Jump to content

[REHBER] Sollayan ve Sollanan için Temel Kurallar

DoruqTV

Recommended Posts

Herkese merhaba!

Bugün sizlerle başlıkta da söylediğim gibi sollayan kişiler ve sollanan (Yani biri seni sollarsan sollanan olursun) için basit kurallar ve yöntemler işleyeceğiz. Öncelikle YouTube'da "ETS2 tehlikeli hareketler" isimli pekçok video var, buradaki kişileri örnek alıp makas atmayın.(Lütfen)

SOLLAYAN

İlk Adım; Kontroller

TAB tuşuna basın. Eğer fazla kişi yoksa (max. 15 kişi, C-D yolunda bazen 5 kişi bile büyük risk yaratabilir) ve öndeki tahmininize göre 85-90 veya daha az bir hızla gidiyorsa ve haritadan karşından gelen olmadığına eminseniz sollamaya hazırsınız. Öncelikle sol aynanıza bakın, sonuçta başka biri daha solluyor olabilir. Önüne atlarsanız kaza veya sollamada başarısızlıkla sonuçlanabilir.

İkinci Adım; Hadi Çıkalım!

Eğer sizden başka sollayan varsa onun sollamasının bitmesini bekleyin, sonra sola sinyal vererek çıkın.

Üçüncü Adım; Bitirelim Şu İşi!

Sollarken sol sinyaliniz açık kalsın. Eğer internetiniz çok iyi değilse geçer geçmez sağa geçmeyin. Sollananda çarpmış gibi gözükebilir ve bunu video-report ile rapor ederse ban yiyebilirsiniz. Bu durumu geçtik, şimdi sağa bakın, sağa sinyalinizi verip şeridinze dönün.

Bu üç adım ne kadar çabuk ve tehlikesiz yaparsanız o kadar rahat geçersiniz.

SOLLANAN

Şimdi çoğu Türk'ü görüyorum, biri onu sollayınca gaza basıyor, sollayanın çarpmasına ve ban yemesine sebep oluyor. Bunu yapmayın! Burada sollayan da sizi raporlayabilir ve ban yiyebilirsiniz.  Sollanan olmak genelde sollamaktan daha zordur. Ama şuradan notumu da düşüyorum; Lütfen 90'la gidip sollanırken 110'a geçmeyin, o zaman sollayandan çok daha kusurlu sürmüş saylırsınız. Troll kategorisine girer.

İlk Adım; Hızınız

Eğer sollandığınızı gördüyseniz hızınızı asla yükseltmeyin. Ya yavaşlayın ya da sabit hızla devam edin.

İkinci Adım; Geçebilirsin

Sollayan kişi sizi geçtiyse ve sizi rahatsız etmeyecek hizaya geldi ise "j" tuşuyla, selektör ile "Geçebilirsin" işareti verin.

Üçüncü Adım; Hızlanabilirsiniz

Başka sollayan yoksa ve öndeki araç ile mesafeniz varsa hızlanabilirsiniz. 

SIKÇA SORULAN SORULAR

Sollarken karşıdan araç geldiğini sollarken fark ettim, ne yapacağım?

Dörtlülerinizi açın (bazen sol sinyal açıkken de olur), frene basın ve en müsait zamanda şeridince dönün. Üçüncü adım da şeride dönüşte yardımcı olacaktır.

Sollarken sollanan kişi hızlandı, şerideime geçemiyorum çünkü arkam kalabalık ne yapacağım?

Aslında bu soru da yukarıdakine benzer. Bunu yapan kişinin kaydını alın ve dörtlülerinizi açıp full fren yapın ve arkanız müsait olduğunda seri hareketlerle şeridinize geçin. Sonra ister sonra, ister hemen oyuncuyu raporlayın.

Konuyla ilgili TruckersMP'nin yayınladığı ve bu konuyla ilgili bir videoyu koyuyorum;

Başka rehberler de yapmayı hedefliyorum.

Eğer beğendiyseniz Thank You! emojisine basmayı unutmayın! Sonraki rehbere kadar hoşçakalın!

Best Regards,

DoruqTV

Merhaba, DoruqTV.

Bu bölüm içerisinde sollama veya sollanmada neler yapılması gerektiğine dair iki konu daha bulunmaktadır. Bu ikisinin şimdilik yeterliği olduğunu düşündüğümden bu Rehber konunuzu onaylayamayacağım. Ancak yinede bu rehberi hazırlayarak kullanıcılarımıza ve rehber bölümüne bir katkıda bulunmayı düşündüğünüz için teşekkür ederim.

Bahsettiğim iki konunun bağlantılarını görebilirsiniz:

https://forum.truckersmp.com/index.php?/topic/58202-rehber-sollamasollanma/

https://forum.truckersmp.com/index.php?/topic/98054-sollama-sollanma-ve-detayları/

İlginiz için teşekkür ederim. Eğer bir sorunuz olursa, bana buradan özel mesaj yoluyla ulaşabilirsiniz.

Saygılarımla, XFMaster

Forum Moderatörü

Rehberler Arşiv'e taşındı.

• Like 1

Languages/Diller:  tr.gif (primary)gb.gif 

Useful Links/Önemli Bağlantılar: TruckersMP Rules/Kuralları | Recrutiment/İşe alım | Knowledge-base/Bilgi bankası  | Forum Warning System/Uyarı Sistemi: [TR] [ENG] 

• EULas locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.