Jump to content

1.40 Geliştirme Güncellemesi


AxeRider

Recommended Posts

Selamlar!

 

1.40 sürümü uyumlu çok oyunculu modun desteklenmesi için büyük bir beklenti olduğunun farkındayız ve bu da birçok soruyu beraberinde getiriyor. Bu nedenle, sorularınıza ve endişelerinize cevap vereceğini umduğumuz 1.40 Geliştirme Güncellemesi'ni duyurmaktan mutluluk duyuyoruz.

 

spacer.png

 

23 Mart'ta yayımlanan American Truck Simulator - 1.40 ve 24 Mart'ta yayımlanan Euro Truck Simulator 2 - 1.40 güncellemelerini takiben, topluluğumuz bu güncellemelerin TruckersMP çok oyunculu modda desteklenmesini 3 haftadır heyecanla bekliyor.

 

Bu sürümler henüz desteklenmese de, şu anki ilerlememiz hakkında açık olmak ve topluluktan gelen bazı soruları cevaplandırmak istedik.

 

Elbette, sormak istediğiniz başka sorular varsa, bunları forum konumuza gönderebilirsiniz. Önümüzdeki birkaç gün boyunca konuyu takip edeceğiz ve sorularınızı en kısa sürede cevaplayacağız.

 

Bu yüzden, daha fazla gecikmeden, güncellemeyle ilgili en popüler soruları yanıtlamaya başlayalım!

 

1.40 uyumlu çok oyunculu modun desteklenmesi için öngörülen zaman nedir?

 

Şu ana kadar bunun için önemli miktarda çaba harcandı fakat hala yapılacak çok iş var. Şu andaki tahminimiz, desteğin Nisan ayı sonunda yayımlanacağı yönünde. Süreç sırasında herhangi bir aksaklık yaşanması durumunda bu tarih ötelenebilir.

 

Güncellemeler neden bu kadar uzun sürüyor?

 

Yıllar içinde birçok taşıma işlemi otomatik hale getirilmiş olsa da, hala manuel olarak yapılması gereken çok iş var.

 

Ek olarak, TruckersMP Ekibi 230'dan fazla üyeden oluşsa da, 1.39'dan 1.40'a geçişi sağlayacak bilgi, beceri ve araçlara sahip olan yalnızca iki Oyun Geliştiricimiz (Game Developer) var. Onların da güncelleme üzerinde çalışmalarına ek olarak, gerçek dünyada kişisel sorumlulukları var.

 

Onları olabildiğince desteklemek için, tüm ekip geçiş sürecinde test sürümlerine katılacak.

 

Oyun Geliştiricilerimizin (Game Developer) en son sürümleri desteklemek için çok oyunculu modifikasyonumuzu taşımaları gereken süreci merak ediyorsanız, mwl4'ün önceki Geliştirme Güncellemesi konumuzdaki açıklamasına buradan göz atın: [1.38 Geliştirme Güncellemesi | Forum Gönderisi].

 

1.40 sürümü için çok oyunculu destek ile ilgili güncel bilgileri nasıl takip edebilirim?

 

Sosyal medya kanallarımızı ve bilgilerimizi düzenli olarak güncel tutarak bunu sağlayacağız.

 

Bu kanallara aşağıdan ulaşabilirsiniz:

 

TruckersMP News | Development Announcements (Forum) | Discord | Twitter | Instagram | Facebook

 

Oyunumu 1.40 sürümüne yükselttim. Çok oyunculu sunucularda nasıl oynayabilirim?

 

Çok oyunculu mod, henüz 1.40 sürümünü desteklemediği için oyununuzu bir alt sürüme çekmeniz gerekir.

 

Oyunlarınızı 1.39 sürümüne nasıl çekeceğiniz konusunda bir kılavuz hazırladık: Oyun sürümü nasıl düşürülür?


Ayrıca oyunlarınızı eski bir sürüme nasıl çekeceğiniz anlatan video kılavuzumuzu da görüntüleyebilirsiniz: Oyun sürümü nasıl düşürülür?

 

ProMods v2.52 desteklenecek mi?

 

Promods v2.52 için desteğin, 1.40 sürümü için destek sağlandıktan kısa bir süre sonra sağlanacağı tahmin edilmektedir. Bu nedenle, ProMods sunucuları 1.40 desteği yayımlandıktan sonra geçici olarak servis dışı olacaktır.

 

Bunun fazladan birkaç gün sürmesi beklenmektedir.

 

'Iberia' DLC'si desteklenecek mi?

 

Yeni 'Iberia' DLC'si, No Collision Zone'lar da dahil olmak üzere desteklenecektir.

 

World of Trucks'ta düzenlenmekte olan 'Cruising Iberia' etkinliği desteklenecek mi?

 

Eğer 1.40 için çok oyunculu desteği yayımlandığında etkinlik hala devam ediyor olursa, etkinlik desteklenecektir.

 

Etkinliğin 12 Mayıs Çarşamba TSİ 02:59 itibariyle sona ereceğini belirtmekte fayda var.

 

Yeni aydınlatma sistemi çok oyunculu taşıma sürecini etkiledi mi?

 

Hayır, 1.40'ta tanıtılan güncellenmiş aydınlatma sistemi, çok oyunculu modu önemli bir şekilde etkilemedi. Ancak, Scout aracımızın farlarında ve  çakar lambalarında güncellemeden önce çözmemiz gereken bazı ufak sorunlar var.

 

Çok oyunculu taşıma sürecini etkileyen FMOD kaynaklı herhangi bir sorun var mı?

 

Hayır! İstemci sürüm 0.2.3.1.0'dan bu yana, FMOD ses motoruyla ilgili sorunlar çözüldü. Bu, 1.40 sürümünün çok oyunculu modunda da doğru şekilde çalışmaya devam edecek.

 

Bahar Grafik/Hava Modifikasyonu 1.40'ta desteklenecek mi?

 

Evet. Grimes'ın Bahar Grafik/Hava Modifikasyonu 1.40 için zaten güncellendi ve çok oyunculu modda desteklenecek. Bahar Modu Nasıl Kurulur? isimli Bilgi Bankası (Knowledge Base) makalemiz 1.40 uyumlu sürüm yayımlandığında, ilgili şekilde güncellenecektir.

 

Yeni sürüm üzerinde çalışmak yerine neden resmi etkinlikler oluşturmaya odaklanıyorsunuz?

 

TruckersMP Ekibi 230'dan fazla personelden oluşsa da, her kişinin odaklanması gereken bir alan vardır. mesela, resmi etkinlikler Etkinlik Yönetimi (Event Management) ve Etkinlik Takımı (Event Team) tarafından oluşturulur. Topluluğa taze ve heyecan verici etkinlikler sağlamak için toplu olarak binlerce saat harcıyorlar.

 

Ancak, çok oyunculu modun 1.40 sürümüne taşınması, 2 Oyun Geliştiricimizin (Game Developer) üzerinde çalıştığı bir süreçtir. Şu anda, oyun istemcisinde yalnızca mwl4 ve ShawnCZek çalışıyor, çünkü  1.39'dan 1.40'a geçişi hazırlayacak bilgi, beceri ve araçlara sahipler.

 

Neden 1.40 desteğini hazırlamak yerine, hala Alternatif Araçlar projesine odaklanıyorsunuz?

 

Resmi etkinliklerimize benzer şekilde, Eklenti Yönetimi (Add-On Management) ve Eklenti Takımımızda (Add-On Team) çalışan ve araçları her iki haftada bir hazırlamak için çalışan personelimiz var. Bu proje, Oyun Geliştiricilerinin (Game Developers) çok oyunculu modu 1,40'a taşıma sürecini hiçbir şekilde etkilemez.

 

Neden boya DLC'leri gibi DLC'ler birkaç gün içinde desteklenirken büyük oyun sürümlerinin desteklenmesi haftalar/aylar sürüyor?

 

Oyun Geliştiricilerimiz (Game Developers), sürüm taşıma sürecini otomatikleştirmek amacıyla birçok sistem oluşturmak için çok zaman harcadılar. Neyse ki, DLC'leri desteklemek için gereken işin çoğu artık otomatikleştirildi ve manuel işler en aza indirildi.

 

Bununla birlikte, 1.40 gibi büyük oyun sürümleri hala çok fazla manuel çalışma gerektiriyor. Yeni oyun sürümleri, oyun kodunda yüzlerce, hatta bazen binlerce değişiklik sunar. Tüm bu değişikliklerin çok oyunculu kodda yansıtılması ve buna göre güncellenmesi gerekir. Bu işlemin çoğu otomatik olsa da, bu kod değişikliklerinin büyük bir kısmının manuel olarak analiz edilmesi ve ele alınması gerekir, bu da yüzlerce saat sürer.

 

Oyun sunucuları son zamanlarda dengesiz hale geldi, neler oluyor?

 

DevOps Takımımız, geçtiğimiz haftalarda devam eden sunucu dengesizliği sorunlarının farkındadır ve araştırmaya devam etmektedir. Maalesef, yakın tarihli bir durum güncellemesinde açıklandığı gibi, bazı oyun sunucularımızın veri merkezinde yangın çıktı ve bu da Avrupa oyun sunucularımızda çok fazla kesintiye neden oldu.

 

Sunucularımız artık tam kapasite ile geri dönmüş olsa da, kontrolümüz dışında kalan bazı kararlılık sorunları var.

 

Sunucu sağlayıcımızla iletişim halindeyiz ve sorunları çözmek için aktif olarak çözüm arıyoruz.

 

Bununla beraber, 1.40 sürümü için çok oyunculu uyumluluğa yönelik geliştirme güncellememizi tamamlıyoruz.

 

Daha önümüzde birkaç gün olmasına rağmen, sizi 1.40'ta çevrimiçi olarak görecek olmaktan çok heyecan duyuyoruz ve Iberia'nın yollarından geçerken size el sallamak için sabırsızlanıyoruz. Takıma destek veren herkese minnettarız - cesaret verici sözleriniz bizi çalışmaya devam ettiren şeydir!

 

-TruckersMP Takımı

--> Gönderiyi ana sayfada görüntüleyin

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • EULas locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.