Jump to content

1.40 Güncellemesi: Yeni Görsel Aydınlatma Sistemi


Guest Anaxagoras

Recommended Posts

Guest Anaxagoras

Yeni görsel aydınlatmanın getirildiği 1.40 güncellemesi açık beta olarak Euro Truck Simulator 2 için yayınlandı. Almanya’nın kalan kısımları yenileniyor, Fransa için 2 yeni şehir ve şirketler ekleniyor. Topluluk tarafından heyecanla beklenen yeni ışıklandırma sistemi ile şimdiye kadar ki en büyük değişikliklerden biri yapılıyor. DirectX11‘e geçişin ilk meyvesini yeni ışıklandırma ile alıyoruz. Ve bu sadece bir başlangıç…

 

CS ekibi şu an paylaşılan güncellemenin açık betanın ilk sürümü olduğu vurguluyor. Hala yapım aşaması olduğu için üzerinde çalışıldığını ve önümüzdeki birkaç hafta boyunca ayarlamaların devam edeceğini belirtiyor. Stabil sürüme geçene kadar çeşitli beta güncellemeleri ile sorunlar giderilecek ve ışıklandırma iyileştirilecek.

 

1.40 açık betasında şu an MOD kullanmanız tavsiye edilmiyor. Mod yapımcılarının kendi mod çalışmalarını 1.40 sürümüne uyarlaması gerekecek. Bu nedenle modsuz girmeniz isteniyor. Aksi halde farklı sorunlar yaşayabilirsiniz.

 

Yeni Görsel Işıklandırma Sistemi

 

Yeni görsel ışıklandırma sistemi SCS oyunlarının görünümünü iyileştirmek için atmaları gereken yönde sağlam bir adım olmuş. Yeni ışık sistemi tamamen HDR özellikli dahili bileşenlere sahip ve günün her saati veya çeşitli hava koşulları altındaki gün ışığının değişikliklerine çok daha iyi uyum sağlayabiliyor. SCS Software’ın sanat takımları oyun içi dünyadaki nesnelerin tüm kataloğunda yeni ışık sisteminin yeni fiziksel modeli ile daha iyi çalışmak için oyun içindeki tüm 2B/3B varlıkların, kaplamaların ve materyallerin çoğunda dahil birçok değişiklik yapmak zorunda kalmış. Yeni gökyüzü(skybox) dahil olmak üzere bazı dokular biraz daha yüksek çözünürlüğe sahip olacak şekilde güncellenmiş ancak şimdilik orta seviye GPU’larda ve altında makul performansı sürdürebilmek için bu işleri hala belli sınırlar içinde tutuyorlar. Işıklandırma ile ilgili “Under the Hood” serisinde daha ayrıntılı bilgiler ve karşılaştırmalı görüntüler verilecekmiş.

 

Euro-Truck-Simulator-2-1.40-Update-Open-

 

Artık daha doğru bir ışık histogramı mevcut. Güneş açılarına göre bulunduğunuz konumda aydınlatma değişiyor. Günün her saati farklı bir aydınlatma ile karşılaşıyoruz. Şu an 7 normal hava skybox/gökyüzü ve 3 tane de kötü hava koşulu skybox/gökyüzü kaplaması bulunuyor ancak bunu 10×24 olarak aldığımızda çeşitlilik artıyor. Ve buna yine coğrafi konumunuzu da kattığınızda her saat ya da her dakika için güneş açısı ile birlikte gökyüzü değişiyor. 5 dakika önce gördüğünüz ışık ile 10 dakika sonra gördükleriniz arasında farklar oluşuyor. Bu da çok daha fazla varyasyon demek. Yeni hazırlanan skybox sistemi bizlere daha gerçekçi bir gökyüzü sunuyor. Bulutların çeşitliliği, değişimi, geçişleri yeni aydınlatma sisteminde çok daha uyumlu ve doğru bir hale getirilmiş. Işığın daha doğru hesaplaması ile birlikte araç renkleri, genel renk paleti, yansımalar, parlamalar ve ışıkla ilgili aklınıza gelebilecek ne varsa değişiyor. Gerçek ışık değerleri lumen adı verilen şekilde doğru hesaplanıyor ve bunlar gerçek dünya verilerine dayanıyor. Araç takımı mevcut çekicilerin headlight dediğimiz farlarında LED, Xenon, Halojen farkını gerçekte olduğu gibi aktarıyor. Hem renk hem de uzunluk farkını daha doğru bir şekilde görüyoruz. Ve kısa ile uzun far da artık çok daha gerçekçi görünüyor. Geceleyin daha doğru bir karanlıkta sürebiliyoruz.

 

Euro-Truck-Simulator-2-1.40-Update-Open-

 

Şu an oyunda gün batımı ve doğumu inanılmaz şekilde iyi olmuş. Eski ışıklandırma sistemi ile karşılaştırdığınızda o alakasız aydınlatma, renk tonları kaybolmuş durumda.

 

Araç farlarının diğer nesnelere olan yansımaları, AI trafik araçlarının da aynı şekilde daha iyi yansımalarla gerçekçi görünmesi oyuna gerçekçi bir hava katıyor. Trafikte araçların aydınlatma sistemleri diğer araçlara yansıyor, kendi aracımızdaki yeni yansıma sistemi sayesinde dorsemiz dahil olmak üzere hem çevrede ışıkların yansımasını hem de trafiğin yansımasını görebiliyoruz. Headlight sisteminde artık ışık kırılması da var. Ön farlarda ışık uzağa düşmüyor hemen dibine düşüyor ancak performans dikkate alındığı için stop lambaları ve sinyallerde bu tercih edilmemiş fakat onlarında aydınlatması değiştiği için yollara yansıması çok daha iyi olmuş.

 

İklime göre aydınlatma! SiSL’in açıklamasına göre coğrafi konumunuza göre güneş açıları droğu hesaplanıyor ve aydınlatma değişiyor. Bu kısmen eski sistemde var olan bir özellikti ama doğru ışık hesaplamaları olmadığı için fark edemiyorduk. Şimdi eklenen sistem sayesinde Türkiye’nin Trakya kısmında gördüğünüz gökyüzü ve aydınlatma aynı saatlerde Iberia, İtalya, İskandinavya, Almanya veya Birleşik Krallık gibi ülkelerde daha farklı olabiliyor. Oyunda test amaçlı yaptığımız yayında havanın değişimine direkt tanık olduk. Bulutların azalıp artması ve yine daha iyi şekilde gördüğümüz bulutlardan ve güneş sayesinde oluşan dinamik gölgeler ve ışık hareketleri çok daha fark edilir olmuş.

 

Sonuç olarak ışıklandırma altyapısı modern bir sistem ile değiştirilmiş. ETS 2 ve ATS’nin böyle daha iyi göründüğü ortada umarız SCS Software ekibi bundan sonra da yeni görsel iyileştirmeler ve efektler eklemeye devam eder. Daha önce açıklanan PBR vizyonu oldukça iyidi. Giderek daha gerçekçi bir ortama dönüşecek olması için heyecanlıyız. Herkesin ellerine sağlık.

 

ets-2-1-40-guncellemesi-yeni-gorsel-isik

 

Almanya’nın yenilenmesi tamamlandı

 

Almanya’nın kalan son kısmı 1.40 güncellemesi ile yenileniyor. Ana haritadaki eski kısımları daha gerçekçi ve iyi görünmesi için yeniliyorlar. Hem yollar, binalar, bitki örtüsü yenileriyle değiştiriliyor hem de yol bağlantıları ve manzaralar gelişiyor, yenileniyor. Stuttgart şehri için havalimanı eklenmiş ve Dortmund şehri ise Autobahn’ın doğru tarafına aktarılmış. Tekrar belirtirsek bu güncelleme ile Almanya’daki tüm otoyollar ve yolların tamamı yenileniyor. Ek olarak Dortmund, Köln, Düsseldorf ve Duisburg şehirlerininde çevresindeki alanlar ve mevcut yollar yenilenmesi ile birkaç yeni kavşak ve yollar da ekleniyor. Bundesautobahn 7‘nin güney kısmı bu güncellemede yer alacak.

 

Euro-Truck-Simulator-2-1.40-Update-Open-

 

Vive La France ! Yeni Şehirler

 

Iberia genişlemesinde oyuncular ilk kez Avrupa’dan yarımadaya geçiş yapacak. Fransa’nın bulunduğu kara parçası İspanya ve Portekiz’e açılan kapı olduğundan SCS ekibi Vive la France! DLC‘si için ücretsiz bir güncelleme ile 2 yeni Fransız lokasyonu ekliyor. Iberia DLC’sinin çıkışı öncesinde Bayonne, Lacq yerleşimleri eklenecek ve mevcut olan Fransız şehirleri Toulouse ile Bordeaux için ise yeni kavşak bağlantıları ile Iberia’ya gidilmesi sağlanacak. Bunlardan ilki Fransa’nın güneybatısında yer alan Bayonne şehri; Fransız Bask Bölgesi’nin başkenti ve sınıra yakın konumu ile İspanya’ya giden sürücüler için önemli bir bağlantı yeridir. Ayrıca Bayonne şehrinde sürücülerin teslimatlar yapabileceği yerel endüstrilere de yer veriliyor.

 

İkinci konumun ise Pau Bölgesi’nde bulunan Lacq komünü olduğu açıklandı. Bu küçük köy çoğu kişi için sadecen doğal bir araba yolu olsa da orada büyük bir endüstri bulunuyor. Dünyanın en büyük doğal gaz sahalarından birinin keşfedilmesi ile birlikte burada büyük bir sanayi kompleksi inşa edilmiş. Lacq kasabası bugün Fransa’nın en büyük rafinerisine ev sahipliği yapıyor ve dünyanın en büyük kükürt üreticileri ve ihracatçılarından biri oluyor. Lacq doğal gaz sahası 1950 yılında Total tarafından keşfedilmiş ve 1958 yılında üretime başlanmış.

 

Euro-Truck-Simulator-2-1.40-Update-Open-

 

Super Stripes Paint Jobs Pack Güncellemesi

 

ETS 2’nin Super Stripes Paint Jobs DLC‘si küçük bir güncelleme alıyor. Paketin içerisindeki iki boyama artık kişisel dorselerde kullanılabilecek. Ayrıca Kasım 2020’de Facebook sayfalarında bir oylama favori iki tasarımı belirlemişlerdi.

 

Euro-Truck-Simulator-2-1.40-Update-Open-

 

Önemli Not: Açık beta boyunca lütfen tüm modlarınızı kapatarak giriniz.

 

Özellikler

 

Grafikler

 

  • Yeni görsel ışıklandırma sistemi

 

Harita

 

  • Almanya’nın geri kalan kısmı yenilendi: Güney Almanya’daki yollar ve şehirler
  • Fransa için yeni şehirler Bayonne, Lacq

 

Araç

 

  • Kişisel dorseler için iki yeni boyama(Super Stripes Paint Jobs Pack)

 

Modding

 

  • Yeni görsel ışıklandırma sistemi altyapısı

 

Modding Wiki sayfasında haritalar için ses katmanı desteğinin eklendiği belirtilmiş. Materyaller, shaderlar, harita, araçlar, lamba mantığı, render ve hava durumu verileri yeni ışıklandırma sistemi ile değişiyor.

 

Steam’de açık betaya nasıl katılırım?

 

Steam oyun kütüphanesini açın. Euro Truck Simulator 2 üzerine gelerek sağ tıklayın ve Özellikler penceresini açın. BETALAR sekmesinde public_beta → 1.40 beta seçin. Şifre girmenize gerek yoktur. Güncelleme yüklenmeye başlayacaktır.

 

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.