Jump to content

Greybeard

Veteran Driver III
 • Content Count

  42
 • Joined

 • Last visited

Everything posted by Greybeard

 1. Hi truckers, some players do not know Instant Replay feature of ShadowPlay and I will try to tell for this players. Note: You need GeForce GTX 650 or newer graphics card for use this feature. System Requirements Firstly, download and install NVIDIA GeForce Experience and update your graphics drivers. After the installation use Alt + Z keyboard shortcut and go to settings from gear icon. Scroll Down and click Privacy Control. If you allow to this, your desktop will record. Make your selection, go back to settings menu and click Recordings. Select the recording location of videos from the bottom option. After, get back to settings menu and click Done. Now, get into the settings under the Instant Replay option. Set the recording time from the top side, adjust video quality from bottom side and save. Finally, turn on the Instant Replay(Alt + Shift + F10) and enjoy. You can use the hotkey(Alt + F10) whenever you want to record instant video. Default keyboard shortcuts: If you see a mistake please correct it. Best regards.
 2. Greybeard

  Mutlu Bayramlar!

  Sevdiklerinizle birlikte doyasıya eğlenip güzel vakit geçirebileceğiniz bir bayram havası olması dileğiyle, kurban bayramınız kutlu olsun!
 3. Greybeard

  Multiple perpetrators

  Report separately
 4. Greybeard

  Game "Cities"

  Reims
 5. Greybeard

  Game "Cities"

  Duisburg
 6. Greybeard

  Why are there few people on the mountain road?

  New players buying ETS2 for D-C road. it's sad.
 7. Greybeard

  Game "Cities"

  Oslo
 8. Greybeard

  What is the best way to make the most money

  Buy a truck and give to driver. Take ADR and long distance quick jobs.
 9. Greybeard

  Running red lights

  I think players should stop on red lights. We will not lose anything.
 10. Greybeard

  Most fun thing to do

  Convoy with friends and respectful peoples. I think it's the best.
 11. Greybeard

  30 Ağustos Zafer Bayramı

  Tarihimizi tam anlamıyla bilebilsek çok iyi birer birey olabiliriz, özellikle de bu bayramın anlamını bilebilsek. Kut'lu olsun.
 12. Greybeard

  Best Wheels / Wheels Size

  My wheels, front Michelin 385/55 and rear 315/70. I think this wheels is very stylish with all trucks.
 13. Greybeard

  Calais

  Calais is the port and train way city. Also all fast guys, trolls and traffic lovers here. If you will go to England and you don't like crowded areas, you should find alternative routes.
 14. Greybeard

  What do you use to record gameplay?

  I'm using ShadowPlay because it have instant replay feature.
 15. Herkese selamlar, ShadowPlay'in Anında Yeniden Oynatma özelliğinden bilgisi olmayan arkadaşlarımız var ve onlar için bir rehber hazırlıyorum. Not: Bu özellik için GeForce GTX 650 ve üzeri ekran kartlarından birine sahip olmanız gerekmekte. Sistem Gereksinimleri İlk Olarak NVIDIA GeForce Experience indirip kuruyoruz ve ekran kartı sürücümüzü son sürüme güncelliyoruz. Ardından Alt + Z tuş kombinasyonu ile ShadowPlay arayüzünü açıp sağdaki çark işaretinden ayarlara giriyoruz. Fare yuvarlağını aşağı kaydırıp en alttaki Kişisel Gizlilik Kontrolü seçeneğine tıklıyoruz. Buradaki seçeneği aktifleştirdiğimiz takdirde masaüstümüzün de kaydı alınacaktır. Seçimimizi yaptıktan sonra ayarlar menüsüne geri geliyor ve Kayıtlar kısmına giriyoruz. Burada videolarımızın nereye kaydedileceğini alt kısımdan seçiyoruz. Seçimimizi yaptıktan sonra ayarlar menüsüne geri gelip sağ üstteki Tamamlandı seçeneğine tıklıyoruz. Sonrasında Anlık Yeniden Oynatma penceresi altındaki ayarlara giriyoruz. Üst kısımdan kaydedilecek video süresini, alt kısımdan ise videonun kalitesini seçip kaydediyoruz. Son olarak Anında Yeniden Oynatma özelliğini açıyoruz(Alt + Shift + F10) ve kullanıma hazır. Eğer kayıt almamız gereken bir an yaşadıysak kısayol tuşunu(Alt + F10) kullanarak o anın videosunu ayarladığımız yere kaydediyoruz. Varsayılan tuş kombinasyonları ise şu şekilde: Hatalı gördüğünüz bir yer var ise lütfen belirtiniz. Saygılarımla.
 16. Greybeard

  Best modded truck

  I am waiting for Renault Range T, SCS said would come a long time ago. Also Man E6 and Scania S series great as for me.
 17. Greybeard

  Create Report

  Raporlamak için elinizde bulunan kanıtı internete yükleyip linkini oraya koyacaksın. Kanıtın fotoğraf ise https://prnt.sc/ , video ise https://www.youtube.com/ yükleyebileceğin sitelerden ikisi.
 18. Greybeard

  Erorr 5 setup

  Hi, try reinstall TruckersMP, and run with adminstrator. if this don't help you, maybe this topic can help you.
 19. Greybeard

  Hot topic #2: Rush hour, driving the traffic jams

  if I come across the respectable drivers, I can enjoyable time in the crowded areas but I usually see trolls and NFS players. inevitable end, Alt + F4.
 20. Greybeard

  ETS 2 Mevsimler

  2 sene öncesi gibi sonbahar modu getirmişti TruckersMP, sanırım pek ilgi görmediği için sonraki yıllar devam ettirmedi. İlkbahar modu da sanırım öyle olur. Ama yapılabilir tabi neden olmasın? Birde SCS Software mevsim sistemi getirecekti, tam hatırlayamıyorum bir yerden duymuştum doğru olmayabilir de.
 21. Greybeard

  Hot topic #1: ETS and ATS 1.32 beta

  I liked the new germany cities, if you are wondering Duisburg you can watch this short video;
 22. Greybeard

  Ets2 Mp doesn't work

  Look at this topic;
 23. Greybeard

  Where are you guys from?

  Hi from Turkey!
×