Jump to content

[SCS Blog] American Truck Simulator 1.40 güncellemesi: Yeni görsel ışıklandırma sistemi, Western Star 49X Sleeper


User_9806

Recommended Posts

American Truck Simulator 1.40 güncellemesi: Yeni görsel ışıklandırma sistemi, Western Star 49X Sleeper

 

Yeni görsel ışıklandırma sistemi nihayet 1.40 güncellemesi ile American Truck Simulator için açık beta olarak yayınlandı. American Truck Simulator‘ın 5. yıldönümünde SCS Software, 1.40 güncellemesi ile yeni görsel aydınlatma sistemini getiriyor. Mevcut çekiciler için şasi güncellemesi, Western Star 49X için Sleeper kabin ve Set-Back şasi gibi öne çıkan özelliklerin yanı sıra ATS için şimdiye kadar ki en büyük görsel güncelleme yapılıyor. DirectX11‘e geçişin ilk meyvesini yeni ışıklandırma ile alıyoruz. Ve bu sadece bir başlangıç…

 

SCS Software tarafından 2 Şubat 2016’da yayınlanan yapım için şimdiye kadar 9 eyalet (California, Nevada, Arizona, New Mexico, Oregon, Washington, Utah, Idaho, Colorado), 2 yapım aşamasında olan eyalet, 7 büyük kamyon markası ve Kabin Aksesuarları ve Special Transport gibi 13 DLC yayınlandı.

 

blog_ats_1_40_open_beta.jpg

 

SCS ekibi şu an paylaşılan güncellemenin açık betanın ilk sürümü olduğu vurguluyor. Hala yapım aşaması olduğu için üzerinde çalışıldığını ve önümüzdeki birkaç hafta boyunca ayarlamaların devam edeceğini belirtiyor. Stabil sürüme geçene kadar çeşitli beta güncellemeleri ile sorunlar giderilecek ve ışıklandırma iyileştirilecek.

1.40 açık betasında şu an MOD kullanmanız tavsiye edilmiyor. Mod yapımcılarının kendi mod çalışmalarını 1.40 sürümüne uyarlaması gerekecek. Bu nedenle modsuz girmeniz isteniyor. Aksi halde farklı sorunlar yaşayabilirsiniz.

 

 

Yeni Görsel Işıklandırma Sistemi

Yeni görsel ışıklandırma sistemi SCS oyunlarının görünümünü iyileştirmek için atmaları gereken yönde sağlam bir adım olmuş. Yeni ışık sistemi tamamen HDR özellikli dahili bileşenlere sahip ve günün her saati veya çeşitli hava koşulları altındaki gün ışığının değişikliklerine çok daha iyi uyum sağlayabiliyor. SCS Software’ın sanat takımları oyun içi dünyadaki nesnelerin tüm kataloğunda yeni ışık sisteminin yeni fiziksel modeli ile daha iyi çalışmak için oyun içindeki tüm 2B/3B varlıkların, kaplamaların ve materyallerin çoğunda dahil birçok değişiklik yapmak zorunda kalmış. Yeni gökyüzü(skybox) dahil olmak üzere bazı dokular biraz daha yüksek çözünürlüğe sahip olacak şekilde güncellenmiş ancak şimdilik orta seviye GPU’larda ve altında makul performansı sürdürebilmek için bu işleri hala belli sınırlar içinde tutuyorlar. Işıklandırma ile ilgili “Under the Hood” serisinde daha ayrıntılı bilgiler ve karşılaştırmalı görüntüler verilecekmiş.

American-Truck-Simulator-1.40-Open-Beta1

 

Artık daha doğru bir ışık histogramı mevcut. Güneş açılarına göre bulunduğunuz konumda aydınlatma değişiyor. Günün her saati farklı bir aydınlatma ile karşılaşıyoruz. Şu an 7 normal hava skybox/gökyüzü ve 3 tane de kötü hava koşulu skybox/gökyüzü kaplaması bulunuyor ancak bunu 10×24 olarak aldığımızda çeşitlilik artıyor. Ve buna yine coğrafi konumunuzu da kattığınızda her saat ya da her dakika için güneş açısı ile birlikte gökyüzü değişiyor. 5 dakika önce gördüğünüz ışık ile 10 dakika sonra gördükleriniz arasında farklar oluşuyor. Bu da çok daha fazla varyasyon demek. Yeni hazırlanan skybox sistemi bizlere daha gerçekçi bir gökyüzü sunuyor. Bulutların çeşitliliği, değişimi, geçişleri yeni aydınlatma sisteminde çok daha uyumlu ve doğru bir hale getirilmiş. Işığın daha doğru hesaplaması ile birlikte araç renkleri, genel renk paleti, yansımalar, parlamalar ve ışıkla ilgili aklınıza gelebilecek ne varsa değişiyor. Gerçek ışık değerleri lumen adı verilen şekilde doğru hesaplanıyor ve bunlar gerçek dünya verilerine dayanıyor. Araç takımı mevcut çekicilerin headlight dediğimiz farlarında LED, Xenon, Halojen farkını gerçekte olduğu gibi aktarıyor. Hem renk hem de uzunluk farkını daha doğru bir şekilde görüyoruz. Ve kısa ile uzun far da artık çok daha gerçekçi görünüyor. Geceleyin daha doğru bir karanlıkta sürebiliyoruz.

Şu an oyunda gün batımı ve doğumu inanılmaz şekilde iyi olmuş. Eski ışıklandırma sistemi ile karşılaştırdığınızda o alakasız aydınlatma, renk tonları kaybolmuş durumda.

 

American-Truck-Simulator-1.40-Open-Beta2

American-Truck-Simulator-1.40-Open-Beta3 

 

 

Araç farlarının diğer nesnelere olan yansımaları, AI trafik araçlarının da aynı şekilde daha iyi yansımalarla gerçekçi görünmesi oyuna gerçekçi bir hava katıyor. Trafikte araçların aydınlatma sistemleri diğer araçlara yansıyor, kendi aracımızdaki yeni yansıma sistemi sayesinde dorsemiz dahil olmak üzere hem çevrede ışıkların yansımasını hem de ai trafiğin yansımasını görebiliyoruz. Headlight sisteminde artık ışık kırılması da var. Ön farlarda ışık uzağa düşmüyor hemen dibine düşüyor ancak performans dikkate alındığı için stop lambaları ve sinyallerde bu tercih edilmemiş fakat onları nda aydınlatması değiştiği için yollara yansıması çok daha iyi olmuş.

İklime göre aydınlatma! SiSL’in açıklamasına göre coğrafi konumunuza göre güneş açıları droğu hesaplanıyor ve aydınlatma değişiyor. Bu kısmen eski sistemde var olan bir özellikti ama doğru ışık hesaplamaları olmadığı için fark edemiyorduk. Şimdi eklenen sistem sayesinde Türkiye’nin Trakya kısmında gördüğünüz gökyüzü ve aydınlatma aynı saatlerde Iberia, İtalya, İskandinavya, Almanya veya Birleşik Krallık gibi ülkelerde daha farklı olabiliyor. Oyunda test amaçlı yaptığımız yayında havanın değişimine direkt tanık olduk. Bulutların azalıp artması ve yine daha iyi şekilde gördüğümüz bulutlardan ve güneş sayesinde oluşan dinamik gölgeler ve ışık hareketleri çok daha fark edilir olmuş.

Sonuç olarak ışıklandırma altyapısı modern bir sistem ile değiştirilmiş. ETS 2 ve ATS’nin böyle daha iyi göründüğü ortada umarız SCS Software ekibi bundan sonra da yeni görsel iyileştirmeler ve efektler eklemeye devam eder. Daha önce açıklanan PBR vizyonu oldukça iyidi. Giderek daha gerçekçi bir ortama dönüşecek olması için heyecanlıyız. Herkesin ellerine sağlık.

 

Mevcut çekiciler için 4×2, 8×4 ve 8×6 şasi güncellemesi

American Truck Simulator’ın 1.40 güncellemesinde mevcut çekiciler için yeni şasi seçenekleri ekleniyor. SCS’in araç takımı sıkı bir şekilde çalışıp kısa ve uzun şasi seçeneklerini elinizdeki işe göre özelleştirebilmenize olanak tanıyor. Bu güncellemede bir dizi farklı dorse ile kullanılan 4×2, 8×4 ve 8×6 şasi tipleri geliyor. 4×2 şasileri tek dingilli kamyonlar olarak biliniyor ve genellikle süpermarketler tarafından yeral dağıtım teslimatları ve lojistik şirketleri tarafından çift dorselerin çekilmesi için kullanılıyor. 8×4 ve 8×6 şasiler ağır nakliye endüstrisinin en büyük silahlarından ve almaya karar verdiğiniz hemen hemen tüm yükleri çekebiliyor.

American-Truck-Simulator-1.40-Open-Beta4

American-Truck-Simulator-1.40-Open-Beta5

American-Truck-Simulator-1.40-Open-Beta6

 

İşte 4×2, 8×4 ve 8×6 şasiye sahip olacak markalar ve çekicilerin listesi!

 • Freightliner Cascadia: Day cab 4×2
 • Mack Anthem: Day cab 4×2
 • International LoneStar: Day cab & Sleepers 8×4
 • Peterbilt 389: Day cab & Sleepers 8×4 & 8×6
 • Volvo VNL: Day cab 4×2, Day cab & Sleepers 8×4
 • Peterbilt 579: Day cab 4×2
 • Kenworth W900: Day cab & Sleepers 8×4 & 8×6
 • Kenworth T680: Day cab 4×2
 • Western Star 49X: Day cab 8×4 & 8×6

 

Western Star 49X Güncellemesi:

American-Truck-Simulator-1.40-Open-Beta7

American-Truck-Simulator-1.40-Open-Beta8

American-Truck-Simulator-1.40-Open-Beta9

American-Truck-Simulator-1.40-Open-Beta1

 

New Mexico ve Oregon için eklenen Seyir Noktaları

New Mexico ve Oregon eyaletlerine seyir noktaları(Viewpoints) ekleniyor. Mevcut ışıklandırma ile çok farklı görünen New Mexico ve Oregon, 1.40 güncellemesi ile birlikte aşağıdaki görünüme kavuşacak. Daha önce 1.39 güncellemesi ile Washington ve Utah eyaletlerine Viewpoints eklenmişti. Viewpoint özelliği bizlere oradaki önemli yapıları ve manzaraları sinematik kamera açıları ile izletiyordu.

 

American-Truck-Simulator-1.40-Open-Beta1American-Truck-Simulator-1.40-Open-Beta1

 

Lütfen tüm modlarınızı kapatarak giriniz. Gerekirse ayrı bir profil açabilirsiniz.

Özellikler

 • Grafikler
 • Yeni görsel ışıklandırma sistemi
 • Harita
 • New Mexico ve Oregon için yeni seyir noktaları(viewpoints)

Araçlar

 • Mevcut çekiciler için 4×2,8×4 ve 8×6 şasiler eklendi
 • Western Star 49X Sleeper kabin, 49X Set-Back Şasi eklendi

Modding

 • Yeni görsel ışıklandırma sistemi altyapısı

 

Modding Wiki sayfasında haritalar için ses katmanı desteğinin eklendiği belirtilmiş. Materyaller, shaderlar, harita, araçlar, lamba mantığı, render ve hava durumu verileri yeni ışıklandırma sistemi ile değişiyor.

 

Steam’de açık betaya nasıl katılırım?

Steam oyun kütüphanesini açın. American Truck Simulator üzerine gelerek sağ tıklayın ve Özellikler penceresini açın. BETALAR sekmesinde public_beta → 1.40 beta seçin. Şifre girmenize gerek yoktur. Güncelleme yüklenmeye başlayacaktır.

 

[hr]

Türkçe Haber Kaynağı: SimulasyonTürk

 

76561198137570016.pngAddFriend.png

1

 

 

                                                                                       

 

Link to comment
Share on other sites

×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.