Jump to content

Hogyan növeld az FPS-ed


Ivonole

Recommended Posts

HOGYAN LEGYEN TÖBB FPS-ED EURO TRUCK SIMULATOR 2-BEN (és a más játékokban)

 

Üdv mindenkinek! Ebben az útmutatóban megmutatom hogyan növelhetitek az FPS-eteket Euro Truck Simulator 2-ben és más játékokban. Néhány alapvető tippet fogtok megtanulni. Ha készen állsz, kezdhetjük is… ^_^

Mielőtt elkezdjük, elmondok valamit. FIGYELMEZTETÉS! Néhány megoldás nem biztos, hogy működni fog a te PC-den/Laptopodon. Ha ezt tisztáztuk, kezdjük is el!:truestory:

         

  • 1. Frissítsd a grafikus kártyád illesztőprogramját
  • 2. Overclock-old a GPU-d (ha rossz hűtésrendszered van, ne tedd!)
  • 3. Gyorsítsd fel a PC-d egy optimalizáló eszközzel
  • 4. Cseréld ki a régi HDD-d egy SSD-re
  • 5. Kapcsold ki a SysMain-t és a Prefetch-et
  • 6. Töredezettségmentesítsd és TRIM-eld a merevlemezt a gyorsabb hozzáféréshez
  • 7. Állítgass az Intel, AMD vagy az NVIDIA vezérlőpultjában
  • 8. Optimalizáld a játékbeállításaidat

 

1. Frissítsd a grafikus kártyád illesztőprogramját

 

Nvidia GeForce tulajdonosoknak: Menj a https://gefroce.com/drivers oldalra. Válaszd ki a saját grafikus kártyádat és a Windows verzióját a listából, majd kattints a "Start Search" gombra. Tippem: Mindig a "BETA" jelzésű illesztőprogramot töltsd le. Ez nem egy teljesen befejezett illesztőprogram, de ugyanolyan stabilan működnek, mint a teljes verziók, és akár még jobb teljesítményt is nyújtanak!

 

ATI/AMD Radeon tulajdonosoknak: Menj a https://www.amd.com/en/support oldalra és válaszd ki az eszközödet. Ez hozzáférést ad a legújabb hivatalos illesztőprogramhoz, amit letölthetsz és telepíthetsz. A jobb teljesítményű és funkciójú bétához menj a https://www.amd.com/en/support/kb/release-notes/rn-rad-win-15-11-1-beta oldalra.

 

Intel HD Graphics tulajdonosoknak: Legtöbbször ultrabookokon és tableteken találhatóak, az Intel grafikus lapkái a leggyengébbek mind közül. Egyáltalán nem ajánlom, hogy régebbi integrált Intel HD lapkakészletet használj játékra (például a HD 3000 vagy régebbeik), hacsak nem vagy oda a bemutató képekért a sima játékmenet helyett, de a legújabb grafikus lapkakészletei elég erősség már, hogy játssz akár a legújabb megjelenésekkel is, habár nem a legmagasabb felbontáson. Hogy megkapd a frissített illesztőprogramokat, menj a Graphics driver oldalra az Intel Download Center-ben.

 

Várj, honnan tudom, hogy egyáltalán milyen grafikus kártyám van?

Nem probléma: Hogy megtudd a gyártót és a pontos széria számot, csak kövesd a következő lépéseket. Először menj a "Vezérlőpultba" majd ott válaszd ki a "Hardver és hangot". Itt kattints az "Eszközkezelőre":

BFiXv2B.png

Ez fel fog hozni egy listát az összes rendszerbe beépített eszközről. Menj arra amelyik azt mondja, hogy „Videókártyák”:

Az alábbi esetben egy Alienware X51-et fogsz látni kettő grafikus lapkával (az Nvidia általában mindig a gyorsabb) és egy laptopot GeForce GT 650M-et. Minden esetben győződj meg, hogy a legfrissebb illesztőprogramot használod!

 

2. Overclock-old a GPU-d (ha rossz hűtésrendszered van, ne tedd!)

 

A játékbeli teljesítményed főleg a grafikus lapka erősségétől függ – jobban, hogy mennyi memóriád van vagy milyen gyors a processzorod! Az alul teljesítmény és az ok, hogy a játékmenet akadozik, a legtöbb esetben a grafikus lapkából kifolyólag van. Hogy javíts a teljesítményen, a grafikus kártya gyári sebességén túl kell hajtani – más szavakkal overclockolni kell! Most 5-10 évvel ezelőtt nem ajánlottam volna az overclockolást, mert ez jelentős veszélyt jelenthet a hardveredre, de manapság a legtöbb rendszer automatikusan kikapcsolják magukat mielőtt bajuk esne. Ezek mellett csak kisebb ovarclockolást ajánlok, olyan 10-15% körül.

 

Az alábbi két eszközt ajánlom a GPU overclockolására:

  • MSI Afterburner – egy klasszikus overclockolársra való eszköz az ASUS-tól.
  • EVGA Precision X – engedi, hogy a GPU-t és a memória órajelét overclockold.

A 3DMark 11-et használva, megmértem, hogy a feljebb leírt rendszeremen az overclock 10%-al nőtt a teljesítménye:

boost-gaming-rig-3dmark-11-before-after-

 

3. Gyorsítsd fel a PC-d egy optimalizáló eszközzel

 

Nagyon egyszerű! Gyorsítsd fel a PC-d egy optimalizáló eszközzel. Próbáld ki ezeket:

  • Razer Cortex (Razer Game Booster néven ismert)
  • AVG PC TuneUp

Illetve törölj minden olyan régi programot, ami nem kell.

 

4. Cseréld ki a régi HDD-d egy SSD-re

 

Az SSD-k sokkal gyorsabbak, mint a mechanikus merevlemezek és amíg ezek egyáltalán nem fogják növelni a játék képkockáját, a játék betöltési idejét csökkenteni fogják.

Azt ajánlom, hogy legalább egy 250GB méretű SSD-t válassz, ugyanis a mai játékok 8-20 Gigabájt tárhely között mozognak.

 

5. Kapcsold ki a SysMain-t és a Prefetch-et

 

A SysMain és a Prefetch a Windows funkciói, amik arra szolgálnak, hogy a Windows programok gyorsabban töltsenek be. Azonban észrevettem, hogy játékoknál a betöltési idő és a háttérben lévő aktivitás megnő amikor ezek a funkciók engedélyezve vannak. Ezért ajánlom e két funkció kikapcsolását, ha nagy játékos vagy. Így kapcsold ki:

  • Menj a "Vezérlőpultba", Rendszer és biztonság, Felügyeleti eszközök, majd itt válaszd, hogy "Szolgáltatások"
  • Görgess le addig amig nem látod a "SysMain"-t, kattints rá kétszer és válaszd a "Letiltást" a listából

kO3ZeAz.png

  • Kattints az "Ok"-ra és zárj be minden ablakot.
  • Következőnek nyisd meg a Beállításszerkesztőt úgy, hogy megnyitod a Start-ot és beírod, hogy "regedit". Nyomd meg az Enter-t és menj a "HKEY_LOCAL_MACHINE/SYSTEM/CurrentControlSet/Control/Session Manager/Memory Management/PrefetchParameters"-hez.
  • Kattints kétszer az "EnablePrefetcher"-re és írj be "0"-t az érték helyére (az alapértelmezett érték "3"), hogy letiltsd a Prefetcher-t.

Megjegyzés: Kérlek precízen kövess minden utasítást, mert a rossz értékek törlése vagy megváltoztatása a registry-ben problémákat okozhat a PC-dben.

 

6. Töredezettségmentesítsd és TRIM-eld a merevlemezt a gyorsabb hozzáféréshez

 

Ahogy az adatokat írod vagy törlöd a merevlemezen, a fájlok töredezettek lesznek és fizikailag külön helyen lesznek a merevlemezen. Ez jelentős teljesítmény csökkentést okoz, főleg játékoknál, ugyanis a merevlemeznek először össze kell gyűjtenie ezeket az adagokat, hogy a teljes fájlt fel tudja dolgozni. Ahogy a játék és annak fájljai általában több Gigát felhasználnak, létfontosságú, hogy ezeket a fájlokat folyamatosan olvasni lehet.

  • A lemez töredezettségmentesítéséhez nyisd meg a Start menüt, itt menj a "Windows Felügyeleti eszközök"-höz és nyisd meg a "Meghajtók töredezettségmentesítése és optimalizálása" nevű programot.
  • Válaszd ki a meghajtódat és kattints az "Optimalizálás" gombra. Ha SSD meghajtód van, nem kell töredezettségmentesíteni. Helyette használd az TRIM parancsot az optimalizáláshoz.
  • A Microsoft a Windows 8-ban integrált egy TRIM parancsot a Meghajtók töredezettségmentesítése és optimalizálása programba, ezért csak egyszerűen nyomd meg az "Optimalizálás" gombot. Windows 7-ben nincs ilyen, ezért bizonyosodj meg, hogy a TRIM parancsot rendszeresen használod. Hogy megtudd, hogy a TRIM engedélyezve van, nyisd meg a parancsort úgy, hogy a Start menü keresőjébe beírod, hogy "cmd". Kattints jobb egérgombbal az első találatra ("cmd") és kattints a "Futtatás rendszergazdaként" gombra. Következőnek írd be, hogy "fsutil behavior query disabledeletenotify" és nyomj entert. Ha válaszként "=0" lesz, akkor minden jó! Ellenkező esetben a TRIM nem támogatott, amit neked kell engedélyezned. Próbáld meg beírni a "fsutil behavior set disabledeletenotify 0" parancsot. Ha ez nem segít, a firmware frissítése szükséges lehet a TRIM engedélyezéséhez.

 

7. Állítgass az Intel, AMD vagy az NVIDIA vezérlőpultjában

 

NVIDIA-nál: Az összes NVIDIA illesztőprogram tartalmazza a saját vezérlőpultját, ami engedi, hogy állítgasd a legfontosabb 3D beállításokat. Amíg a játékban több beállítást is be tudsz állítani, addig némelyik nem elérhető vagy nem állítható közvetlenül az illesztőprogram álltal. Ezért mindig jó ötlet, hogy átfuss az összes beállítási lehetőségen és állítani úgy, hogy a lehető legjobb teljesítményt és vizuális megjelenést hozza ki.

WgyCGW4.png

Az NVIDIA Vezérlőpultot úgy tudod előhozni, hogy jobb egérgombot nyomsz az asztalon és kiválasztod az "NVIDIA Vezérlőpult" opciót. Itt menj a "3D beállítások kezelése" kategóriában a bal oldalt. Ezek a kevésbé ismert, de fontos beállítások, amiket lehet állítani:

  • Előre reprodukált képkockák maximális száma: Ez kezeli a képkockák számát, amit a processzor előkészít mielőtt átküldi a grafikus kártyának. Ha ezt az értéket növeled, simább játékmenetet kapsz, viszont játékközben akadozást érzékelhet egér és billentyűzet használatakor. Az akadozás eltűntetéséhez próbáld ki az "1"-es beállítást.
  • Összefűzött optimalizálás: Ezt a lehetőséget mindig a "Be"-re állítsd, ugyanis segíti a többszálas optimalizálást a modern többmagos processzorokhoz.
  • Függőleges szinkronizálás: Ez szinkronizálja a képkockákat úgy, hogy a grafikus kártya rendereli a képfrissítést a monitorodnak. Ha kikapcsolod a játékok simábban mennek, viszont észreveheted azt, hogy a képernyő néhány része nem renderelődik le rendesen és akadozást okoz. Csak akkor kapcsold ki, ha a monitorodnak magasabb képfrissítése van, mint a játékmeneted képkockaszáma.

 

ATI/AMD-nél: Az AMD/ATI Control Center egy másik fantasztikus módja, hogy több teljesítményt kapj és növeld a vizuális minőségét a játékaidnak. Hogy megnyisd kattints jobb egérgombbal az asztalra és válaszd ki a "AMD Radeon Software"-t majd kattints a "Játék"-ra.

1OcXk9i.png

Itt minden telepített játéknak különböző grafikai beállítást tudsz állítani. De azt ajánlom, hogy menj a Globális Grafikába, mert az ajánlásunk általában minden játékra érvényes…

Ezek a legfontosabb beállítások:

  • Antizotróp szűrés: Minél magasabbra van állítva ez a beállítás, annál simábbak lesznek a távoli textúrák. Ugyanakkor, ez növeli a feldolgozást a grafikus kártyán. Ha a GPU-d elég erős engedélyezd és nézd meg, hogy látsz-e észrevehető vizuális különbséget. Ezt csak akkor használd, ha a játék nem támogatja.
  • Antizotróp szűrés szintje: Az élsimítás csökkenti az élek töredezettségét, ami komoly hatással van a teljesítményre. Ha csillámló vagy töredezett éleket látsz, állítsd az élsimítás szintjét 2-ről 8-ra.

owh3PVV.png

 

  • Morfológiai vonalsimítás: Az AMD bemutatta saját formájukat az élsimításra, hogy segítse eltávolítani a töredezettséget az élek körül játékokban, ami *valószínűleg* jobban és gyorsabban működik, mint a feljebb említett módszerek vagy a játékba beépített módszerek. Esettől függően azt ajánljuk, hogy a játékbeli és ezt az élsimítást kapcsold ki és próbáld ki. Ha működik hagyd így.
  • Mintázat szűrés minősége: Az AMD szerint ez megváltoztatja a textúra minőségét. Azonban nagyon közelről nézve sem találtam különbséget Magas és Teljesítmény között, és mégis több játék 1-5 FPS-el gyorsabban futott az utóbbiban. Azt ajánlom, hogy a Teljesítmény módot használd, ugyanis nem valószínű, hogy különbséget fogsz látni.
  • Felületformátum optimalizálás: Régi játékok által használt, hogy csökkentsék a grafikus hűséget annak érdekében, hogy több FPS-t kapj. A mai és akár régi játékokra nincs hatással. Kapcsold ki

 

Várakozás a függőleges frissítésre: A vertikális szinkronizáció (vagy Vsync) úgy szinkronizálja a képkockákat, ahogy a grafikus kártyád a képernyőd frissítési rátáját. Ha kikapcsolod a vertikális szinkronizációt, észreveheted, hogy néhány játék simábban fog futni, viszont legtöbb esetben észre fogod venni, hogy a képernyő bizonyos részei nem lesz rendesen renderelve és akadozni fog. Csak akkor kapcsold ki a vertikális szinkronizációt, ha a képernyőd frissítési rátája (például 60Hz) magasabb, mint a játékmenet (például 40FPS).

 

Intel HD Graphics-nél:

ks5s9jT.png

Bizonyosodj meg arról, hogy Maximális teljesítményt kiválasztod és kikapcsolsz minden energiatakarékos és akkumulátor üzemidő növelő beállítást.

NMVziLv.png

Nem utolsósorként felhívom az AMD Radeon felhasználók figyelmét, hogy a Radeon beállításokban (jobbegérgomb az asztalon) menj Játékba azon belül a Globális Grafikába és kapcsold ki a kapcsold ki az Energiatakarékos üzemmódot-t

 

8. Optimalizáld a játékbeállításaidat

 

Az illesztőprogramok frissítése csak eddig segít. A másodpercenkénti képkockák legnagyobb nyeresége a grafikai beállítások módosításából és kompromisszumából jön.
Ideális esetben játékaidat a képernyőd eredeti felbontásában szeretnéd futtatni. A legtöbb PC esetében ez 1920x1080, laptopon valószínűleg 1366x768. Hogy megtudd a képernyőd felbontását, kattints jobb egérgombbal az asztalra és Windows,7, 8, 8.1 vagy 10 esetében kattints a "Képernyő beállításokra". Korábbi verziókban kattints a "Tulajdonságokra".
A legnagyobb kiválasztható felbontás megmondja a képernyőd eredeti felbontását és mellette írni fogja, hogy "Ajánlott". Ha továbbra is bizonytalan vagy a képernyőd felbontásában, keress rá Google-ön a képernyőd modellszámára.
A felbontás csökkentésével több másodpercenkénti képkockát nyersz, de ne növeld a felbontást itt. Helyette töltsd be a játékot, nézd meg a grafikus beállításokat. Itt sok más beállítással együtt a felbontást is megtudod változtatni.
Az elsimítás az egyik fontos beállítás amire figyelj. Az élsimítás kisimíti az egyenetlen vonalakat, de a teljesítmény csökkentésével jár. Általában egy csúszkát láthatsz, de lehet, hogy számokkal lesz, mint például 2x, 4x, 8x stb.

 

  • Először próbáld kikapcsolt az élsimítást teljesen és nézd meg, hogy a játék hogyan fut. Ha elég gyorsan megy, próbáld meg újra engedélyezni az élsimítást a legalacsonyabb beállításokon és fokozatosan növeld addig amíg nem találod meg a tökéletes egyensúlyt a minőség és a teljesítmény között.

Uwday8a.png

Hasonló érzéssel állítsd a többi grafikus beállítást, beleértve a kirajzolási távolságot és az árnyékokat. Fényhatások, beleértve az árnyékokat, általában a valódi teljesítmény csökkentők, ezért ha az alapvető hatásokkal is elboldogulsz, különbséget tudsz tenni egy játszhatatlan és játszható játék között.
Lényegében ez egy próba és hiba folyamat. Hacsak a grafikus kártyát illesztőprogramjai remekül tudják optimalizálni tudják a játékok beállításait az elérhető hardverre. Például a tesztünkben szereplő PC teszt Nvidia kártya illesztőprogramja precízen csinálja ez.

 

Ennyi volt tőlem. Remélem működni fog nektek! Sok sikert! ^_^

Az AVG PC TuneUp-ot innen tudod letölteni

A Razer Cortex-et (Razer Game Booster) pedig innen tudod letölteni.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.