’ etkinlikler gibi benzersiz simülasyon ortamımızı oluşturmaya devam ettiğimiz Simülasyon sunucusunu temel olarak kullanmayı amaçlıyoruz. Simülasyon sunucusunun daha ‘ciddi’ ve ‘gerçekçi’ simülasyon meraklılarının bir araya gelebileceği bir yer sağlamasını da umuyoruz.

 

Son olarak, sunucudan otomatik olarak atılan AFK (inaktiflikten dolayı sunucudan atılma) süresinin çok az olduğuna inanan birçok kullanıcı olduğu da bize bildirildi. Bu süre 10 dakikaya ayarlanmıştı ve bazıları bu süre limitini atlamak için harici uygulamalar kullanma ihtiyacı hissetmişti. Ankette, oyuncularımıza neyin daha kullanıcı dostu bir süre limiti olacağına inandıklarını sorduk. Ankete katılanların %95’i 30 dakikalık veya daha kısa bir zamanlayıcının ihtiyaçlarını karşılayacağını belirtti. Sunucunun ne kadar meşgul olduğuna bağlı olarak otomatik olarak ayarlanacak dinamik bir zamanlayıcı kullanmaya karar verdik. Aşağıdaki bilgi grafikte yeni süre limitlerimizi görebilirsiniz. Normalde, sunucudaki kullanıcı sayısı %90’dan az olduğunda süre limiti artık 30 dakika olacaktır, %90’dan fazlası olması durumunda ise süre limiti 10 dakikaya geri dönecektir. Patronlar (Master Trucker rütbesi) ek avantajlara sahiptir. Onlar içinse, sunucudaki kullanıcı sayısı %90’dan az olduğunda onlar için süre limiti devre dışı bırakılacaktır, %90’dan fazla olduğunda ise süre limiti 30 dakikaya ayarlanacaktır. Bu değişiklik Şubat ayında zaten yürürlüğe girmişti; genel bir bakış için bu bilgi grafiğini kontrol edin.

 

pOSoFrI.png

 

Yeni sunucu yapılandırması, ortaklarımızın onayı ile ProMods sunucuları da dahil olmak üzere tüm sunucularımıza uygulanacaktır. Genel taslak aşağıdaki tabloda açıklandığı gibi olacaktır. Başlangıç olarak, Community Survey her iki yapılandırma için de ayrı ayrı büyük bir desteğin olduğunu gösterdiğinden dolayı ve talebin gidişatını yönlendirmek istemediğimizden dolayı; başlangıçla Simulation 1 ve Simulation 2 sunucuları için slotlar eşit bir şekilde bölünecektir. Hangisine yönleneceğimiz size kalmış gençler. Talebin nereye gittiğine tanık olur olmaz, slotları en popüler sunucuyu tercih edecek şekilde ayarlayacağız. Arcade sunucularının slotları da kapasiteyi çeşitli sunucular arasında daha iyi dağıtmak için ayarlandı; slot miktarı, 2022'deki sunucu verilerimize dayanmaktadır ve yoğun talebi karşılamaktadır.

 

IC2bvND.png

 

Kapanış Notları

 

Bu TruckersMP için yeni bir bölümün başlangıcıdır ve herkesin bu değişikliği destekleyemeye bileceğini anlıyorum. Aslında bu ekimiz için de tartışmalı bir konudur ve tartışmalar olmuştur. Ancak bazen toplumun sesini dinlemenin ve onların isteklerini karşılamak için kendi vizyonumuzun ötesine bakmanın gerekli olduğuna inanıyorum. Seçeneklerimizi değerlendirmek için oldukça dikkatli bir çalışma yaptık ve her iki tarafın da – daha gerçekçi oyun deneyimini tercih edenler ve serbest deneyimi tercih edenler- bundan tatmin olmasını umuyoruz. Nihayetinde, en önemli işlevimiz oyuncuların eğlenmesini sağlamaktır ve umarım bu güncelleme buna katkıda bulunur.

 

Şahsen, benim için de yeni bir bölümün başlangıcı olmaktadır. Çünkü, yakın zamanda Project Management’deki pozisyonumdan ayrılıp muhasebe ve danışman sorumluluklarını birleştiren bir role geçeceğim. Hem bu topluluğu hem de bu ekibi temsil etmek benim için bir onurdu ve felsefemin kalıcı olmasını umuyorum. Fakat, gerçek hayattaki sorumlulukların sonucunda ve ayrıca project management sorumlulukları ile birlikte gelen insan yönetimi ve politikadan ziyade projenin teknolojik yönlerine odaklanma isteği nedeniyle artık bayrağı başkalarına bırakmanın vakti geldi. Katkı veren binlerce kullanıcıya ve yaptığımız şeyleri mümkün kılmak için benimle yakından çalışan herkese teşekkür ederim; katkılarınız son derece faydalı oldu.

 

Yollarda görüşmek dileğiyle, iyi eğlenceler!

 

Saygılarımla,

Jeronimo
Project Manager

  • Like 1
  • Awesome! 2
Link to comment
Share on other sites

Guest Necromancer's Ghoul

Çeviri için teşekkürler, emeğinize sağlık.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.