Jump to content

Klavyeden H Vites Oynama (Debriyaj ile)


Recommended Posts

Merhaba, öncelikle forumda yeniyim yanlış kategoriye açtıysam kusura bakmayın.
Demek istediğim şey direksiyon seti olmayan veya olup da vitesi olmayan kişiler için oyunu daha zevkli hale getirebilir. Bunu internette çok araştırmama rağmen yeterli kaynak bulamadığım için ve çoğu kişi tarafından bilinmediği için paylaşmak istedim. Mesela dümdüz sadece w ile sürmek yerine manuel bir şekilde sürmek daha çok zevk verebilir. Alışması biraz zor oluyor ama alışınca da zevki başka oluyor.

 

Gelelim yapılışa.

Öncelikle Belgeler>Euro Truck Simulator 2>profiles>profilinizi seçin>controls.sii dosyasını açmanız gerekiyor.
Sonra Ctrl + F yapıp arama sekmesini açmanız gerekiyor. Buradan clucth yazın. Buradan debriyaj tuşumuzu ayarlayacağız.

 

image.thumb.png.64337254c3b42296b9ae80d11e5e083a.png

 

Yanındaki ' ' işaretleri arasına keyboard.debriyajtuşunu yazmanız gerekiyor. 

Sonra arama kısmına gear yazın.

 

image.thumb.png.abb32c72579d7d2210581b0bfac91e3f.png

 

Buradaki gear kısmından viteslerin tuşunu ayarlamanız lazım.
gear1 geri vites anlamına geliyor. Gerisi sırayla yani gear2 1. vites gear3 2. vites gear4 3. vites gibi gibi.
Eğer 6 tuşum var ama tırım 12 vites derseniz iki seçenek var. İsterseniz 1 3 5 7 9  11 şeklinde atabilirsiniz. İsterseniz de 1 2 3 4 5 6 sonra num 7(benimki) tuşuna basarak 7 8 9 10 11 12 vitesleri arasında geçiş yapabilirsiniz. Onu da yukarıda görünen gearsel1tgl kısmına atayacağınız tuş ile yapabilirsiniz. Bunun için de oyun içerisinden H Vites kısmında ayar yapmanız gerekiyor.

Kaydedip kapatın. Oyuna girip şanzıman kısmında H Vitesi seçin. Sürüşe geçelim. Vitesi gerçekçi şekilde kullanmazsanız araba stop ediyor. Bunu değiştirmek için ayarlar>kontroller kısmında debriyajı bulup ters ve ortalanmış yapmanız gerekiyor. Tam tersi için ise ortalanmış. Şimdi sürüş kısmına geçelim.

 

Gördüğünüz gibi boşa bir vites atamadık çünkü debriyajımız boşa atma görevi de görüyor. Mesela arabayı kaldırırken x ve 1 e (kendi tuşlarıma göre örnek veriyorum.)  basıp gaza basmadan hemen x ten çekmeniz gerekiyor. Klavyeden bastığımız için yavaş yavaş çekme olayını yapamıyoruz. Bunun için yokuş çıkarken veya ağır yük taşırken biraz aragaz vermeniz gerekiyor yoksa stop edebiliyor araba. Yavaş yavaş çekme olayını yapamadığımız için kirkenes gibi yerlerde düşük beygir ağır yük biraz sorun çıkarabiliyor. Henüz denemesem de el freni ile çok düşük olmayan beygirde tırla çıkılabilir diye düşünüyorum. Ben bu olayı biraz daha genişletip gamepadi vites kolu olarak kullanıyorum şuan. Mesela x basıp joysticki sol üste kaydırdığımda 1 e atıyor sol alt 2 gibi gibi gerçekçi şekilde oluyor. Eğer isteyen olursa bunu da anlatabilirim. Bence sadece w basmak yerine böyle sürmek daha çok zevk verebilir. Belki stop ettirebilirsiniz belki dururken debriyajı unutabilirsiniz ama bırakın arkanızdaki beklesin. Aceleniz yok sonuçta alışın. Alışınca gerçekten çok zevk veriyor. Eğer müsait olursam pazar günü yapılışının bir videosunu da çekmeyi düşünüyorum.

 

Deneyen veya deneyecek arkadaşlar yorum yazarsa en azından dikkate alan birileri olduğunu anlayabilirim. İyi akşamlar.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 3 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.