Jump to content
Experiencing kernel error or random crashes on TruckersMP Island? ×

Actualizare în privința Developmentului Jocului


Recommended Posts

Dragi Șoferi

 

După cum știți, multiplayer-ul oficial (denumit Convoy) va fi gata curând. 

 

Convoy este un joc multiplayer minunat, deși este total diferit față de TruckersMP. Amândouă au avantajele și dezavantajele lor, dar TruckersMP măcar vă oferă o alternativă.

 

Pentru 7 ani, TruckersMP a fost de cele mai multe ori un job part-time (sau mai mult ca un hobby) pentru mine. De obicei făcut în timpul nopții.

 

În 2018 am avut oportunitatea de a lucra pentru TruckersMP full-time pentru 6 luni. Progresul a fost unul semnificativ dar pe atunci aveam fonduri doar din serviciul Google Adsense și nu ne permiteam să investim în infrastructură IT sau să lucrăm full-time pentru mai mult timp. De aceea am decis să mă alătur CD PROJEKT RED la începutul lui 2019. Desigur că a fost o plăcere pentru mine ca să lucrez la Cyberpunk 2077!

 

După cum suspectați, am avut mai puțin timp pentru a lucra la TruckersMP. Din nou munca a fost făcută în timpul nopții, aș spune - modul de criză.

 

Am început campania Patreon în octombrie 2019 și mi-a demonstrat rapid că această comunitate dorește mai multe de la acest proiect. Dar la acea vreme Cyberpunk 2077 nu a fost lansat încă, nici nu putem pomeni de patch-uri. Nu puteam să-mi abandonez echipa, așa că am decis să stau până când jocul a fost lansat, incluzând patch-urile. Acum, vremea a venit. Momentan sunt scutit de serviciu, și începând din august voi avea șansa de a lucra la TruckersMP full-time din nou! A fost posibil datorită ajutorului vostru de pe Patreon! Sunt în continuare un entuziasmat care dorește să facă acest joc cel mai bun.

 

După cum știți, TruckersMP are problemele sale. Cu toții le știm:

 - trolling

 - funcții de gameplay lipsă (e.g. economia)

 - calitate scăzută

 - numeroase bug-uri

 - lipsa suportului VTC în joc

 - așteptări lungi pentru compatibilitatea cu noua versiune de joc

 - sincronizări lipsă (e.g. vremea, vehiculele AI)

 

Dar TruckersMP are mult potențial, și folosim doar o mică parte din acest potențial în acest moment.

 

TruckersMP încă se află în stadiul Open Alpha, versiunea 0.2. Vrem mai mult totuși. Dorim să lansăm Open Beta 1.0.

 

Nu înseamnă doar schimbarea unui nume în codul jocului. Trebuie să analizăm problemele enumerate mai sus și să le reparăm. Nu vă așteptați ca să lansăm un patch mare pentru care să lucrăm la el doi ani. Nu are nici un sens și cel mai probabil vom eșua. În schimb, așteptați-vă la mai multe patch-uri mici care, eventual, vor îndruma jocul spre ce noi numim mândri Beta 1.0. Să nu vă gândiți că asta se va întâmpla în doar o lună. Pentru asta ne va trebui un an sau chiar doi.

 

Între timp am găsit o persoană foarte talentată - ShawnCZek. Cu siguranță îl știți pe acesta deoarece a adus multe îmbunătățiri jocului până acum. De asemenea, Smoky s-a dovedit a fi un producător de joc foarte bun, deoarece se asigură că ne îndreptăm spre calea cea bună.

 

Echipa de game development este mai motivată ca niciodată. Mințile noastre sunt pline de idei, nu avem nevoie decât de timp și suportul vostru! Nu ezitați să ne oferiți feedback-ul dumneavoastră, și ce este bun, și ce nu este bun. Vom fi mult mai atenți de acum la sugestiile voastre.

 

În următoarele luni ne vom focusa pe aspectele tehnologice. Trebuie să ne îmbunătățim uneltele care ne ajută să facem compatibile noile versiuni, pentru a face tot acest proces mai scurt și mai eficient. Trebuie să implementăm un nou framework replication care va îmbunătăți calitatea sincronizărilor și va repara câteva bug-uri legate de el. De asemenea ar trebui să fie mai ușor să adăugăm chestii noi sincronizate în joc. Pe viitor ar trebui să fie posibil să adăugăm vehicule conduse de AI pe TruckersMP. Problema trolling-ului va fi rezolvată cu ajutorul “Global Report System” - reporturile din joc vor fi centralizate. Va fi mai ușor să revizuim ban-urile, moderarea jocului va fi mai eficientă pentru a face față capacității serverelor noastre. Între timp plănuim să discutăm despre anumite chestiuni legate de autobuze cu o altă ocazie în comunitate! Acum muncim din greu pentru a completa compatibilitatea cu versiunea de joc 1.41, care va fi lansată pe la sfârșitul lunii.

 

Din perspectiva comunității este mai bine să avem două multiplayere. Oricând vă puteți juca pe modul alternativ. Analizând complexitatea acestui joc, aș spune că este foarte puțin probabil ca moduri similare să fie create în viitor. O asemenea oportunitate poate că nu va mai fi niciodată.


 

Salutări calde,

mwl4

Game Developer




 

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.